poster

Nanuk - člověk primitivní

 • USA

  Nanook of the North

 • Francie

  Nanouk l'Esquimau

Dokumentární

USA / Francie, 1922, 79 min

 • reqiuem
  *****

  5*=rok 1922, extrémní podmínky, "primitivní" prostředky, lyrismus ledový pouště, pocit opravdovosti(13.2.2012)

 • Jakubisko
  ***

  Prvních 10 minut je to zajímavé, ale postupem času film upadá do stereotypu. Z nostalgie a úctě k roku vzniku však dávám 3*, leč dnešní divák z Nanuka asi přílišný zážitek mít nebude...(30.7.2006)

 • NinadeL
  ****

  Překvapivě tady u toho filmu mám nejradši jeho hybridní verzi s namluveným komentářem, respektive s komentářem, který s rozumnou intonací čte mezititulky. Příběh Nanukovi rodiny a jejich strastí a slastí je stejně platný jako tehdy i dnes. Otec se stará, rodina sem tam vypomůže, zážitek z technického pokroku dokáže pobavit. Nejrozkošnější je samozřejmě stavba nového iglú, ve kterém se nezapomnělo ani okno z opracovaného ledu. Mezitím dítka sáňkovala a s příbytkem se nezapomnělo ani na pobočku pro malé pejsky Je fajn, že praotec moderního dokumentu může být natolik milým filmem.(15.5.2012)

 • Flego
  *****

  Dokumentárne filmy mám rád. Konečne sa mi podarilo splatiť dlh tomuto žánru a pozrel som si výnimočné dielo Roberta J. Flahertyho, cestovateľa a priekopníka dokumentárnej kinematografie. Nanuk je veľmi osobný film mapujúci ťažký život eskimákov kdesi na brehoch Hudsonovho zálivu na severe Kanady. Sme svedkami radostí i starostí jeho rodiny v krutých podmienkach severu.(7.8.2010)

 • Arbiter
  ****

  To jsou mi náhody. Kameru mít náhodou zrovna na místě, kde hlavní hrdina najde dýchací otvor v ledu, který si oblíbil lovený mrož. Nanuk je považován za jeden z prvních etnografických snímků. Formy "autenticky inscenovaného dokumentu" bych se ale nebál ani dnes, kdy se spíš upřednostňuje průřez postupným procesem poznávání, případně sumarizace poznatků.(16.4.2016)

 • - V roce 1916 se film začal promítat na soukromých představeních v Torontu. Sklidil nadšený ohlas, ale když se režisér chystal filmové pásy zaslat do USA, upadl mu popel z cigarety a všechny jeho negativy - 10 000 metrů - skončily v plamenech. Flahertymu trvalo léta, než sehnal dost peněz, aby se mohl vrátit na sever a opět točit. (Aridara)

 • - Tvrdenia, že Allariallak/Nanook zomrel od hladu je nepravdivé, v skutočnosti zomrel na tuberkulózu. (Raccoon.city)

 • - Podľa Eskimáka Nanooka bol pomenovaný smotanový krém na paličke nazvaný "nanuk". (Raccoon.city)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace