Nanuk - člověk primitivní

• Francie

Nanouk l'Esquimau

Dokumentární

USA / Francie, 1922, 79 min

Strhujúci príbeh rodiny Inuitov žijúcej na území Hudsonovho zálivu na severovýchode Kanady. Prevažná časť ich životných aktivít je spojená so získaním obživy pre rodinu a zabezpečením jej čo najteplejšieho spánku uprostred nehostinnej ľadovej pláne. Spôsoby lovu tuleňov, mrožov aj rýb sú drsné. Pár kopancov od pánov sa ujde aj ich verným psov zo svoriek ťahačov saní. Žiadna láskyplná prítulnosť k živým tvorom sa nekoná. Možno i preto, že Eskymáci by bez mäsa zahynuli. Pre ich život je nevyhnutné. Dôležité ho je získať. Akokoľvek. Výborne sú zachytené aj konkrétne črty zo života v ľadových obydliach - iglu. Pod vrstvou kožušín spáva celá rodina vedľa seba nahá. Deti sa tak otužujú od pôrodu. Batoľatá cucajú kúsky pečienky z tuleňa a mroža v bezzubých ďasnách. Psy sa ruvú a šklbú o zvyšky kostí a koží ako najväčší nepriatelia na život a na smrť. Skvelé popozeranie, trochu rušené necitlivým a neempatickým vzťahom k živej zveri. Poznámka: V komentároch sa tu rozoberá, či je to hrané, reálne. Kto z hercov kedy zomrel a tak. Je to síce zaujímavé, no z môjho pohľadu nie. Každý film, bez ohľadu na to či ide dokument alebo nie, je len výmyslom autora. Ten musí vymyslieť do čoho sa pôjde a akým spôsobom. Pokiaľ jeho výmysel dokáže divákov zaujať ide o skvelý výmysel, ak nie ide o nepodarený výmysel. Dokumentárny alebo nie - to je predsa fuk. Prežívanej realite sveta sa totiž môže oveľa lepšie priblížiť čisté sci-fi oveľa bližšie než autentický dokument z protagonistami-nehercami ulice všedného dňa.(2.11.2015)

• Houdini

NFR 1989(5.4.2004)

Na tu dobu nádherný a perfektně udělaný dokument. Je to hlavně unikátní svědectví o doznívajícím období primitivních národů v inuitské oblasti. Obrazově i sdělně krásné.(18.3.2009)

Občas zdlouhavý, přesto výborný film, ke kterému můžu mít množství výhrad, ale jeho jedinečnou pozici mu nikdo neupře. Nejstarší celovečerní (byť inscenovaný) dokument, který jsem kdy viděl, navíc i dnes velmi poučný. Nejvíc mi v paměti zřejmě utkví stavba iglů (a je mi jedno, jestli se jim to napoprvé nepovedlo), ale i další scény, jako je posádka kajaku nebo lov tuleně a mrože. Každému směle doporučuji, tenhle snímek má co říct i více než 80 let po svém vzniku. Poněkud zmatený komentář : Karlos80(18.5.2009)

Nanuk loví ryby, Nanuk má hlad, Nanuk loví mrože, Nanukovi je zima, Nanuk staví iglú... Krásné. Hned bych si dal nanuka.(25.9.2007)

• - Allariallak / Nanuk zemřel pár měsíců po skončení natáčení v roce 1922 na smrt hladem. (Kulmon)

• - Tvrdenia, že Allariallak/Nanook zomrel od hladu je nepravdivé, v skutočnosti zomrel na tuberkulózu. (Raccoon.city)

• - Film byl sponzorován francouzskou kožešinnou společností Revillon Freres, která poskytla 50000 dolarů Flahertyho 16měsíční expedici na severní pól. Film již v prvním týdnu vydělal v Paříži a Berlíně 40000 dolarů. (Kulmon)