Sissi, mladá císařovna

• slovenský

Sissi - Mladá cisárovná

Romantický / Drama / Historický

Rakousko / Západní Německo, 1956, 118 min

Sissi... jedna z nejoblíbenějších postav TV.(11.7.2008)

• LiVentura

Proslavila ji, leč sílu oněch třech filmů neznám, je mi stále doposud skryta.(18.7.2009)

V pokračování výpravné trilogie o osudech mladé rakouské císařovny jsme svědky ostrého konfliktu mezi Sissi a císařovou matkou Sophií. Neshody vrcholí útěkem k rodičům do bavorského Possenhofenu, císař však záhy přijíždí za ní a usmiřují se. V závěru je Sissi korunována uherskou královnou. Je opět evidentní, že historická pravda - nebo alespoň to, co je za ní obecně považováno - byla Marischkovým přístupem přetavena v idylický romantický kýč, ovšem na podobném principu tehdy fungovala i tuzemská výroba Vávrovy tzv. husitské trilogie. Oba projekty - paradoxně velmi rozdílné úrovně - spojuje snaha vytvořit barevný velkofilm, který by diváka ohromil. I zde se objeví řada působivých exteriérů v čele s rakouskými Alpami a bohatá kostýmní výprava. Mladá Romy Schneider se mezitím stala hvězdou Marischkových filmů a ač se k nim později nerada hlásila, potvrzuje už na nich své výjimečné postavení. Ze standardních hereckých partnerů v druhém pokračování vyniká Vilma Degischer v roli panovačné arcivévodkyně Sophie.(29.6.2009)

Druhá část o rakouské císařovně a uherské královně Alžbětě je na tom z historického hlediska rapidně hůře než část předchozí. Mladý císařský pár zde působí jako ten nejzamilovanější na světě, ale ve skutečnosti tomu tak docela nebylo. Naopak odebrání novorozené dcery Sofie a uherská korunovace byly dobře vylíčeny. A ve filmu je také vidět, že Alžbětina tchýně Sofie nebyla vůči ní tak nenávistná, jak se v mnoha případech traduje. Také díky úžasným kostýmům a výpravě nemůžu dát méně než 4 *. Lépe to zatím nikdo nenatočil.(14.9.2007)

Faidra to vystihla presne. V čase končiaceho detstva a pomaličky sa rozbiehajúcej útlej mladosti bola pre mnoho dievčatiek Sissi tým, čím je pre dnešnú generáciu Twilight - očarujúcou rozprávkou na dobrú noc a pekné sníčky. Akurát v Sissi boli vždy zaujímavejšie kostýmy ;-)(26.7.2010)