Věk nevinnosti

The Age of Innocence

Vek nevinnosti

Drama / Romantický

USA, 1993, 133 min

Vizuálne mimoriadna záležitosť, ktorou Scorsese vytrel zrak úplne všetkým, ktorí mali pocit, že nevie točiť iné ako sociálne naliehavé alebo gangsterské filmy. Vek nevinnosti je rovnako naliehavý v tom, ako intenzívne pojednáva o ľuďoch zviazaných spoločenskými konvenciami, kt. sa nevedia rozhodnúť, tým premárnia život a prežijú ho v klamstve. Q.Tarantino Scorseseho verejne skritizoval za toto pozlátko, ale úprimne Quentin, dokázal by si natočiť niečo podobné ? Krásna vecička, Martin !!!(20.1.2009)

Od mého oblíbence - Martina Scorsese bych zrovna takový film nečekal, chyběla mi tam nějaká mafie :) Ačkoliv se ze začátku zdálo, že tento vizuálně výborně zpracovaný film nás pěkne příjemně, pomalinku a inteligentně protáhne nějakou (ne)šťastnou láskou, po chvíli to začalo mírně nudit. Jednoduše, když to zbagatelizuji - příliš dlouhá stopáž a málo děje. 7/10(4.2.2008)

Vážně bych nepoznal, že v tom má prsty Scorsese... To ale samozřejmě není nutně mínus, jen mě to překvapilo. Nenápadný film, který své kvality nijak nevykřikuje, ale rozhodně je má.(3.10.2010)

• kingik

Velké jméno v kolonce režisér a velká nuda od začátku až do konce. Těžko říct, co je toho příčinou. Všechno se jevilo markantně dobře. Herecké obsazení Daniel Day-Lewis- Michelle Pfeiffer-Winona Ryder je přece zárukou dobrého p(r)ožitku z filmu. Jenže jejich herecká aura zanikla v pěkné výpravě a kostýmech, které oko diváka potěší zdaleka nejvíc. Martin Scorsese se však uvolil jít cestou rozvleklého příběhu s nulovým, nevzrušivým tempem. A zde se právě nabízelo s látkou pracovat hned několika způsoby. Decentním anebo provokativním až dekadentním. Scorsese se pohybuje spíše v intencích decentně načrtnutých struktur, které jsou až příliš ohraničené fádním pohledem na společenskou smetánku, ve kterém se sází na působivé a honosné kamerové obrazy se spoustou dialogových scén. Nejednou se stane, že vkusná práce kamery navodí zdatně klasický věk podpořený vhodným výběrem typově odpovídajících herců. Oproti tomu film nedokáže zaujmout ve své rozvláčnosti a trpí častými výpadky, ke kterým dochází v okamžiku, kdy nějakou vzácně vypjatější scénu vystřídá scéna, ve které se divák cítí po nějaké chvilce znuděný. Znuděnost se však nikam výrazně neposouvá. Na explicitní erotiku si film nepotrpí a divák "čuník" má v tomhle případě obří smůlu. Ono mít ve filmu dvojku Ryder s Pfeiffer je vážně fajn, ale copak se tam, pane režisére, nenašlo vážně něco pikantnějšího, co by film dostalo z dialogových scén někam do vyšších sfér? Můžeme si to shrnout. Kamera, kostýmy a výprava jsou na špičkové úrovni. Vytahat za uši by potřeboval střihač, který z filmu udělal neúnosně dlouhou procházku devatenáctým stoletím s dobrými herci jako průvodci, ale režisérem, který ten zájezd nevěděl, jak a hlavně kdy ukončit. Stačilo málo. Film o několik zbytečností zkrátit, zredukovat nudu na vitálnější pojetí. Přitom téma mělo v sobě víc, než nakonec z diváckého pohledu dostálo. Výsledkem je značně rozvláčný film, který tímto ztrácí na síle a jeví se nepříliš poutavě a zajímavě natočen, přičemž herecké obsazení by si zasloužilo větší režisérské zanícení a především cit pro odpovídající délku filmu. Mé hodnocení: 40%(29.11.2014)

Výborně odrežírovánono, ale stopáž mohla být klidně o půl hodiny kratší. Výprava i kamera jsou *****(17.2.2003)

• - V záběru na pulsující ulici New Yorku je vpravo vidět velkou reklamní ceduli  Schoonmaker´s Painters Supply Store - jedná se o drobný žert tvůrců - Thelma Schoonmaker je dvorní střihačkou režiséra Scorseseho a jeho dlouholetou spolupracovnicí. (Marounek)

• - Pôvodne bola premiéra naplánovaná na jeseň 1992, no nakoniec sa o rok odložila kvôli tomu, aby mal Martin Scorsese viac času na úpravu filmu. (m.a.t.o.)

• - Michelle Pfeiffer a Daniel Day-Lewis oslavujú narodeniny v rovnaký deň. (m.a.t.o.)