Nanuk - člověk primitivní

• Francie

Nanouk l'Esquimau

Dokumentární

USA / Francie, 1922, 79 min

Nanuk je dokument se vším všudy - nádherné záběry přírody, zvířat a kultury a k tomu (nemluvený) komentář, aby byl divák v obraze. Po zhlédnutí jsem byl obohacen o mnohé poznatky z oblasti eskymáckého lovu a "architektury" (iglú), takže jsem spokojený. A musím říct, že ti psi (nebo vlci, kdo ví) byli chudáci, a proto se ani nedivím, že jim občas ujeli nervy a prostě se porvali. Zkrátka dobře natočený film, u kterého je "škoda", že vznikl již v němé éře, protože přece jenom u dokumentů je mluvené(!) slovo (alespoň pro mě) důležité.(7.2.2012)

Dokument, ktorý má napriek svojej letitosti stále čo povedať aj po obsahovej stránke. Pre súčasného diváka má film už viac umeleckú hodnotu. Kombinácia letitého obrazu a až psychedelickej hudby vytvárajú neopakovateľnú hypnotickú atmosféru. (10/10)(1.4.2010)

To jsou mi náhody. Kameru mít náhodou zrovna na místě, kde hlavní hrdina najde dýchací otvor v ledu, který si oblíbil lovený mrož. Nanuk je považován za jeden z prvních etnografických snímků. Formy "autenticky inscenovaného dokumentu" bych se ale nebál ani dnes, kdy se spíš upřednostňuje průřez postupným procesem poznávání, případně sumarizace poznatků.(16.4.2016)

Dokument to rozhodně není nadčasový, protože jako inscenovaný a zcela nahraný ve skutečnosti nezobrazuje život Eskymáků, ale představu, jakou o nich po pár dnech pozorování Flasherty měl. Nevím, jestli je pravda, že sami Eskymáci se divili, jaké to mají hrát idioty, ale oni vlastně nic podivného nedělají - většinu filmu sedí v iglů. Jako dobovou atrakci to chápu, uznávám Flashertyho odhodlání to (opakovaně) natočit, ale film jako takový oceňuju jen coby neotesaný základní kámen žánru.(17.11.2012)

Nádherný dokument, dodnes neuvěřitelně živý. Až při jeho sledování mi došlo, že Eskymáci jí ryby syrový. Úžasná pasáž kdy si děti hrají na sáňky.(27.3.2007)

• - Všechny scény jsou hrané. Žena, která ve filmu představuje Nanukovu manželku jeho ženou ve skutečnosti nebyla. (Kulmon)

• - Scéna v iglů byla natáčena tak, že eskymáci postavili jen polovinu iglů, kvůli osvětlení, neboť v celém by nebylo nic vidět. (Kaučuk03)

• - Film bol zaradený do Top 20 dokumentárnych filmov všetkých čias. (Raccoon.city)