Plechový bubínek

• slovenský

Plechový bubienok

The Tin Drum

Drama / Válečný

Západní Německo / Francie / Polsko / Jugoslávie, 1979, 142 min (Director's cut: 164 min)

Říká se, že méně je někdy více. Tohle heslo by si režiséři a scénáristi měli vzít obzvláště k srdci, pokud nechtějí doílit toho, že diváci budou chodit z kina s pocitem úlevy, že už to mají za sebou. Nějak tak jsem se totiž cítil u Plechového bubínku. Asi do polovinu filmu jsem měl pocit nějaké výjimečné záležitosti, pár věcem jsem se zasmál, pár věcmi jsem byl znechucen, ale pak jsem se vyloženě poslední třetinu fillmu nudil. Zvláště posledních 20 minut bylo hodně nadbytečných a prostříhání by přineslo minimálně tu pulhvězdičku navíc. Oscar Matzerath byl velmi zvláštní človíček - také tomu odpovídal i jeho původ, když sama jeho matka byla zplozena na poli a on sám byl spíše synem bratrance své matky než starého veterána. Rozhodně je ale jisté, že spíše než nevinným dítětem byl spratkem, noční můrou všech a zasloužil by pořádným tělesným trestem usměrnit hned na začátku. A navíc právě z jeho pohledu je divák nucen sledovat všechny události a sledovat jeho kritiku lidského chování, chování, kterému se sám není schopen vyhnout a skutečně upadá do role gnoma, do role skřeta, kterému je podobný a jedná naprosto bezohledně vůči druhým. Skutečně spíše než kritikou totalitních režimů je film kritikou samotného lidského chování. Rozhodně to byl film výjimečný, ten pocit mám, nicméně jsem z něj pořád více než rozpačitý. Bylo mnoho věcí, co mi vadily - počínaje jenom jakýmsi neurčitým pocitem a konče konkrétními věcmi jako je nehutnost děje. Ani ryba ani rak a moje hodnocení tedy bude také takové.(21.12.2008)

Režisér, který se rozhodl, že nikdy nevyroste. Zuřivě natáčí film, rve do něj jednu metaforu za druhou, bubnuje do bubínku i do kameramana, aby neuhýbal ani při nechutných záběrech, a k tomu všemu na diváky příšerně ječí. Velice zvláštní (a varovná) historická freska. Zlověstný háknkrajc, namalovaný bubeníčkovými paličkami namočenými do slin služky, to vše okořeněno živočišným, pedofilně vyhlížejícím sexem. "Strážci morálky" by za to pana Schlöndorffa rádi zavřeli. Já mu naopak tleskám!(30.10.2013)

Mnohovrstevnatý film natočený podle nejslavnější knihy spisovatele Günthera Grasse. Sledujeme fiktivní životopis Oskara Matzeratha, který se ve třech letech rozhodl nevyrůst kvůli nevydařené narozeninové oslavě a odmítnutí vstupu do světa dospělých. Svůj úmysl provede tak, že ve sklepě spadne ze schodů, a tímto aktem ztrácí tuto schopnost, ztráta je však pouze fyzická, nikoliv mentální. Oskar proto dospívá a navzdory svému dětskému vzhledu se (nejen) sexuálně sblíží se dvěma ženami, se služebnou Marií a liliputkou Roswithou. Snímek obsahuje čtyři "erotické" scény s Oskarem, kvůli kterým byli tvůrci občas žalováni pro dětskou pornografii, divákům (hlavně boyloverům) však přijdou velmi příjemné (kromě jedné, kdy je Marie znásilněná Oskarovým otcem) a v žádném případě nejsou pornografické. Spousta scén je zábavných, tedy zábavných v tom smyslu, že jsou natočeny jako němé grotesky, které vzbuzující sice úsměv, nikoli však smích. Mezi nejlepší sekvence patří naprosto geniální rozehnání nacistického sjezdu (navíc výborně sestříháno) a efektní rozbíjení skla, které Oskar ničí svým hláskem. Je ale fakt, že Oskarovo ječení bude některým divákům trhat uši. Některé scény můžou někomu připadat nechutné (například chytání úhořů na koňskou hlavu), diváky však nenechají chladnými. Film samotný má nádhernou výpravu, naprosto překrásný hudební motiv (hlavně na začátku a na konci), scénář taktéž výborný (bohužel nemůžu srovnávat s Grassovou předlohou, nečetl jsem ji), kamera Igora Luthera je excelentní, Schlöndorffova režie se netáhne a snímek díky tomu plyne tak rychle, že než se nadějete, je tady konec. Zbývá si jen povzdechnout nad smutným faktem, že snímek dodnes není u nás uveden na DVD.(6.10.2007)

For ME 87%(2.9.2007)

• RHK

Jeden ze 125 nejlepších neanglicky mluvených filmů - 125 Greatest Foreign Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(4.9.2011)