poster

Poslední pokušení Krista

 • USA

  Last Temptation of Christ, The

 • SK název

  Posledné pokušenie Krista

Drama

USA / Kanada, 1988, 164 min

Komentáře uživatelů k filmu (379)

 • Cival
  *****

  "Jak chceš vymítat Satana? Lze snad vymítat Boha?" Jeden z nejhlubších a obsahově nejpodnětnějších filmů mého života. Filmařsky propracovavaná a mistrně tematizovaná záležitost, která mi i jako ateistovi přivodila vrcholnou diváckou slast. Formálně strohé, ale přesto dokonalé dílo pro lidi, kteří raději myslí, než tupě následují dogmata.(23.9.2005)

 • Houdini

  Oscar 1 nominace: Režie(5.3.2004)

 • Lima
  *****

  Geniální zamyšlení nad podstatou nejenom křesťanství, ale vůbec víry jako takové. Film s duchaplným scenářem, který nabourává vžité pohledy dogmaticky uvažujících jedinců, kterým Scorseseho přemýšlivý, jinaký náhled na osobu Ježíše Krista nemusí být vůbec po chuti. I obrazově dominuje. Scénu ukřižování je kompozičně úžasná a všimněte si také, že při křížové cestě na Golgotu se Scorsese inspiroval obrazy starých holandských mistrů, mám tím na mysli postavení lidí, jejich gesta, výrazy, mimiku. Zapalování kinosálů ze strany radikálních křesťanských spolků při samotné premiéře filmu považuji za důsledek hlubokého nepochopení tohoto Scorseseho stěžejního díla. PS: Neméně geniální je i Gabrielův netradiční soundtrack.(2.6.2002)

 • Tosim
  ****

  Všechny vlastnosti lidstva soustředěné do jedné z nejznámějších postav lidstva. Přesto na nějakou větší kontroverzi je to celkem nekonfliktní dílo. Pod povrchem, samozřejmě.(4.12.2008)

 • Matty
  *****

  Netušil jsem, jak cool může Ježíš být. Obdivuji citlivost, s jakou Scorsese proměnil Krista v dalšího ze svých pochybujících protagonistů, kteří hledají rovnováhu mezi svými reálnými možnostmi a požadavky na ně kladenými. Zlidštění svatého muže připomíná Buňuelova Nazarina. Bez ironických šťouchanců, zato s trademarkovými formálními postupy (krouživá kamera, zpomalené záběry, moderní hudba). Navenek fascinující podívaná, která strhne okamžitě, uvnitř duchovní odysea, která doznívá ještě mnoho dnů po zhlédnutí. Film, jenž vás obohatí bez ohledu na náboženské vyznání. 90% Zajímavé komentáře: kiddo, Melies, Kesiak(17.12.2010)

 • Isherwood
  ****

  Kazantzakisova kniha je spíše než klasickým románem filozoficko-teologickou sumou o podstatě lidské víry v Boha, ale i náboženství jako takového. Scorsesemu muselo být jasné, že pokud nechce diváka utahat pětihodinovým kolosem, musí vyloupnout pouze přímou dějovou kostru a bude pouze na něm samotném, kolik motivu Mesiáš jako prostý člověk do filmu nacpe. Nechci být za prudiče, ale zajímalo by mě, kolik lidí, jež zde tomuto dílu pálí plnou taxu, také četlo samotnou předlohu. Na počátku každého dialogu, v každé následující scéně jsem čekal, kdy Scorsese konečně rozpoutá onu (dle tehdejších reakcí) rouhačsky-heretickou zpověď, a ono nic a přišel konec. Rozhodně za celou umírněností nevidím přehnané pámbíčkářství režisérovo, provokatér byl vždy nadčasový, ale spíše omezený prostředek filmového média, které prostě a jednoduše nedokáže zachytit myšlenku, byť snaha je velká. Proto všem, kteří nad tímto dílem jásají, to ze srdce přeju, dokonce smekám klobouk před velkým Martym za odvahu se takového projektu chopit, ale pro mě bude Kazantzakisovo dílo (jenž zabírá čestné místo v mé knihovničce) natolik zásadní, že prostě s hodnocením filmu chtě nechtě nemůžu jinak, i když je to filmařsky naprosto dokonalé!(23.5.2007)

 • Djkoma
  *****

  Už od začátku, kdy naběhlo písemné popření přímé inspirace evangelii, sledujeme film jehož natočení je inspirováno knižní předlohou o Ježíši, jehož příběh je v mnoha věcech rozdílný nežli původní Ježíšova cesta. Úplně se mi nabízí srovnání s Gibsonovým Umučením Krista, ale nemá to význam. Filmy jsou velmi odlišné a jejich tvůrci rozdílní. Umučení sází hodně na sílu viděného utrpení Ježíše, ale Poslední pokušení spíše ukazuje slabost a to, že i Ježíš může udělat chybu a chybovat je přeci lidské. Rozpolcenost Ježíše, který si není jistý svým osudem, údělem a tím co musí vykonat. Např. scéna kde se z lidí napadených ďáblem snaží zlo vyhnat je velmi silná a sugestivně působí(hlavně pro, že jim ježíš láme vaz.... ).Ježíšovo závěrečné "snové zmýlení" a návrat, aby si sám uvědomil co musí a chce udělat a nemyslel jsi, že je to pouze jeho povinnost. Film je chvílemi nudnější než by se dalo čekat. Hlavní role Wiliame Dafoe je skvěle zahraná a Jidáš v podání Harveye Kietla(jeden z oblíbenců Martina Scorseseho) hraje také velmi dobře. Hudba a kamera jsou jako vždycky velmi silná zbran. V tomto díle jedna z nejsilnějších. Působivá hudba a chvílemi skvělá kamera(nálety na bod, odlety, plynulé otáčení...). Režie je bezchybná. Celý film je plně ovládán Martinem Scorsesem, který rozhodně moc dobře ví jak se má co dělat, aby výsledek byl skvělý. Nevím jestli se na film nekdy podívám znovu, ale je to velmi zajímavý a na zamyšlení jistě silný snímek. Nejsem si plně jist 5*, z důvodů, že jsem chvílemi opravdu často hleděl na posvícený display mých hodinek.(7.2.2005)

 • Malarkey
  ****

  Originální pojetí příběhu Ježíše Nazaretského, které se vůbec neřídí podle evangelií, natož pak podle Bible. Martin Scorsese si to prostě natočil podle sebe a dost dobře se mu to povedlo. Může děkovat hlavně za kameru, kterou má geniální, za Defoa, který se nechal kvůli filmu klidně i dvakrát ukřižovat, ale hlavně kvůli tomu, že film je skutečně epický. Obsahuje plno mytických představ o stvoření náboženstvích kolem Ježíše Krista. Abych se ale přiznal, tak ze začátku jsem se trošičku ztrácal, než jsem se do příběhu skutečně dostal, po půl hodině už to ale šlapalo jako po másle a já sledoval okolí. Okolí, které režisér dokázal neskutečně opsat od doby před dvouma tisíci lety. Nikdo neví, jak to tehdá ve světě vypadalo, ale jemu bych to klidně věřil. Všecko je to natočené tak autenticky, že jsem si fakt přišel, jako bych stál na kopci a sledoval ukřižovaného Ježíše. Na filmu se mi ale líbí hlavně to, že vypráví CELÝ Ježíšův příběh. Od osvícení Bohem, přes získané davy až po samotné ukřižování a zmrtvýchvstání. Něco to do sebe určitě bude mít, jenom by to nemuselo být tak dlouhé. I když pak by to nebylo zase tolik epické. Je to natočené obyčejně, pro obyčejného diváka. Žádné efekty nebo cokoliv jiného. Akorát dokonalé hrátky se zvukem a obrazem. To jen dokazuje, jak je Martin Scorsese dokonalý režisér. Ale také si vzal na krk dost závažné téma. To by se ani jinak natočit snad nedalo. Možná dalo, tak jak to natočil Mel Gibson, ale ten to zase pojal z naprosto jiné strany. Když bych ale měl vybírat, určitě bych sáhnul po tomhle vyprávění. Je opravdovější i když se o v něm nemluví latinsky a nehraje se na nechutné přehánění, jenom aby z toho lidi byli v šoku a měli důvod kolabovat v kinech, jako se u Gibsonova filmu bez problémů stávalo.(14.12.2009)

 • gouryella
  *****

  Mnohym vericim je tento film diky netradicne pojatemu vykladu zivota Jezise Krista asi proti srsti, ale me prave pro svou odlisnost naprosto uchvatil.(31.7.2002)

 • Renton
  ****

  Scénář: Paul Schrader .. Přiznám se, že filmy s netradičním výkladem bible a křesťanství mám rád (viz Stigmata). Poslední pokušení Krista jsem viděl až po Umučení Krista a musím přiznat, že oba snímky se tak trochu doplňují, neboť to, na co Scorsesemu stačilo cca 20 minut natáhl Gibson na dvě hodiny. Tím ale nechci shodit dílo ani jednoho z pánů režisérů! Každý přispěl svým kouskem do složité mozaiky Takže pro oba 80%.(28.2.2005)

 • J*A*S*M
  ****

  Obdiv a nezájem. Toť už klasická charakteristika mého přístupu k filmům Martina Scorseseho. Objektivně uznávám, že jsou perfektně zvládnuté, ale osobně si je prostě nedokážu správně naplno užít. Poslední pokušení Krista ode mne schytalo ještě poměrně vysokou hodnotící známku hlavně za ta překvapení v závěrečné části - opravdu vychytralý scénář. Znovu si jej ale pravděpodobně nepustím.(14.7.2011)

 • T2
  ***

  Rozpočet $7miliónovTržby USA $8,373,585Tržby Celosvetovo $11,500,000║ Martin Scorsese si poradil s danou témou nanajvýš dobre, jediný problém je tempo filmu, lebo miestami to na danú minutáž príde dosť rozťahané(stačilo by to stiahnúť aj na 2hodiny), príbeh je nekonvenční a vykreslení rozumne, bez nejakého umelého balastu, poteší aj niekoľko silných momentiek, Willem Dafoe mi moc nepasoval do úlohy Ježiša ale zas na druhú stranu hral výborne, takže film pozerateľný a z danou témou po filme Umučenie Krista druhý najlepší z toho čo som videl. /60%/(16.10.2009)

 • Radek99
  *****

  Novodobé apokryfy představující jedinou z uvěřitelných podob Ježíše Krista. Krista pochybujícího, lidsky nedokonalého, výjimečně skutečného...a právě proto uvěřitelného... Krista pro nový věk. Věk ateismu? Velký a těžký film...(20.12.2013)

 • DaViD´82
  *****

  Poslední pokušení Krista je nejlepší Scorseseho nemafiánský snímek. Je skutečně třeba psát více? Je potřeba vyzdvihovat životní výkony Dafoea a Keitela? Zmiňovat se o atmosférické hudební složce? Opravdu se musí zmiňovat teologická rovina tohoto snímku a filosofická stránka, která vám bude v hlavě "strašit" ještě dlouho? Vypisovat vlnu nevole veřejnosti (na toto téma doporučuji knihu Zakázané filmy)? Ne, myslím, že by to nemělo valný smysl a bylo by to nošení dříví do lesa... A mimochodem, jde o jeden ze vzácných důkazů, kdy je filmová adaptace lepší již i tak zdařilé literární předlohy.(9.8.2007)

 • Pohrobek
  *****

  Vskutku nebývalý pohled na Ježíše Krista. Avšak není se vlastně čemu divit. Celá staletí se teologové mezi sebou rafali o to, zda byl Ježíš člověk, Bůh, obé najednou, a co pak víc. Otázky, které asi obyčejní lidé příliš neřeší. Církev nakonec dospěla k závěru (poměrně brzo), z něhož se dnes odvíjejí všechny pohledy na danou problematiku, z něhož dodnes vyvozujeme naše vnímání Ježíše jako bohočlověka. Věřícímu nezbývá, než přijmout, věřit a nechápat. To ale dost dobře nejde, a tak abychom Ježíše mohli přijmout, stále dokola o něm a o jeho poslání přemýšlíme. Kazantzakis i Scorsese z Ježíše udělali člověka takřka takového, jací jsme my. Plného pochyb, tužeb a nejasných přání, který se sám musí rozhodovat, přemýšlet a trápit. Na konci filmu se pak opakují častá zamýšlení nad původem a především důvodem křesťanství, nad tím proč je a proč je tak jiné než ostatní náboženství. Tady opravdu nevím, jak hluboce jsou tyto otázky zasazeny a jakou nabízejí odpověď. Pro mne jen jedinou, křesťanství rozhodně není náboženství od lidí!(11.12.2004)

 • kiddo
  *****

  Pokud se můj dobrý známý na mé nadšené doporučování Scorseseho úchvatného „kontroverzního“ filmu (nechápu, co je na něm pro myslícího člověka kontroverzní, jestliže je schopen dívat se na danou událost i z jiného úhlu pohledu, než jaký je mu diktován církevními regulemi) s šokem a odporem odvrátí, aniž by byl ochoten se na film před jeho okázalým odsouzením nejprve podívat a možná si snad na něj i vytvořit jiný názor, než jaký si přečetl v křesťanském pamfletu a který poslušně přejal, pak je asi něco shnilého v tom našem jablku rajském. Většina hlasitých zavrhovačů Posledního pokušení Krista ve svém prosazování vlastního patentu na pravdu a vševědoucnost evidentně přehlédla, že Scorsese svým filmem poskytuje dosud snad nejopravdovější (pokud to slovo lze v tomto kontextu vůbec užít) a nejživější ztvárnění mesiášovského tématu, že se jedná o snímek ryze katolický a jediné, co dělá, je, že vnáší onu často ploše a bezmyšlenkovitě proklamovanou lidskou stránku Ježíše mezi řádky strohých evangelií. Skutečně – pokud byl Kristus napůl člověkem, tak se jeho lidskost snad vztahuje nejen na fyzické aspekty, ale i na touhu po lásce, blízkosti druhého člověka a obyčejném životě, či nikoli? Snímek prezentuje víru jako něco živého a pohyblivého a vyhýbá se jejímu konstantnímu a neměnnému pojetí, postavy z Bible ztvárňuje jako nedokonalé a chybující bytosti schopnými podléhat pochybnostem, svádět vnitřní boj sám se sebou nebo jen prožívat a dávat najevo emoce. Jsem přesvědčená, že člověk nedokáže doopravdy (a snad by ani neměl) věřit v pouhou mrtvou dvourozměrnou ikonu a že pokud existuje film, který vážně je výkřikem téhle živé lásky k Bohu, pak je to právě tento.(31.7.2006)

 • Oskar
  ****

  Ten film není ani z poloviny tak skandální, jaká je jeho pověst. Nepřináší vlastně nic převratného, jen polemizuje s několika body "oficiální" ježíšovské historie. Připouští, že i Ježíš Kristus byl člověk (po)chybující, že Jidáš asi taky nebyl prvoplánový zlosyn atd. Nejsem věřící, ale myslím, že Poslední pokušení určitě neuráží ničí víru. Nemá čím. Urazilo církev, to ale není totéž. Církev svatá... Organizace proslulá tím, že sdružuje největší devianty světa (což nevylučuje, že někteří z nich věří v Boha), ve všech dobách zneužívala víru lidí k posvěcení masových vražd, amorálních kšeftů a persekuci každého, kdo se něčím lišil. Společnost nařvaných podnikatelů, kteří se nerozpakují kšeftovat s odpustky, loupit a upalovat. Kterým nevadí, že podle biblické teorie vzniklo lidstvo sérií incestů, zato jim vadí, že si jejich Ježíšek v tomto filmu s odpuštěním vrznul. 70%(7.2.2007)

 • B!shop
  ****

  Tohle je asi zatim nejslabsi film, co jsem od Scorseseho videl, ale presto je vybornej. Willem Dafoe je naprosto bezchybnej, na to roli se fakt perfektne hodil. Harvey Keitel byl taky celkem v pohode, ale trochu nevyraznej. Sice jsem se ze zacatku v pribehu ztracel, protoze nijak moc o Kristovi nevim a to co vim, tu je podany trochu jinak, ale par scen mi bylo povedomejch. Postupne me ale film pohlcoval a jsou tu fakt vyjadreny skvely myslenky a par scen je dechberoucich. A ten zaver, takle dobrou pointu sem uz dlouho nevidel. Filmu hlavne ublizuje jeho delka, obcasna zbytecna komplikovanost dialogu a vicemene prumerna hudba, takze to nakonec na 5* nebude, ale jen o chlup.(13.6.2006)

 • Marius
  *****

  Keď budete pozerať tento film, zabudnite na to, že existujú evanjeliá. Tento film sa ich (ako budete upozornení už v úvodných titulkoch) drží len okrajovo. Paradoxne však asi najkrajším spôsobom predstavuje kresťanské ideály a zobrazuje Krista ako pochybujúcu nešťastnú bytosť, snažiacu sa ujsť svojmu osudu aj na kríži. Výborne zobrazuje aj motivácie vedľajších postáv (Judáš, Maria Magdaléna). William Dafoe zahral svojho Ježiša s bravúrou ,akú mu môže hviezda Gibsonovho Umučenia Caviezel potácajúca sa pol filmu po krížovej ceste len závidieť. Všetko čo vraví mu žeriete a budete schopní sa sním stotožniť. Výborný je tiež Harvey Keitel ako Judáš, ktorý zradiť nechce, ale musí tak proti svojej vôli urobiť. Čerešňou na torte je potom David Bowie ako Pilát, ktorý úžasne okomentuje dôvod Kristovho trestu ako "nie si nebezpečný tým čo robíš, ale tým že chceš zmeniť myslenie ľudí" . Nedá nespomenúť perfektný soundtrack Petera Gabriela. Podtrženo sečteno jasných 100% pre klasiku, ktorej Gibsonov vypatlaný krvák nesiaha ani po členky a ktorá je hodna mojej TOP 20.(14.11.2004)

 • zputnik
  *****

  Dle knižní předlohy Nikose Kazantzakise "Poslední pokušení" (1952) zpracoval Martin Scorsese téma víry, pochybnosti, hledání životní "cesty" a "místa" na světě. Vedle výborně zpracovaných myšlenkových linií a hlubokých zamyšlení je třeba u tohoto díla vyzdvihnout efektně vystiženou atmosféru, pečlivě propracované scény i drobné detaily. Pro zdůraznění myšlenky byly také nanejvýš vhodně zvoleny exteriéry (pustina, zahrada atd.). Poznámka: Celé řadě nedorozumění a přemíře silných (negativních) emocí, které "vzplanuly" v řadě diváků, by se předešlo náležitým zohledněním a pochopením úvodních slov: "Film není založen na Evangeliu, ale na fiktivní exploataci věčného duchovního konfliktu."(4.9.2003)

 • Kulmon
  ****

  Tenhle Ježíš je snad i trochu sympatickej. Je to člověk z masa a kostí, kterej pochybuje, zda je mesiášem. Zároveň je to magor, kterej mění názory den ze dne (podle toho co mu zrovna bůh našeptává) a postupem doby je opravdu přesvěden o svém vyvolení. Jeho poslední pokušení je pro ateistu pohlazením po duši. Williem Dafoe je fakt dobrej. Já tyhle filmy o Ježíšovi nemusím a je jedno, zda je zobrazován kladně nebo jako pošahanec. Tohle vyobrazení ani nenudilo, i když ta délka je docela šílená.(18.5.2010)

 • CheGuevara
  *****

  Ani 4 roky na Arcibiskupském Gymnázium ze mě věřícího neudělalo, ale tomuto filmu se to skoro podařilo. Konečně je zde Ježíš zobrazen jako člověk, který pochybuje, nevěří a taky se strachuje. To této historické postavě IMHO velice prospělo. Už to není ten "pan dokonalý" kterého nám podsouvali jiné náboženské agitky. Zde má své chyby, zde je jedním z nás. Po tomto filmu mám k Ježíši Kristu náležitý obdiv a dokonce mě donutil přemýšlet o tématu: Bůh. To vše je ale hlavně zásluhou excelentní předlohy, která by měla být kontroverzní. Pche! Církevní papaláši vzpamatujte se! Alespoň na mě to zapůsobilo jako úžasná "reklama" na Boha a Krista a rozhodně to ve mě nevyvolalo žádné antipatie vůči církvi. Toť k tématice filmu. Dopředu avizuju, že Scorsesemu jsem opravdu zatím nepřišel na chuť, dle mě žádným režisérským esem není a ani zde mě nepřesvědčil o opaku. Přestože bravurně zvládl zobrazení 1. století, neumí režisér vyprávět obrazem či symboly. Jeho mluvící kobry a lvi byli spíš k smíchu. Když si představím, že by se k této látce dostali filozofové typu Bergamna či Tarkovského, tak je mi hned jasné že zpracování mohlo být o něco lepší. Shrnuto a podtrženo, geniální předloha v rukou jenom trošku nadprůměrného filmaře.(12.8.2006)

 • canakja
  ***

  Nejsem zastáncem polidšťování a moderního pojetí legend. Legenda má zůstat legendou. Scorsese opět dokázal, že ač výbornej řemeslník, slabej to poeta a mizernej vypravěč pohádek. Bez fantazie to prostě nejde, aspoň ne naplno.(8.1.2011)

 • Melies
  *****

  10 / 10 Scorseseho provokatívna, znepokojujúcou symbolikou preplnená úvaha o postavení človeka v spoločnosti a jeho úlohe v nej - formou striedmejšie, no myšlienkovo plné parafrázovanie biblických udalostí, uveriteľnejšie a hodnotnejšie ako hodiny strávené čítaním Svätého písma či počúvaním kázní. Ak máte radšej otázky ako odpovede a rany si zásadne nezaväzujete, ale dezinfikujete liehom, nemôžete s týmto geniálnym kúskom minúť.(23.4.2006)

 • H34D
  ****

  Poslední pokušení Krista představuje věrohodnou adaptaci knihy, která bourá slepé následování až podezřele jednoznačných dogmat a pohlíží na postavu Ježíše ze zcela jiného (lidského) úhlu. Ježíš tápe, Ježíš se bojí, Ježíš chybuje i pochybuje, film je to velmi přemýšlivý a obsahově hluboký, avšak zdá se mi, že někdy až trochu moc spoléhá na to, že se divák "zabaví" vlastními úvahami. Tempo je rozvolněné a 164 minut dost, jenže pro úspěšnou interpretaci a plynulost myšlenkových pochodů Ježíše není možné zrychlovat, či zkracovat, tudíž pokud divák 21. století pocítí jistou zdlouhavost, musí ji akceptovat jako nutné zlo... Scorsese odvedl na tomto náročném tématu výbornou práci (Mel Gibson jen závidí), kterou limituje jen poněkud skromnější rozpočet. 8/10(7.11.2008)

