poster

Nanuk - člověk primitivní

 • USA

  Nanook of the North

 • Francie

  Nanouk l'Esquimau

Dokumentární

USA / Francie, 1922, 79 min

 • swamp
  ****

  Ani se nenadějeme a tenhle film bude devadesát let starý - a přesto bude mít stále co říct. Ano, některé scény jsou sice nahrané, Nanook se ve skutečnosti jmenuje jinak a jeho filmová žena není jeho žena - přesto je to projekt, který byl ve své době průlomový a Flahertymu všechna čest za něj.(10.8.2010)

 • Gimp
  ****

  Tak dobré jak jen němý film o eskymácích může být. Ricinový olej, lovení mrožů, Nanuk se pere se svými psy.. A pak jsem usnul a bylo to nádherné. Probudil jsem se úplně čilý..(26.7.2006)

 • ORIN
  *****

  Nanuk, člověk primitivní drží prvenství nejen v rámci dokumentárního filmu, ale i jeho námětově logicky související žánrové odnože; etnografického filmu. Roku 1922 se objevil v kinech a jeho velkolepý divácký úspěch ohromil i samotného Flahertyho. Debut pracoval ve shodě s pravidly tzv. salvage antropology, tedy antropologie, jež si dávala za cíl zdokumentovat a zachovat budoucím generacím přirozený pohled na kulturu na pokraji vyhynutí. Tematické zpracování života Inuitů, tedy eskymáků, zapůsobilo na tehdejší publikum jako magnet. Film poté dostal zcela nový rozměr, protože byl vlastně v tu chvíli jediným zástupcem nově vznikajícího dokumentárního žánru. Díla zachycující určitá etnika v jejich přirozeném prostředí tu už sice byla, např. krátké filmy o indiánech apod. Flaherty obdařen zkušeností s těmito filmy, jal se natáčet Inuity v jejich původní kultuře, kterou se snažil západními tradicemi nikterak nenarušovat. Velké množství natočeného materiálu se mu nicméně zdálo pro celovečerní filmové zpracování jako ne zcela vhodné. [==] Byl si vědom, že tehdejší publikum prahne po vyprávění (velkých) příběhů. Prosté ale o to čistší zobrazení reality, prvek, po kterém tak volal a prahnul sovětský dokumentární velikán Vertov, nebylo pro Flahertyho dostatečným zadostiučiněním. Snažil se proto užít všemožných výrazových prostředků hraného filmu, aby tím ten dokumentární obohatil. Přestože takto inscenované a často uměle dramatizované záběry nedokáží zachytit reálnou skutečnost, jsou alespoň částečným zachycením člověka v jeho přirozeném prostředí. V rámci etnografického filmu je také poutána pozornost na jedinečný průběh natáčení, kdy se tvůrce v drtivé většině případů nemůže spolehnout na početný tým spolupracovníků. Tak tomu bylo i u Flahertyho, o jehož skromné filmové vybavení museli dbát samotní protagonisté Nanuka, člověka primitivního.(17.1.2010)

 • Radko
  ****

  Strhujúci príbeh rodiny Inuitov žijúcej na území Hudsonovho zálivu na severovýchode Kanady. Prevažná časť ich životných aktivít je spojená so získaním obživy pre rodinu a zabezpečením jej čo najteplejšieho spánku uprostred nehostinnej ľadovej pláne. Spôsoby lovu tuleňov, mrožov aj rýb sú drsné. Pár kopancov od pánov sa ujde aj ich verným psov zo svoriek ťahačov saní. Žiadna láskyplná prítulnosť k živým tvorom sa nekoná. Možno i preto, že Eskymáci by bez mäsa zahynuli. Pre ich život je nevyhnutné. Dôležité ho je získať. Akokoľvek. Výborne sú zachytené aj konkrétne črty zo života v ľadových obydliach - iglu. Pod vrstvou kožušín spáva celá rodina vedľa seba nahá. Deti sa tak otužujú od pôrodu. Batoľatá cucajú kúsky pečienky z tuleňa a mroža v bezzubých ďasnách. Psy sa ruvú a šklbú o zvyšky kostí a koží ako najväčší nepriatelia na život a na smrť. Skvelé popozeranie, trochu rušené necitlivým a neempatickým vzťahom k živej zveri. Poznámka: V komentároch sa tu rozoberá, či je to hrané, reálne. Kto z hercov kedy zomrel a tak. Je to síce zaujímavé, no z môjho pohľadu nie. Každý film, bez ohľadu na to či ide dokument alebo nie, je len výmyslom autora. Ten musí vymyslieť do čoho sa pôjde a akým spôsobom. Pokiaľ jeho výmysel dokáže divákov zaujať ide o skvelý výmysel, ak nie ide o nepodarený výmysel. Dokumentárny alebo nie - to je predsa fuk. Prežívanej realite sveta sa totiž môže oveľa lepšie priblížiť čisté sci-fi oveľa bližšie než autentický dokument z protagonistami-nehercami ulice všedného dňa.(2.11.2015)

 • Karlos80
  ****

  Tak konečně se mi podařilo shlédnout tento dokumentární skvost o životě eskymáku, od otce dokumentaristiky Roberta Flaheryho jako takové. Co ho ale k takovému počinu vůbec vedlo? Dobrá otázka a velice jednoduchá odpověď. Sám se někdy v letech 1912-1919 zúčastnil asi čtyř expedic do severokanadské subarktidy. Filmový materiál který si dovezl z těchto výprav, však nad všechna očekávání zničil. Ještě ale před natočením Nanuka žil asi dva roky mezi inuity, jak se sami nazývají myslím že ještě dnes tito prapůvodní obyvatelé. Ve svém filmu nám v láskyplných ale také v romantizujících obrazech představuje každodenní starosti Nanuka Nyla a jeho rodiny, jeho lovecké zvyky a jejich věčný a neustálý boj s přírodou. Opravdu moc krásný a vysoce hodnotný filmový zážitek, ukazující lidi v inscenovaných situacích, které přesně odpovídají autentické skutečnosti. Tímto stylem se zásadně liší třeba od Sovětské dokumentárnické školy která dávala spíše přednost bezprostřednímu zachycení skutečnosti. Jasně Sověti by tento film viděli jenom jako takovou malou agitku ale u Flahertyho je to úplně o něčem jiném ten staví do popředí zájmu všelidský humanismus tak trochu prodchnutý lyrismem. Nádherné a navíc natočené v opravdu v drsných podmínkách. Ne, každý by to dokázal!(4.9.2006)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace