Nanuk - člověk primitivní

Nanook of the North

Dokumentární

USA / Francie, 1922, 79 min

Dokument to rozhodně není nadčasový, protože jako inscenovaný a zcela nahraný ve skutečnosti nezobrazuje život Eskymáků, ale představu, jakou o nich po pár dnech pozorování Flasherty měl. Nevím, jestli je pravda, že sami Eskymáci se divili, jaké to mají hrát idioty, ale oni vlastně nic podivného nedělají - většinu filmu sedí v iglů. Jako dobovou atrakci to chápu, uznávám Flashertyho odhodlání to (opakovaně) natočit, ale film jako takový oceňuju jen coby neotesaný základní kámen žánru.(17.11.2012)

V dnešní době megalomanských dokumentů na téma "milujeme a chraníme přírodu, kterou jsme si sami zdevastovali" je Nanukův příběh příjemným pohledem zpět. Je to milé, je to místy úsměvné (ano, ta omílaná scéna s gramofonem), ale rozhodně to není nijak ohromující. Před tím, v jaké zimě a podmínkách je to natočené samozřejmě smekám, ale to mi na 5 stále nějak nestačí.(23.11.2009)

National Geographic nemeho filmu.(16.3.2005)

Tenhle praděda dokumentů si zaslouží úctu vzhledem k svému věku. Ale nehodlám se rozplývat nad šedinami, když mě nudí. Jeho vyprávění je zdlouhavé, místy zřejmě paměť vynechává a tak zopakuje, co již řekl. Ale naštěstí tenhle stařík není popudlivý, takže je snesitelný. Za plus lze považovat slušný návod na stavbu iglú, i když si nejsem zcela jista, kolikrát to v praxi upotřebím.(12.11.2012)

Zajímalo by mě, jaká se k tomuhle hrávala v biografech muzika.(28.4.2007)