 • Mr.Apache
  *****

  "Who are you?"(18.1.2008)

 • brit84
  *****

  Jako ateista jsme měl před shlédnutím filmu trochu morální rozpor. Před ním jsem viděl dva filmy zaměřené nábožensky - Umučení Krista (ten se mi nelíbil vůbec) a Život Briana (ten se mi naopak líbil velmi:)). No rozhodně jsem se do něho nutil minimálně několik měsíců. Teď vím, jak špatné rozhodnutí to bylo. Takhle na mě žádný film už dlouho nezapůsobil. Snažím si uvědomit, čím to je, že neznaboha jako jsem já může zaujmout tento typ filmu, ale nic mě nenapadá. Snad jen, že příběh je předveden opravdu vydařeně a Dafoe je na tu roli úplně geniální! Můj pohled na církev a Boha film v žádném případě nezměnil, ale ten film mě dostal a jestli tuto recenzi bude číst někdo další nevěřící - pryč s předsudky a podívat se na něj.(24.12.2010)

 • genetique
  ****

  Nepopieram, že film na mňa zapôsobil, dokonca ma mierne znepokojil. No na druhej strane si viem živo predstaviť, že sa to stať mohlo. Ak nie horšie. Sú to však všetko len špekulácie a na vyvracanie fám a podobných náboženských špekulácií tu máme iných fanatikov. William Dafoe však predviedol priam božský výkon, pomerne dlhý príbeh dejovo nenudí a aj napriek vopred známym zázrakom a ďalších vecí v živote Ježiša je doslova pútavý. Veľmi pekné spracovanie. 80%.(2.7.2007)

 • Morien
  ***

  Provizorně, musím o tom kontemplovat. Zvažuji ještě snížit hodnocení. Byla jsem zklamána obsahem i formou. Scénář požaduji za nedostatečný. Příliš mnoho mluvení. Zázraky si představuji jinak.(3.1.2013)

 • Madison
  ***

  Niekto by povedal, že len tupo nasledujem cirkevné dogmy, keďže som sa tomuto racionálne prepracovanému posúdeniu života Krista odvážila dať "len" 3*, ale musím zmiesť tieto mylné dojmy, pretože s diametrálne odlišným výkladom Ježišovho života žiaden veľký problém nemám. Toto je snáď prvý film, ktorý v mojich očiach dokazuje, že audiovizuálny aspekt dokáže predčiť samotný obsah, a preto Umučenie Krista (hoci nemá potrebu rozvrátiť tisíce rokov zaužívané) pre mňa predstavuje omnoho plnohodnotnejší filmový zážitok a zodpovednosť na tom nenesie len krutý (ale pravdivý!) naturalizmus scén. Posledné pokušenie disponuje perfektným scenárom a zamyslenia hodnými situáciami - obzvlášť mi imponovalo, že Ježiš tu vystupuje ako človek, ktorý pochybuje, má strach splniť vôľu Boha (čo je dosť diskutabilné, pretože takéhoto Ježiša vidíme aj v Umučení) a zároveň je opantaný vášňami, pochybnosťami a úzkosťou... James Caviezel je ale nekompromisne najlepším predstaviteľom Krista a jeho utrpenie a beznádej som mu verila tisícnásobne viac. Dafoe ma iritoval a neozbrojil ma charizmou, aká by z Krista mala vyžarovať. 3 hviezdy dávam vlastne "len" za to, že ten film rozmýšľa a je nekonvenčný, ale emocionálne ma to v žiadnom prípade "nerozpitvalo", za čo môže aj strohá forma. Keď si spomeniem na Umučenie, ktoré ma pohlcovalo Caviezelovým hereckým majstrovstvom, keď si spomeniem na symbolické zlo, obšmietajúce sa pomedzi židovský ľud či prekrásnu, úzkostnú scénu v Getsemanskej záhrade, tak Posledné pokušenie vo mne zďaleka neprehĺbilo toľko silných emócií.(13.11.2011)

 • berg.12
  *****

  Nevím, do jaké míry film stojí na Kazantakisově předloze, ale i pokud by to bylo jen z poloviny, tak jsem se v jeho osobě setkal s velmi originálním smyslem pro humor. A v osobě režiséra s někým, kdo geniálně dokázal tuhle látku přetavit do filmové podoby. Křesťanští moralisté, třeste se. Milovníci filmu, užívejte si.(11.2.2006)

 • Bebacek
  *****

  Myšlenkově bohatý film, jehož největší předností je, že se nesnaží Ježíše glorifikovat, a tím si získal moje srdce. Já se mu dlouho vyhýbala, protože jsem si nejdříve chtěla přečíst předlohu, ale chybělo mi opravdové odhodlání a přiznám se, že hloupé předsudky vyhrály. Vůbec nelituji těch 164 minut, kterých jsem filmem zabila. Naopak. "Lhaním nemůžeš zachránit svět." Zapomeňte na náboženství, prostě se jen milujte... Poslední obraz usmívajícího se Ježíše na kříži je jedním z nejkrásnějších a nejlepších zakončení.(16.1.2007)

 • Kaka
  ***

  Naprosto neosobní látka. Nedokázalo mne to jakkoliv chytnout. A srovnávání s Gibsonovým umučením rozhodně není na místě. Myšlenkově a esteticky úplně jiný film, se snahou řici něco jiného odlišnou formou.(15.5.2005)

 • ripo
  *****

  Tí, ktorí sú odkojení konzervatívnym videním Nového zákona, a nechcú si skaziť dojem, nech radšej tento film nepozerajú ! Tí, ktorí sa chcú hlbšie zamyslieť nad osobou Ježiša Krista v jeho ľudskej podobe s jeho ľudskými črtami a zmýšľaním - vrelo doporučujem !(6.10.2003)

 • sepp
  *****

  Scorseseho mafianske filmy zboznuji, ale Posledni pokuseni je opravdu zrejme jeho nejzdarilejsim dilem. Jeho netradicni a podnetne pojeti Kristovy zivotni cesty, poslednich dnu a jeho smyslu pro ostatni lidi nuti cloveka po celou dobu filmu myslet a ani na chvili mu neda vydechnout. A zaverecna scena je jednim slovem proste a jednoduse: skvost...(23.9.2003)

 • 2Pac
  *****

  Uff...Neviem, kto robil namet, ale pravda je taka, ze ma dostal.Teraz, ked som videl Passion of the Christ, mozem porovnat dojem, aky vo mne obe filmy nechali....Lutost...to je ten pocit, ktory u mna "obaja Jezisovia" zanechali.V "Utrpeni" je to lutost na fyzickou bolestou, pri tomto snimku lutujem Jezisa, za to cim musel prejst vo svojej hlave...(3.4.2004)

 • Gimp
  *****

  Film hluboký jako hrdlo Máří Magdaleny a dlouhý jako penis hlavního hrdiny.(27.3.2005)

 • Xmilden
  ****

  Věhlasný Martin Scorsese natočil film o největší historické celebritě. V jeho tvorbě se dá vysledovat jistá pravidelnost. V každé dekádě natočí poctu nějaké významné postavě. V 90. letech Dalajláma, v roce 2004 přidal Howarda Hughese a v roce 1988 po kristu si umanul točit o tomhle velikánovi. Přiznám se že nejsem žádný velký znalec písma svatého, ale dle mého soudu takhle nějak to tehdy mohlo být. Trošku mě zpočátku ovlivnilo, že jsem jako první viděl Gibsonovu řezničinu Umučení Krista. Scorsese pojímá film přecejen daleko více globálně. Samotnému utrpení Krista se věnuje asi v 10 minutách a to včetně visení na kříži. Těžko jsem se dokopával k tomuto filmu, ale nakonec jsem rád že jsem jej viděl. Filmová kvalita bezesporu veliká.(22.7.2011)

 • kinej
  *****

  Geniální příběh. Opravdu je nám zde nabídnuta zajímavá verze Kristova života. Samotný příběh Krista totiž sám vybízí k otázkám typu: Je možné aby někdo duševně zdravý dokázal vytrpět tolik bolesti? Film asi musel býti dost kontroverzní, už jen proto, že předlohu napsal autor považovaný za levičáka. Nevím jestli hrál Dafoe hlavní roli ještě někde jinde, ale určitě už nikde tak znaměnitě jako tady. Z některých jeho partů ve filmu se mi ježí chlupy na zádech. Je to velký herec.(21.11.2004)

 • Arbiter
  ****

  Chápu velice dobře, proč církevní kruhy a jiné mistry dogmatu film nadzvedl ze židle. Ježíš v podání Scorseseho opustil slupku umělé nadreálné postavy a stal se mnohem více člověkem, který má jednoduše strach. Chybuje, mění názor, disponuje touhami a je nejistý, tak nejistý .. To pobouření chápu ne z důvodu, že by Scorsese udělal něco špatně, ale díky mému nevalnému mínění o dogmatických prasatech obecně. On naopak myšlenku přenesl do mnohem hmatatelnější a pochopitelnější podoby a jakožto silný věřící s výjimečnou schopností nadhledu přistupuje ke své víře kriticky a uznává její neduhy, aby je ideologickou tezí vzápětí obhájil a nebo jen útrpně přiznal bez obhajoby. Jeho rétorika sice nebude působit masivním okouzlením, ale je mnohem upřímnější a pro mne, jakožto více méně ateistu, snesitelnější. Ano, Ježíš na mě i v tomto snímku působil jako mnoho dnešních fanatických mesiášů v rozličných sektách. Vždyť co jiného bylo ve své době Křesťanství. Ale v jeho podání se mi nesvírají pěsti rozčilením nad blbostí a můžu se na věc dívat s větším nadhledem. Jako na historickou událost, která ve své době daný průběh potřebovala, ať je mé osobní hodnocení dopadu čí glorifikace ze stran některých religionistických majorit místy sebenevrlejší.(11.3.2011)

 • xxmartinxx
  *****

  Úchvatné filmové dílo dějově i vizuálně. Scorseseho špičkový opus, který vtáhne a množstvím myšlenek si člověka získá a omotá kolem prstu. Geniální. Náboženství mě vždycky (pasivně) fascinovalo. Zvlášť křesťanství. Poslední pokušení je pro mě tím spíš naprostý zážitek.(12.12.2009)

 • Vitex
  *****

  Asi nejkřesťanštější film, co znám (nejpravdivější film, co se týče zachycení pravých a těch opravdu důležitých z křesťanských myšlenek). Při prvním shlédnutí to byl jistě jeden z mých tří nejsilnějších filmových zážitků. Při nedávném zatím posledním shlédnutí mě uvrhl do několikadení deprese. Vždycky ho pochopím trochu jinak, vždycky nacházím nové a nové myšlenky. Geniální hudba, geniální Willem Dafoe, hodně hodně hodně dobrá režie, střih a vůbec všechno - především scénář. No prostě to musíte vidět... :-) 12. 10. 2006 : Nejkřesťanštější a v tomto směru nejpravdivější (a nejkrásnější) film je Deník venkovského faráře od Roberta Bressona (ale Poslední pokušení je hned po tom)(8.10.2006)

 • Davies182
  ****

  Strhující a nápadité podání příběhu, který zná celý svět. Scorsese pracuje s knižní předlohou mistrně a bez pochyb přenáší "pravdivý" příběh Ježíše Krista do okénkové podoby. Již úvodní titulková hudba je předzvěstí nečeho neotřelého a dává tušit, že 160 budoucích minut bude podobně nezapomenutelných. To se naštěstí vyplnilo, snímek kolísá jen občas, a to pouze kvůli slabším momentkám v příběhu nebo v pár natahovanějších scénách. Jinak je to naprosto úchvatné: od ďábelského :-) výkonu Willema Dafoeho až po profesionálně podchycenou atmosféru a kulisy. Ke konci sice může Poslední pokušení Krista připomenout Lynchovy/Trierovy filmy, konec samotný ale nepřipouští jakékoliv argumenty. V rámci očekávání absolutní spokojenost.(20.9.2010)

 • JohnnyD
  *****

  Najlepší Jesus-movie ever. Tento kontroverzný film, proti ktorému sa viedol nejeden protest, je pri pozeraní s otvorenou mysľou jednoznačne najlepším náboženským filmom. Pokorné a katarzné. Úplný protiklad gibsonovho Umučenia.(23.6.2012)

 • Beckett51
  *****

  Příběh o tom, že Ježíš potřeboval spíše dobrého psychiatra než ukřižování. Sice to dle mého názoru neni ani zdaleka tak emotivně působivé jako Umučení Krista Mela Gibsona, ale i tak se mi to jako něvěřící chátře hodně líbilo. Vyzdvihnout musím především skvělé herecké výkony a špičkovou muziku od Petera Gabriela.(25.8.2014)

 • Ruut
  *****

  Film pro ty kdo chtějí přemýšlet. Nevěřil jsem že je nějaký lepší film o Kristovi než Ben-Hur. Aspon dokud jsem neviděl tohle. Martin Scorsese mě opět mile překvapil. A Will Defoe je prostě úžasný. Ježíš je tu popsán jako člověk. Člověk nikoliv neomylný a neochvějný syn boži. Člověk sžíraný pochybnostmi a nedůvěrou. Člověk tápající a plný otázek na které nemůže najít odpověd. Kapitolou samo o sobě je závěr filmu ve kterém vše dopoadne možná uplně jinak než divák čeká. ALe nebudu prozrazovat.(28.5.2006)

 • Šakal
  *****

  Nejprve jsem se chtěl sálodlouze rozepsat o tom, jak na mě tento Martyho majstrštyk hluboce zapůsobil , ale nakonec jsem se rozhodl, že nechám za sebe promluvit činy. O tom, jak mě tento snímek zasáhl svědči především to , že i přes fakt, že jsem Velkým fanouškem mafiánských snímků, tak tento snímek " vystrnadil " z mé TOP10 Martyho Goodfellas! A to mě toto téma ( jako zapřísáhlého ateistu ) vůbec nelákalo a ke shlédnutí snímku mě " donutila " osoba jménem Martin Scorsese. Nečetl jsem Kazantzakisovu knihu, tím pádem nemůžu srovnávat a mít nějaké výtky, ale ihned po shlédnutí tohoto pozoruhodného snímku začínám silně uvažovat, že se po ni poohlédnu. Ježíš je zde podán jako " obyčejný člověk " , pochybuje o sobě samém, má své touhy, dopouští se řady chyb, vzpírá se úkolu, k němuž byl bohem předurčen. Dokonce i na kříži podléhá svodům, ve snu prožije zbytek života jako obyčejný člověk a až poté si je zcela jist, že chce být Mesiášem. Člověk tady plně pochopí ten úsměv na kříži. Postava Jidáše zde není brána jako zrádce naopak ke " zrazení " je donucen přímo Ježíšem. Co musím vyzdvihnout je FANTASTICKÝ výkon Willema Dafoea - nemám slov! Přesně vystihl charakter postavy, tu rozporuplnost, ten vnitřní boj uvnitř sebe samého. V roli Jidáše mu více než zdatně sekunduje Harvey Keitel. Nato, za jaký " směšný peníz " byl film natočen, jsme svědky úžasné výpravy, snímek se opírá o skvělý scénář, podpořen brilantní kamerou, vše v režii mistra Martyho. Už tak silný zážitek dotváří fantastická hudba P. Gabriela. Neskutečně silný zážitek, který donutí člověka nad snímkem neustále přemýšlet a i přes velkou stopáž ( 164 min ) ani na chvilku nenudí. Řekněte sami, co více si může člověk od filmu přát?!(7.7.2009)

 • Rudovous
  *****

  Jako bych ho mel v top 10. Rad bych se rozepsal a veste, ze o vsem ostatnim plkam, mozna v reaci na tento film... . Precetl jsem si vsechny komentare a fakt me potesili. Verte nebo ne.(4.12.2008)

 • Webb
  *

  Ufff !! Nejnudnější a nejméně sympatický Scorsesův počin co jsem měl tu možnost vidět a Willema Dafoea bych si jako Ježíše nepředstavil ani po osmi dvanáctkách :-((26.6.2010)

 • francis
  *****

  Byl jsem hodně zvědavej na to, co že bude tím posledním Kristovým pokušením. A musím přiznat, že jsem nakonec nebyl jen překvapenej, ale že pointa překonala moje očekávání... Krásně natočenej film bez megalomanských efektů, ale o to působivější hloubkou výpovědi, která spočívá v opravdovosti, s jakou Scorsese život Ježíše prezentuje. Tenhle filmovej Kristus je lidsky skutečnej a nedokonalej (a proto především uvěřitelnej) jako žádnej z těch, se kterýma jsem měl zatím čest.(28.1.2007)

 • Deimos
  ***

  DivX/// Obsazení 6/10 Děj 4/10 Hudba 8/10 Efekty 7/10/// +hudba, obrazovost, ustřední herecká dvojice, v jistém směru uvěřitelné -zbytečně dlouhá stopáž, málo dramatické, hodně chaotické/// Tak tenhle film mi dal docela zabrat, herecky a filmařsky je to velice povedený film, obsahově však velice zdlouhavý a náročný. Pár silnějších scén a hudební motiv však nevyváží celkový slabý dojem z filmu. Za nedlouho zkusím porovnat s Gibsonovím filmem Umučení krista./// Celkem 58%///(12.3.2007)

 • WANDRWALL
  ****

  Film, který prověřil katolickou toleranci. A taky jejich vědomosti. Film má pomalé tempo, zajímavou muziku, a kontroverzní, filozofický závěr. nejde o nějaké nové, převratné myšlenky, ale běžný výklad o několika možnostech, které se vkrádají na mysl, a žádná z nich se nedá ani vyvrátit, ani doložit. Je zde prostě několik možností, s nimiž se člověk musí smířit. A kdo tvrdí, že jen jedna je správná, tak lže! Člověk má ale rozum, aby mohl o tom či onom přemýšlet. Lidský rozum je schopen si klást otázky, na které se mu odpověď nedostane. S tím se musí smířit. Po celý svůj život s tím musí žít. V nejistotě. jen primitiv má ve všem jasno. Proto je taky primitivem.(12.9.2010)

 • liskam
  *****

  Precizně provedený snímek po všech stránkách.Scorseseho propracované Kristovo přiblížení a sestoupení na "lidskou" ůroven díky jeho touhám,přáním,pocitům,strachu a obavám bylo naprosto přirozené. A díky tomu pochopitelné pro velikou spoustu z nás,at už jsme věřící, nebo ne. Každý jeden z nás se (diky Scorseseho snímku) může stotožnovat nebo vidět podobenství s nějakou částí života Ježíše Krista. A faktem zůstává, že láska je to nejdůležitější.(31.3.2011)

 • Tomco
  ****

  Som rad, ze sa niekto odhodlal ukazat Krista aj v inom svetle a v inej naslednosti, ako sme zvyknuti. Tato cesta ma zaujala a uz duplom, ked na rezisersku stolicku zasadol Scorsese. Willem Dafoe je maximalne autenticky a presvedcivy. Idealny vyber do tejto role. Z dalsich je potom urcite neprehliadnutelny Harvey Keitel u ktoreho vecne bojujem s pocitom, ze je to identicka podoba s DeNirom, tak vyzorovo ako aj hereckym stylom. To je ale uplne jedno, obaja robia svoju robotu fantasticky. Tak asi tolko z mojich pocitov.(5.1.2008)

 • Rocky62
  ****

  Před pár měsíci jsem se pustil do projekce tohoto velkofilmu, ovšem s velkou nechutí, protože jakožto ateista jsem měl husí kůži z obsahu jako takového a hlavně z délky. Mé obavy se naplnily a po půl hodině jsem film vypnul. Teď jsem se konečně přemohl. Kostky byly vrženy a já byl rozhodnut zhlédnout Krista celého, i kdyby byl soudný den. Po skončení filmu mám rozporuplné pocity, ale k mému překvapení převládají ty pozitivní. O Ježíšovi toho vím pramálo a abych se přiznal, tak mě podobné náboženské události moc nezajímají. Scorsese ale opět obohatil svůj opus... ani nevím čím, snad to bylo nějaké kouzlo či mysteriózní atmosféra, že mě to po chvíli začalo zajímat. Dalším velkým kladem je kolosální hudba, která v některých pasážích dodává filmu na hloubce. Téměř v každé větě je plno otázek a odpovědí nutících diváka k zamyšlení, co tím chtěl vlastně Scorsese říci. Nebudu si však nic nalhávat, nudné pasáže tu jsou a není jich zrovna málo, ale v celkovém dějovém kontextu a hlavně vzhledem ke stopáži to musím odpustit. Je to náročná podívaná, to bez debat a rozhodně není pro každého a myslím si, že aby člověk film pochopil být nábožensky založený zřejmě nestačí.(14.8.2011)

 • Beastmaster4
  ****

  Myšlenkově hodně hluboký film, který navíc zdobí svým čistým herectvím Williem Dafoe. Viděl jsem film poprvé až nyní (r. 2012) a dosud jsem považoval za nejlepší příběh o Ježíši Kristu film Mela Gibsona, UMUČENÍ KRISTA. Těšil jsem se na srovnání, ale nejde to. Každý je naprosto jiný, každý se dívá na osud a osobu Ježíše z jiné perspektivy, dle různého přesvědčení, dle jiných zásad. Proto stavím oba filmy na stejný stupínek, oba mají co říct, oba jsou svým způsobem jedinečné. Nevím, jak to Scorsese dokázal, ale naprostá většina scén a detailů byla zobrazením Ježíšova příběhu dle Jidášova evangelia. Jeho obsah ale časopis National Geographic ve spolupráci se švýcarskou nadací Mecenáš pro antické umění (Maecenas Stiftung für antike Kunst) zveřejnil až počátkem dubna 2006. Papyrusový kodex zvaný jako Koptský rukopis Jidášova evangelia (kodex Tchacos) byl nalezen v 70. letech minulého století ve středním Egyptě v lokalitě al-Minjá. Scorsese tak předvedl nevídanou prozřetelnost a i proto u mě on i jeho film získali velkou úctu :-). Jako ortodoxní ateista se na POSLEDNÍ POKUŠENÍ KRISTA dívám s odstupem, ale i tak mu nemůžu upřít jedinečnost, která mu právem patří. A možná i právě proto si je nutno přiznat, že to není film pro všechny. Nerad škatulkuju diváky, ale mainstreamové “žrouty“ rozhodně nenadchne - a to se já osobně neřadím mezi nějakého extra vážného diváka :-)(14.2.2012)

 • HAL
  *****

  I Scorsese býval kdysi dávno mladý a nevybouřený, ale přitom už měl schopnosti a talent... a hlavně měl koule a chuť říkat velké věci. Což je kombinace ze které vzešel jeho dosud, a asi už i provždy, nejlepší film. Film o hříšném a anarchistickém židovském schizofrenikovi, který odpadl od víry, pomáhal zabíjet své soukmenovce, založil si vlastní sektu a odešel do pouště pořádat hippie festivaly. A aniž by ho stavěl na piedestal, či shazoval a odsuzoval, mluví Scorsese jeho prostřednictvím o víře a jejích hlubších základech, o člověku a jeho animální podstatě, i o historii a jejích mýtech, které formovaly celou naši civilisaci. Geniální film. Byť do značné míry díky jeho předloze. 9/10(18.4.2012)

 • dzej dzej
  *****

  Dokonale podnětný film, jehož zařazení na černou listinu dobře dokumentuje bezvýchodné směřování současné katolické církve (což bohužel říkám jako evangelík, příslušník církve možná ještě bezvýchodnější...). Kazantzakisův román a Scorsseho citlivý filmový převod nejsou v žádném případě kacířské - oba autoři se upřímně a usilovně snaží o interpratci příběhu, který ovlivnil směřování celého lidstva. Úhelným kanemen je pro ně Ježíšova lidská podstata a s ní související všepřítomný strach - z údělu Mesiáše, ze svých vlastních pochyb, ze smrti. Zatímco Mel Gibson prezentoval svého Krista ve filmu bez jakékoliv stopy po duchovnosti, Scorseseho dílo je od samého začátku prodchnuto fascinujícím a bolestným hledáním, zoufalstvím a vírou. V Gibsonově filmu vystupuje Ježíš Kristus jako ovce jdoucí na porážku, jejíž užitečnost se projevuje až po smrti (církev tento film přijala s otevřenou náručí), u Scorseseho je Ježíš zatoulaným beránkem božím hledajícim do poslední chvíle smysl svého bytí, smysl své oběti a odpověď na všepřítomné "proč?".(2.6.2007)

 • Andreas
  *****

  Ježíš jako obyčejný člověk, chybující a pochybující, proto mi je jeho zdejší zpodobnění bližší než jakékoliv jiné. Nedokonalý Ježíš v podání dokonalého Willema Dafoa.(2.7.2007)

 • Vitason
  *****

  Docela chápu, že tento film křesťany tolik pobouřil. Ježíš je zde vykreslen jako pyšný, zmatený a vystrašený člověk, který o své úloze spasitele pochybuje a který miluje Máří Magdalenu. Jinak jsou ve filmu zobrazeny zásadní momenty z Ježíšova života (souboj s ďáblem v poušti, Jan křtitel a samozřejmě ukřižování). Jidáš po celá staletí fungoval jako synonymum pro zradu, ale i to film vyvrací. Willem Defoe se své role ujal naprosto geniálně, můj jediný problém s tímto hercem je, že se podle mého názoru se svým ďábelským obličejem pro tuto roli moc nehodí. I ostatní herci podali skvělý výkon. Skvělá vizuální stránka, atmosféra, hudba, kamera i režie. Scorsese se v množství symbolů neutopil. Možná nejsilnější stránkou je scénář se skvělým závěrem.(31.3.2007)

 • Crocuta
  *****

  Snímek zdrcující síly, koncentrovaná dávka soucitu, pochyb, pochopení nevyhnutelného, hrůzy i osvobozující katarze. Více než důstojný zástupce filmografie skvělého režiséra i výborného představitele titulní role, v neposlední řadě též kongeniální adaptace Kazanstakisovy předlohy. Film, jehož řeč zní stále stejně mocným hlasem při libovolném počtu shlédnutí.(3.7.2007)

 • darkrobyk
  *****

  Ve vztahu k Bohu jsem poněkud rozpolcený, pořád to nemám zcela vyjasněný. Snad proto mě literární předloha přímo nadchla. A nezklamal mě ani film s vynikajícím W.Dafoem. Jelikož nejsem tedy ortodoxní věřící, dost dobře nechápu celý křesťanský humbuk kolem knihy ( kterou dal Vatikán na index) i filmu (ČT ho kdysi odvysílala, měla zakoupená práva na dvojí vysílání, leč pod tlakem ze strany církve od opakování upustila). Snová scéna, která je oním posledním pokušením, která má Kristovi otevřít oči, kdy se má rozhodnout, je právě onou zkouškou poslední. Nu, většina věřících zřejmě onu symboliku nepochopila. A ještě mě potěšil D.Bowie v malé roli....(6.9.2010)

 • iamek
  ****

  Tak už chápu proč Poslední pokušení Krista je tolik kontroverzní film a u věřících hodně kritizovaný. Jak jsem četl některé reakce tak mi připadalo, že to byla až fanatická kritika. Ježíše skvěle zahrál Willem Dafoe a v roli Jidáše exceloval Scorseseho oblíbenec Harvey Keitel. Hudba od Petera Gabriela byla podmanivá a skvěle zapadala do každého záběru. Scorsese opět předvel skvělou režii a celé natáčení měl pevně ve svých rukou. Ať už to byla parádní kamera, skvělá hudba, obsazení atd.(31.12.2011)

 • ork
  *****

  For ME 91%(22.7.2009)

 • HenryS.
  *

  sory, tak to dopadá, když neznám knižní předlohu... (bibli)(23.3.2007)

 • nash.
  *****

  Jidáš jako charakterní postava, Ježíš jako nerozhodný slaboch, rozhodně nejlepší film na téma víry a náboženství... kde originalitu pojetí výborně doplňují skvělé herecké výkony, skvělá režie, hudba... společně as Brianovým životem, jediné dva filmy na dané téma, které stojí za pozornost...(2.12.2004)

 • giblma
  ***

  Hrozně se mi líbila výprava (myslím, že pod takovými závoji prachu se tehdy žilo), hudba a dějová klička, podle níž se celý film jmenuje. Na druhou stranu bych čekala větší působivost.(3.12.2008)

 • Disk
  *****

  Obsahově propracovaný film s naprosto vynikající hudbou. Ono pokušení je zpracováno velmi působivě a ďábelskému anděli strážnému bych na rozdíl od Ježíše opravdu podlehnul. Postavy nejsou jednorozměrné ideály, ale opravdoví lidé z masa a kostí. "Bůh mě miluje, ale nesnesitelně to bolí." Mele Gibsone, běž se se svou sadomaso verzí někam zahrabat.(7.8.2009)

 • Chrustyn
  ***

  Já mám Scorseseho zafiksovanýho převážně jako režiséra drsných gangsterek, proto je pro mě občas trochu obtížné přijmout fakt, že točí i jiné druhy filmu, které však kvalitativně nijak nezaostávají. "Poslední pokušení Krista" není zrovna typ filmu,který bych vyhledával a sehnal jsem si ho jen kvůli doplnění "vzdělání" ale i přes dlouhou stopáž nemůžu říct, že by mě film nezaujal. Právě naopak a překvapivě mě film i docela bavil a být o něco kratší, možná by byl výsledný dojem o něco lepší.(17.9.2011)

 • kingik
  ***

  Nedělal bych z toho takovou vědu a událost. Církev se hodně naštvala, Stone to natočil obstojně a film je to působivý. Akorát ta kontroverze je moc hraná a chtěná. Co to vzít tak nějak střízlivě. Mé hodnocení: 60%(25.3.2013)

 • rawen
  *****

  Je to zajímavé, zpětně mě napadá spousta věcí, které bych tomuto filmu vytknul - ne zcela podařený herecký výkon Willema Dafoea (jen můj názor), občas nevhodně vybraná hudba typická pro osmdesátá léta (Peter Gabriel sem nepatří)... Když se ale na Poslední pokušení dívám zpětně jako na celek, tak mám velice příjemný pocit, mám pocit že jsem byl obdařen vynikajícím kulturním zážitkem, mám pocit že jsem asi neviděl lepší filmové ztvárnění Ježíšova života a že je dobře, že tento film vzniknul - a to hlavně asi z toho důvodu, že ukazuje J.K. jako lidskou bytost - kompletně, se všemi touhami, pochybnostmi... Nechce se mi pitvat v samotném příběhu (který je ozvláštněn dlouhosáhlým Kristovým "prozřením" na kříži) - je to na delší (filozofickou?) debatu a na studii o lidském charakteru, motivaci a vnímání Boha a lásky --- důležité je, že film nikoho nenapadá, bude se líbit jak křesťanovi (liberálnímu/nedogmatickému), tak ateistovi, či prostému milovníkovi dobrého filmu -- z toho by se mohl poučit například pan Gibson, který k podobné věci přistoupil úplně jinak a je to věru velice poznat. Takže asi tak, velmi hluboký a příjemný zážitek! 9/10(27.9.2008)

 • troufalka
  *****

  Film, na který vzala má kamarádka katechumeny před křtem. Film, na který mě vzal můj kamarád a pak celou dobu po očku sledoval, kdy se konečně začnu pohoršovat. Film, který by měli vidět všichni vzdělaní katolíci (spolu s Životem Briana!) Film, který není pouze filmovým zpracováním románu od Kazantzakise. Film, který zcela záměrně vykresuje Krista víc jako slabého člověka, než jako silného Boha. Film, na který nikdy nezapomenete! Film, který se mi od Martina Scorsese nejvíc líbí! . . . .Zajímavé komentáře: Isherwood, kiddo(8.5.2014)

 • Richie666
  ***

  Obsah je hluboký, ale forma velmi náročná. Upřímně říkám, že jsem nebyl schopen to všechno pojmout a strávit. Snad při dalších shlédnutích budu chytřejší...(30.3.2008)

 • Adam Bernau
  *****

  Obligátně: Nečetl jsem předlohu, takže nevím, komu náleží chvála za myšlenku a její rozvinutí. Možná je to výhoda, beru-li v potaz Isherwoodovu kritiku filmu vzhledem ke Kazantzakisově knize. Film jako takový je výborný. Jsem rád, že jsem ho poprvé viděl v době, kdy jsem ve věci víry "hledal". Později už bych ho asi nevnímal tak otevřeně, ale spíš stranicky a povýšenecky. Ani tehdy, ani dnes nevnímám film jako "provokativní" (leda provokující k myšlení) nebo dokonce "odhalující", "bořící" či usvědčující", nýbrž ho považuji za vynikající rozehrání hlubokého, lidsky a myšlenkově věrohodného alternativního pohledu na člověka, který se stal (zde vlastně nestal) Bohem. Nejde o žádné lacině senzační "co když to bylo všechno jinak". Je znát, že tvůrce (spisovatel?), si je velmi dobře vědom, o kom vypráví. I s kanonickým podáním o Ježíši a těch ostatních nakládá bravurně. Mýlí se Maralkey, když tady píše, že se pojetí tohoto filmu "vůbec neřídí podle evangelií, natož pak podle Bible". Samozřejmě, jde o "konkurenční" podání, ale způsob, jak přitom dalekosáhle respektuje kánon (byť proto, aby jeho zvěst obrátil na ruby), je obdivuhodný.(22.4.2011)

 • Terva
  *****

  Ježíš je Bůh a Martin Scorrsese je Režisér.(7.6.2011)

 • Nettrass
  **

  Každý má právo na svůj názor, na svoji představu. Já tuhle nesdílím. Za kvalitní řemeslné zpracování **.(21.4.2013)

 • Flego
  ****

  Kristus v pokušení, pochybujúci, rozpoltený, agresívny. Scorseseho pohľad do duše rozpolteného človeka je dokonalý, presviedča, že Kristus je človek z masa a kostí, bez glorifikácie ako to poznáme z filmov 50-tych rokov. Ateistický posun je poznateľný a v podstate obohacujúci, a keďže príbeh neťaží zo žiadneho evanjelia, kresťania to ťažko znášali / znášajú. Lenže film má aj tienisté stránky a tou je častá bezradná nezrozumiteľnosť a zbytočná biblická stopáž.(12.4.2015)

 • Falcor
  *****

  4* za zpracování tématiky....a navíc ta naprosto dokonalá hudba od Petera Gabriela - trny i balzám pro uši.(30.6.2006)

 • Iggy
  **

  1* za herecké výkony (Harvey Keitel, William Dafoe) a 1* za originální, nečekaný a smysluplný konec filmu. Jinak byl film příliš schématický, primitivní a polopatický (Jidáš bojoval v Jeruzalémě, ještě má ruce od krve - detail na jeho ruce od krve). Kdyby se děj zjednosušil a oprostil od příliš jednoduchých a učebnicových prvků, možná by byl film koukatelný.(11.11.2006)

 • PetrPan
  ****

  Po formální stránce nádherný filmový skvost. Umřel bych jako člověk...nejsem a nechtěl bych být Ježíš.(21.12.2011)

 • Luciana
  *****

  "I'm a liar. A hypocrite. I'm afraid of everything. I never tell the truth. I don't have the courage. When I see a woman, I blush and look away. But inside I have lust. For God, I smother the lust, and that satisfies my pride. But my pride destroys Magdalene. I never steal or fight, or kill... not because I don't want to but because I'm afraid. I want to rebel against everything, everybody... against God!... but I'm afraid. If you look inside me you see fear, that's all. Fear is my mother, my father, my God."(29.12.2006)

 • mm13
  *****

  [100%](2.1.2003)

 • curunir
  ****

  ,,BOH NIE JE IZRAELITA." __ Kazantzakisovo ,,Posledné pokušenie" sa okrem prirodzene silnej filozofickej roviny vyznačuje aj bohatou zemitosťou s farbistými opismi vôní zeme a jedla a až prehnaným zdôrazňovaním židovských fyzologických čŕt, medzi ktoré v teplom podnebí patrí aj spotenosť a slabá hygiena. Ježiša vykresľuje ako vybičovaného, pochybnosťami zmietaného panica s dlhými čiernymi kučeravými mastnými vlasmi snažiaceho sa dosiahnuť Boha. Mnoho z toho Scorseseho oku uniká ale nepopieram, že napriek nemalej kritike ma silné vyznenie filmu (prvý raz som ho videl na jar 2006) časom prinútilo stiahnuť aj po knihe (leto 2011). Prehrysť sa nejakými 350 stranami mi napokon trvalo omnoho dlhšie, ako som si myslel a v závere som bol na rovnakých pochybnostiach ako pri filme a nevedel som, ako mám toto dielo zhodnotiť a čo si mám o ňom myslieť. Obsadenie Dafoa do titulnej úlohy bolo dobrou voľbou, pretože svojimi uhrančivými črtami a bohatými skúsenosťami so zápornými postavami vie postave Krista dodať žiadanú rozpoltenosť obyčajného človeka. 4* sú akýmsi kompromisom medzi úžasom a rozpoltenosťou zároveň.(31.8.2007)

 • M.Macho
  *****

  Dle mého skromného soudu nejlepší Martinův film. Hluboce filosofická záležiost, jež se nespokojuje pouze s příběhovým rámcem Nového zákona. Teologickou a filosofickou rovinu rozehrává ještě o lidskou. Otázka údělu a odpovědnosti za něj, se v těle i krvi Williama Dafoe natolik rozehrává, že divák ztrácí pod nohama pevnou rovinu a levituje. Úžasně obsazený (kupř. Bowie coby Pilát), expresivní s geniální Gabrielovou hudbou, myšlenkově bující film...Úžasné!(8.3.2009)

 • nascendi
  ****

  Nepochybne zaujímavý a podnetný film, s dobrou výpravou, hereckými výkonmi a hudbou. Päť hviezdičiek nemôžem dať, pretože napriek kontroverznosti ma nevyprovokoval k nadšenému súhlasu, ani k rozhorčenému nesúhlasu. Ako neveriaci som film poňal ako príbeh, ktorého nesúlad s inými príbehmi (v tomto prípade s evanjeliami) ma vôbec neirituje, skôr naopak.(7.5.2010)

 • Vančura
  ****

  Přiznám se, že nejsem ideální cílovou skupinou tohoto snímku. Kazantzakisovu stejnojmennou literární předlohu jsem nečetl, v Boha nevěřím, filmy o Ježíšovi mě nudí a svůj pokus přečíst bibli jsem vzdal někde v půlce Starého zákona :) Proč já na to vlastně koukal? Jo aha, protože to natočil můj oblíbence Scorsese. Ten film je dost úmorný, a to nejenom kvůli své délce. Myslím, že vcelku rozumím tomu, jaké poselství má tento film vyjadřovat a v čem je pro některé jedince hlavní zdroj kontroverze. Osobně ale prostě tento typ filmů nemám rád, nijak dvakrát je nevyhledávám a většinou je prozívám, beru to prostě jako součást mého filmového vkusu, který tomuto typu filmů není nakloněn. Závěr filmu mě ale poměrně oslovil a dejme tomu od chvíle, kdy Ježíšovi nasadí trnovou korunu, mou pozornost upoutal výrazně více než na začátku. Nejen proto hodnotím 4 hvězdami, dát méně by byla totální ignorace velmi dobře natočenému filmu. To, že se mi nelíbí, není ještě důvod, proč si hrát na samozvaného arbitra vkusu a uměle mu srážet hodnocení.(11.9.2011)

 • Cubinho

  Nelze hodnotit...(4.1.2012)

 • Malýprinc
  *****

  Už chápu, proč se i přes to všechno dokázal na konci usmát...(27.10.2010)

 • Stanislaus
  ****

  Ježíš Kristus je dost častým tématem mnoha filmů a já osobně si myslím, že filmaři z něj budou čerpat ještě dost dlouho, protože život této biblické postavy má stále co nabídnout. Martin Scorsese převyprávěl Ježíšův život po svém, a ikdyž se masy věřících bouřily proti tak kontroverznímu zpracování, tak mě jako nábožensky neutrální osobu toto podání vyhovovalo. Když se na to vlastně zpětně podívám, tak nevidím nic tak pobuřujícího. Jistý odklon od Bible je zcela jasný, ale to vše se v závěru rozplyne jak pára nad hrncem. Natočit paralelní Ježíšův život byla výzva a Scorsese zvládl takto ožehavé téma ukočírovat na výbornou a ještě uplatnil své režisérské schopnosti. Za zmínku stojí také výkon Williama Dafoea, jehož nezaměnitelná a jistým způsobem čarovná mimika přidala na celkovém dojmu. Dobře situovaná kamera a příhodná hudba jsou jen další třešničky na skvělém dortu. Zkrátka film, který se nemusí líbit každému, ale mě svým nevšedním zpracováním dokázal nadchnout.(21.4.2011)

 • erl
  *****

  Martin Scorsese natočil zajímavý snímek který se dívá na Ježíše a vůbec na celou křesťanskou víru neobvyklým pohledem . Ježíš je lidská , chybující a nerozhodná bytost hledající své poslání . Film vůbec nenudí naopak je velice zajímavý . K tomu dopomáhá skvělá hudební složka (Peter Gabriel) , realistické prostředí a hlavně výkon Williema Dafoea kterého jsem snad lépe hrát neviděl .(10.10.2007)

 • GILLWANDER
  *****

  Nie je o čom písať. Dokonalosť samá o sebe...(17.8.2012)

 • joehot
  *****

  U mě těsných pět hvězd. Hluboké, filmařsky a herecky precizní, Scorsese vládne obrazem i zvukem, dvojice Keitel a (hlavně) Dafoe předvádí lahůdkové výkony. Silných sugestivních scén jak trnů kolem Ježíšovy hlavy. Jediným problémem bylo tempo - občas přespříliš zdlouhavé, v závěru tak vysoké, že bych ještě další půlhodinku klidně snesl. (Žeby metafora na popis Ježíšova života, podle nichž se prvních 30 let nic nedělo a vše zásadní stihl za další tři roky?) Třeba napodruhé (pokud bude napodruhé)...(6.8.2013)

 • Rachmanino
  ****

  Umučení Krista je spíše o obětování, tohle je zase filosofický kontroverzní pohled, sice ne tak záživný, ale má určitou úroveň s podmanivou hudbou.(17.9.2010)

 • Damiel
  *****

  Nejlepší film o Kristovi! Kam se hrabe Gibsonovo Umučení...(4.11.2005)

 • Aiax
  *****

  Asi nelze hodnotit jinak než pěti hvězdičkami, Scorseseho mistrovské dílo je hluboké, dokonale natočené a zahrané (brilantní výkon Willema Dafoeho!), s podmanivou psychedelickou atmosférou a skvělou hudbou. Mé pocity z tohohle filmu však nejlépe charakterizuje výstižné anglické "more admired than enjoyed" - tzn. že Poslední pokušení ve mně vzbudilo spíš obdiv, než nadšení. Vadilo mi především, jak hluboce kontrastovalo skromné, obyčejné, lidské pojetí Ježíšova příběhu s přeuctivým dodržováním mýtických a nadpřirozených prvků jeho života a učení. Zkrátka jsem se nemohl smířit s tím, že tak obyčejný, lidsky chybující člověk, jak Scorsese Ježíše podává, čaruje, koná zázraky a křísí mrtvé. V té souvislosti absolutně nechápu vlnu nevole, která se zvedla z řad nábožensky založených diváků, protože Scorseseho (potažmo Kazantzakisovo) dílo snad nemůže být k biblickému podání uctivější (alternativní konec mi vůbec nepřijde jako rouhání, spíš naopak). Kdyby Scorsese natočil film o "jednom z nás", člověku, který nejistě bloudí světem, pochybuje a snaží se v něm najít duchovno, lásku a smysl lidského konání, bez zázraků, bohů, ďáblů a andělů, asi bych jej osobně vynesl do nebes. Pro mne, jako pro skeptika, však byla nadpřirozená stránka filmu příliš velkou překážkou. Přesto alespoň smekám klobouk.(26.4.2006)

 • fannah
  ****

  Martin Scorsese je vynikající režisér a tady nám předvedl to nejkontroverznější dílo, jaké kdy kdo natočil. Možná to bylo spíše dobou, kdy film vznikl, rozhodně je ale úžasně zpracován a Willem Dafoe tady vytvořil jednu ze svých nejlepších rolí.(29.1.2007)

 • Vojcl
  *****

  Věřícím křesťanům tento snímek rozhodně nedoporučuji, ale pro mě se jedná o jeden z nejvyšších vrcholů Scorseseho tvorby (a to už samo o sobě něco znamená). Zcela originální pohled na "největší příběh všech dob", který má ale, alespoň podle mého názoru, k obrazu historického Ježíše mnohem blíž než všechna evangelia dohromady. Režisér se na rozdíl od Gibsonova Umučení Krista obejde bez výraznějších naturalistických scén a přesto mi jeho verze přišla daleko emotivnější a s minimálně stejnou výpovědní hodnotou. Snímku dominuje hlavně životní herecký výkon Willema Dafoe, jenž perfektně vystihnul vnitřní rozpolcenost ústřední postavy.(11.7.2011)

 • ScarPoul
  ****

  Čo napísať o tomto filme? Rozhodne sa jedná o zaujímavý výklad Ježíšovho života aj posolstva. Scorsese pre mňa nepredstavuje až tak výborného režiséra ako pre ostatných, aj keď sa samozrejme aj v jeho filmografií naskytnú filmy, ktoré ma milo prekvapia. Posledné pokušenie Krista je jedným z nich. Či už je to krásnou plynulosťou deja, ktorá nám predstavuje staré známe postavy a rozvíja veľmi dôverný a pre príbeh dominantný vzťah Ježíša s Judášom, alebo krásnou hudbou Petra Gabriela, ktorá veľmi pekným spôsobom dopĺňa Ježišové učenie a jeho premenu. Pre mňa rozhodne najsilnejšou scénou je pokúšanie v púšti. Pozerať sa na Ježišov život podobným spôsobom bolo rozhodne zaujímavé. Filmu nechýbalo veľa k plnému hodnoteniu, strávil som pri ňom príjemné dve hodinky a pol, a výsledný dojem bol veľmi pozitívny - len mi tam - ale to je naozaj moja jediná výtka - chýbala scéna, ktorá by ma doslova a do písmena emocionálne odrovnala.(4.3.2012)

 • GodComplex
  ****

  Uaaaaa Jesus, Judas, Scorsese, David Bowie, Peter Gabriel, tomu rikam party! Jinak vyborna a velmi velmi uveritelna variace na vznik krestanstvi a celou tu story okolo Jezise. Na samotnem Jezisovi v podani Dafoea je super, ze to neni ten typicky presladle charismaticky Jezis, ktereho lidem prezentuje cirkev, ale spis takovy kazatelsky psycho magor, kteremu kapku jeblo a slysi hlasy, ktere by slyset nemel. "God loves me. I know he loves me. I want him to stop." 8/10(26.6.2012)

 • Thewho18
  *****

  Přesvědčivý důkaz, že Martin Scorsese je bohem ehm.... co to plácám:) přírodou obdařený režisér. Tentokrát zabrousil do žánru fantasy. Z nepříliš záživného příběhu, který se odehrává v neatraktivním, nechvalně známém prostředí, obývaném extrémně hašteřivými, často až lehce slabomyslnými jedinci, vytesal zářivé dílo, které může osvítit nejednoho pochybovače. Konečně jsem pochopil, že pro křesťany místy až nevkusně krvavá legenda o Ježíši Nazaretském představuje příbeh se šťastným koncem plným optimismu. Na druhou stranu dialog mezi Soulem a zachráněným Ježíšem je tou nejkontroverznější a zřejmně i divácky nejinspirativnější pasáží v dějinách filmu. Je na každém z nás co si ze Scorseseho duševního hodokvasu vybere. Režiser sám je věřící, jeho film však nabízí prostor i pro ostatní. A tak i já zatvrzelý odpurce všech naboženství mohu zažívat slast při každém jeho dalším shlédnutí. Povinný film pro všechny! Jeden z nejlepších vůbec stejně jako výkon Willema Dafoeho. Výprava a hudba taky skvělá... no a už konec superlativů:)(15.6.2008)

 • kobejn
  *****

  Parádní film...asi nejzajímavější pohled na jednu legendu, která se už nějaký ten pátek traduje...(12.3.2009)

 • erased
  ****

  Třebaže je The Last Temptation of Christ jen věrnou adaptací stejnojmenné knihy, Scorsesemu patří všechna čest za její zpracování bez sebemenších ústupků, nicméně smeknout pomyslný klobouk je potřeba hlavně castingové volbě v obsazení Ježíše. Obličej Willema Dafoe sice není příliš věrný tradičnímu vyobrazení titulní postavy, ale i tento odvážný tah přesně koresponduje s obsahem filmu. Těžko by se totiž našel jiný herec, v jehož podání by se tak ostře zrcadlily pochyby, strach i šílenství a fanatismus titulní postavy pojaté jako téměř obyčejného samozvaného mesiáše. Těžko by se našel jiný herec, v jehož podání by byl Ježíš "pouze" člověkem, nikoliv idolem. V předmluvě naznačené hlavní téma vnitřního boje syna božího s lidskými touhami a jeho vyvrcholení v konfrontaci Ježíše s Pavlem je samozřejmě ve výsledku tím nejsilnějším a nejpřínosnějším aspektem filmu, ovšem jen unikátní ztvárnění toto téma dokáže protáhnout tak dlouhou stopáží a tolika slabšími pasážemi. Mezi ně nakonec bohužel patří i skvělá idea samotného závěrečného posledního pokušení, které je i přes svou naprostou průhlednost zbytečně roztažené do předlouhé půlhodiny.(9.5.2015)

 • Skip
  ****

  Podle kontroverzní Kazantzakisovy knihy natočil Martin Scorsese neméně kontroverzní film. A udělal to s bravurou sobě vlastní. Sice nic moc výprava, většinou to bylo takové, až bych řekl, alteliérově laciné, nicméně celkový dojem je velmi silný. Obojí, kniha i film, přimějí k zamyšlení, a to docela hlubokému, o Ježíšově osobnosti. Hysterické výkřiky, protesty a vyhrožování některých křesťanů byly zcela neadekvátní.(25.3.2013)

 • Dr.Zhivago
  *****

  Konečně čistě lidské pojetí Krista, při kterém věřící kroutí hlavou, Vatikán se rozpaluje a obyčejný kulturní člověk chápe jak se věci mají.(27.2.2009)

 • Laxik
  **

  Že je Dafoeův Ježíš mnohem uvěřitelnější postavou? Částečně. Charakter mu můžete věřit, ale těžko si dokážu představit, že by takového člověka někdo chtěl následovat. Já nejsem věřící, ale za tímhle pánem bych nešel ani do nejbližší vesnice, natož do Království Božího. Toho biblického bych možná následoval, kdybych žil v té době a potkal ho. No a toho skutečného? To je otázka, na kterou se odpovědět nedá. Teologické disputace stranou, tomuhle Ježíšovi jsem věřil tak maximálně, že je to schizofrenik, rozhodně ale ne schizofrenik charismatický a následováníhodný (byť by jeho následovníkem měl být průměrný malomyslný žid té doby). Kromě toho jsem se nudil a zaujala mě až pasáž "posledního pokušení", která měla něco do sebe. Mnohem víc se mi líbí pohled, který nám dává tzv. "Jidášovo evangelium" aka Jesus Christ Superstar.(9.3.2014)

 • Happens
  *****

  Zvláštně pojaté, takové nové evangelium, dost to změnilo můj pohled na Jidáše, který, jak se píše v Novém zákoně, byl ze všech nejsilnější ve své víře, tak ostatně proč ne. Je to jedno z těch lepších zpracování z formální strany, obsahově je příběh nové obzory otevírající, ale je při nejmenším vhodné znát alespoň jedno z evangelií, je dobré znát "klasický" příběh.(8.1.2011)

 • MikO_NR_1909
  *****

  Režisérovi mafiánskych snímkov a filmov so satirickým podtextom sa podarilo natočiť najvernejšiu psychologickú entitu Kristove postavy v dejinách kinematografie. Scorsese je sám satan. V jeho filmoch nenájdete jedinú postavu, ktorá by bola čistá. A to, že miesto zdĺhavých evanjélií rozoberá duševný stav a zmysel životného poslania považujem za úspech, aký nenachádza obdobu v dejinách filmu. Lenže ťažko vysvetliť mase, že Ježiško bol tiež len ČLOVEKOM, je ľahšie zjednodušovať a slepo načúvať "vierohodným" mýtom či úryvkom z písma... Dafoe si u mňa získava čoraz viacej rešpektu a o Keitelovi ani nehovorím. Akurát mám pocit, že prehnane expresívna duchovná rovina, ktorou sa film tiahne (zdôrazňujem iba čiastočne) odbieha od reality príbehu (čakal by som, že sa Judáš nebude snažiť zabiť Ježiša hneď atď...) Zato formou cítiť, ale aj obdivovať, že "všetko ostatné" s pseudorozpočtom Marty dokázal. Takéto ťažké dielo sa netočí mesiace, ale roky.(16.4.2014)

 • Cimr
  *****

  Stane se, že mi občas při filmu v nějakém momentu přejede mráz po zádech. Ale u Posledního pokušení (ač jsem ateista) jsem ,,promrazil" snad celou druhou půlku. Velice, velice chytrý film.(21.5.2010)

 • bogomira
  *****

  Asi vůbec nejhlubší film, co jsem viděl. Nikdy jsem docela nepochopil, co církvi vadí na tak jednoznačně prokřesťanským díle. Jsem ateista, ale v době, kdy jsem to viděl prvně, to na mě mělo obrovskej vliv a možná ještě větší ten humbuk, co klér kolem toho vyvolal. K NIM jsem teda patřit nechtěl. No nic. Dávám dvacet sedm hvězdiček a ani o jednu míň...(6.2.2007)

 • raffspIn
  *****

  Těžko najít jiný tak realistický pohled na biblický příběh. Trochu chápu křesťanské odpůrce totoho filmu. Ale zárověn je mi to k smíchu. Tím že film zakázali si určitě získal víc fanoušků než stratil. Věřím že jestli Ježíš Kristus existoval, tak spíš takhle. Musím říct že mě ze začátku nudil přišlo mi to takové podivné, v podstatě se nic moc nedělo. Ale na konci jsem jen čuměl. Zvláště zobrazení postavy Ďábla je opravdu nádherné.(10.4.2005)

 • Aelita
  *****

  Porovnávat Krista z "Posledního pokušení" Scorseseho s odtažitým a marxistickým Kristem v "Evangeliu sv. Matouše" Pasoliniho, je jako porovnávat barevný svět s černobílým - jedině takový může být pravý syn Člověka - zkoušený a trpící, milující a hněvivý, oddaný a vzpurný, pořád se měnící na cestě hledání. Čeho nebo koho? Sebe sama, pevného bodu v sobě. Každý má své vlastní vidění, každý tvoří svůj vlastní svět. "Něco jiného říkám já, něco jiného píšete vy a něco jiného chápou ti, kteří to čtou. Každý do mých slov vkládá své utrpení, své zájmy, své přání", - říká Kristus svým druhům. Kristus Kazantzakise a Scorseseho je ztělesněním boje. "Hlavní a téměř jediné téma celého mého díla je boj člověka s Bohem, neústupný, neuhasitelný boj nahého červa jménem "člověk" proti hrozné moci a temným silám v něm a kolem něho, tvrdošíjnost tohoto boje a vytrvalost malé jiskry v úsilí překonat nekonečnou noc, zápas o změnu tmy v světlo, otroctví ve svobodu." (Nikos Kazantzakis, 1952). Co by se stalo, kdyby Kristus byl pokoušen zůstat člověkem, milovat ženy, mít s nimi děti a zemřít stářím? Obyčejnost, průměrnost, odevzdanost a klid - to je to, s čím mnozí lidé v sobě a kolem sebe bojují celý život, jiní v tom spokojeně žijí, a přitom nikdo nedělá nic jiného, než naplňuje své lidské poslání - žít. Každý život má své místo v nekonečnosti tohoto světa. V Novém zákoně Ďábel pokoušel Krista na poušti třikrát - mocí nad hmotným světem a nesmrtelností. Kazantzakis pokouší Krista, osudově určeného zemřít, stát se bohem a nikdy nepoznat lesk a bídu lidského života, prožitím života obyčejného člověka. Co je jednodušší nebo těžší - být bohem nebo být člověkem? Je vůbec možné osud popřít? ___ Kazantzakis vizionářsky předběhl Evangelium podle Jidáše objevený až v roce 1978. Jidáš v jeho podání není ten lakomý a duchem slabý človíček, jak ho zobrazují konvence. Zde tvoří rovnocenného partnera a protihráče Kristovi. Ba ještě více - bez něj by Kristus nemohl dojít svého poslání a naplnění. Je to on, kdo Krista ve chvílích nejistoty podporuje a zve k boji. Jedna z finálních scén knihy: "Jidáši, byl jsi vždy nespokojený a divoký a nikdy jsi neuznával hranice lidských možností. Zapomínáš, že duše člověka je sice jako šíp a vzlétá k obloze, jak může nejvýš, ale vždy znovu padá nazpět k zemi. Žít vezdejším životem znamená vždy ztrácet křídla." Když to Jidáš slyšel, rozzuřil se ještě víc. "Hanba na tvoji hlavu! Tak hluboko jsi tedy klesl, syn Davidův, syn Boží, sám Mesiáš? Vezdejší život znamená jíst chléb a přetvořit jej v křídla, pít vodu a také ji přetvořit v křídla. Život na zemi znamená narůstání křídel. Tohle jsi nám říkal ty, ty, zrádče!" ___ Hrdě a vědomě přijmout svůj osud, přijmout život takový, jaký je - není to největší vítězství člověka na zemi i jeho největší prohra? "Ubohý Petře, svět se dnes dostal tak daleko, že již nestačí, abys byl jen člověk … Abys vydržel, musíš být Bůh i Ďábel současně."(25.4.2011)

 • Goldbeater
  ****

  Tohle téma je mi daleké, ale ačkoli jsem si valnou část filmu říkal, že nechápu jeho princip, tak myslím, že jsem ho ve finále pochopil. Musím říct, že Poslední pokušení Krista je hodně složité a určitě ne pro každého. Nechci nějak posuzovat látku, ale herecké výkony a spracování musím pochválit, jde o moc dobře odvedenou práci a Martin Scorsese ukázal, že mu žádné téma, i to sebevážnější, není cizí.(12.7.2011)

 • Kaluž
  ****

  Po Životě Briana druhý nejzajímavější snímek nahlížející na pouťové estrády toho vlasatého hipíka z Nazaretu. Willem Dafoe je ďábel!(10.7.2012)

 • KrestanFilms
  odpad!

  Ti lidé netuší, s čím si zahrávají... Jako odpad hodnotili i mnou sledovaní křesťané.(19.8.2013)

 • Wormboy
  *****

  Netradicny a pre krestanskych veriacich zrejme aj sokujuci film, ktory ma vsak podstatne vacsiu vypovednu hodnotu, ako ktorykolkvek iny film o "pravej viere" a pri tom natoceny fantastickym sposobom. 4,5/5(28.3.2005)

 • Fanucci
  *****

  Naprosto úžasné. Sice by neuškodila trochu kratší stopáž, ale pohled na Ježíše Krista jako člověka (s pochybnostmi, strachem atd.) spíš než bezchybnou ikonu, mne naprosto uchvátil. Sice film místy ztrácí tempo, ale vše vynahradí dokonale vypointovaný závěr. Kdyby to šlo, dal bych i víc než 5 hvězdiček.(6.8.2005)

 • danecek24

  46. Zlatý Glóbus za rok 1988 - nominace (2) - Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Barbara Hershey, Nejlepší hudba - Peter Gabriel(16.12.2008)

 • NinonL
  *****

  Nedivím se, že byl tento film po tak dlouhou dobu na černé listině zejména katolické církve a zemí, ve které má velký vliv. Myšlenka, že si Ježíš zvolil cestu mučedníka hlavně proto, že byl znechucen životem a poměry na zemi, že chtěl dát naději všem trpícím a nešťastným, se může zdát poněkud kacířská. Ale je nádherná, stejně jako kdyby to udělal pouze z přesvědčení a touhy naplnit osud a stát se Bohem. Ježíš je v tomto filmu tak úžasně lidský, plný pochybností a chyb, že i kdyby se tento příběh opravdu stal, zůstane pro mě Kristus stejně velký jako bez něj. A možná ještě větší.(22.6.2010)

 • buchli
  ****

  Dafoe je pro mě vzhledově dokonalý Ježíš s krásně nebiblicky transparentním přístupem k Jidášovi (v Keitelově podání poněkud méně podle mých představ). Myšlenka ukřižování nejen jako dobrovolné oběti, ale přímo jako vysněného cíle, o nějž Ježíš sám usiluje nejen z mesianistických důvodů, ale hlavně kvůli sobecké spáse vlastní duše, je víc než zajímavá, a Krista i křesťanské ideály přibližuje přímo hmatatelně (koneckonců, Ježíš je člověk a Scorsese není Gibson, naštěstí). Zážitek mi trochu kazila Gabrielova hudba, která místy působila podobně nepatřičně jako Vangelisovy pokusy v Alexandrovi. Hlavní nedostatek ale vidím v tom, že se tu vůbec, ale vůbec nezpívá...(29.1.2013)

 • MartinNDL
  *****

  Jaký je tvůj oblíbený apoštol? Nebo jinak. Kým seš při sledování Martyho geniálního a nejchytřejšího filmu? JIdášem? I mezi ovečkama jsou rozdíly. Poslední pokušení není rouhačský film, naopak dává víře logiku, vysvětluje pro nevěřící a pochybující, hraje na inteligenci místo dogmatu. Všichni věřící křesťané by měli být vděčni, že film a kniha vznikly. Je až úžasný, jak stojí film v opozici k Gibsonově zrůdnosti. Rozdělení diváků mezi tyhle dva tábory je skvělej filtr, co lidé od víry chtějí. Pouta nebo podněty? I takovej apoštol Filip byl vlastně chudák, kterej by dneska měl radši Umučení. U Pokušení se člověk nemůže bouřit, musí přemýšlet. Neřikal jsem smrt, řikal sem láska.(14.1.2011)

 • mr.kliky
  ***

  "jsem rád, že jsem tě potkal, protože ted na tebe můžu zapomenut".. no, myslím, že já nezapomenu, protože tenhle film má něco do sebe, a to i přes neúnosnou stopáž, ve které se najde slušná porce prostoru pro sžírající nudu a to i v podobě zázraků - zkrátka pro mě až příliš dlouhá příprava půdy pro závěrečnou pětinu filmu, která je skutečně dobrá a to jak formou tak obsahem, nicméně po cestě k ní si oba faktory vyberou spoustu přestávek na selhání.. stejně jako ježíš.. ale koneckonců je to taky jenom obyčejnej chybující člověk, jehož největší chybou je stále to, že nám potom všem ještě nosí dárky(12.10.2014)

 • Radiq
  ****

  Ježiši Kriste! Z filmů o Ježíši asi to nejlepší, protože to nevomílá tu dva tisíce let starou báchorku, ale přichází s něčím novým. Život Briana je ale přece jen ještě originálnější.(16.10.2006)

 • Hennes
  *****

  Dlouho jsem tento film sháněl. Martin Scorsese mohl být zárukou kvality, ale ve zvoleném tématu je velice ožehavé uspět. Nevím jak u křesťanů, ale u mě Scorsese uspěl naplno. Velice silný emotivní film, který jsem si vychutnal vlastně až po jeho skončení.(25.8.2010)

 • forsythia
  *****

  Lidský Ježíš, který se rve se svým vlastním přesvědčením, rozhodně působí daleko přesvědčivěji než jeho umělohmotná ortodoxní ztvárnění. Zvláště oceňuji postavu Jidáše, která nastiňuje jiný a vlastně zásadní úhel pohledu. Myšlenky, obrazy, detaily.... a samozřejmě Gabrielova excelentní hudba.(16.11.2011)

 • hallelluja
  *****

  ...aneb Evanjelium podľa Martina. Je len málo filmov, ktoré mi sprostredkujú niečo ako transcendentálny zážitok. Scorsese skrotil teatrálnosť Dafoa, vznikol najUveriteľnejší Ježiš filmového plátna, Ježiš, pri ktorom som dokonca počúvala, čo hovorí (!!!) a jeho myšlienky nejaký ten čas miesila v hlave. Z výkonov cítiť silný osobný vklad všetkých zúčastnených (viac priestoru pre Davida Bowie, plís!) vedený taktovkou geniálnej (to slovo je namieste), skutočne GENIÁLNEJ réžie majstra s jasnou víziou toho, čo chce sprostredkovať a ako... Nadčasové myšlienkou aj filmovým majstrovstvom...(30.1.2013)

 • Flyer
  ***

  Zobrazení alternativního osudu Ježíše Krista je nepochybně zajímavé, ale film jako takový mě příliš nezaujal. Na můj vkus je zpracován příliš nezábavnou formou a svojí výpravou na mě působil spíše jako televizní film. Výkon Willema Dafoea je fantastický, uznání si také zaslouží Scorsese za realizaci vskutku kontroverzního tématu. Výsledek sice stojí za zhlédnutí a následné zamyšlení, ovšem strhující podívaná to opravdu moc není.(24.6.2005)

 • trojtmberk
  ***

  Willem Dafoe výbornej, ale v tý hloubce filmu, o který sem se tu v komentářích dočetl, sem se nehorázně topil.(8.7.2009)

 • gjjm
  *****

  Ze všeho nejdřív jsem četl Kazantzakisovy Řecké pašije (které česká překladatelka z nějakého nevysvětlitelného důvodu přejmenovala na Kristus znovu ukřižovaný). Ač s jejich myšlenkami z velké části nesouhlasím, je to skvělá kniha, ovšem četl jsem ji měsíc, což je u mně tak desetinásobek obvyklého času. I proto jsem se s dalším Kazantzakisem rozhodl seznámit ve filmové podobě, zrovna tady velmi slavné (a kupodivu plným právem). Po deseti minutách filmu jsem usoudil, že se v tom bez knihy ztratím (po shlédnutí filmu si nemyslím, že by to tak bylo, ale na tom nezáleží), a knihu jsem si přečetl. Platí o ní totéž, co o Řeckých pašijích, ale pak jsem asi dva měsíce nesebral odvahu se podívat na film. Dnes k tomu tedy konečně došlo a ukázalo se, že nebylo čeho se bát. Scorsese pojal dosti komplikovanou předlohu nesmírně svěže, film rozhodně není nudný, agitkovitý ani nějak přetížený filosofií. ||| O filmu asi polovina lidí tvrdí, že je obrátil na křesťanskou víru nebo je aspoň dovedl k jejímu respektování, druhá polovina ho odsuzuje coby kacířský, rouhavý a nemravný (a to z velké části jen kvůli zdejšímu zobrazení Máří Magdaleny, jejíž postavu je velice jednoduché nepochopit, a se kterou to Scorsese ohledně míry zobrazení erotiky v nábožensky laděném filmu trošku přehnal - a to i dost neúměrně vůči poměrně zdrženlivé Kazantzakisově předloze). ||| Ve filmu se mísí řecká, evropská i moderní tradice zobrazování biblických příběhů s téměř rouhavě originálním pojetím Krista samotného, zdůrazňujícím jeho lidství. To je pochopitelně proti mysli církvi - přestože film je spíš prokřesťanský než protikřesťanský, ovšem ne zcela v té podobě, v jaké křesťanství nabízí církev. Myslím, že v době s čím dál větším procentem lidí, kteří se prohlašují za ateisty (většinou aniž by znali význam tohoto slova), je jedna z hlavních myšlenek (nebo spíš ponaučení vyplývajících z) tohoto filmu, totiž že je velký rozdíl mezi církví a náboženstvím a mezi křesťanstvím a křesťanskými církvemi, velmi důležitá (viz scéna, kdy Kristus potkává Pavla z Tarsu). ||| Ve filmu není Ježíš tesař, ale křížař, výrobce křížů, na kterých jsou ukřižováváni židovští povstalci. Bojuje sám se sebou, pokládá své vize za nežádoucí a snaží se jim bránit. Nechce být Mesiášem. Zato Jidáš je skutečný idealista, židovský vlastenec, snaží se vyhnat Římany z Judeje a tomuto cíli podřizuje vše. Magdalena je děvka, která se snaží najít, ehm...duchovní rozkoš prostřednictvím té fyzické a je ochotna pro to obětovat sebe i ostatní. To je výchozí situace a zbytek děje se nedá popsat, aniž bych neopakoval celý scénář. ||| Technicky je film provedený až na některé trochu příliš divadelní pasáže a samostatně možná skvělou, ale nehodící se hudbu výtečně a nelze mu moc co vytýkat. Mnoho mrazivých pasáží (ukřižování rebela, který na kříži odříkává žalm, Křtitelovo kázání a následný Kristův křest, vyhnání penězoměnců a scény v chrámu vůbec, poslední večeře) i biblických motivů, které nemohly být ve filmu vystiženy lépe (kdo z vás je bez viny?), jiné jsou trochu příliš moderně pojaté (kázání na hoře), některé jsou kupodivu docela vtipné, ale zcela ve shodě s biblí i Kazantzakisovým románem (proměna vody ve víno), nádherné scenérie (natáčelo se v Maroku). Jediná scéna, jediný obraz ovšem není zbytečný nebo nesmyslný, konec je možná na první pohled trochu zvláštní, ale logicky z děje vyplývá (mimochodem, v Kazantzakisově knize je to trošku jinak a ještě o něco logičtěji). Herecké výkony mně (s výjimkou perfektního Harveyho Keitela v nesmírně obtížné roli Jidáše, který není ani kladnou, ani zápornou postavou a ve filmu vlastně z vlastní vůle jedná proti svému vlastnímu přesvědčení) nějak nenadchly (Dafoe byl takový příliš sebejistý, nedokázal vystihnout Ježíšovu nejistotu a pochybnosti, Pilát byl zcela příšerný), ale tak tomu u artových filmů, kde je doslovný význam silně podřízen tomu symbolickému, bývá a není na tom nic špatného. And I'm going to baptize everybody... with fire!(12.7.2009)

 • blitzer
  ****

  The Last Temptation of Christ je pro mě celkem překvapením. Ne tím, že by bych byl "příjemně překvapen" (věřil jsem, že to bude dobrý film), ale tím, že jsem čekal větší kontroverzi. Pravda, v průběhu filmu se často vyskytovaly různé heretické momenty, ale nic z toho mi nepřišlo až tak zásadní. To nastalo až v závěru, kdy jsem pochopil, proč je film křesťany tak nenávíděn... jenže v tom přišel další spin-off a vše se zas vrátilo do starých, dobrých biblických kolejí. Kdepak, na tomhle díle nevidím nic kacířského (nikoli z pohledu katolické církve a jejích dogmat); naopak musím říct, že je mi tahle lidštější verze sympatická. Kromě samotného rozpolcení a pochybování hlavní postavy, mě hodně zaujalo odlišné pojetí postavy Jidáše. 1* strhávám za trochu roztahaný děj ke konci (který, pravda, jak se ukázalo v posledních pár minutách, měl své opodstatnění).(14.1.2012)

 • higuain
  *

  I mistr tesař se někdy utne. Nebudu nikomu cpát kecy o nadhodnocenosti. I přes mé poněkud protestní hodnocení jsem si docela vědom, proč je z toho tolik lidí vedle. Originální pohled na Ježíše, odvážné pojetí, navíc technicky slušně zvládnuté. Já se s tím bohužel neztotožním. Scorsese je pověstný schopností vyprávět tříhodinová ukecaná dramata bez hluchých míst (viz třeba Casino), v tomhle případě ale natočil film naopak prošpikovaný hluchými místy. Přes dvě a půl hodiny žvatlání o poslání od boha, o tom kdo je vyvolený a kdo ne a blablabla. Vnitřní souboj Ježíšovi duše je podán stejně otravně, jako jsou otravní bezhlavě oddaní věřící a tím pádem to ani rebelský pohled na legendu nezachrání.(11.8.2011)

 • Anderton
  ****

  V rámci pojatia našich svetových náboženstiev sa považujem za ateistu. Preto ma každé rýpnutie do ich zavedených trápnych dogiem vždy patrične zaujme. Ja si tiež myslím, že Kristus, ak existoval a žil v takej forme, ako sa "píše", bol človekom pochybujúcim, trpiacim a musel hľadať ťažko a dlho svoje životné poslanie. Ak ho neskôr pochopil, určite z neho nebol nadšený. To by si mali uvedomiť aj ortodoxní kresťania a namiesto kritizovania Scorseseho psychologickej štúdie ich modly radšej o nej popremýšlať. Vedenie zhora mu raz nariaďuje kázať lásku, potom sa chopiť sekery a nakoniec mu oznámi, že bude usmrtený. Do toho mu ešte kecá aj satan. Ja sa mu vôbec nečudujem, že mal v tom taký bordel.(8.7.2012)

 • Decker
  ****

  Zajimave alternativni zpracovani zivota Jezise Krista podle knihy Nikose Kazantzakise, ktery vsak krestanum muze jit velmi proti srsti kvuli kontroverznimu obsahu, ktery je v rozporu s Bibli.(20.2.2005)

 • Raven0
  *****

  Esence lidskosti. Ježíš zde není popisován jen jako potomek boží se vší svou neomylností a dokonalostí, nejde ani o jeho interpretaci ostatními jak je tomu v Bibli... Snaží se o jiný pohled, o pohled na samu lidskou podstatu této osobnosti. Jaký Ježíš asi mohl být? Co si opravdu myslel, prožíval? Jakými pochybnostmi procházel, jakými vnitřními boji... Krásný a hluboký snímek, ukazující nám jednu z nejdůležitějších postav lidských dějin z trochu jiného, "uvěřitelnějšího" a lidštějšího úhlu pohledu.(9.8.2011)

 • DruidKarel
  ****

  1448. hodnocený film:(8.12.2013)

 • tuntavala
  odpad!

  Ty ma prostoto!(20.12.2013)

 • Antek
  *****

  Scorsese vždycky uměl s divákem zatřást jako se shakerem a vypumpovat z něj emoce všemi prostředky. Tahle sugestivní vize je ovšem něco jiného. Scorseseho Ježíš je slabý (zkrátka normální) člověk, neustále pochybující o svém místě ve světě (a v dějinách). Jednotlivá pokoušení začínají na nižších stupních, aby dosáhly až k vrcholu -- k pokušení poslednímu, které je zároveň to nejsilnější. A taky to, které prozradí, že jediná správná cesta byla ta, která byla již od začátku nastolena ...(15.6.2008)

 • Midori_Mike
  *****

  No... nějak vůbec nevím, co napsat. Abych to uvedl na pravou míru, film byl naprosto úžasný. Tolik zajímavých myšlenek v jednom filmu najdete opravdu zřídka. Proto nevím co napsat, protože z toho všeho mám ještě moc rozbouřenou hlavu. Ale to je přesně to, co od takového filmu očekávám - nové podněty k přemýšlení. Jako bonus mi byl nadělen navíc skvělý soundtrack, uhrančivé herecké výkony, spojené s výbornou kamerou. Takže pokud se o tuto problematiku trochu zajímáte a nebojíte se trochu otevřít hlavu novým možnostem, je film přesně pro vás(23.10.2010)

 • dav110
  *****

  Komentář je spíše mým zestručněným názorem na náboženství a víru než zhodnocením filmu. Jsem věřící, ale myslím si, že mám docela progresivní pohled na víru, víru zbavenou dogmatismu, takže mě vykreslení Ježíše Nazaretského jako člověka, který pochyboval, nějak nepobouřilo. Spíše naopak, jsem rád, že o Ježíšově osudu někdo zauvažoval (tentokráte to byl spisovatel Kazantzakis). A neřekl bych, že je Poslední pokušení Krista vyloženě antiklerikální film (jenom zdůrazňuje lidství, přesněji řečeno lásku, kterou může cítit muž k ženě, žena k muži, což církevní hodnostáři žijící v celibátu nemohou vydýchat), vždyť se Ježíš nakonec obětoval, došel k závěru, že sebeobětování může přinést vyšší dobro. Ano, lidé, kteří církev nenávidí můžou film interpretovat takto: "Bůh je krvelačné hovado, které dokonce obětuje vlastního syna, proč by jsme ho měli velebit, navíc lidé kvůli němu vraždili a stálé vraždí.", tyto repliky upřímně chápu. Ale nic na světě není černobílé, svět a lidí v něm nemůžeme dělit na hodné a zlé. Já uznávám, že dějiny církve nejsou zrovna pohádka (sváté války, inkvizice, vatikánské mocipánství), ale rozhodně nechci, aby lidé víru a církev hanili a mluvili o nich jen v negativech. Berte v potaz, kolik nám církev přineslo kulturních památek, kolika lidem pomohla v nouzi. To, že víra respektive strach z Boha může společnost povznést, dle mého má vliv na kriminalitu, na toleranci. To myslím nikdo nezapře. A k tomu svým sebeobětováním přispěl i Ježíš. Což znamená, že i tato lidská tragédie (jestli to bylo tak jak vypráví Scorsese) přispěla k něčemu dobrému. Dovolte, abych komentář uzavřel větou: "I v racionálním 21. století, bychom asi měli zachovat hodnoty, které nám církev vštěpovala do hlav." 90%(8.9.2012)

 • Kaferano
  ***

  Přiznám se, že mi tenhle film příliš nesednul. Čekala jsem od takového silného námětu asi víc. Je možné, že by mi nevyhovovala už samotná předloha, přestože vylíčení Ježíše jako obyčejného a pochybujícího člověka je velmi zajímavé a možná i důležité. Ale nezaujalo mě ani filmové zpracování. Myslím, že se až příliš vymklo jakékoliv spiritualitě. Scény, kdy se o to režie pokouší považuju spíš za slabší. Samozřejmě trýznivé scény ukřižování a veškerého Kristova utrpení cítícího člověka zasáhnou, také nelze jinak než obdivovat herecký výkon Willema Dafoe, ovšem film jako celek pro mne osobně neměl hlubší význam.(26.1.2013)

 • Elví
  *****

  Když se u nich chlapi poperou, tak jenom holí anebo sekerou... Jak to ten Ježíš jenom sakra dělal, že mu ten lev s hadem odpovídali... Připadám si občas při konverzaci s naším fikusem lehce trapně, když veškerá tíha udržení smysluplného dialogu na úrovni spočívá pouze na mně...(23.5.2007)

 • baruss

  Raspberry Award (Maliny) : 1989 : NOMINÁCIE (1) : Najhorší herec VR - Harvey Keitel.(25.10.2008)

 • ybuko
  *****

  - You're sure it's God? You're sure it's not the devil? - I'm not sure. I'm not sure of anything. - lf it's the devil, the devil can be cast out. - But what if it's God? You can't cast out God, can you?(4.12.2006)

 • asirtes
  *****

  Scorseseho vyznanie. Úprimný snímok, čo rozbúri pokľudné hladiny svetovej náboženskej elity a mnohých, ktorí nasledujú po stáročia spolitizovávané a zmoralizované dogmy. V Scorseseho rukách inšpirovaných Kazantzakisovou knihou veci dostávajú iný význam.(19.12.2008)

 • Kali4
  *****

  Po zhlédnutí filmu mi vytanulo na mysli, že to byl vlastně snímek o nalezení smyslu existence. „Hmm, tak to jsi to moc nepobral, to můžeš plácnout o čemkoli,“ říkáte si a možná máte pravdu. Jenže mně připadá, že pro tento film to platí jako pro málokterý: Ježíš začíná jako nula a i JE nula, chová se mechanicky jako nějaký robot a s Bohem hovoří otráveně a jako s rovnocenným partnerem. „Bůh řekne ‚jdi tam‘, tak jdu tam.“ Dějí se zázraky. Kdo by to byl řekl? Je to jako s dětmi na létajícím koberci ve Sto rocích samoty, prostě běžná, naprosto všední záležitost, nic převratného, máma je jen napomene, aby byly opatrné (zde apoštol pouze vyvalí kukadla), a jde se dál. Takhle se Ježíš propotácí půlkou filmu, neví, kam povedou jeho další kroky, Jidáš je z něj na prášky, apoštolové za ním jako stádo ovcí pobíhají sem a tam, a v další moment se hlavní hrdina konečně ocitá na kříži. Když tu se náhle zděsí: „Co já tady, proboha, vlastně vůbec dělám? Vždyť já takhle vůbec nechci zemřít!“ No, je fakt, že mesiáš s takovýmhle přístupem není zrovna ideálním vzorem vykupitele lidstva. Chybí mu pochopení a taková ta citová zainteresovanost, proto právě v okamžiku, kdy je přibitý na kříži, přichází nečekaný citový impuls a jedeme opět od začátku. A, světe, div se, Ježíš, který nyní stojí před námi, je takový nějaký jiný. A dál už neřeknu ani fň. Film vlastně vypráví dva příběhy té samé osoby, přičemž to nejsou příběhy z evangelií, nýbrž z románu, oba jsou naprosto jiné a perfektně se doplňují. Tento neobvyklý Ježíš ze Scorseseho filmu funguje jako adaptace románové postavy geniálně, lépe než kterýkoli jiný filmový Ježíš, jakého jsem kdy viděl. Film je dlouhý, což mi ale kupodivu vůbec nevadilo, protože každá scéna je zcela logická a má ve filmu své místo. Ve výsledku pak Poslední pokušení působí jako naprosto geniální film, který se sice poměrně obtížně sleduje, ale zároveň představuje neskutečné žrádlo. Btw, muzika je perfektní a dvojice Dafoe / Keitel se skvěle doplňuje (ač mi Keitel přišel ještě o fous lepší).(30.5.2011)

 • WolfR
  *****

  Kontroverzní, chytrý, ale vlastně jednoduchý. Avšak celkově velmi věrohodné vykreslení osudu Ježíše Krista a hlavně jeho lidství. Willem Dafoe v roli výborný. Už jen za to, že si vůbec troufl Krista zahrát mu patří můj obdiv. Dále musím pochválit úchvatnou výpravu, to prostředí před dvěma tisící lety působí tak realisticky. A nakonec taky epický soundtrack. Dlouho jsem dumal s hodnocením, nakonec se ale miska vah přiklonila k 5 hvězdám. Byl to hodně silný film.(9.6.2012)

 • Endyis
  *****

  Aboslutní špička! Rozhodně se jedná o jeden z nejlepších filmů s tématikou nového zákona. Viníkající hudba, kterou skompnoval Peter Gabriel dokonale podtrhuje sugetsivní dílo jednoho z nejlepších režisérů všech dob. 10/10(17.2.2013)

 • ruhebitte2010
  ***

  Protože nejsem křesťan, tak asi zcela vše nedocením, lepší hodnocení nemůžu dát hlavně z důvodu, že především v 1/3 filmu jsem se často nudil.Po řemeslné stránce není co vytknout, Scorsese prostě umí a W.Dafoe se do role náramně hodí. U mě se však střídala nuda s nadšením, stačilo vidět jednou.(28.3.2014)

 • SeanLSD
  ***

  Iba náboženskí pokrytci si môžu myslieť, že viera je niečo samozrejmé a bezproblémové. V skutočnosti to môže byť rovnako dobre nikdy neupokojené bojisko medzi bezpodmienečným oddaním sa a neustálmi mučivými pochybnosťami. A ak je to prítomné u bežných veriacich, ktorí iba nasledujú, prípadne rozhodujú sa pre nejakú dogmu, aké zložité a ťažké to musí byť pre tých, čo ju vytvárajú! O tom je kniha Nikosa Kazantzakisa. Náboženstvo sa rodí v trýzni, extáze, krvi a bolesti, a telesné útrapy sú nezriedka tým menším zlom. Ale pre mňa ten vnútorný zápas nebol stvárnený dosť presvedčivo. Na takú veľkú tému nestačí ani filmár ako Scorsese, ktorý bol vždy ďaleko viac svetským, než spirituálnym tvorcom.(21.4.2014)

 • campix
  **

  Nepovažuji se úplně za burana, ale prostě Poslední pokušení Krista jde absolutně mimo mě. Určitě s tím má co dělat, že jsem ateista, ale i tak jsem prostě hodně zapáleným filmovým fanouškem, a o filmy se obecně zajímám. A tento Scorseseho počin mě prostě nijak nezaujal, ba naopak. Mohu říci, že mě silně nebavil a silně štval. Je to čistě subjektivní pocit, ale bohužel to takto mám. Třeba někdy příště pane Scorsese.(15.12.2014)

 • solskjaer
  *****

  Willem Defoe exceluje , stejně tak Harvey Keitel. Oba by si zasluhovali nějaké ocenění. Defoe předvedl dvůj životní výkon a musím uznat , že role Ježíše mu byla napsána na tělo.(13.10.2004)

 • mohamedsfinger
  *****

  Přiznávám, že nevím, jak tento film zhodnotit a rozhodnu se až po dopsání tohoto komentáře. Po technické stránce není Scoresemu co vytknout, to on si už umí zařídit (zvláště bych vyzdvihl kameru). Zvláštní hudební stránka nemusí každému vyhovovat, mě však sedla opravdu parádně a stejnětak se podařily herecké výkony, které předvedli pánové Dafoe a Keitl. Ale mám pocit, že film je poněkud dlouhý, i když vím že to bylo nezbytné a bez těch nednějších pasáží by smysl prostě nedával (a o ten tu jde hlavně). A teď k samotné myšlence, o které mnozí tvrdí, že je kontroverzní, ale to já si nemyslím. Vždyť to, že někdo ukáže Ježíše z lidské stránky, mělo přijít už mnohem dříve než 1955 let po jeho smrti. A tento příběh je tak silný a (nemám rád to slovo) hluboký, že ty slabší pasáže přejdu a těch pět hvězd udělím.(19.3.2010)

 • svobik
  ****

  Po zhlédnutí filmu mám pocit, že Kazantzakisova předloha bude nejspíš knihou mého života, s mnohými názory autora ohledně křesťanství se totiž ztotožňuji. Přesto mám ale pocit, že se Scorsesemu tentokrát podařilo "jen" dobře zadaptovat danou látku, snímek se mnou totiž (vyjma závěrečného zvratu) nijak výrazně nezacloumal. Myšlenkové podhoubí je každopádně jedinečné a skvěle ukazuje, proč je Gibsonovo Umučení pěknou sračkou. Vidět tohle moje matka, podřeže si žíly.(8.6.2010)

 • danliofer
  *****

  Apokryfická filmová záležitost nejvyššího kalibru. Není totiž nikdy vše takové, jaké se to zdá. A pochybovat je lidské. Absolutní výkon Willema Dafoe, originální scénář a neskutečná hudba Petera Gabriela činí pro mě tento film jedním z nejsilnějších filmových zážitků, k nimž se jeden rád vrací.(11.7.2010)

 • antoninvezekmin
  *****

  Ovšem toto je naprostá špička... Tímhle mě Scorsese definitivně utvrdil v tom, že je to jeden z nejlepších současných tvůrců. Páč, troufnout si na něco tak ošemetného jako je příběh Ježíše, to chce mít opravdovou kuráž a chce si to i hodně věřit. Jakožto silně nevěřící člověk sem se toho dlouho bál, odkládal sem tenhle kousek, ale strach nebyl a není na místě. Né, že by mi film nějak otevřel oči nebo tak něco, ale dozvěděl sem se zněj mnoho nových věcí. Třeba to, že Jidáš (skvěle hrající Harvey Keitel) zradil na popud Ježíše, že to nebyl takovej zmetek jak se říká. Taky to kdo to vlastně byl Honza Křtitel :o). Taky to, proč se někomu když je chromej říká lazar (je to jméno týpka, kterýho Ježíšek po třech dnech přivedl zpět k životu a von byl po těch třech dnech tak rozpadlej a vyschlej, že byl pak krapet nemohoucí). Co mi ale vyrazilo dech, tak byla Ježíškova představa o tom, jaký by to bylo, kdyby žil normální život, to sem teda zíral. Willem Dafoe (Jesus) byl až ďábelsky přesvědčivý, to mi připomíná, že musím skouknout další jeho film - Antikrist :o). I přes to jakou nevoli tenhle kontroverzní snímek vyvolal a i přes to, že je vlastně o něčem, co mě vůbec nezajímá, mě chytil za srdce ohromným způsobem... Ámen!(15.4.2011)

 • JohnnyCrash
  *****

  Pro mě jeden z nejzajímavější filmových pohledů na Ježíše Krista. Nevím co dodat, těch 5 hvězdiček jsem dal tak nějak podvědomě, protože tenhle typ filmů mě nesmírně zajímá. Jinak William Dafoe, ukázkový herecký výkon.(7.7.2011)

 • milancecil
  *****

  "Musíš přerušit ten řetěz zla. A čím? Láskou" určitě bych nechtěl být nikdy spojován s jakoukoliv institucionalizovanou vírou, nikdy, vždyť ta přece funguje na principech, které právě tu víru jako volnou, svobodnou duchovní sílu potlačuje, právě proto budu až ve ztvárnění Willema Dafoea spatřovat toho skutečného, pravého posla víry, až on dodal postavě Krista tu potřebnou přesvědčivost, až on mi připadá se svým tak mimořádně působivým, silným charisma osobností dostatečně věrohodnou a mocnou tak, že právě jen jeho bych mohl bez odporu následovat, kráčet s ním na jeho pouti a snažit se až s nenasytnou lačností zachytit každé jím vyslovované slovo, každou tak zvláštně posilující větu, jako by měla být už ta úplně poslední, co od něj za jeho krátícího se života zaslechnu, ano, právě s takovým zaujetím jsem jeho smyšlený příběh sledoval, jako jeden z jeho věrných, pozorně naslouchající souputník, jakoby se zaujetím nadšeného žáka, který následuje svého oblíbeného učitele, s takovou povznášející radostí a odhodláním, neúnavně, přes hlad, žízeň, přes strádání, abych pro sebe, pro svůj vlastní, další život získal co nejvíce z jeho pozoruhodné moudrosti, z jeho tak hlubokých myšlenek, ano, je to jistě mimořádný příběh a vůbec přitom nezáleží na jeho pravdivosti, to není přece důležité, tu skutečnou váhu má jen to, co jeho osoba způsobila, jen to co přetrvává věky v srdcích a následných činech jeho souvěrců, jen v jejich činech pokračuje mezi lidmi dál ta mimořádná, tak očistná a osvobozující síla lásky a milosrdenství, bravo !!!(8.2.2013)

