Energická lékařka Alice Váňová nastoupí jako závodní lékařka šachty Mír. Na radu svého bývalého kolegy doktora Kaleše se pustí do výzkumu, jehož cílem je prevence silikózy pomocí takzvané kalciové bariéry, což v praxi znamená pravidelné pití mléka. Jenže přinuťte horníky, aby veřejně pili mléko. Na první pohled nepřekonatelný problém. Ale nic není nemožné, a tak to prostě partička sedmi horníků, přezdívaná parta hic, dostane příkazem. Jenže i přes stranicky zdůvodněnou přednášku o prospěšnosti celé akce havíři statečně odolávají naléhání, aby se experimentu zúčastnili. Předseda ROH Janeček se nakonec rozhodne, že zvítězí všemi prostředky. S milými rebely se proto pustí do psychologické války... (oficiální text distributora)

amyth odpad!

Fialový hnus ...... O to smutnější, že tady kromě tradičních trapáků režimu a neherců (Moučka, Rázlová, Vyskočil, Veškrnová) vystupuje několik našich nejlepších herců. Jsou filmy, které by se vysílat neměly - vznikly jen jako ideová propagace - a i ti co tam vystupovali to mnohdy dávali jako daň za tu další trochu svobodnější a normálnější tvorbu. Není nutno toto rozmazávat a ob týden dávat do televize ()

IMPAIRED

Jelikož mi byl film doporučen jakožto 'pecka', možná jsem od tohoto díla očekával moc. Nehledě na ukrytou propagandu režimu (kterou, na druhou stranu, nalezneme v každém dobovém snímku), byl příběh nemastný neslaný, tudíž zcela nudný. Zasmál jsem se při kouzelníkově představení, a když jsem poprvé uslyšel: Kam běžela?Počkejte, podívám se v kolik jí to jede... rozkašlal jsem se smíchy, nicméně toto jsou jen zářivé momentky z panelákově šedé podívané. Tři hvězdy za herecké obsazení, vtipy a krásné sestřičky. ()

Indio

Jéje ja jsem to asi blbě pochopil. Vona je to fakt asi agitka na pití mléke a komunistickej vyplach hlav. A já nevzdělanec jsem v tom viděl spíš parodii na podobně važně brany filmy. Možná byl záměr ale úplně jinej a nebude to poprvé kdy je moc názorů na jeden film kterej možná vznikl mimochodem nebo z jinych duuvodu na ktery seru....I kdyby to byla agitka nacokoli-líbí, nelíbí- je to na člověku. Miluju Majora Zemana i když jsem proti té době a co. Jo a mlíko nepiju. ()

zdeny99

Názorná filmová ukázka dějin, která je zobrazená líbivou formou na objednávku tehdejšího režimu, neboli socialistická hňupovina, u které se člověk musí ironicky jen smát. I tak se ale člověk pobaví, protože děj je zfilmován líbivou formou a nejedná se o takové sračky, které se točily v padesátých letech, ačkoliv socialismus z filmu doslova vyzařuje. Pro mne osobně se jedná o průměrný film a v televizi jej vidíme jen v době, kdy zrovna nemají co vysílat. Účel filmu je, že se musí pít hodně mléka, aby byli dělníci zdraví a silní, aby mohli rychleji splnit plán a tím pomoci vybudovat mír a socialistickou společnost. Všude po fabrice jsou nástěnky s nejlepšími dělníky. Vrcholem socialistické mašinérie je Dvořákův výrok na zdravotní prohlídce, u které se musí normální člověk popadat za břicho, jak to hrdě říkal. Doktorka: "Kdy jste se narodil?" - Dvořák: "Ve 48. roce, ale až po únoru. Jsem ten z nové doby." Nakonec i samotní dělníci pochopili, že je to totální blbost, a tak jich sedm doneslo svůj půllitr mléka ředitelovi fabriky, aby vše vypil. [2359. hodnocení, 100. komentář, 43%] ()

PowPow odpad!

Na rozdíl od doopravdy vtipných normalizačních komedií tady člověk spočítá legrační momenty na prstech jedné ruky, jinak je to jen stokrát opakovaná variace na téma "tvrdý chlap nechce pít mléko". Navíc filmem celou dobu prosakuje (což byl evidentně hlavní důvod jeho vzniku) nepovedená reklama na socialismus, respektive kolektivismus - jak dřina v dolech společně s kolektivním sprchováním a bydlením obnáší vlastně jen spoustu legrácek a veselých příhod. ()

• Hercov počas natáčania zavalilo uhlie až po pás tela a mysleli si, že je s nimi koniec. (Raccoon.city)
  • Vladimír Menšík (Ota Chochola zvaný Krasin) sa pred každou klapkou v banských priestoroch kvôli svojmu zdravotnému stavu musel nadýchať z kyslíkovej fľaše a mohlo sa točiť. (Raccoon.city)
  • V čase 02:30 se na ostravském hlavním nádraží nad Mirkem (Ladislav Trojan) a paní výpravčí objevuje kousek mikrofonu. (Ganglion)