Volný pád

Chute libre

Voľný pád

Drama / Thriller / Krimi / Psychologický

USA / Francie / Velká Británie, 1993, 113 min

Další z variací na téma Nespokojenec, který rozpoznal chybu v systému, ale vzal to vše za špatný/divný konec. Pokud jsme měli možnost ve Scorseseho TAXIKÁŘI (1976) vidět osudy vietnamského veterána Travise Bickleho či ve "fincherovštině" SEDM (1995) prapodivný boj Johna Doea, tak tentokrát jsme seznámeni s nelehkým životem Williama Fostera. Film, u něhož na jedné straně rozumíte pohnutkám hlavního protagonisty, ale zároveň pragmaticky (a imho zcela logicky) docházíte k závěru, že touto cestou to opravdu nejde. Joe Schumacher předkládá výbornou myšlenku k zamyšlení, skvělé herecké výkony a jako třešničku: pořádného brouka do hlavy. Shrnuto a podtrženo: Vynikající film o tom, jak to s námi může dopadnout, až nám jednou rupne v bedně.(8.12.2004)

• Flipper

človek by si povedal, že ak raz za uhorský rok zapne bedňu nahodou trafí nejaký solidný snímok. Falling Down mi však absolutne nesadol. (možno aj kvôli dabingu) Od začiatku je dej predvídateľný a postupná gradácia postupov Douglasa (od bejzbolky po bazooku) neprináša nič nové a nezaťahuje do deja žiadne nové fakty, len gradované násilie. Príbeh detektíva je priamočiaro nudný a každému je jasné, že na konci narazí jeden na druhého. Preto skoro dve hodiny bezvýsledne pozeráme na počínanie psychopata, ktorý si robí všetko po svojom a to je všetko. Pokus Schumachera o drámu je jedine vystihnutý v teplej, upotenej atmosfére, ktorá sa vlečie celým filmom. Zrežírované je to tiež solidne, ale čo s toho, keď obsah má len tendenciu "čo asi urobí ďalej" a rozmýšľať veľmi netreba. "Všetci nás klamú" je výsledok tohto filmu a tiež výsledok rúcania sa americkej spoločnosti roku pána 1993 a ja ešte dodávam že som bol sklamaný, že som to dopozeral do konca.(9.10.2009)

Volný pád diváka strhne s sebou a nemůže to dopadnou jinak, než že si divák emociálně pěkně naryje. Vskutku brilantní psychologické drama, jenž nese na svých bedrech Michael Douglas.(21.10.2006)

Konečně si nepřipadám jako takovej magor, když mám chuť v zácpě vyskočit z auta a rozbít někomu pořádně hubu...(26.8.2002)

To, čo Joel Schumacher vykreslil v tomto filme, mi maximálne vyrazilo dych. Čakala som gýčový thrilerík čerpajúci námet z tuctových vrahounov a nie vážnu totálne realistickú drámu, ktorá je navyše natočená tak, že sa tešíte na každú ďalšiu minútu a neviete, čo môžete očakávať. Michael Douglas ma svojím výkonom ohromil a jeho nerváčske stavy mi spôsobovali husiu kožu. A k tomu tá hrôzostrašná hudba z pera Jamesa Newtona Howarda. Spočiatku som chcela udeliť 4*, ale pocity, ktoré som zažívala aj nasledujúce ráno a zvláštny stiesňujúci strach nemám pri každom druhom filme.(24.12.2008)