Řemeslně zdařile natočený film od zkušeného režiséra, s pozoruhodně vysokou koncentrací skvělých herců (Šteindler, Heřmánek, Goldflam, Dlouhý, Čenský, Zindulka, Suchařípa, Vladyka, Strach...). Pro mě osobně však spíše zklamání a nuda, navíc mám extrémně nerad J. Schmitzera.(1.6.2011)

Podle mě jde o nedoceněný film, jehož myšlenku česká společnost nemůže snad ani pochopit. Jen víc takových! Jiřímu Stránskému (scénárista, podle vlastní povídky) držím palce. Chce to jen vytrvat a taky trošku vychovat.(28.7.2003)

To ještě Češi točili zajímavé a dobré filmy. I když tohle téma asi nemůže jen tak zklamat. Silný scénář, parádní herectví (Schmitzer, Dlouhý), pro mě jeden z nejlepších porevolučních filmů.(6.12.2015)

Poutavý "výlet" do komunistického lágru, v němž strhne , troufám si říct, autenticita a skvělé herecké výkony především Jiřího Schmitzera. Má to opravdu silný náboj a jako jiný film podle scénáře Jiřího Stránckého se vyznačuje netradičním pohledem a divácky zajímavě neuzavřeným koncem.(15.3.2008)

Nedoceněný film, u kterýho si divák vychutná každou minutu. Perfektní je již úvod, kde jsou popsány podrobně postavy, jejich obvinění, délka trestu, jakoby na psacím stroji, u těch hlavních i méně důležitých, určitě se jedná o nejlepší film z dějin komunistických lágrů 50. let, navíc se skvělou hudbou.(20.12.2007)

• - Scény filmu z prostředí dolů byly natáčeny v železnorudném dole v Chrustenicích u Berouna. Filmovalo se také v památníku Vojna u Příbrami. Památník je věnován obětem komunismu. (Spiizy)

• - Vodca "čierneho komanda" Franta Ježek (Jiří Krampol) hovorí, že do lágru má ako nový väzeň z Leopoldova prísť aj Artur London. Film sa však odohráva v roku 1958 a London bol už v roku 1956 dávno prepustený z väzenia a rehabilitovaný. (Jello Biafra)

• - Hynek Bočan využil k natočení filmu částečně reálií i herců z probíhajícího natáčení seriálu Zdivočelá země (od r. 1997). (sator)