Volný pád

Chute libre

Voľný pád

Drama / Thriller / Krimi / Psychologický

USA / Francie / Velká Británie, 1993, 113 min

Tady zřejmě někomu šiblo a to pořádně. Joel Schumacher se honosí titulem režiséra, který za málo peněz natočí opravdu hodně muziky. Většinou je to znát pomalu průchodným příběhem, který se stále vyvíjí a přitom tlačí na jednu jedinou postavu. To samé jsme mohli vidět v Telefonní budce. Tak jednoduchá myšlenka a tak dokonalý spád. Jen ať takové filmy točí dál. Volný pád je rozhodně jeden z těch nejzajímavějších filmů, co se myšlenek týče. Michael Douglas hraje sice člověka na pokraji nervového zhroucení, ale řeší věci, kteří se lidi snaží přehlížet, které každému vadí stejně jako jemu, ale nejsou schopni s tím nic udělat. Je to pravý Američan a ví co je správné. S jeho myšlenkami bych byl na jeho straně a tak jsem mu překvapivě celou dobu fandil. On dokázal svoji úlohu zahrát naprosto fantastickým způsobem, zatraceně pravdivě. Ať už prochází a pomlouvá životem snobů, životem gangsterů na ulici nebo životem antisemitických parchantů. Vždy má důvod, proč to všechno udělat. Ten, kdo by se s ním nedokázal ztotožnit, by si zřejmě nedokázal oblíbit ani tento film a to by byla velká škoda.(18.8.2007)

„Bacha. Ja sa nesmejem.“ Strhujúci akčný triler kvalitatívne nevyrovnaného Joela Schumachera vyniká prepracovaným a originálnym scenárom o priemernom mužovi (výborný Michael Douglas), ktorému v rozhorúčenom aute prasknú nervy a vyberie sa po vlastných (a s pancierovou päsťou v kufríku) naprieč dusným veľkomestom za bývalou manželkou. Zanecháva za sebou chaos, neporiadok a mŕtvoly. Po jeho stopách márne pátra "starý detektív na odchode" (Robert Duvall alias dávny consigliori Tom Hagen z KRSTNÝCH OTCOV). Snímka nedrhne. Naopak - ukážkovo odsýpa a ak vás aj v jednej chvíli rozosmeje, o dve sekundy neskôr vám úsmev mrzne na tvári a so šokom si prajete, aby ten stupňujúci sa teror už preboha skončil („teritoriálny spor“ patrí ešte k tým miernejším incidentom).(9.11.2004)

Jako bych se na jeho místě viděl. I když, asi bych se nechoval tak klidně. Trochu mě dráždila sociálně kritická nota, ale studie utržení ucha džbánu je to skvostná. Nadsázka nenadsázka.(24.1.2008)

Až jsem se děsil čemu všemu jsem se smál. "Teď tu zemřete v týhle srandovní čepici" Základní chybou je brát Volný pád jako vážný film. Ona je to nádherná černohumorná satira. "Ve Vietnamu si musel být bubeník.Vždyť ti muselo bejt tak deset!" Michael začne s bejsbolkou a skončí až u tarasnice...Každá jeho scéna je naprostá filmová báseň. Rozstřílení budky, návštěva fast foodu, fašounský obchod... A všechno kazí dějová linie policajta Prendegasta (či jak se to píše). Kdykoliv se Michaelovo putování LA rozjede je rychle utnuto hysterickou manželkou. Škoda, jinak by to byl bezchybný film.(25.6.2006)

Tomhule filmu jsem se dlouho programově vyhýbal a teď vím vlastně proč. Protože mi zkrátka onen moment, po kterém se Michael Douglas vydá na svou smrtonosnou pouť městem, nepřijde moc věrohodný. Automobilová zácpa, jistě, pak pár křičících dětí a otravná moucha, ale IMHO je celá zápletka jaksi bachrlatá. O to víc mě z hlediska příběhu potěšilo vyprávění o "takovém obyčejném" poldovi v podání Roberta Duvalla, který má nakonec se zabijákem nejvíc práce. Nicméně jeho civilní projev a nejlepší scéna ze snímku (děti radí, jak mířit a vystřelit) bohužel nemohla vytáhnout mé hodnocení výš...(31.3.2003)