Volný pád

Chute libre

Voľný pád

Drama / Thriller / Krimi / Psychologický

USA / Francie / Velká Británie, 1993, 113 min

Volný pád diváka strhne s sebou a nemůže to dopadnou jinak, než že si divák emociálně pěkně naryje. Vskutku brilantní psychologické drama, jenž nese na svých bedrech Michael Douglas.(21.10.2006)

Michael Douglas sehrál svou roli dostatečně věrohodně na to, abych mu i já uvěřil, že se tahle situace může skutečně stát. Tohle se Joelu Schumacherovi opravdu povedlo.(5.8.2002)

Dokonalé a strhující drama s excelujícím Michaelem Douglasem v hlavní roli o tom, že když už vám něco, nebo všechno začne dost přerůstat přes hlavu, události se na Vás navalí, agrese a hněv stoupá, může to vyústit ve spoušť s nedozírnými následky. Celkový dojem z filmu mi ovšem kazí pár, typicky amerických klišé, objevujících se v mnoha filmech podobného žánru. "Ne, já nejsem nemocný. Tohle město je nemocné..."(5.2.2008)

Další z variací na téma Nespokojenec, který rozpoznal chybu v systému, ale vzal to vše za špatný/divný konec. Pokud jsme měli možnost ve Scorseseho TAXIKÁŘI (1976) vidět osudy vietnamského veterána Travise Bickleho či ve "fincherovštině" SEDM (1995) prapodivný boj Johna Doea, tak tentokrát jsme seznámeni s nelehkým životem Williama Fostera. Film, u něhož na jedné straně rozumíte pohnutkám hlavního protagonisty, ale zároveň pragmaticky (a imho zcela logicky) docházíte k závěru, že touto cestou to opravdu nejde. Joe Schumacher předkládá výbornou myšlenku k zamyšlení, skvělé herecké výkony a jako třešničku: pořádného brouka do hlavy. Shrnuto a podtrženo: Vynikající film o tom, jak to s námi může dopadnout, až nám jednou rupne v bedně.(8.12.2004)

Joel Schumacher vás přesvědčí, že není dobré být v dosahu baseballové pálky Michaela Douglase, když se mu přejí konzumní styl života. Neskutečně působivá a trefná černočerně humorná satira o "tak trošku" jiné krizi středního věku.(7.7.2007)

• - Scénář vrátilo každé studio v Hoollywoodu, producent Arnold Kopelson už přemýšlel, že film nabídne kabelové televizi, než se dostal do rukou Michaela Douglase, který jím byl nadšen! (don corleone)

• - Chlapík, který vyřvává před bankou má na sobě na chlup stejné oblečení jako D-Fens. (don corleone)

• - V úvodním záběru, kdy se kamera pohybuje okolo aut, lze v odrazu jednoho z nich spatřit kamerový jeřáb. (imagoo)