Barva peněz

• slovenský

Farba peňazí

Drama / Sportovní

USA, 1986, 119 min

Když spojí své síly Martin Scorsese a Paul Newman, tak nemůže vzniknout špatný film. A už úvodní titulky se zapálenou cigaretou, která promodrává tmu dává tušit, že Marty je opět ve formě. Barva peněz je zábavný, povedený kousek a skvělá oddychovka, ovšem mnohem staršího Biliárového krále mám přece jen o něco radši. P.S. Oscar pro Newmana jako nejlepšího herce je určitě zasloužený - jen mě překvapuje, že ho nedostal mnohem dříve, protože ve své svaté trojici (Frajer Luke, Butch Cassidy, Podraz) byl ještě lepší.(14.11.2014)

Scorsese se v 80. letech jednoznačně distancoval od gangsterských příběhů. Již podruhé vynechal De Nira a sáhl po Paul Newmanovi, aby dovyprávěl příběh Eddie Felsona. Překvapí výběr Toma Cruise, který se ovšem pro svou nafoukanou roli náramně hodí. Když vezmu v úvahu, že zde Scorsese obsadil herce, s kterými nikdy předtím ani potom nespolupracoval, příjde mě to hodně zvláštní a odvážný tah. Výsledek není rozhodně špatný. Pokud bych měl zmínit nějakou perličku, tak je to vždy "hladce" oholený John Turturro a sympatický Forest Whitaker. 75%(5.3.2013)

Scorsese, jak jsem ho doposud neznal. Ač mám, co se něj týče, mnohem oblíbenější filmy, byl čas strávený ve společnosti nestárnoucího Newmana a dnes už i mé oblíbené hry gentlemanů více než příjemný - 75%.(17.11.2011)

Výtečné, povedené nejen kulečníkové drama s excelentním Paulem Newmanemu, kterému Tom Cruise víceméně jen přihrává. Kdo akceptuje prostředí a filozofii hráče, nemá mu co vytknout.(17.10.2005)

Paul Newman učí kulečník Toma Cruise. Příjemná Scorseseho zábavička, i když se dost vymaňuje z jeho předchozí i následující tvorby.(24.5.2003)