8 MM

8MM

8 MM

Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo, 1999, 123 min

Vemi drsná a ponurá exkurze do páchnoucího a odpudivého bahna tvrdého, nebezpečného a zvráceného světa pornobyznysu. Soukromý detektiv Tom v podání Nicolase Cage se za pomoci protřelého, ale přátelského, hodného a chytrého kluka jménem Max, kterého si vystřihl Joaquin Phoenix, vydává na cestu, na níž musí najít a zjistit co nejvíce o "8 MM." Stále postupuje dále, až se dostane do samotného centra sadistického světa. Vždycky si říkám, co vlastně i zdánlivě "normálního" a obyčejného člověka může začít zvrhle přitahovat na temných, zvrácených a krutých stránkách lidské mysli i chování. Co dokáže spořádaného člověka vyrvat z náručí spokojeného, klidného a ničím nerušeného života a vrhnout ho do hluboké propasti, kde ho pomalu začne objímat a pohlcovat temnota, až jím nakonec začne zcela prostupovat, začne mu ničit zdravý rozum a nemá v úmyslu jej nechat odejít tak, jak přišel. Začne být jako posedlý a přestane vnímat vše okolo. Ženu, která se o něj bojí, zatímco on s plechovkami piva sleduje sadistická porna a zatímco se dostal tak daleko, kde už není možné se vrátit zpět se stejným svědomím a zapomenout. Už "to" zůstane navždy v něm. Co lidi tolik fascinuje a zároveň děsí na různých zrůdných, nelidských a příšerných věcech? Které jsou pro "obyčejné" a "průměrné" lidi něčím nepředstavitelným a kdybyste jim řekli "jen" to, že vás něco takového zajímá, dívali by se na Vás jak na blázna nebo zrůdu. Filmu jasně vévodí obsazení. Kromě Nicolase a Joaquina, kteří zastávají kladné postavy, tu brutální "profesní" stránku zastupuje banda okolo Dina Velveta. Toho opět tradičně maniacky ztvárnil maník se šíleným pohledem, Peter Stormare. James Gandolfini jako obézní a od pohledu prasácký Eddie, Anthony Heald, jehož budu mít navždy zapamatovaného jako doktora Chiltona z Mlčení jehňátek, coby podrazácký právník. Až, když jsem film zhlédla po jisté době, poznala jsem pod maskou "Mašiny" Andyho Bellefleura z Pravé krve:) "Nezačala tě ta stoka vábit?" - "Ne." - "Leč ďábel již zasekl drápek..."(30.10.2011)

Od "Volného pádu" nejlepší Schumacherův film. Jeden z nejkvalitnějších filmů Nicolase Cage. Hloubková sonda do neuvěřitelně nechutného a bohužel velmi reálného světa plného hnusu. Při pomyšlení, že něco byť jen podobného může existovat se mi dělá na zvracení. Bezpochyby jde o jeden z nejmrazivějších a nejpůsobivějších thrillerů, nejen 90.let.(27.1.2003)

Úžasný thriller s velmi hutnou atmosférou, kterou nás celý film deptá legenda Joel Schumacher. Velmi drsný příběh, kterému k dokonalosti možná chybí nějaký ten zvrat na víc, ale mě se to líbilo i tak. Nicolas Cage, Joaquin Phoenix a Peter Stormare předvádějí standartní výkony.(6.12.2007)

Andrew Kevin Walker, scenárista dvou nejtemnějších thrillerů 90. let - Sedm a 8mm, musí být zajímavý cvok. A Joel Schumacher je režisér, který má místama velmi světlé chvilky. A při jedné z nich natočil úžasný a bohužel širší diváckou obcí nedoceněný thriller, kterému se co do depresivnosti a hutné atmosféře může rovnat jen málokterý film. Špinavá nechutná prostředí a depresivní náladu pozdního podzimu podbarvuje geniální, pochmurně laděný soundtrack, který na dobré náladě nepřidá. Nezapomenutelné jsou kreace Petera Stormareho a skvělého Joaquina Phoenixa a i Nicolas Cage se tady vytáhl. A největší přednost bych spatřoval v příběhu, který je znamenitě vygradován a když si člověk myslí, že už přišel vrchol, přijde další a přitom člověk nemá dojem nastavované kaše. Navíc Cageova telefonická žádost o "posvěcení" svého rozhodnutí je tak nádherně morálně nejednoznačná, že musí potěšit každého diváka, který nerad černobílé načrtnuté postavy. 8mm je velmi působivá podívaná a dle mého jeden z nejlepších thrillerů 90. let.(1.2.2003)

Dost drsný thriller. Od tohoto filmu už Cage jen paběrkuje. K dokonalosti nechybí filmu mnoho, snad jen - lepší režisér. Nemůžu si pomoct, ale zdá se mi, že Joel Schumacher v posledních letech ztrácí dech a dokáže mírně "znehodnotit" i opravdu kvalitní film. Možná je to jen můj subjektivní dojem. Rozhodně však 8MM patří mezi nejlepší thrillery 90. let(18.7.2002)