Příběh z Louisiany

• USA Louisiana Story

Příběh se odehrává na venkově v Louisianě, kde si v mrtvém rameni místní řeky hlavní hrdina filmu, dvanáctiletý chlapec, hraje a tráví zde většinu svého času. Všechno se ale změní, když jeho otec podepíše kontrakt s ropnou společností, která chce v oblasti začít s těžbou.
Slavný americký dokumentarista Robert J. Flaherty natočil tento svůj film s finanční podporou více než 250 000 dolarů od ropné společnosti Standard Oil. Flaherty jako obvykle nepracoval s žádnými profesionálními herci, všechny postavy jsou tak ztvárněny místními obyvateli. (ČSFD)

corpsy

Skôr ako dokument, to pripomína rozprávku ( oklieštenú od nadprirodzených motívov ) na dobrú noc. Životné osudy chlapca, ktorý si to rozdá s riečnym drakom ( aligátor ), získa srdcia bohatierov v neďalekom hrade ( ťažobná rafinéria a jej roboši ) a plavil sa krajinou nekrajinou za účelom úlovku ( bažiny Louisiany ). Chýba tu už len princezná ( žeby ten medvedík čistotný? ). ()

JimiH

Flaherty natočil výborného Nanuka a pak už to bylo jen horší a horší. Tento film funguje lépe než rohypnol, protože využívá více než dvacet let staré filmařské postupy, jeho scénář je monotónní a "herci" pronášejí repliky nepřirozeně... Celkově je snímek protknut tolika nedostatky, že zastíní veškeré kvality (krásné prostředí, příjemný hlavní hrdina...). ()

Anderton

K Príbehu z Louisiany treba pristupovať ako k filmu pre deti a mládež. Je zaujímavé, že má v názve príbeh, keď sa síce jedná o film hraný, ale dej rozhodne nie je tým, čo ho ženie vpred. Na rozdiel od väčšiny americkej produkcie, ktorá naopak v názve story nemá :) Chlapec a príroda so zvieratkami, chlapec a stroj na ťažbu ropy, proste jedno veľké dobrodružstvo. Takto film iste vnímali aj deti koncom 40. rokov a možno by sa niektorým páčil aj dnes, ak by im ho nejaký otecko pustil cez youtube. Celkovo je film trochu ťažkopádny, hrané scény s dialógmi pôsobia amatérsky, tie dokumentárne ladené ale všetko vynahradzujú. ()

kaylin

Tak ono to má svoje kouzlo, to zase ne že ne, ale na druhou stranu si myslím, že se z dané oblasti dalo natočit trochu více zajímavého. Nedá se svítit. Některé scény jsou dobré, podařilo se natočit skutečně výborné scény se zvířaty, ale to je opravdu ten hlavní přínos. A samozřejmě zachycení doby a pohledu na těžbu. ()

GAVIN17

O tomto filmu jsem téměř nic nevěděl, a proto tím větším překvapením pro mne byl. Uchvátila mne poetika i skvělá obrazová stránka filmu, kterou podtrhla krásná příroda Cajunlandu v Louisianě o níž jsem kdysi četl v časopise National Geographic, Kontrast čisté přírody s obří lidskou technikou dal vyniknout hlavní myšlence filmu - že ne vždy by měl být člověk pánem přírody, ale měl by si vážit její prosté krásy a důmyslnosti. Chlapec se prezentuje ve filmu jako součást krajiny a jejího mnohotvářného života. Závěr filmu vyznívá velmi optimisticky, ale ne vždy tak bývá i ve skutečnosti, spíše naopak...No a ještě jsem byl šťastný, že se mýválek zachránil Film na mne velmi zapůsobil a dávám mu rád 5 hvězdiček. ()

• Režisér jako obvykle pracoval místo profesionálních herců s místními lidmi. (Hans.)
  • Hudba Virgila Thomsona čerpá z původní hudby francouzských přistěhovalců a byla vyznamenána Pulitzerovou cenou. Tím se stala současně první filmovou hudbou, které se této cti dostalo. (Hans.)
  • Film financovala těžařská společnost Standard Oil, a proto zdůrazňuje bezproblémové soužití ropného průmyslu s místními obyvateli a prostředím. (Zdroj: wikipedia.cz) (Kmotr76)