Sissi, mladá císařovna

Sissi - Mladá cisárovná

Romantický / Drama

Rakousko / Západní Německo, 1956, 118 min

• LiVentura

Proslavila ji, leč sílu oněch třech filmů neznám, je mi stále doposud skryta.(18.7.2009)

Sissi... jedna z nejoblíbenějších postav TV.(11.7.2008)

Jen o chloupeček slabší než první díl. První polovina filmu byla opět krásná, ale ke konci už to trochu nudilo - hlavně ta část s korunováním v Maďarsku. Přece jenom bych asi uvítal víc děje a méně hluchých záběrů. 60%(2.7.2013)

V pokračování výpravné trilogie o osudech mladé rakouské císařovny jsme svědky ostrého konfliktu mezi Sissi a císařovou matkou Sophií. Neshody vrcholí útěkem k rodičům do bavorského Possenhofenu, císař však záhy přijíždí za ní a usmiřují se. V závěru je Sissi korunována uherskou královnou. Je opět evidentní, že historická pravda - nebo alespoň to, co je za ní obecně považováno - byla Marischkovým přístupem přetavena v idylický romantický kýč, ovšem na podobném principu tehdy fungovala i tuzemská výroba Vávrovy tzv. husitské trilogie. Oba projekty - paradoxně velmi rozdílné úrovně - spojuje snaha vytvořit barevný velkofilm, který by diváka ohromil. I zde se objeví řada působivých exteriérů v čele s rakouskými Alpami a bohatá kostýmní výprava. Mladá Romy Schneider se mezitím stala hvězdou Marischkových filmů a ač se k nim později nerada hlásila, potvrzuje už na nich své výjimečné postavení. Ze standardních hereckých partnerů v druhém pokračování vyniká Vilma Degischer v roli panovačné arcivévodkyně Sophie.(29.6.2009)

Ve věku, kdy jsem odrůstala pohádkám, mi Sissi připadala jako jejich důstojná náhrada. Člověk přece mohl tvrdit, že je to historický film. Nakonec Brokeback Mountain by se také dala vydávat za western. Čímž nechci tyhle dva počiny, mající společného jen to, že oba jsou filmy, srovnávat. Jen si po letech a společně s mnoha dalšími povzdechnout, že film podle skutečného života Alžběty Bavorské by sice nebyl sladký jako Sachrův dort, ale určitě zajímavější.(3.8.2007)