 • Spock
  *****

  Obsahově velmi bohatý film, který se zaobírá podstatou lidského života na zemi, kterou dešifruje skrze osudy Ježíše Krista. Ten je ve filmu vykreslen v netradičním světle, z počátku se podobá „ lidské nicce“bez důstojnosti, která kolaboruje v Římany, aby se ovšem na konce celého příběhu dospěl ke své pravé podstatě a vyslyšel volání svého otce. Nikoliv ovšem jako direktivní rozkaz z „hůry“, ale jako zvnitřněnou představu, ke které došel na své cestě životem, skrze své poznání a paradoxně i skrze pomoc svých učedníků. Zde bych asi uvedl zejména Jidáše, jehož role se ve filmu vymyká tradičnímu pojetí velmi mnoho. Je to silný vitální člověk, který si z počátku udržuje no Krista odstup a přemýšlí nad jeho činy skutky i údělem. Nakonec se mu podle mě stane nejbližším přítelem a učedníkem. Zároveň podstoupí velkou oběť své lásky k němu, když Krista na jeho vlastní přání zradí. Jaké jsou tedy nakonec moje pocity z filmu? Mělo by to být nejenom uspokojení nad dobře natočeným filmem, ale i víru v to, že pokud je naše tělo arénou své fyzické a duchovní podstaty, lze v tomto zápasu nalézt kompromis a dojít smíření obou dvou podstat.(26.8.2007)

 • ganz
  *****

  Výborný film, velmi zajímavě pojatý,místy se trochu táhne, ale příběh je jiný a tím pádem i mnohem více zajímavý. Být věřící asi tento film rád nemám, ale ubohá báchorka církve o Ježíšovi vypadá v porovnání s tímto jen jako fraška. Poslední pokušení bylo výborné a konec dokonalý. nemohu jinak než 5*(6.1.2008)

 • Belbo
  ***

  Nebýt posledních osmi minut, dám dvě. Ani ne tak zdlouhavé, pseudo filozofické i teologické. S některými prvky i souhlasím a považuji je za možné. Na druhou stranu, nevím jak kniha, ale Scorsese nevytvořil dobu v které měl Kristus kázat. Celé je to okleštěné od spirituality a mysterie (oba pojmy pojímám v původním slova smyslu, ne v zkomoleninách) duchovního světa (, který nemusí být nutně církevní).(13.12.2009)

 • šerminator
  ****

  Na filmy s touto tématikou se musí opatrně, poněvadž život Ježíše znají miliardy lidí po celém světě. Martin Scorsese to zvládnul vcelku dobře. Hodně mě ale průběh filmu jako takový zarazil. Čekal jsem něco úplně jiného, jak bylo naznačeno v úvodních titulcích. 2/3 filmu jsem sledoval klasický průběh dle evangelií (spíše takové záchytné body) a až poté se dostavilo samotné pokušení. On ten film zas není něco nad čím budu hloubat a přemýšlet. Pro mě samotného to je prostě jiná verze onoho příběhu. Vyzvednout musím skvělé herecké výkony - zejména Jidáš Harveyho Keitela, pěkná výprava a zajímavá hudba. Celý příběh je podaný tak lidsky, až jsem si říkal že tak nějak to zrovna mohlo být a to mě na tom zaujalo nejvíce. Ale do plných nejdu protože mi to nepřijde jako něco fakt mimořádně filozofického a rozporuplného. Možná že kniha je, ale film mi tak nepříšel.(9.9.2012)

 • Red Meat
  ****

  Prokřesťanská propaganda typu UMUČENÍ KRISTA mi není moc po chuti, ale POSLEDNÍ POKUŠENÍ je naprosto jiný šálek kávy. Scorcese představuje Krista jako chybujícího člověka, který se spasitelem stává prakticky proti své vůli. Mnohdy nám předhazuje natolik rouhačské myšlenky, že se vlastně ani nedivím odporu, který se proti tomuto snímku snesl ze strany zaslepené církve - v mnoha zemích bylo jeho promítání úplně zakázáno. Kapitolou sama pro sebe je závěr (asi tak poslední půlhodinka), který je jedním slovem dokonalý. Škoda jen, že to samé se nedá říci o prvních dvou hodinách filmu, jimž by nůžky určitě prospěly. Proto nedávám plný počet, ale lepší 4 hvězdičky. A abych nezapomněl, Willem Dafoe v titulní roli je bezchybný.(18.2.2005)

 • PALINO
  ***

  Musím oceniť odvahu MARTINA SCORSESEHO, ktorý sa rozhodol natočiť film o Ježišovi podľa Kazantzakisovej knihy a nie podľa stokrát videných a počutých evanjeliách a aj preto kontroverziu, ktorú jeho film vyvolal, považujem za oveľa pochopitelnejšiu ako v prípade Gibsonovho Umučenia Krista. Je určite zaujímavé sledovať alternatívny Ježišov život, ktorého dobre stvárnil WILLEM DAFOE a ktorý nepredstavuje typického obrázkového Ježiša, ale človeka plného pochybností, pokušenia a strachu, ale pri pohľade na samotný film sa mi tlačia do úst kritické slová, pretože SCORSESEMU snímku chýba zábavnosť, niektoré scény síce možno označiť za pôsobivé, film ako celok ale určite nie a celkovo mu chýba filmová iskra alebo aspoň niečo, čím by vtiahol diváka do svojho sveta. Je to proste ťažko pozerateľný film, pri ktorom treba byť asi veľkým priaznivcom MARTINA SCORSESEHO, aby sa dal užiť a vychutnať. Mne sa to bohužiaľ nepodarilo.(19.2.2005)

 • ElChe26
  *****

  "Bůh mě miluje, vím to. Chci aby přestal. Nesnesu tu bolest. Chci, aby si vybral někoho jiného. Chci ukřižovat všechny ty jeho mesiáše," těmito slovy popisuje Ježíš svůj vnitřní zápas s Bohem a svým předurčením. Ježíš je zpočátku slabochem, který se vzpouzí svému údělu, ale postupně se mění v odhodlaného, i když stále pochybujícího syna Božího. Mnohé zřejmě šokovali úvodní scény, kdy Ježíš jako tesař zhotovuje kříže pro Římany, kteří na nich ukřižují jeho židovské spoluobčany. Ježíš během ukřižování pomáhá stejně jako Marek z Kyrény ukřižovanému s křížem, aby se posléze stal i ochotným pomocníkem při samotném aktu ukřižování, když odsouzenému drží při zatloukání hřebů nohy. Film také nabízí i zcela jiný pohled na Jidáše. Ten byl ke své zradě vybrán a proti své vůli přinucen. Jeho zrada byla obětí, nikoli osobní pohnutkou. Bezpochyby silně náboženský film, který se mi zaryl hluboko pod kůži. "Je dokonáno."(12.4.2009)

 • Brain-D
  ****

  Velmi poctivé zpracování náboženského tématu o Kristovi. Willem Dafoe podal opravdu úctihodný výkon a já mu toho Ježíše i věřil. Opravdu pěkné.(11.4.2010)

 • fefee
  ****

  Zaujímavé dielo, ako veriaceho človeka (nie fanaticky musím podotknúť) ma naopak posilnilo.(3.7.2011)

 • Borec3
  *****

  Ježíš jako člověk. Flash and Fear. Ale asi do první třetiny jsem hvězdné obličeje Willema a Harveye musel rozdýchávat. Pak se s pomocí jejich skvělých výkonů mlha rozplyne a vidím jasně. Nikos Kazantzakis za svou vizi zaplatil daň odpadlíka. Církev ho odvrhla jako bezbožného syna ukazujícího prstem na pravou podstatu víry.(20.10.2006)

 • bari68
  ****

  Mimoriadne ťažký film, ktorý určite nie je vhodný ako odpočinková siesta po dobrom nedeľnom obede.Chce čas,sústredenosť a hlavne nestrannú náboženskú vieru.Kniha,ktorú zbabelci a klamári odsúdili za rúhačskú je materiálom,ktorý nie je pre všetkých stráviteľným kusom.Z môjho uhľa pohľadu je ,,Last Temptation of Christ ,, skeptickou myšlienkou.(15.6.2009)

 • Mr.Jackass
  *****

  Hodně netradiční pojetí života Ježíše Krista a hodně netradiční pohled na Jidáše. Jako ateista jsem čekal 3 hodiny nudy, ale film mě skutečně mile překvapil a zaslouží si 5*. Dokonalé herectví Williema Dafoea.(14.7.2009)

 • Pecival
  *****

  Film vynikající svojí hypnoticky, magickou atmosférou, na které mají podíl, geniální Scorseseho režije, Williem Dafoe ve své životní roli a v neposlední řadě úžasný soundtrack.(9.6.2010)

 • ZkuKol
  ****

  Jde spíš o filmově zformulovanou úvahu/zamyšlení, než o klasický film. Ale je to učiněno precizně, s důrazem na obsahi formu. Dafoe a Keitel jsou vynikajíci, Scorsese nezapomíná na to, že divák nemusí být filosof a film má tempo a komunikuje "user friendly." Opravdu překvapivá, plná nápadů a velmi meditativní je hudba Petera Gabriela - soundtrack stojí za to slyšet samostaně. Není asi film do TOP 10, ale pamatovat si ho budete!... 80%(14.7.2012)

 • drake31
  *

  Nadhodnotená patlanina biblických rozmerov bez väčšieho zmyslu. Kto tam chce hladat vyššie filozofické, náboženske a kadejaké iné hodnoty, určite si ich tam nájde, ale ja som nebol schopný u toho držať plnú pozornosť aspoň päť minút v kuse,nieto ešte hladať nejaké filozofické blbosti. Oceňujem herecké výkony, a réžia taktiež fajn - Scorsese je Scorsese - ale ten obsah mi nesadol ani náhodou.(26.1.2013)

 • Martin741
  ****

  Dost netradicne ponaty zivot Jezisa od rezisera Martina Scorseseho. Dafoe v ulohe Jezisa bola kvalitna volba. Akurat to zostrihat o polhodinu, ta dlzka je na mna prilis. 86 %(28.2.2013)

 • Dr.Okamura
  ****

  Ježíš jako obyčejný, duševně rozpolcený člověk nechtějící být mesiášem, který nenávidí a miluje Boha zároveň, který má strach ze smrti na kříži. Jako člověk, který není neomylný a dělá chyby. Silně náboženský snímek, jenž nepochopitelně vedl k tisícihlavým protestům a vypálení kina ze strany radikálních křesťanů. Působivý film plný úchvatných obrazů a myšlenek, který je však až na závěrečnou hodinu místy příliš natahovaný, proto "pouze" za 4*(17.8.2015)

 • Radim
  ****

  Kacířský a deglorifikující snímek o životě Ježíše, snaha o zbavení aureoly svatosti, kterou nanesly staletí cenzury Písma. Vůbec se nedivím, že Řím prskal - ono ukázat Ježíše jako hříšníka, zbabělce a zrádce, Jidáše naopak jako silného muže, který konal dle vlastního svědomí, je pro věřící asi hodně drsné. Filmařsky bezchybně provedený snímek, Daniel Dafoe se může bez rozpaků řadit mezi Herce, i když jeho škatulka vedlejších záporňáků už je asi příliš zažitá.(14.9.2005)

 • Teg
  ***

  I jakožto katolík jsem neměl problém se na to podívat a nijak mě to nešokovalo. Co mě však udivuje, jsou spousty názorů jinak jistě inteligentních lidí tu, kteří píší, že "dokonce" i jako ateisté najednou "chápou", když průměrný křestan nad těmihle věcmi přemýšlí celý život a že se musí dedukovat, přemýšlet a ne jen následovat dogmata (písmo svaté). A to všechno po zhlédnutí dobře podaného, avšak scénáristicky na koleně spachtěného filmu. Já mu kvality neupírám, a svoje náboženské názory ve svém hodnocení nezohledňuji, ale jak může někdo říct: "Ano, tak je to, tak se to stalo a tak to bylo, Kristus byl pěkný prase a máte to..."na základě filmu... to je mi vážně záhadou :) . Maucta(20.4.2008)

 • boogieman
  *****

  Vynikajúci, myšlienkovo bohatý, poriadne kontroverzný a netradičný pohľad na Ježišov život a zmýšľanie, ktorý mi paradoxne ako celok vyznieva viac kresťansky ako desiatky nudných a stále rovnakých sfilmovaní novozákonných evanjelií.(21.10.2008)

 • fantasmic
  ****

  Na tento film sa mi poriadne dlho "prášilo“ v počítači, no nakoniec som sa k nemu prepracoval a neoľutoval som. Páči sa mi ako originálne a zaujímavo je vyrozprávaná Ježišova cesta. Nerozumiem prečo film vyvolal taký rozruch, všetko to podstatné čo je v Biblii je aj vo filme. Willem Dafoe a Harvey Keitel podávajú veľmi dobré výkony, ale na druhú stranu musím povedať, že som sa miestami nudil. Stopáž je zbytočné dlhá. Ja osobne by som film skrátil minimálne o 30 minút. Takže 4* sú tak akurát...(5.12.2009)

 • cab
  ***

  Kontroverzni film pro radu amiku a cast katoliku. Proc? Protoze je zde Jezis vykreslen a hlavne zobrazen jinym zpusobem nez kniznim vybasnenim neskutecne osoby. Ja jsem neverici a film byl od kontroverze na mile daleko. Videl jsem docela obycejny pribeh zmateneho muze potacejiciho se svetem pod nadvladou Rimanu a s hlavou plnou podivnych hlasu. S postupem casu a novymi prozitky se vydava na nejasnou cestu, kterou vetsina vzdelnanych zna. Srozumitelny, dobre zahrany, polidsteny a hlavne uveritelnejsi odkaz o tom, o kterem se nikdy neprestane mluvit. Delsi stopaz, strohost a postupna nudnost v konecnem myslenkovem rozuzleni litovaneho muze. 60%(29.3.2010)

 • KoRner
  *****

  Čakal som biblický epos, dostal som psychologický film o najznámejšej postave našich dejín. Mal som pochybnosti z filmu čím môže zaujať mňa ako človeka, ktorý stojí niekde medzi vierou a ateizmom a tiež, som si nevedel Willema Defoa predstaviť ako Ježíša. Začiatok to u mňa len potvrdzoval, všade príliš veľa pochybností a stále len samé váhanie a plač. Potom však prišiel zlom v posledných minutách filmu, ktorý ma poslal do kolien. Neviem kedy a či vôbec som mal také zimomriavky. Bravó, Marty!(13.2.2012)

 • Daweflip
  ****

  Ani se nedivím, že film vyvolal vlnu náboženských nepokojů. Já věřící nejsem a přesto se mi několikrát otevřela pomyslná kudla v kapse. Ačkoli to Scorsese deklaruje hned na začátku, byl jsem párkrát nemile překvapen směrem, kterým se film ubíral. (A protože člověk není stavěný na to, aby se snadno vypořádal s něčím, co opakovaně a v negativním smyslu boří jeho očekávání, chvilkama jsem celkem zuřil) I když jsem nečekal, že uvidím Ježíše Krista tak, jak bývá prezentován normálně, či jak jej popisují Evangelia, přesto pro mě některé odchylky od jeho zaběhnutého obrazu byly příliš silným soustem. Hlavně zhruba půl hodiny trvající pasáž se strážným andělem pro mě byla těžce stravitelná. Navíc jsem během této pasáže čekal, že konec přijde s každým záběrem, a ono to pořád pokračovalo! Naštěstí konec filmu mi dodal sílu a odvahu se nad celým dílem zamyslet. Z původních 2* jsem tedy přehodnotil své stanovisko na slušné 4* Když se na snímek podívám jako na čistokrevnou fikci, kterou také je, jedná se o velmi zdařilé dílo s kvalitně odvyprávěným příběhem a zajímavou myšlenkou. 8/10(12.1.2006)

 • Damielka
  *****

  Scorsese se nejvíc ze všech režisérů přiblížil pravdě o životě Ježíše Krista. Skvěle volil i při obsazování rolí. Nepřekonatelný Dafoe, Keitel a uchvacující hudba od Petera Gabriela. Jeden z mála filmů, který mě donutil opravdu přemýšlet...(13.1.2006)

 • Daae
  *****

  Film, který si opravdu zapamatujete. Scéna se lvem anebo Kristova chůze s křížem na zádech a pohled všech jeho stoupenců, kteří se v uličce odvracejí, patří mezi nejpamětihodnější momenty. A konečně jsem pochopila, proč se Kristus na kříži smál. Málem jsem se smála s ním. Konečné rozuzlení mě totiž zcela ohromilo. Willem Dafoe se své role nedokonalého mesiáše zhostil na jedničku a já sama cítím, že tento film si zaslouží všech 5 hvězdiček.(24.9.2006)

 • bidja
  *****

  Bylo to lidské a to je mi bližší než to božské. Tisíce zamyšlení skoro bych to srovnal s epizodou House a Bůh.(2.10.2007)

 • Peiper2
  ***

  Hodně jsem se na tento film těšil a o to větší je moje zklamání z něj. Hudba, výprava i výkon Willema Dafoa jsou perfektní, ale horší už je děj. Chtě nechtě jsem prostě musel porovnávat s Gibsonovým Umučením Krista, které u mě vítězí na plné čáře. Slabinou tohoto snímku je silně přehnaná stopáž. Navíc pro mě osobně dosti divný fiktivní pohled na život Ježíše Kristam. Možná je to ale jen moje chyba a myšlenky filmu mi zůstaly ukryty nebo jsem je nepochopil.(12.6.2008)

 • Emzet
  *****

  Po znovuzhlédnutí a rozležení musím hodnocení ještě zvýšit. Herci jsou naprosto dokonalí, myšlenka geniální... Na takovéto filmy se nezapomíná. P.S. - David Bowie jako Pilát potěšil...(12.7.2008)

 • DavidS.
  *****

  Provokativní a strhující evangelium podle Scorseseho a Nikose Kazantzakise. Psát o tomto filmu je jako vedení teologické disputace. Jaká byla role Jidáše v Ježíšově příběhu? Byl jen zrádce nebo osoba, bez které by Ježís nebyl schopen naplnit svoje předurčení? Nebyl ten největší zbabělec nakonec sám Kristus, který si vybral světský život, ženu a děti? A který přijmul smrt na kříži a svůj osud vykupitele až v momentě, kdy jeho světský život končil? Společně s postavou Maxe Schrecka ze Stínu upíra nejlepší Dafoeova role.(16.1.2009)

 • conery1
  *****

  Zasial poznanie a ukázal cestu. Ježiš z Nazaretu, najznámejšia postava histórie. Toľko protichodného sa popísalo o tomto rabbim, že je na každom z nás, ako ho vnímame. Ako Božieho syna, narodeného s panny, ktorú oplodnil duch, aby spasil svet svojou smrťou, alebo ako človeka, ktorý pochopil a našiel cestu do "Božieho kráľovstva" cez lásku k blížnemu svojmu.(27.2.2009)

 • klima777
  ***

  Moderní apokryf. Dafoe hodně uvěřitelný. Film, který má (narozdíl od Gibsonova Umučení) ducha.(21.4.2010)

 • Lionheart
  *****

  Nemám slov, cokoliv bych řekl, mohlo by být považováno za rouhání:-)(17.10.2010)

 • Ravi
  *****

  Toto ztvárnění života a smrti Ježíše je velmi opojné, zajímavé a skvěle natočené. Oba hlavní aktéři vynikající, jejich vztah je klíčem k celému filmu i k pojetí příběhu samotného. Jde tak trochu o umělecký zážitek na hraně psané předlohy a známého novozákonního příběhu. Samozřejmě jakožto film funguje skvěle, jako samotný příběh také a zrovnatak jako slepenec scén i vztahu postav. Hluboký film pro každého diváka, bez ohledu na vyznání nebo vkus. No a samozřejmě skvělá hudba, která tu dělá také mnoho práce. Jasných 100% = 5/5 ode mě.(10.1.2011)

 • Ollie235
  **

  Jsem hluboce zklamán a tak, ač jako jeden z mála musím trochu pokazit průměr. Jediné, co mohu pochválit je vizuální stránka, která při tak nízkém rozpočtu je až neuvěřitelná. Jinak mi nesedělo téměř nic. Willem Dafoe mi do takové role neseděl a přestože se na něj tady snáší pouze chvála, mi jeho herectví vůbec k srdci nepřirostlo. Samotný příběh je dobře známý a proto je natočení podobného filmu určitou kontroverzí (obzvlášť kvůli velmi odlišnému pojetí) a odbočkou ze zaběhlých filmařských kolejí, ale i když Martina Scorsese jako režiséra uznávám, tohle moc dobře nezvládl. Jiný úhel pohledu na Ježíšův život a vlastně i učení jsem uvítal, bohužel mě i tak mě v tom filmu nedostalo vůbec nic a drtivou většinu času jsem se nudil. Škoda.(26.5.2011)

 • M.i.k.e
  ***

  originálně pojaté a celkém chápu tu kontroverzi,kterou snímek svého času vyvolal,ale ačkoliv jsem něco podobného čekal,nakonec mě to neoslovilo tolik kolik jsem čekal a kolik by asi mělo.Po režijní a herecké stránce není moc co vytknout,ale minimálně v první půlce jsem se místy nudil...60%(5.8.2011)

 • RomanHyde
  *****

  "Stále znovu a znovu budeš sestupovat do měnícího se klína Země, dokud se nenaučíš číst ve světle, že život a smrt jsou jedno a totéž a všechen čas je bez času. Až se složitý řetězec věcí v tobě seřadí do věčně spočívajícího kruhu - tvá vůle bude vůlí světů, v duši se rozhostí ticho - a klid a věčnost." napsal Manfred Kyber... a Martin Scorsese ztvárnil Ježíše jako člověka hříšného, slabého, pochybujícího, který ztrácí víru a hledá.. stejně jako my, kdož máme v sobě veškerou sílu i slabost vesmíru a záleží jen na nás, kterou stránku necháme promluvit a rozkvést, které uvěříme. Vynikající pojetí, obsazení, réžie.. bravoo!!!(2.11.2011)

 • tomtomtoma
  ****

  Zajímavý film o životě a ukřižování Ježíše se špetkou lidských pochybností. Ač je to dlouhotrvající film, tak mi určitá a přesto důležitá místa přišla ukázána pouze povrchně. Ježíš (dobrý Willem Dafoe) má lidské chování, plno pochybností a přesto se vydává vstříc svému osudu. Kolísá, povstává, šíří lásku, metá ohně, hrozí pěstí, vzpírá se, podřizuje se, očekává zadostiučinění, podlehá ďáblově pokušení a touze po normálním životě, aby pak s plnou odpovědností přijal svoji předem určenou úlohu a stal se vykupitelem lidstva a zároveň jejich obětním beránkem (což osobně považuji za neuvěřitelnou lidskou zvrhlost). Velmi zajímavou postavou je Jidáš (skvělý Harvey Keitel), pochybující o Jěžíšově cestě, ale zároveň si uvědomující jeho vyvolenosti. Nakonec je mu nejoddanějším stoupencem a zároveň nejhorlivějším karatelem jeho posledního odklonění z jeho cesty, když sám svojí roli do puntíku splní. Výraznou rolí je také Marie Magdalena (Barbara Hershey), prostitutka ze zklamání odmítnutí Ježíšovi lásky, která ho provází na jeho pouti za nehynoucí slávou. Z dalších rolí je nutno zmínit nešťastnou Ježíšovu matku Marii (Verna Bloom), horlivého apoštola Petra (Victor Argo), výstředního Jana Křtitele (André Gregory), Lazarovi sestry Marii (Randy Danson) a Martu (Peggy Gormley), se kterými Ježíš žil při svém posledním pokušení, inteligentního Piláta Pontského (David Bowie), vědoucího o Ježíšově nebezpečnosti Říši, a ďábelského anděla-dívku (Juliette Caton). Je to velmi zajímavé dílo, které pro mne ale nezachází až do takové hloubky, jak bych si přál. Vhodný příjemný hudební doprovod. A touha přečíst si knižní předlohu od zajímavého spisovatele Nikose Kazantzakise.(31.12.2011)

 • Mo.
  *****

  Původní verze příběhu o Ježíšovi - jakkoliv svatokrádežně to může znít. Tenhle film je prostě boží; doslova. Vrcholně podnětné a inspirativní podobenství o cestě, kterou se musíme vydat všichni, ať se nám to líbí nebo ne. Ostatně i v tom jsme jako Ježíš. Celý tenhle film je doslova potravou pro duši a něčím, co se dá jednoznačně doporučit jako životabudič. Máloco je tak (u)krut(n)ě přesné jako tohle. Film je dokonalý jen zhruba ty "úvodní" dvě hodiny, konkrétně přesně do chvíle, než se objeví "malá holka". Následuje dvacet minut, kdy máte neodbytný pocit, že je něco strašně špatně, že po tom všem, co se stalo, by to prostě takhle být nemělo, a máte chuť to okamžitě vypnout a znechuceně vymazat z disku. Až najednou přichází závěr, který dá celému příběhu ten pravý boží rozměr, v té chvíli do sebe všechno zapadne, a člověk konečně pochopí, proč se to jmenuje Poslední pokušení Krista. -- Bůh je v nás, Ježíš jsme my. Nikdy to nebylo jinak.(4.3.2012)

 • dormouse
  ****

  Skvělý film, i když dnes už trochu přestárlý. Myšlenkově samozřejmě ne. Nevěděla jsem, že je podle předlohy, musím přečíst.(16.11.2012)

 • lucascus
  ****

  Poslední pokušení Krista je film, jehož pokušení vidět ho, jsem dlouho odolával. Jakožto křesťan jsem si říkal, že takovýto rouhačský snímek budu muset obejít obloukem. K mému velkému překvapení zde však zase nic tak rouhačského nebylo. Jedná se pouze o odlišný úhel pohledu na osobu Ježíše Krista, prakticky v ničem si neprotiřečí s Biblí. Sama Bible totiž tvrdí, že Bůh v podobě Ježíše Krista sestopil na svět v těle člověka, což znamená, že podstupoval vše, co všichni obyčejní lidé. Cítil bolest, cítil radost, hněv i strach, lásku. Měl potřebu jíst, spát, pít a pociťoval i ostatní lidské potřeby. Jedinou výjimkou bylo pouze to, že veškerým pokušením, které přicházely nepodléhal, ale zdárně je přemáhal, což ho vždy více posílo na cestě za splněním Boží vůle. Tento film ukazuje Ježíe jako muže, který bojuje všemi svými silami, aby nepodlehl pokušení (ať už v podobě ďábla, ženy, touhy po obyčejném životě). Z Bible víme, že Ježíš byl pokoušen ďáblem na poušti, odolával pokušení při modlitbě v Getsemane (chtěl, aby ho Bůh zbavil jeho úděl, ale zároveň řekl, aby se stala Boží vůle) a pokušení se nevyhnul ani v posledních hodinách na kříži. Proto zde vidím prostor pro filosofické směřování tohoto filmu. Gradace nastává pak v okamžiku, kdy Ježíš na kříži vysloví větu: "Bože můj, proč jsi mně opustil?!". Následnu snová pasáž, kdy se Ježíš ocitá v běžném životě s manželkou a dětmi, vyhnuvší se svému povolání, setkává se s apoštolem Pavlem a jeho život končí během hořícího Říma za císaře Nera. Zde jsem byl opravdu pohoršen, jak se říká, naštěstí se však vše v poslední minutě uvedlo na pravou míru. Ježíše opět vidíme na kříži a větou "Dokonáno jest!", pečetí svůj osud a povolání. Tato vsuvka mě mírně řečeno namíchla, paradoxně na druhou stranu by se film nemohl jmenovat tak, jak se jmenuje, kdyby zde tato scéna chyběla. Stručně shrnuto: objevují se zde jisté pasáže, se kterými jako křesťan souhlasit nemůžu, ovšem většina dialogů je tak zajímavá a pozoruhodná, že tyto pasáže předčí. Pro mě osobně nejvíce povzbuzující je scéna pokušení na poušti, kdy Ježíš sedí v kruhu a odolává svodům.(20.12.2013)

 • Standito
  *****

  Je veľká škoda, že tento klenot je v Scorseseho filmografii v tieni jeho mafiánok, či Taxikára alebo Zúriaceho býka. Ak radi premýšľate o filmoch, o sile jeho myšlienok, tento film je práve pre vás. The Last Temptation of Christ je totižto snímok nielen filmársky brilantný (i keď režijne má Scorsese aj lepšie kúsky), ale aj hlbší než zvyšok celoročných hollywoodskych výplodov.(11.7.2008)

 • Jeremiah
  *****

  A co když ANO .....(11.9.2009)

 • KOZEL84
  *****

  Tenhle příběh je genialní.Kristus byl jenom člověk (když už teda vůbec byl).A ten Jidáš...S tohodle museli ve Vatikánu srát blesky a přitom k tomu není důvod.Tam ale rozumní lidé nejsou!Knihu sem si musel dát taky a tohle podání Krista už nikdy nic nemůže přibít.Pardon přebít.(13.1.2010)

 • arcticsky
  *****

  Jeden z nejlepších filmů, které jsem viděl. A životní role W. Dafoa.(13.1.2011)

 • Atheas
  *****

  Líbí se mi to proto, že to není až tak boží, jako lidské. Je to tak lidské až je to boží. Jsem pro, moc krásný film, na který se musím ještě párkrát kouknout. Ze začátku mi trošku vadil Wiliam Dafoe na kterého jsem si během koukání zvykl a nakonec jsem jej i přijal. A už si místo něj nedokážu představit někoho jiného. To, že původní příběh z evangelií, vzal téměř nohy na ramena, mě osobně vůbec nevadilo, a aby jsem pravdu řekl je mi to úplně jedno, z jakého úhlu se na tento příběh koukám.(29.5.2011)

 • venca163
  ****

  Nejdůležitější věc bych řek hned na začátek, když už to někdo pořád srovnává: toto je mnohem podstatnější a důležitější dílo než sračkovitej paskvil Mela Gibsona. Druhá věc, nejde tady vůbec o převyprávění bible, ale o pohled na Ježíše jako člověka a o jeho vnitřní zápas, což nám režisér naštěstí prozradí hned na úvod abychom o tom nemuseli pochybovat (díky). Film se nedrží "faktů", nebo obecně známých pravd, jde si svojí cestou (patrně v souladu s knihou, kterou jsem nečet, ale není to handicap). Ježíš je člověk, pochybuje a hledá. Film povětšinou nabízí "zlidčtěnou" verzi křesťanství, zabývejte se tím důležitým, žijte svoje životy. Jak je toto kontroverzní? Ve své podstatě by to vlastně mělo vyhovovat i samotným křesťanům. Film se dá asi interpretovat různě, já bych v tom nejradši viděl toto "lidské" poselství. W. Dafoe se opravdu předvedl, to samé musím říct i o svém oblíbenci jménem Harvey Keitel. Plný počet nedávám hlavně za přepálenou stopáž, která v tomto případě trochu zážitku ubrala. (85%)(25.6.2012)

 • Sociopath
  ****

  Inovatívny a svieži pohľad na veľkú osobnosť dejín. Scorsese má u mňa veľké plus, keď sa ako silný veriaci vôbec vložil do tejto látky. Každý herec skvele ladí so svojou postavou, obzvlášť ma v malej roli prekvapil Harry Dean Stanton ako Pavol. Ak to bude možné, rád by som si prečítal knihu. Silná a inšpiratívna snímka, ktorá ma oslovila viac ako Gibsonovo Umučenie.(3.10.2012)

 • Mouzon
  *****

  Na POSLEDNÍM POKUŠENÍ KRISTA je nejcennější to, že se nejedná o laciný snímek. Příležitostí k tomu má mnoho, ale ani jednu nevyužije. Jinými slovy - tento film nechce šokovat, ale přemýšlet. Kromě toho je to také skvělá ukázka vyprávění v duchu postmoderních autorů. Coby věřícímu člověku se mi líbilo, že se POSLEDNÍ POKUŠENÍ nesnaží Ježíšovu osobnost prvoplánově podrývat (ŠIFRA MISTRA LEONARDA), ale neprvoplánově pochopit. Z dost odlišného úhlu pohledu, než bývá obvyklé, ale velmi poctivě. Mnohé myšlenky fungují nejen ve spojení s tématem filmu, ale jsou aplikovatelné i za hranice snímku, v běžném životě. Hudba Petera Gabriela skvěle padne a i sama o sobě je úžasným zážitkem.(19.4.2013)

 • matolas
  ****

  Jednu hviezdičku uberám za to, že záverečný zvrat som odhalil ešte keď začal. Inak perfektný Dafoe, ale niečo je na tom filme zvláštne, niečo, z čoho sa necítim dobre, keď si naň spomeniem.(30.6.2013)

 • Helldo
  *****

  Jeden z obsahově nejhlubších snímků vůbec. Scorsese zase potvrdil po Zuřícím býku či Taxikáři svůj úžasný cit pro natočení takovýchto filmů a Dafoe a Keitel dle mého názoru předvádí jeden ze svých životních výkonů. Velice nedoceněný film.(20.12.2013)

 • L´Aura
  *****

  Som kresťanka a iní kresťania ma od zhliadnutia tejto snímky odhovárali. Nechápem to pobúrenie cirkevnej vrchnosti, i keď niektoré prvky sú možno pohoršujúce, ale iba keď sú úplne vytrhnuté z kontextu. Možno film vypli práve v tej najkontroverznejšej scéne, kde sa Ježiš nachádza v úplne netypickej pozícii (aj ja som to mala chuť urobiť, ale vydržala som) a tak im ušiel prekvapivý záver, ktorý mne ako veriacemu človeku dal najviac zo všetkých filmov o Ježišovi. Zeffireliho Ježiš Nazaretský ma dostal tou evanjeliovou exaktnosťou, nestrojeným spracovaním, Gibsonovo Umučenie Krista estetickou stránkou, zobrazením utrpenia, vytrvalosti, prevážil skôr súcit, osobný vzťah k hlavnej postave. Ale iba v Poslednom pokušení Krista je zobrazené, aký význam malo Kristovo utrpenie a aké by boli dôsledky toho, ak by on nevykonal to, čo mal dané zhora. Dôležité je si uvedomiť, že nejde o klasický evanjeliový príbeh, ale ľudský pohľad, vykreslenie boja telesnej a duchovnej podstaty. Kazantzakisov námet a výkon Willema Dafoe boli skvelé. Výdych na kríži spojený s úsmevom – bolo to to najkrajšie zobrazené „Je dokonané“. Myslím si, že ľahšie uveríme takému Ježišovi, ktorý prežil všetky pochybnosti, boril sa s ľudskými slabosťami, nedokonalosťami, aby nám mohol raz povedať: „Rozumiem tvojej situácii, i ja som to zažil na vlastnej koži.“ Alebo „Ježiš“, ktorý sa vznáša 1000 km nad zemou, je perfektne vybrúsenou mŕtvou kamennou a vyumelkovanou soškou, ale nemá k nám blízko. Veď „Boh toho, ktorý nepoznal hriech, za nás urobil hriechom, aby sme sa v ňom stali Božou spravodlivosťou.“ (2. list Korinťanom 5;21)(20.7.2009)

 • sona123
  ****

  Známý, až kultovní film. Scorsese, který se nebál poměrně revolučně a rebelujíc chopit se tak složité látky, jako je osud Krista. Možná černobílá oslava není problém, ale zobrazit všechny pochyby a nejistoty, jak to tedy celé bylo a je, rozhodnutí přenechat na divákovi - a především zvládnout to převodem na plátno, klobouk dolů. Samozřejmě potlesk patří osvědčenému Willemovi, o kterém ale určitě nikdo nepochyboval, i když, chvílemi mi přišlo, že je Ježíš rockovou hvězdou se vším, co k tomu patří - ale on svým způsobem asi byl, i když neukusoval hlavičky netopýrům...No, upřímně, bylo to náročné se tím prokousat, se všemi odbočkami, ale nelituji. Stálo to za to.(24.8.2010)

 • Tjaden
  ****

  Pozoruhodný film, který netradičně pojednává o životě Ježíše Krista. U mnohých věřících vyvolal vlnu nevole, ale mně nepřišel zdaleka tak kontroverzní. Prostě zobrazuje Ježíše jako člověka se svými slabostmi a pochybnostmi, a ne jen jako odevzdaného proroka smířeného s osudem na kříži. Přesto začátek, kdy jako tesař zhotovuje kříže pro odsouzené, a nebo postava ryšavého Jidáše (skvělý Harvey Keitel), který je zde ukázán jako Ježíšův nejvěrnější přítel, může na ortodoxní katolíky působit nepříjemně. Willem Dafoe zahrál svoji postavu opravdu mistrně. Výrazy skvěle zobrazuje Ježíšovy momentální nálady a rozpoložení. Při plamených projevech k lidu mu z očí skoro šlehají plameny, o scénu později zase sklíčení a nejistota. Překvapilo mě, že se režie ujal Martin Scorsese, kterého známe spíše z mafiánských filmů. Stejně jako tyto filmy, i Poslední pokušení Krista má příliš natáhlou stopáž a nevyhne se hluchým místům.(30.4.2011)

 • Mr. Sandman
  *****

  Po smrti Ježíšově působili jeho žáci, kteří očekávali druhý příchod Krista. Ten však nepřicházel a oni nevěděli jak si to mají vykládat. Působit začal Pavel z Tarsu, jemuž se zjevil sám Ježíš Kristus a pověřil ho kázat mimo židovskou obec. Pavel se tak stal výraznou postavou sekularizace křesťanství a judaismu. Dle nové smlouvy (tedy nového zákona) Ježíš vykoupil svým životem duše ostatních ze smlouvy staré. Toto dnes již těžko uchopitelné poselství stále zůstává nesmírně podstatnou součástí křesťanského odkazu. Metafora vykoupení se dnes stala jakousi mytickou a méně významnou součástí příběhu Ježíše Krista. Kdyby se však docela zapomnělo na tento motiv, vytratila by se sama podstata křesťanství kamsi mezi stárnoucí morální poučení a Ježíš by byl ze spasitele degradován na pouhého učitele. Svobodná existence ale spočívá ve vědomí vlastní minulosti a především chyb, které v ní učinil člověk. Ač jsou minulé a tudíž mimo jeho dosah, stále se ho bezprostředně týkají. Budoucí je zase naplněno nadějí i strachem. Evangelium oslovuje ty, kteří nezavírají své svědomí, touhu a vůbec celou svou bytostnou existenci ani před jedním. Člověk může přijmout jako dar, to čeho nemůže dosáhnout vlastním snažením, to jest skutečně svobodný a spravedlivý život. Víra spočívá ve skutečném přijetí života i s jeho konečností a omezeností, ne v úniku z něho prostřednictvím vykoupení. Hledání konečného smyslu nenese samo o sobě žádný význam, není-li ukotveno v přítomnosti.(5.1.2013)

 • kaylin
  *****

  Martin Scorsese a jeho verze Kristovy cesty až na Golgotu. Ten závěr musel být hodně kontroverzní, ale je vidět, že se nad celou podstatou Krista jako symbolu autor předlohy, ale i tvůrci filmu zamýšleli. Chtěl on skutečně být tím symbolem? Skvělé znázornění toho, že i Ježíš byl člověkem, nikým jiný, že on měl pochybnosti. Symbol vznikal z člověka, ze skutečné postavy, ale proč by nemohl symbol vzniknout tak, že to někteří řekli? Copak bible je text, který seslal bůh? Někdo jí musel napsat. Samozřejmě, že celé křesťanství je vymyšlené, stejně jako každé jiné náboženství, je vymyšlené, ale jak je vidět, je vymyšlené dobře.(1.11.2013)

 • Devadesát Dva
  *****

  Obsahově provokativní, přitom pořád křesťanské. Myslím si, že poprvé jsem na film narazil okolo roku '06, když jsem si listoval časopisem Premiere, kde bylo 25 nejkontroverznějších filmů všech dob, mezi nimi i tenhle opus. Nejspíš jsem se k němu dostal ve správný čas, po správných zkušenostech. Scorseseho reálné vyobrazení Ježíše na mě hluboce zapůsobilo, jaké otázky vyvstávají, jak to vlastně bylo, kdo co v Bibli přibarvil... Ježíšovy zázraky, aby nepůsobil jen jako zidealizovaný šarlatán značí Scorseseho respekt, ne despekt. Nechápu ty vlny tupého dogmatického fanatismu proti filmu, ale taky obecně. Tohle by mohlo řadě lidí otevřít oči i mysl, křesťanům i nekřesťanům. I Ježíš byl jen člověk. Lidé umějí hodně kecat. Jidáš možná nebyl takový, jak ho obvinili a vylíčili v knize knih. A kdo vlastně ví? Gabrelova hudba v závěru úžasná, stejně jako "chybné " fleky na úplném konci filmu.(11.1.2014)

 • Nethar
  ****

  Tak prvně řeknu známý fakt a to, že Martin Scorsese je všechno možné, jenom ne mistr zkratky. To už bylo dokázáno mnohokrát a tenhle film není výjimkou. Willem Dafoe hraje výborně, podává si tady takové osobní psychodrama Ježíše Krista, pojaté pravda trochu netradičně, více polidštěně, filozoficky a nepochybně i dosti kontroverzně, hlavně v poslední půlhodině. Nicméně film jako takový je to více než slušný.(21.4.2014)

 • x 6
  **

  Bezpochyby je to kvalitní film, ale není to pro mě. Mně náboženství nic neříká. Hlavně je to přehnaně dlouhý..(25.10.2014)

 • StanislachKo
  *****

  Keby sa dalo, dám aj 10... ! Odhliadnuc od toho ako je to geniálne natočené, zahrané (čo je v tomto prípade u mňa na druhej koľaji) sa mi stalo niečo obdobné ako pri Wellsovom Kane-ovi. Tento film mi skutočne niečo dával počas jeho sledovania. Napríklad odosobnenie sa od názorovej csfd rakoviny. Ani na chvíľu mi nezišlo na um kto to režíroval, hral, hudobne podfarboval atď... Necítil som potrebu. Bol to čistý zážitok z príbehu o jednej veľkej osobnosti, z ktorej svatuškári spravili jednu veľkú PRÁZDNU dogmu. Všetci pred ňou padajú na kolená, ale keď vzhliadnu film, v ktorom je Ježíš obyčajný smrteľník, so svojimi démonmi a túžbami, neostáva im nič iné ako proti takémuto nechcenému otváraniu očí protestovať, podpalovať kiná a robiť vlastne to isté, čo rimania ježíšovi (tá irónia je fakt zarážajúca). Cirkev svätá... Vďaka samotnému faktu, že Pokušenie vôbec uzrelo svetlo sveta cítim malú nádej, že ako civilizácia nie sme ešte úplne v prdeli a že zarytí kresťankovia nemajú totálny monopol na "pravdu".(21.6.2015)

 • poet
  *****

  Projekt 100 (1999)(16.1.2007)

 • pend
  *****

  Velice zdařilé zpracování Kazantsakisovy knihy, vynikající režie, kamera, hudba, herecké výkony.(3.2.2007)

 • Auteuil
  ****

  Tradičně ukecaný Scorseseho film a překvapení na závěr. Protože jde částečně o fikci, diváka možná zaujme víc tento "neznámý" příběh, než profláknuté Gibsonovo Umučení. Poslední pokušení je místy dokonce sugestivnější.(25.2.2008)

 • vojo
  *****

  Zážitok, ktorý vás pohltí, požuje a vypľuje. Ak ste neuvažovali o viere budete(nemyslím v tom zmysle, že začnete veriť), ak ste uvažovali začnete inak, pravda ak nie ste zaslepený, ako fanatickí veriaci a odsúdite film bez toho aby ste si ho pozreli. Scorsese v podstate len vymenil kulisy a znovu sa vybral na cestu hľadania identity jedinca a jeho životného údelu. Zhodou okolností sa jedná o istého Ježíša.(8.5.2008)

 • Se7enteen
  *****

  10/10. Nemám co bych dodal. Plně souhlasím s Limou. Jen bych opakoval, co již napsal. Nepovažuji toto dílo jen za vrchol Scorseseho tvorby, ale i za jeden z klenotů celé kinematografie. O Gabrielovo hudbě nemá význam mluvit, lepší soundtrack sem ještě neslyšel a mám pocit, že už asi ani neuslyším..(2.9.2008)

 • Wolvie
  *****

  Ultimátní Scorseseho biják,jeho nejlepší a filmařsky nejvyzrálejší počin,divácká slast.(7.1.2011)

 • Gore
  *****

  Výtečná režie Martina Scorseseho, místami připomíná Olivera Stonea 90. let (poušť, hadi, vnitřní hlasy, rozpolcenost hrdiny, hudba) a dokonalé herectví Willema Dafoea. Doporučuji si před filmem přečíst Nový Zákon z Bible, plno detailů se ve filmu krásně rozkryje a více do sebe zapadají, které bych před četbou vůbec netušil a neuviděl. Film má pak větší grády.(8.3.2011)

 • Viperine
  ****

  ... jsem si říkala "To zas bude agitka...". A vono ne! ;)(10.3.2011)

