Nevěsta s nejkrásnějšíma očima

The Bride with the Most Beautiful Eyes

Pohádka / Poetický

Bulharsko / Československo, 1975, 80 min

• Enšpígl

Cigáni zde byli znázorněni jako zloději, což jsem nečekal a naprosto mě to šokovalo. U nás v Čechách chudáci cigáni makaj 24 denně , půlku peněz odevzdají na charitu, neustále se angažují ve veřejným sektoru a neziskových organizacích, protože jim jde především o blaho všech lidí a celé naše země a najendou šup, je tu bulharská pohádka a všechno je jinak. Vůbec nechápu proč Milan Kňažko hledal holku v Bulharsku, když má na Slovensku tolik nádhernejch bab. Jinak tvrzení, že ženský jsou slepice, tady nabývá až netušeně reálných rozměrů. Zde je tedy zkrácená verze mého komentáře v holčíčím nářečí. Kvok, kvok, kvok. Kvok, Kvok !!!!(3.1.2012)

Velmi jednoduchý příběh, čekáte pointu, nějaký háček, ale žádný tu není. Mladý Milan Knažko se ráno probudí a od staršiny horské vesnice se dozví, že je čas, aby se oženil. Protože slyšel o krásné neznámé dívce, ohrne nos nad Eržikama, co se o něj perou ve světnici a vyrazí do světa. Cestou vykoná několik dobrých skutků na stále stejném kouzelně mizejícím starečkovi, aby nakonec došel do idylické chaloupky u řeky (nebo rybníka, ze záběru nebylo vidět), kde potřebují opravit slaměné došky. Milan tohle sice nikdy nedělal a tak první opravu trochu podcení, protože ale konal dobro, dostane druhou šanci a tu beze zbytku a s vděčností k obyvatelům chaloupky, stařečkům a la Filemon a Baucis využije. Pak jim s jejich dovolením uzme černou slepici, začarovanou dívku s nejkrásnějšíma očima (Dimitrova opravdu pěkná), vyslechne radu, že prokletí ji zbaví jedině právoplatným sňatkem s onou slípkou, bez mrknutí oka nechá koně na protiúčet, a vyrazí zpátky do rodné vísky, kde si přes posměch místních obyvatel slepici vezme. Tvůrci vtipně a chytře obešli situaci, kdy má slípka odpovědět staršinovi, že si Milana bere za manžela, a pak už můžeme slavit se všemi bulharskými cikány (a že jich v záběrech v komparzu uvízlo bylo hodně) až do rána bílého.___ Hezké lokality, kamera, příběh. Neuráží a není v tom politika.(28.11.2016)

• Jezinka.Jezinka

Chlapec hledá, hledá, jde po hezkých očích z pohádky a zamiluje se do slepice. Člověk by se skoro urazil. Zrovna slepice jsou navíc pověstné krásou svých očí. Taky je brilantně vysvětleno, proč je ta slepice slepice. Chlapec se aspoň naučí plést košíky a kvalitně opravit střechu, což se i cikánovi ze Slovenska může hodit. Ostatně, to se může hodit každému. Vlastně bych sama docela ráda uměla plést košíky. Slepici bych nechtěla, a to ani luxusní černou. A protože se tu dvakrát objevuje, že se pohádka nelíbila, navzdory tomu, že autorem scénáře byl dědeček, zdůrazňuji, že žádný můj předek s touhle pohádkou nemá nic společného.(17.1.2012)

Kňažko, banda Cikánů a slepice, zpěvy a tance ovlivněné cikánskou melodikou a k tomu všemu obsah od dysgrafického distributora. Co dodat? Kvok, kvok, kvok...(31.3.2013)

Zvláštní pohádka, jestli se vůbec dá nazvat pohádkou. Bulharský prvek všemu dodal specifický punc, místy je to trošku nuda. Myslím si, že děti do 12ti let tato pohádka nemůže zaujmout.(25.12.2011)

• - Filmovanie prebiehalo v Bulharsku - v okolí mesta Balčik a Belogradčik. (dyfur)