Hynek Bočan dokáže atmosféru uprostřed lágru zachytit věrohodně. Herectví všech zúčastněných je přesvědčivé. Podobně jako ve filmu Kousek nebe je zajímavá scéna se psy - jejich proměna z krvelačných šelem v beránky. Na rozdíl od oficiálního textu distributora (!) si nemyslím, že by příběh utrpěl syžetovou řídkostí a nedostatečným dramatickým obloukem. Naopak Jiří Stránský svou povídku upravil do filmového formátu, který rozhodně drama nepostrádá. Zajímavá je symbolika jmen (SVOBODA - PŘÍHODA - DOBRÝ...).(2.6.2011)

• WANDRWALL

Dívat se na zlé komunisty a neviné oběti v podání ohraných herců je pro mě nuda. Tisíckrát hodnotnější je pro mě seriál - Neznámí hrdinové.(23.7.2011)

Kdyz psi dostanou prikaz trhat, lehni si na zem.(18.11.2013)

Výborný film, který zdobí plejáda výborných herců v čele se skvělým Jiřím Schmitzerem, který nám ukazuje, co v něm je, jako vždy úžasným Karlem Heřmánkem a bezchybným Vladimírem Dlouhým v roli "toho vzadu".(8.12.2008)

Těžce nedoceněné psychologické "dokumentární" drama z uranového lágru let padesátých. Krom atmosféry a scénáře jsou hlavním kladem herci. Všichni, nejen výtečný Schmitzer. Howgh!(20.3.2005)

• - Jiří Schmitzer pro svou roli odmítl trénink v posilovně, jelikož tvrdil, že svaly z posilovny vypadají jinak, než svaly z trestaneckého tábora. Jako alternativu si pro přípravu vybral rozbíjení betonových kvádrů krumpáčem, ze kterých na žádost svého švagra vysekával ocelové trubky. (Jizni Tlapa)

• - Ceny: Český lev za mužský herecký výkon (J. Schmitzer); Trilobit '97 za herecký výkon (J. Schmitzer); MTF Monte Carlo 1997: Stříbrná nymfa za režii, Cena Mezinárodní katolické organizace pro rozhlas a televizi Stříbrná holubice. [LFŠ 2010] (Jeremy.jk)

• - Ve filmu několikrát zazní jako ústřední hudební motiv 7. symfonie Ludwiga van Beethovena. (claudel)