8 MM

8MM

8 MM

Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo, 1999, 123 min

Lahůdka .. tak trošku kultovní film, řekla bych.(20.5.2008)

Na rozdíl od některých komentářů si nemyslím, že Joel Schumacher chtěl natočit film o snuffu, nýbrž film o fascinaci a posedlosti smrtí i její brutalitou. Snuffový osmimilimetrák s vraždou neznámé dívky, jejíž totožnost se soukromý detektiv Tom Welles vydává vyšetřit, je jen prostředkem sestupu do nejtemnějších zákoutí lidské duše, do pekla brutality a nelidskosti, která nakonec na moment zcela pohltí i toho, kdo přichází jako vyslanec práva. Nicholas Cage je úžasný, přerod ze zvědavého vyšetřovatele do posedlého a posléze smyslu zbaveného mstitele je provedená mistrovsky. Nakonec se kladný hrdina ocitne před neodvratnou otázkami "proč to dělají?", "co se jim na to líbí", které, ač jsou mířeny proti vrahům, mají osvětlit zejména rostoucí temnotu v jeho duši. Cosi, co máme všichni v sobě. Schumacher je výtečný režisér, vystačí si bez zbytečné explicitnosti a viditelné brutality, přesto je atmosféra 8 MM jen o málo méně hustá a syrová než ve Fincherově Sedm a s blížícím se koncem se stupňuje. Jako divák jsem se ocitl v kůži Toma Wellese, který je zhnusen, zhrozen, ale nedokáže přestat. Otázka "proč" je až příliš sžíravá... Tenhle film prostě není dokumentem o jednom z nejděsivějších filmových žánrů, ale ztělesněním onoho proč se všemi důsledky. Výtečným ztělesněním... Nedává odpověď, ale je podkladem pro (sebe)analýzu.(7.11.2004)

Nelítostná vražda zavede Nicolase Cage do podsvětí extrémně natočených porno snímků. Drsné a prvotřídní. ( Hodnocení: 8/10 )(21.4.2012)

Scénář: Andrew Kevin Walker .. Temný, syrový, násilný, brutální, zvrácený a velmi depresivní snímek!(18.4.2005)

Zatraceně dobrý a zatraceně drsný. Jako detektivka se 8MM vydává do míň probádanejch vod a je to moc a moc dobře. Těžká depka až do konce. Nic pro slabý povahy.(8.10.2002)

• - Spoiler: Zbraň, ktorú používa Tom Welles (Nicolas Cage) je Sig Sauer p230. Režisér Dino Velvet (Peter Stormare) je pak zastřelen kapesní pistolí Beretta 3032 Tomcat ráže 7,65 mm. (N0X.)

• - Herečka (Jenny Powell), která hrála postavu Mary Ann Mathewsové, byla původně striptérka najatá jako dvojnice. Joel Schumacher jí dal roli oběti na 8mm filmu, protože měla ten správný "štvaný" pohled, který potřeboval. (3DD!3)

• - Filmu je vytýkána až příliš velká podobnost s filmem Hardcore (1979), ve kterém si najme muž soukromého detektiva, aby našel jeho dceru, po té co utekla z domu a byla viděna v 8MM pornofilmu. (don corleone)