poster

Nanuk - člověk primitivní

 • USA

  Nanook of the North

 • Francie

  Nanouk l'Esquimau

Dokumentární

USA / Francie, 1922, 79 min

 • Snorlax
  ***

  Tenhle praděda dokumentů si zaslouží úctu vzhledem k svému věku. Ale nehodlám se rozplývat nad šedinami, když mě nudí. Jeho vyprávění je zdlouhavé, místy zřejmě paměť vynechává a tak zopakuje, co již řekl. Ale naštěstí tenhle stařík není popudlivý, takže je snesitelný. Za plus lze považovat slušný návod na stavbu iglú, i když si nejsem zcela jista, kolikrát to v praxi upotřebím.(12.11.2012)

 • Skejpr
  ****

  Krásný dokument, kterému absence zvuku nikterak neškodí. Místy navíc velmi vtipný, např. seznamování starého eskymáka s gramofonem je kouzelné...(16.10.2008)

 • forsberg
  ****

  Nádherný dokument, dodnes neuvěřitelně živý. Až při jeho sledování mi došlo, že Eskymáci jí ryby syrový. Úžasná pasáž kdy si děti hrají na sáňky.(27.3.2007)

 • lamps
  ****

  Na Nanukovi se mi líbí jeho nepředstíraný a neafektovaný humánní rozměr. Na celém projektu je strašně moc vidět, s jakou úctou a dobrými úmysly - porozumět eskymáckým životním potřebám a představit je v co nejautentičtější podobě civilizovanému světu - k němu Flaherty přistupoval. Celé by to ještě lépe fungovalo, kdyby se epizodní dění zformovalo do souvislejšího filmového příběhu, což by vzhledem k zinscenovaným scénám nebyl už takový problém, ale i jako sonda na jinou planetu orámovanou jak základními živočišnými pohnutkami, tak i nejprůzračnější formou nezkaženého lidství, působí i takřka po celém století tenhle hraný dokument plnohodnotným a aktuálním dojmem.... 85%(7.12.2015)

 • Pedestrian
  ****

  Nanuk loví ryby, Nanuk má hlad, Nanuk loví mrože, Nanukovi je zima, Nanuk staví iglú... Krásné. Hned bych si dal nanuka.(25.9.2007)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace