Nanuk - člověk primitivní

• Francie

Nanouk l'Esquimau

Dokumentární

USA / Francie, 1922, 79 min

5*=rok 1922, extrémní podmínky, "primitivní" prostředky, lyrismus ledový pouště, pocit opravdovosti(13.2.2012)

Prvních 10 minut je to zajímavé, ale postupem času film upadá do stereotypu. Z nostalgie a úctě k roku vzniku však dávám 3*, leč dnešní divák z Nanuka asi přílišný zážitek mít nebude...(30.7.2006)

Překvapivě tady u toho filmu mám nejradši jeho hybridní verzi s namluveným komentářem, respektive s komentářem, který s rozumnou intonací čte mezititulky. Příběh Nanukovi rodiny a jejich strastí a slastí je stejně platný jako tehdy i dnes. Otec se stará, rodina sem tam vypomůže, zážitek z technického pokroku dokáže pobavit. Nejrozkošnější je samozřejmě stavba nového iglú, ve kterém se nezapomnělo ani okno z opracovaného ledu. Mezitím dítka sáňkovala a s příbytkem se nezapomnělo ani na pobočku pro malé pejsky Je fajn, že praotec moderního dokumentu může být natolik milým filmem.(15.5.2012)

Dokumentárne filmy mám rád. Konečne sa mi podarilo splatiť dlh tomuto žánru a pozrel som si výnimočné dielo Roberta J. Flahertyho, cestovateľa a priekopníka dokumentárnej kinematografie. Nanuk je veľmi osobný film mapujúci ťažký život eskimákov kdesi na brehoch Hudsonovho zálivu na severe Kanady. Sme svedkami radostí i starostí jeho rodiny v krutých podmienkach severu.(7.8.2010)

To jsou mi náhody. Kameru mít náhodou zrovna na místě, kde hlavní hrdina najde dýchací otvor v ledu, který si oblíbil lovený mrož. Nanuk je považován za jeden z prvních etnografických snímků. Formy "autenticky inscenovaného dokumentu" bych se ale nebál ani dnes, kdy se spíš upřednostňuje průřez postupným procesem poznávání, případně sumarizace poznatků.(16.4.2016)

• - V roce 1916 se film začal promítat na soukromých představeních v Torontu. Sklidil nadšený ohlas, ale když se režisér chystal filmové pásy zaslat do USA, upadl mu popel z cigarety a všechny jeho negativy - 10 000 metrů - skončily v plamenech. Flahertymu trvalo léta, než sehnal dost peněz, aby se mohl vrátit na sever a opět točit. (Aridara)

• - Tvrdenia, že Allariallak/Nanook zomrel od hladu je nepravdivé, v skutočnosti zomrel na tuberkulózu. (Raccoon.city)

• - Podľa Eskimáka Nanooka bol pomenovaný smotanový krém na paličke nazvaný "nanuk". (Raccoon.city)