Sissi, mladá císařovna

• slovenský

Sissi - Mladá cisárovná

Romantický / Drama / Historický

Rakousko / Západní Německo, 1956, 118 min

Faidra to vystihla presne. V čase končiaceho detstva a pomaličky sa rozbiehajúcej útlej mladosti bola pre mnoho dievčatiek Sissi tým, čím je pre dnešnú generáciu Twilight - očarujúcou rozprávkou na dobrú noc a pekné sníčky. Akurát v Sissi boli vždy zaujímavejšie kostýmy ;-)(26.7.2010)

Druhý díl je na tom asi tak kvalitativně stejně, jako ten první. Ve skutečnosti to sice bylo nejspíš trochu jinak, ale film netvrdí, že je to podle pravdy. Pouze červená knihovna, která si do svého příběhu vybrala tento slavný manželský pár.(15.8.2007)

Ve věku, kdy jsem odrůstala pohádkám, mi Sissi připadala jako jejich důstojná náhrada. Člověk přece mohl tvrdit, že je to historický film. Nakonec Brokeback Mountain by se také dala vydávat za western. Čímž nechci tyhle dva počiny, mající společného jen to, že oba jsou filmy, srovnávat. Jen si po letech a společně s mnoha dalšími povzdechnout, že film podle skutečného života Alžběty Bavorské by sice nebyl sladký jako Sachrův dort, ale určitě zajímavější.(3.8.2007)

V pokračování výpravné trilogie o osudech mladé rakouské císařovny jsme svědky ostrého konfliktu mezi Sissi a císařovou matkou Sophií. Neshody vrcholí útěkem k rodičům do bavorského Possenhofenu, císař však záhy přijíždí za ní a usmiřují se. V závěru je Sissi korunována uherskou královnou. Je opět evidentní, že historická pravda - nebo alespoň to, co je za ní obecně považováno - byla Marischkovým přístupem přetavena v idylický romantický kýč, ovšem na podobném principu tehdy fungovala i tuzemská výroba Vávrovy tzv. husitské trilogie. Oba projekty - paradoxně velmi rozdílné úrovně - spojuje snaha vytvořit barevný velkofilm, který by diváka ohromil. I zde se objeví řada působivých exteriérů v čele s rakouskými Alpami a bohatá kostýmní výprava. Mladá Romy Schneider se mezitím stala hvězdou Marischkových filmů a ač se k nim později nerada hlásila, potvrzuje už na nich své výjimečné postavení. Ze standardních hereckých partnerů v druhém pokračování vyniká Vilma Degischer v roli panovačné arcivévodkyně Sophie.(29.6.2009)

Druhá část o rakouské císařovně a uherské královně Alžbětě je na tom z historického hlediska rapidně hůře než část předchozí. Mladý císařský pár zde působí jako ten nejzamilovanější na světě, ale ve skutečnosti tomu tak docela nebylo. Naopak odebrání novorozené dcery Sofie a uherská korunovace byly dobře vylíčeny. A ve filmu je také vidět, že Alžbětina tchýně Sofie nebyla vůči ní tak nenávistná, jak se v mnoha případech traduje. Také díky úžasným kostýmům a výpravě nemůžu dát méně než 4 *. Lépe to zatím nikdo nenatočil.(14.9.2007)

• - Ve filmu se Sissi (Romy Schneider) s Franzem (Karlheinz Böhm) a arcivévodkyní Sofií (Vilma Degischer) sejdou v divadle na baletu. V původním znění je hudba jiná, v české a slovenské verzi se jedná o Čajkovského balet „Spící krasavice“. Děj se ovšem odehrává v době neshod ohledně výchovy prvorozené dcery Sissi, která žila v letech 1855 - 1857, přičemž Čajkovskij hudbu k tomuto baletu složil až v letech 1888 – 1889. (HankaVitova)

• - V jednej zo scén odohrávajúcich sa v rakúskych Alpách lezie Sissi (Romy Schneider) na vrchol skalnej vežičky. Tesne pod vrcholom vidieť zatlčenú skalnú skobu. V tejto dobe sa ešte pri horolezectve nepoužívali skalné skoby. (ujec)