Jak si zasloužit princeznu

Pohádka

Česko, 1994, 72 min

• Gemini

Ano, ano, krásný pohádkový song a kolem něj pusto, prázdno, šalba a klam. Hezky české, konečně bez princezen Eufrozín a podobných vymyšleností, bohužel chybí spád a hlavní panák dvojrolák, kvalitní český herec Jaromír Dulava, se opravdu jeví jako panák. Nevýrazný, stoický, prostě tak jak nemá postava v pohádce vypadat, obzvlášť když hraje zápornou úlohu. Scénář je v myšlence hezký, ale rozvést ho tak, aby z něj vznikl poutavý příběh, se nepodařilo. Zcela nerozhodných 50%.(27.2.2005)

• honajz

Naprosto zmatená, dějově nesevřená, a často hodně nelogická pohádka, kde nefunguje charisma mezi herci, kde nefunguje chtěný humor a vtip,a dokonce ani hororové prvky. Což je mi líto o to víc, jak mám režisérovy filmy jinak rád.(27.6.2012)

Velmi pěkná česká pohádka s krásnou písní. Herci byli velmi sympatičtí, to především a myslím, že podobný námět, příběh se ještě v žádné jiné pohádce nevyskytl. Takže něco "nového". Tuto pohádku jsem jako malá měla velmi ráda.(1.1.2010)

Poměrně pozapomenutá filmová pohádka. Nepatří sice k povedeným ,ale koukat se na ní dá. Je to podle pohádky B.Němcové jen trochu zredukované.(20.8.2008)

• MáŠa

hodně špatná pohádka, co se týká zpracování. Potřebné pohádkové propriety tam sice jsou, ale sepsané a zrežírované je to takovým způsobem, že to často nedává smysl. Jak někdo něco věděl? Jaké jsou něčí motivace? Kdo je dobrák a kdo záporák? Proč má Dulava dvě role, něco mi uniklo? Do toho kupa nevýrazných a špatných hereckých výkonů.(1.1.2015)

• - Jaromír Dulava si ve filmu zahrál dvojroli. Ztvárnil krále a čaroděje. (Janek2002)

• - Tvůrci pohádku natáčeli v nádherných exteriérech v Ploskovicích, u Koněprus, na Křivoklátě a také ve Francii, poblíž kláštera Mont Saint Michel. Dále se filmovalo i u Lysé nad Labem na rybníku Řehačka. (milaneg)

• - Pavel Řezníček se v úvodu pohádky představí jako Jaroslav. Během filmu se ovšem jméno jeho postavy změní na Miroslav. (Nine)