Exotická, přesto však lyricky zacílená pohádka vypráví o mladém cikánu, jemuž se děvčata z rodné dědiny nezalíbily natolik, aby si některou z nich vybral. Proto se vypravil do světa, aby našel dívku, o jejíž kráse slyšel vyprávět. Film se natáčel v bulharských exteriérech, ale není jisté, zda to nějak pomohlo. (oficiální text distributora)

raroh

Poeticky (kamera se přímo mazlí s každým záběrem) pojatá etnografická pohádka, tak jak uměl v českém filmu jen Jan Schmidt (nebo Václav Krška), problémem je jen dabing, v těch dobách předimenzovaně používaný i na slovenské herce, a typická Liškova hudba (syrový folklor by byl ještě více umocňující). Symbol slepičky ve folklorním pohledu na sexualitu je celkem průhledný - a je koneckonců důkazem nesmyslného chápání pohádkového folkloru jako dětského žánru (přesto mě už v dětství dokázala baladičností a fantazijní imaginárností tato pohádka získat do svého světa). ()

PhillM.

Pohádka je z dnešního pohledu natolik politicky nekorektní (dnešním newspeakem řečeno, obsahuje "sterotypní pohled na ženy a cikány"), že je otázkou času, kdy bude označena za ideově závadnou a přestane se dávat. Za sebe ale v tomto konkrétním případě nemohu truchlit, neboť je to jeden z filmů, který pro mě zničily Liškovy smyčce. Nervní psychadelická atmosféra, tvořená hudbou jako "ze Studny" zcela rozložila mé dětství v pohádkách jako Třetí princ či Princ a Večernice a zde to není v ničem lepší. Naopak... ()

Enšpígl

Cigáni zde byli znázorněni jako zloději, což jsem nečekal a naprosto mě to šokovalo. U nás v Čechách chudáci cigáni makaj 24 denně , půlku peněz odevzdají na charitu, neustále se angažují ve veřejným sektoru a neziskových organizacích, protože jim jde především o blaho všech lidí a celé naše země a najendou šup, je tu bulharská pohádka a všechno je jinak. Vůbec nechápu proč Milan Kňažko hledal holku v Bulharsku, když má na Slovensku tolik nádhernejch bab. Jinak tvrzení, že ženský jsou slepice, tady nabývá až netušeně reálných rozměrů. Zde je tedy zkrácená verze mého komentáře v holčíčím nářečí. Kvok, kvok, kvok. Kvok, Kvok !!!! ()

dopitak

Velmi jednoduchý příběh, čekáte pointu, nějaký háček, ale žádný tu není. Mladý Milan Knažko se ráno probudí a od staršiny horské vesnice se dozví, že je čas, aby se oženil. Protože slyšel o krásné neznámé dívce, ohrne nos nad Eržikama, co se o něj perou ve světnici a vyrazí do světa. Cestou vykoná několik dobrých skutků na stále stejném kouzelně mizejícím starečkovi, aby nakonec došel do idylické chaloupky u řeky (nebo rybníka, ze záběru nebylo vidět), kde potřebují opravit slaměné došky. Milan tohle sice nikdy nedělal a tak první opravu trochu podcení, protože ale konal dobro, dostane druhou šanci a tu beze zbytku a s vděčností k obyvatelům chaloupky, stařečkům a la Filemon a Baucis využije. Pak jim s jejich dovolením uzme černou slepici, začarovanou dívku s nejkrásnějšíma očima (Dimitrova opravdu pěkná), vyslechne radu, že prokletí ji zbaví jedině právoplatným sňatkem s onou slípkou, bez mrknutí oka nechá koně na protiúčet, a vyrazí zpátky do rodné vísky, kde si přes posměch místních obyvatel slepici vezme. Tvůrci vtipně a chytře obešli situaci, kdy má slípka odpovědět staršinovi, že si Milana bere za manžela, a pak už můžeme slavit se všemi bulharskými cikány (a že jich v záběrech v komparzu uvízlo bylo hodně) až do rána bílého.___ Hezké lokality, kamera, příběh. Neuráží a není v tom politika. ()

Jezinka.Jezinka

Chlapec hledá, hledá, jde po hezkých očích z pohádky a zamiluje se do slepice. Člověk by se skoro urazil. Zrovna slepice jsou navíc pověstné krásou svých očí. Taky je brilantně vysvětleno, proč je ta slepice slepice. Chlapec se aspoň naučí plést košíky a kvalitně opravit střechu, což se i cikánovi ze Slovenska může hodit. Ostatně, to se může hodit každému. Vlastně bych sama docela ráda uměla plést košíky. Slepici bych nechtěla, a to ani luxusní černou. A protože se tu dvakrát objevuje, že se pohádka nelíbila, navzdory tomu, že autorem scénáře byl dědeček, zdůrazňuji, že žádný můj předek s touhle pohádkou nemá nic společného. ()

• Filmovanie prebiehalo v Bulharsku - v okolí mesta Balčik a Belogradčik. (dyfur)
  • Milan Kňažko se při natáčení popral s místními chlapy a napadl policistu. Při návratu domů ho čekalo předvolání na státní bezpečnost, kde mu bylo nabízeno, že za spolupráci s nimi nad jeho kriminálním činem přimhouří oči. (sator)