Určitě důležitý film pro český národ a jeho svědomí. Jeho výpovědní hodnota je nepopiratelná... Přesto zpracování by si námět zasloužil přeci jen lepší. Nic to nemění na tom, že Jirka Schmitzer se pro tuto roli snad narodil.(21.9.2010)

Psychologicky hluboký příběh z komunistického lágru, kam se jednoho dne dostane i bývalý vrchní bachař v podání Karla Heřmánka. Skvělý výkon odvedl hlavně Jiří Schmitzer jako jeden ze spravedlivých, kteří se řídili božím přikázáním "odpusť svému nepříteli".(23.7.2002)

Snaha natočit za každou cenu něco coby memento dávného, co by nemělo být zapomínáno. Kinematografické memento mori. Většinu filmu ale pohříchu táhne jen neuvěřitelné charisma a nedoceněné fyzické herectví Jiřího Schmitzera.(2.6.2011)

"Stejně mě sereš !!" - "Tak jsi mě měl tenkrát v tom závalu nechat !!"(18.11.2013)

Poutavý "výlet" do komunistického lágru, v němž strhne , troufám si říct, autenticita a skvělé herecké výkony především Jiřího Schmitzera. Má to opravdu silný náboj a jako jiný film podle scénáře Jiřího Stránckého se vyznačuje netradičním pohledem a divácky zajímavě neuzavřeným koncem.(15.3.2008)

• - Ve filmu několikrát zazní jako ústřední hudební motiv 7. symfonie Ludwiga van Beethovena. (claudel)

• - Vodca "čierneho komanda" Franta Ježek (Jiří Krampol) hovorí, že do lágru má ako nový väzeň z Leopoldova prísť aj Artur London. Film sa však odohráva v roku 1958 a London bol už v roku 1956 dávno prepustený z väzenia a rehabilitovaný. (Jello Biafra)

• - Jiří Schmitzer pro svou roli odmítl trénink v posilovně, jelikož tvrdil, že svaly z posilovny vypadají jinak, než svaly z trestaneckého tábora. Jako alternativu si pro přípravu vybral rozbíjení betonových kvádrů krumpáčem, ze kterých na žádost svého švagra vysekával ocelové trubky. (Jizni Tlapa)