Sissi, mladá císařovna

• slovenský

Sissi - Mladá cisárovná

Romantický / Drama / Historický

Rakousko / Západní Německo, 1956, 118 min

V pokračování výpravné trilogie o osudech mladé rakouské císařovny jsme svědky ostrého konfliktu mezi Sissi a císařovou matkou Sophií. Neshody vrcholí útěkem k rodičům do bavorského Possenhofenu, císař však záhy přijíždí za ní a usmiřují se. V závěru je Sissi korunována uherskou královnou. Je opět evidentní, že historická pravda - nebo alespoň to, co je za ní obecně považováno - byla Marischkovým přístupem přetavena v idylický romantický kýč, ovšem na podobném principu tehdy fungovala i tuzemská výroba Vávrovy tzv. husitské trilogie. Oba projekty - paradoxně velmi rozdílné úrovně - spojuje snaha vytvořit barevný velkofilm, který by diváka ohromil. I zde se objeví řada působivých exteriérů v čele s rakouskými Alpami a bohatá kostýmní výprava. Mladá Romy Schneider se mezitím stala hvězdou Marischkových filmů a ač se k nim později nerada hlásila, potvrzuje už na nich své výjimečné postavení. Ze standardních hereckých partnerů v druhém pokračování vyniká Vilma Degischer v roli panovačné arcivévodkyně Sophie.(29.6.2009)

• LiVentura

Proslavila ji, leč sílu oněch třech filmů neznám, je mi stále doposud skryta.(18.7.2009)

Limonáda. Primerane bublinková, sýto kolorovaná, vyvolávajúca spomienkový optimizmus za mocnárstvom. Na jeho čele boli pekní mladí ľudia, zápasiaci nielen s vládou nad rozsiahlym územím, ale aj s prísnymi dvornými regulami a v prípade cisárovnej Sissi aj so zlomyseľnými zásahmi neprajúcej svokry. Pritom nič všeobecne ľudské týmto vládcom nebolo cudzie. Počas nádherných, farbami hýriacich plesov poriešili rozpory v kráľovstve a nebáli sa ani výletov do veľhôr. Ak by v tom nebola tak nenápadne zakódovaná manipulácia v štýle vytvorenia diel, ktoré evokujú lásku a oddanosť riadiacim panujúcim autoritám, hádam by som šiel s hodnotením aj vyššie. Na druhej strane, veď viem, že limonáda nie je zdravá, má neprirodzené, príliš žiariace farby a priveľa cukru, ale raz za čas: prečo nie?(28.8.2016)

Ve věku, kdy jsem odrůstala pohádkám, mi Sissi připadala jako jejich důstojná náhrada. Člověk přece mohl tvrdit, že je to historický film. Nakonec Brokeback Mountain by se také dala vydávat za western. Čímž nechci tyhle dva počiny, mající společného jen to, že oba jsou filmy, srovnávat. Jen si po letech a společně s mnoha dalšími povzdechnout, že film podle skutečného života Alžběty Bavorské by sice nebyl sladký jako Sachrův dort, ale určitě zajímavější.(3.8.2007)

Druhý díl je na tom asi tak kvalitativně stejně, jako ten první. Ve skutečnosti to sice bylo nejspíš trochu jinak, ale film netvrdí, že je to podle pravdy. Pouze červená knihovna, která si do svého příběhu vybrala tento slavný manželský pár.(15.8.2007)

• - V jednej zo scén odohrávajúcich sa v rakúskych Alpách lezie Sissi (Romy Schneider) na vrchol skalnej vežičky. Tesne pod vrcholom vidieť zatlčenú skalnú skobu. V tejto dobe sa ešte pri horolezectve nepoužívali skalné skoby. (ujec)

• - Ve filmu se Sissi (Romy Schneider) s Franzem (Karlheinz Böhm) a arcivévodkyní Sofií (Vilma Degischer) sejdou v divadle na baletu. V původním znění je hudba jiná, v české a slovenské verzi se jedná o Čajkovského balet „Spící krasavice“. Děj se ovšem odehrává v době neshod ohledně výchovy prvorozené dcery Sissi, která žila v letech 1855 - 1857, přičemž Čajkovskij hudbu k tomuto baletu složil až v letech 1888 – 1889. (HankaVitova)