8 MM

8MM

8 MM

Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo, 1999, 123 min

„There´s three rules in life: One, there´s always a victim; two, don´t be it.“ - „And three?“ - „I forgot what three is.“ Schumacher, věren své režisérské kariéře Jekylla & Hydea, tentokrát ukázal svou lepší tvář a potopil rutinérské soukromé očko, sledující doposud leda tak nevěrníky, do stoky perverzního pornoprůmyslu a vražd. Vyplavat z ní ven bude vyžadovat rozhodnost s požehnáním, odpuštění, i smíření se skutečností, že nic už nebude stejné jako dřív.. K husté atmosféře vydatně přispěl scénárista Se7en A.K.Walker, který měl buď enormně krásné dětství a vše si tímto vynahrazuje a nebo jej naopak celé mládí ve sklepě zneužíval pedofilní otčím. Jednu z mála pih na tom krásném, ale pořád mainstreamovém hnusu bych viděl v osobě jménem Cage, která na podobné role prozatím herecky nedorostla, což je nejlépe vidět v jakékoliv konfrontaci se špičkovým J.Phoenixem. Jsem snad jediný, komu tady chybí biografie Dino Velveta..?(29.11.2010)

Joel Schumacher má krutou stránku filmu, jeho svět je tajuplný a dokáže diváka psychicky zdrtit. 8MM je temný, zvrácený a depresivní thriller, který vám nevyšumí z hlavy.(13.7.2013)

Lahůdka .. tak trošku kultovní film, řekla bych.(20.5.2008)

Joel Schumacher je tak vrtkavý ve svých výkonech, že mám pomalu podezření, jestli ho někdy nezastupuje na většinu scén pomocný režisér. Nicméně, 8 MM patří nepochybně k tomu lepšímu od Schumachera, leč rozhodně to nemá na Telefonní budku a Volný pád. Nevím, kdy někoho napadlo, že se Schumacher hodí jako tvůrce filmů s temnou atmosférou, ale on tohle prostě neumí. Dokáže schopně gradovat napětí, ale samotná vizuální stránka je vždy málo depresivní a až příliš přebarvená (viz chudák jeho Batman). V 8 MM se Schumacher opravdu snaží a některé scény jsou rozhodně zajímavé, ale vedle Davida Finchera se jeví Schumacher jako neschopný packal. Navíc se někdy až zbytečně bojí věci ukázat (kolik se toho nakecá o šokující pásce, ze které defakto nic vidět není). Nicméně, scénář Andrew Kevina Wolkera (Sedm) je vynikající, herecké výkony působivé a režie funkční. Výsledek je u mě tak na 3 a 1/2*, protože i přes nepochybně dobře odvedenou (nejen řemeslnou) práci mám pocit, že by si to zasloužilo podstatně lepšího vypravěče(17.12.2005)

Na rozdíl od některých komentářů si nemyslím, že Joel Schumacher chtěl natočit film o snuffu, nýbrž film o fascinaci a posedlosti smrtí i její brutalitou. Snuffový osmimilimetrák s vraždou neznámé dívky, jejíž totožnost se soukromý detektiv Tom Welles vydává vyšetřit, je jen prostředkem sestupu do nejtemnějších zákoutí lidské duše, do pekla brutality a nelidskosti, která nakonec na moment zcela pohltí i toho, kdo přichází jako vyslanec práva. Nicholas Cage je úžasný, přerod ze zvědavého vyšetřovatele do posedlého a posléze smyslu zbaveného mstitele je provedená mistrovsky. Nakonec se kladný hrdina ocitne před neodvratnou otázkami "proč to dělají?", "co se jim na to líbí", které, ač jsou mířeny proti vrahům, mají osvětlit zejména rostoucí temnotu v jeho duši. Cosi, co máme všichni v sobě. Schumacher je výtečný režisér, vystačí si bez zbytečné explicitnosti a viditelné brutality, přesto je atmosféra 8 MM jen o málo méně hustá a syrová než ve Fincherově Sedm a s blížícím se koncem se stupňuje. Jako divák jsem se ocitl v kůži Toma Wellese, který je zhnusen, zhrozen, ale nedokáže přestat. Otázka "proč" je až příliš sžíravá... Tenhle film prostě není dokumentem o jednom z nejděsivějších filmových žánrů, ale ztělesněním onoho proč se všemi důsledky. Výtečným ztělesněním... Nedává odpověď, ale je podkladem pro (sebe)analýzu.(7.11.2004)