 • jane1106
  *****

  S odhlédnutím od nesporné myšlenkové hloubky je Poslední pokušení jedním z nejskvostnějších, nejpodmanivějších, nejopojnějších audio-vizuálních zážitků vůbec. Ballhausova kamera je neskutečná, syrová a inovativní ve scéně ukřižování (snímání ze vztyčovaného kříže, nezvyklé rakursy, ...) a ve statických záběrech naprosto estetická. Na Dafoeův oduševnělý obličej bych se v tom nádherném rámování vydržela dívat hodiny a ani by nemusel promlouvat tím rozjímavě tlumeným hlasem. Jeho výkon je tady absolutní špička a vzpomínám si, že když jsem film asi pře dvěma lety viděla poprvé, nemohla jsem ho ještě dalších několik dní setřást. Co víc, od Gabrielova etnického majstrštyku si divákovo ucho nedostává šanci ani na moment odpočinout a celý snímek je tak bohatě zvukově nasycen, že vytváří totálně nepropustnou, hypnotickou atmosféru, která umožňuje velmi osobní zážitek. To vše v dokonalé režii mistra Scorseseho, a čert vem všechny klasiky "jeho" žánru, Mafiány a Kasina, pro mě je tenhle film vrcholem Martyho filmografie. Jeden z důvodů, proč milovat film.(5.5.2012)

 • strikeman
  ****

  Dost možná nejpůsobivější snímek na téma "Ježíš Kristus", jaký jsem doposud spatřil - neotřelý pohled na komplikovanou osobnost a zároveň "nejlidštější" a téměř demýtizující vyobrazení jedné z nejkontroverznějších postav lidských dějin. Přidanými hodnotami jsou herecké podání Willema Dafoea v životní formě a kvalitní režie uznávaného Scorseseho, který ale přecejen možná mohl nějakých 10 až 20 minut vystřihnout pro lehčí stravitelnost zejména konzervativnější střední části příběhu...85%(3.7.2012)

 • Shimargh
  ***

  Brilantně natočený snímek, ovšem toto téma je mi dost vzdáleno, ale uznávám že pokud kdy Ježíš žil mohlo to klidně být takto, naneštěstí mě ke konci film již dost nudil, takže pro mě průměr. PS: Fanatické chování věřících při premiéře filmu je dle mě jasným obrazem co za lidi to je - pomatení fanatici a dogmatičtí barbaři bez kritického uvažování slepě následující knihu a slovo, stádo hloupých ovcí, nejraději by opět podpálili hranice a upalovali každého kdo nemá stejný názor jako oni.(17.11.2012)

 • Milodar
  *****

  Božský film.(19.1.2014)

 • plagjoklas
  ****

  Tento film som po prvý krát videl ked som mal nejakých 10 rokov. Uz vtedy na mna velmi silno zapôsobil a asi najviac som si pametal scénu z Jezisovho krstu. Nedávno som ho zhliadol znovu a mozem o nom konecne napisat viac. A musim povedat je to velmi ale velmi silný film. Jezisovo pochybovanie je skvelé, konecne pôsobí ako clovek. Velmi zaujímavé je aj podanie Judása ako kladnej postavy a na mna pôsobil asi ako najvetsí sympaták s celého filmu. tomu urcite velmi dopomohol skvelý výkon Harveyho Kietela. Takého Willema Dafoea som si ako Jezisa predstavit nevedel ale tu mu to sadlo velmi dobre a svojho napoly sialeneho krista vystihol uplne do posledneho detailu. Scorsese svoj film zvládol velmi dobre len mal dve chybicky krásy. Za prvé na mnohých miestach dost nestastne vybratá hudba. Taká scéna Kristovho príchodu do Jeruzalema mala tendenciu mrazenia na krku. No len kebyze má inú hudbu. A tá druhá je podla mna zbytocne natahovaný záver. Akoze celkový záver filmu a samotná pointa je skvelá len udalosti po Kristovom stretnutí s dievcatkom mohli byt aspon o poloviu skrátené. To by tempu filmu podla mna výrazne pomohlo. Ale inak je to skvelý film, ktorý od plného hodnotenia delí slabá polovicka hviezdicky.(18.2.2005)

 • TomasKotlant
  ****

  Výborně zpracované, krásná hra s náboženstvím a postavami. Jenom je to občas až moc roztahané. Film obsahuje spoustu podnětných myšlenek. Skvělý Willem Dafoe. Viděno bez titulků, ale snad jsem většinu dialogů pochopil správně. *** Ve zkratce: Jedna skomírá a druhá vyvstane. Chce být ukřižován znovu.(5.2.2011)

 • Jorge-Z
  ****

  Vynikající myšlenka k životu Ježíše Krista. Ač jsem sám věřící, s myslí otevřenou a tak nechápu všechny ty protestu proti tomuto snímku. Kdo z nás může říct že tomu tak bylo či ne. A kdo ano, ať první hodí kamenem. Samotnému poslední pokušení dává ten hlavní smysl celého činu Krista. Williem Dafoe společně s Harveym Keitlem byli mistrní. Jen lituju těch debilních titulek, které jsem snad miliónkrát musel během filmu upravovat.(13.11.2011)

 • levente
  *****

  Jen se připojím a povzbudím k nutnosti tenthle film vidět. Vynikající předloha, nápad, scénář, žádná laciná gesta, jak se tak člověk na poslední pokušení dívá, přemýšlí o celém řádu a životu a smyslu.... Jinak nechápu 80 % Cinemy, znovu.(14.10.2003)

 • arkie
  **

  No ja neviem, práve som to videl a moje pocity sú velice rozporuplné. Nevyrovnaná réžia, zmätený scenár, dokonca aj herecké výkony na zaplakanie. Nechce mi snáď niekto tvrdiť, že s tým prejavom, s ktorým Dafoe vybehol na dav, by niekoho vôbec presvedčil, že ho má nasledovať? Chápem, že pointa bola v pohľade na Ježíša ako normálneho človeka, ale tie haluze okolo toho? Som sklamaný.(24.2.2007)

 • lord.vader
  *****

  Scorseseho nejvěští pecka; jeho Ježíš válcuje toho Gibsonova stejně nekompromisně, jak to se svými protivníky umí Ježíš z "Big Lebowského". Téma boje jedince sama se sebou i s celou společností, které jsme sledovali už v "Taxikáři", se zde rozrůstá do filosoficky velkolepých rozměrů (myšlenkově mocnější film jsem snad neviděl). Sledujeme Ježíše, potácejícího se mezi lidstvím a božstvím, pochybovačného, trpícího samotou - divíme se pak té jediné vteřině kapitulace na kříži? Naopak, v tu chvíli se mu konečně přiblížíme, abychom na samém konci společně sdíleli vítězný úsměv. Jsou totiž i účinější zbraně než magnum čtyřiačtyřicítka newyorského taxikáře.(17.8.2008)

 • sandis
  *****

  Zajímavá polemika s Novým zákonem poukazuje prostřednictvím rozpolceného Ježíše na to, že Bůh nemůže být vykládán jednoznačně. Nutí k zamyšlení, zda vůbec, případně kolik z informací o tomto Ježíši Nazaretském je pravdivých a kolik si jich "domyslela" církev, ono společenství vyvolených, jež rozhodovalo, komu bude odpuštěno a za kolik a kdo bude upálen na hranici pro svůj odlišný názor. Tento komorní příběh není jen o Ježíšovi, je především o nás samých. 9/10(8.9.2008)

 • gonga
  *****

  Hudba Peter Gabriel. Nejlepší soundtrack všech dob.(2.3.2009)

 • Kesiak
  ****

  Upresnenie na úvod - som kresťan-katolík, veriaci človek. Nedá mi to neporovnať s Umučením Krista. Pretože tento film mi dal viac ako Gibsonov "drasťák". Už na začiatku sa dozvedáme, že to nebude podľa evanjelií, že ide o mysticko-filozofickú kontempláciu nad Ježišovým životom v duchu silných pochybností a vnútorných bojov. No napriek tomu je to o podstate Ježišovho života a o jeho odkaze ľudstvu, veľa udalostí sa pridržiava evanjelií. Ježiš tu vykreslený ako človek sám prekvapený svojím poslaním pochybuje, hľadá iné možnosti, chce zistiť pravosť svojich zjavení... ma touto cestou omnoho bližšie k ľudským aspektom žitia ako zidealizovaný manekýn, ktorého možno často vidieť v nábožných filmoch. Na konci filmu sa ide nekompromisným až šokujúcim spôsobom do vykreslenia dôsledkov odmietnutia Božej vôle. Tu dogmatici zatvárajú oči, tu, kde môžeme pochopiť prečo Ježiš nemusel byť (a ja verím že určite nebol) riadený iba vierou ale aj logikou, ráciom. Viera bez lásky, ale aj bez rozumu je fanatizmus.(20.7.2009)

 • Brinkley
  ****

  K Poslednímu pokušení Krista jsem se dostala až po jeho Umučení dle pana Gibsona a mohu za sebe konstatovat, že k filozofickým, náboženským a morálním otázkám či samotné sebereflexi přiměje ateistu spíš tento brilantní, mistrně zrežírovaný snímek než nekonečně dlouhé Melovy explicitní záběry fyzického utrpení. Předlohu Nikose Kazantzakise jsem bohužel nečetla, tímto se staví do dlouhé řady knih na čekačce.(26.1.2013)

 • chlebos
  *****

  muj kamarad Lima me porad rikal: "podivej se na pokuseni je to fakt bomba" Ja jsem to dlouho odkladal a vcera jsem si to konecne pustil. Musim priznat ze me hodne dlouho nic tak nesrazilo k zemi. Film je to naprosto dechberouci. Vyprava, kamera, hudba, rezie, herecke vykony jsou na 1*. Zakladem je ovsem pribeh. Ja jsem verici clovek, cely zivot se snazim opovedet si na otazku, co je to buh. Jako verici clovek mam obdobi plne pochyb jestli buh je nebo neni, mam ruzna dilema o tom co je spravne a co neni. Nejsem krestan ani prislusnik jine cirkve a tak me film nemuze pobourit. Dokonce si myslim, ze inteligentiho premysliveho krestana, ktery cetl bibly tento film nemuze v zadnem pripade urazit. Kristus byl synem bozim, ale taky mel lidskou matku. Clovek je hrisny tvor a tak verim, ze zrovna takhle to mohlo klidne byt. Dekuji Scorsesemu za odvahu, ze ten projekt dotahl do konce a doufam ze v budoucnu se tomuto filmu dostane tolik ucty kolik si opravdu zaslouzi.(6.12.2004)

 • Xatrix
  ****

  Nemam Scorseseho rad. Jeho filmy mi prijdou fajn, ale vzdy mi na nich neco chybi a na vine je podle me reziser. Posledni pokuseni me ale dostalo. Neskutecne hrajici Dafoe a precizni rezie, tohle jsou hlavni trumfy tohoto snimku a prestoze jsem neverici, tak tahle verze "polidsteneho" Jezise me skutecne uhranula. Plne hodnoceni nedavam jen za obcasnou vatu, ale jinak doporucuju kazdemu.(14.7.2007)

 • Gumby
  *****

  Film jsem viděl několikrát ještě před přečtením předlohy, takže lze předpokládat, že její vznímaní již bylo filmem nějak ovlivněno. Každopádně hned u prvních stránek (při popisu Jidáše - jak má rozpolcenou tvář) mě zarazilo, jak přesně filmové obrazy odpovídají představě autora předlohy. Nevzpomínám si na jinou filmovou adaptaci, která by tak doslova odpovídala atmosféře předlohy. A nějakým zázrakem se Scorsesemu podařilo na plátno dostat i hlubší významy (a že jich je) tohohle geniálního zpracování Kristova příběhu. Momentálně mám nejradši scénu útoku Ježíše a jeho suity na Chrám - za zvuků zdánlivě nepřípadné hudby Petera Gabriela. Nádhera.(19.11.2008)

 • JimiH
  *****

  Film, který mě spolu s Evangeliem sv. Matouše donutil brát Ježíšův příběh vážně, a to i přesto, že jsem ateistou. Geniální režie, špičková hudba, životní role Dafoea i Keitela, skvělý Bowie v malé roli Piláta.(24.12.2008)

 • teyra
  ****

  Lidská opravdovost je cennější než náboženské ikony a věřím, že v tomhle filmu o Ježíšově lidské podstatě Scorseseho srdce bylo. Nebýt krásného a působivého konce, který dává smysl celku, bylo by to ale za míň. Štvaly mě pasáže, v nichž Scorsese jenom vykrádá evangelia a nic k nim nepřidává, ani umělecký výraz ne. Filmu jednoznačně škodí příliš dlouhá stopáž. Hrát Ježíše je určitě těžké a Dafoe dělá, co může, ale jako duchovní Mistr mě nepřesvědčil, možná to bylo režisérovým pojetím. Hodně se mi ve srovnání vybavoval Pasoliniho charismatický a drsný Ježíš z Evangelia svatého Matouše.(26.9.2010)

 • kihsleek
  *****

  Dokonalost sama. Je dost škoda, že tohle zásadní dílo (ať už jde o myšlenku samotnou, herce, režii, hudbu...) zná relativně málo lidí.(3.1.2011)

 • Sdoom
  ****

  To je tak, když člověk usedá k filmu už s nějakými přehnaně velkými očekáváními, že může být výsledkem zklamán více než by byl, pokud by k filmu used, aniž by o něm cokoli věděl. V tomto případě je to zřejmě příčinou mého "pouze" 4hvězdičkového hodnocení. Po formální stránce není co vytknout, fantastický Willem Dafoe, úžasná hudba, kulisy...prostě bezchybné. Jen obsahově jsem čekal ještě nejakou větší bombu. Ano, Ježíš tam ve snu souloží a má děti, ano vzpírá se Bohu a svému posání, jak to jen jde, ano podléhá Satanovu pokušení, ale vzhledem k jeho nepopiratelné lidské postatě a faktu, že jsem ateista, mi to přijde celkem v pořádku - chybovat a pochybovat je přece lidské.(1.4.2011)

 • Saur.us
  ****

  Jako odnaučeného křesťana mě tahle verze života Ježíše Nazaretského hodně potěšila. Protože konečně někdo pochopil, že Mesiáš nebyl svatoušek, přece jenom ať už opravdu byl nebo ne, byl syn Člověka (a jak sám egoisticky tvrdil, syn Boha, Bůh). Všechny stěžejní postavy příběhu z Nového zákona jsou převrácené úplně naruby. Máří Magdaléna je díky Ježíši kurva, Jidáš hrdina, apoštolové zbabělci, Jan Křtitel polonahý magor v řece, sv. Pavel nájemný vrah a samotný Ježíš, ten stlouká kříže pro Římany. Willem Defoe zvládl svou roli Rabbiho bravůrně, stejně tak Harvey Keitel jako Jidáš. Navíc když připočítám působivou hudbu Petera Gabriela a režii Martina Scoreseseho, výsledkem je velice hluboký a působivý film. Bohužel jeho stopáž ničí film nudným chvílemi, které tam ale k úplnému pochopení díla být musí.(22.4.2011)

 • Izz
  *****

  Nejen v rámci Scorseseho tvorby naprosto výjimečný počin,jehož kontroverzní přijetí svědčí spíš o přílišné konzervativnosti a zabedněnosti jistých jedinců než o nějakých sporných kvalitách tohoto díla.Tohle musí každý filmový fanda zhlédnout naprosto povinně.(19.8.2011)

 • Acrobat
  ***

  Tajomstvá, pravdy, nenájdeš v knihách za pár eur...Vraj má podnietiť k úvahám len o ľudskej prirodzenosti. Kto iba nasleduje dogmy. Kto chce premýšľať. Ktorý pohľad je presnejší, vysvetľujúci? Sú totižto len dve možnosti. Áno a nie. Pre kresťana je obzvlášť zložité dostať sa do diskusie, kde je naň vyvalená konštatácia o ľudskosti. Nie o božom duchu. Snáď už aj všetci uznali, že historicky to bolo. Potiaľ je to v poriadku. Aj ho mohli vliecť, súdiť, dokonca aj zabiť, už nehovorím o tom, že pochovať. Áno, to všetko mohli. Tu končí zjednotenie a začína viera. V ten tretí deň nastala schizma. Už ju nezistíš vykopávkami, čo ja viem akými metódami. Tu treba nanešťastie len veriť. A to je problém. Pozorujem, že ak o božej a ľudskej, neskôr opäť iba božej prirodzenosti hovorí miliarda ľudí na čele s Vatikánom, ich názor nikoho nezaujíma. Ak Scorsese (či niekto iný, neviem) dá jeden odlišný, alebo aspoň do filmovej formy prevedený názor ďalšej avšak menej početnej skupiny ľudí, mnohí túto interpretáciu považujú za presnú, jedinú možnú. Hovorím, že ak by rovnako veľa času, odborných diskusií a myšlienok ako poukázať na ľudský aspekt venoval niekto skúmaniu druhej možnosti, k čomu by dospel? Nemenej podstatným detailom filmu je ten, že ak chcem prstom ukázať na toho Človeka, musím najprv v neho veriť. Až tak rozoberať otázky o revolúcii. Hovorím, že film je umnou ukážkou a prezentáciou toho faktu, ktorý každý vedel, tušil, myslel si, že môže existovať, ale bál sa ísť napovrch. Môj mizerný a neodborný názor je, že Martin skôr ako s imperatívom: „No vidíte, tu je pravda, tak to bolo!“ išiel na vec s : A nemohlo to byť takto? Čo poviete na tento úsudok? Skúste sa, prosím, vyjadriť na toto.“ Vatikán by mal problém, lebo všetko je založené na viere, no je stále držiteľom absolútne všetkého hmotného aj duchovného bohatstva (chuť nazrieť do Vatikánskych archívov je niekedy väčšia ako sex). Kto teda založil svoju argumentáciu skrz tento film ma plytký vzťah k okoliu. Kto ho odignoroval s povýšeneckosťou nie je hodný pravej viery. A teda sme opäť v strede, iba v schopnosti pomenovať strany, ale ani na jednu s istotou nesmerujú naše kroky, ak by nás to malo stáť život. Solídny zdroj nekonečných diskusií, ktorý skvelé informuje, a čo je hlavné – neuráža. Každopádne, ak Ježiš nevstal z mŕtvych, sú kresťania najúbohejšími ľuďmi a nemajú zmysel. Na druhej strane podľa vedeckého výskumu prestížnych amerických univerzít má človek hodnotu podľa svojho zloženia 2 eurá 71 centov. Non nobis, Domine, non nobis sed Nomini Tua da gloriam.(8.4.2012)

 • Zl0
  **

  Na Veľký piatok som si s bruchom plným zabíjačkovej kaše pustil toto "dielo". Ó aká chyba to bola. Zažil som vlastnú krížovú cestu ktorou bola výzva toto vyše dvaapolhodinové stelesnenie nudy dopozerať. Dej pôsobil ako suma scénok z Nového Zákona nahádzaná dokopy bez akéhokoľvek prepojenia, ktoré by z toho spravili súvislý príbeh. K tomu pridané to hlavné - zaujímavá alternatíva o tom ako to mohol Ježiš ako človek prežívať a precítiť. Túto originálnu časť ale určite zobral z knihy. Pýtam sa preto kde je pridaná hodnota filmu? Pre ľudí čo poznajú Džízusove Dobrodružstvá odpredu odzadu a v hlave nemajú piliny žiadnu nevidím. Môže to byť zaujímavé pre tých čo Nový Zákon poriadne nepoznajú, tých čo ho síce poznajú a nejak detsky ich tá rozprávková verzia irituje alebo fanatických kresťanov. Tí by to ale pozerať nemali, zbytočne sa naserú. To nie je zdravé. Pridávam niekoľko postrehov ktoré ma aspoň pobavili: 1.Ježiš bol zakladateľ geometrie. Narysoval prvú dokonalú kružnicu voľnou rukou. 2. V bordeli sa vtedy čakalo ako dnes u zubára. 3.Rímski vojaci vyzerali ako ninja korytnačky. 4.Ľudia tam už vtedy žili v ruinách, ktorých sa zub času nedotkol a dnes vyzerajú rovnako. 5. Toľko komparzistov čo čumia do kamery som už dávno nevidel. A čo na záver? Beriem že na rok 1988 to mohlo byť originálne, dokonca až kacírske, ale ak mám znova ten príbeh pozerať, ostanem pri kresťanskej rozprávkovej verzii. Budem sa mať na čom zabaviť a nezaspím pri tom od nudy.(30.3.2013)

 • nula87
  *****

  Geniální, přemýšlivý film, který samozřejmě bigotním katolíkům nesedí, ale jako pohled na Ježíše jako na relativně "normálního smrtelníka", je film úžasnou podívanou. 100%(16.6.2013)

 • Freshoun
  **

  Nevadí mi to zpracování ani to jak je ten příběh změněný nejsem věřící a ani žádný konzervativec.Dafoe hraje víc než dobře ale to mi nestačí.Celkově mě to nudí.(24.6.2013)

 • kacaabba
  odpad!

  Hodnocení filmu se neváže k filmařině, ale k vlastnímu obsahu.(19.8.2013)

 • danny_21
  *****

  Kontroverzní, vyjímečný režisér, kontroverzní téma, kontroverzní zpracování, co víc si přát ? Citlivě a přemýšlivě a pro mě neoyčejně zajímavě zpracované téma, skvěle odvedená práce s kamerou. A Dafoe ? To byl jeden z velkých hereckých zážitků, já mu toho spasitele žral i s hřebíkama po všech stránkách- a záverečná pointa, kruci to nemělo chybu - vypadá to, že se musím dostat ke knižní předloze - tohle byla síla - 90 %.(29.4.2014)

 • Johny_MH
  *****

  Úžasné a hlavně díky Dafoeovu výkonu zcela uvěřitelný film. Opravdu nechápu církev, jak může i po tolika letech tento snímek zakazovat.(21.8.2002)

 • Miksa
  *****

  Mesiáš, který je člověkem,i když synem božím, je mi daleko bližší než superstar. Jidáš byl nejlepším ježíšovým učedníkem - to se začalo tvrdit až teprve nedávno. Bravo Scorsese bravo Defoe.(6.4.2007)

 • /:-D
  *****

  Bezkonkurencne najlepsi film o Jezisovi aky som videl.(23.5.2007)

 • Weirdman
  *****

  9/10... Vnútorne neskutočne strhujúci film, ktorý síce občas možno ide v ústrety nude (ale našťastie k nej nikdy nedôjde), popritom kráča ruka v ruke so zvláštnymi scenáristickými grifmi, ktoré kladú nevyrovnané požiadavky na sústredenosť a vzdelanostne-inteligenčnú úroveň diváka, ale všetko to má pod palcom borec Scorsese so svojím stálym tvorivým tímom a teda silný, takmer ničím nenarušený divácky zážitok je zaručený...(23.5.2007)

 • Caine
  *****

  Právě to úplně poslední pokušení, když už visí na kříži, je podle mě tak silná scéna, že bych dal 5* možná už jenom za ni. Ježíš v celém mém životě na mě nikdy nepůsobil lidsky - vyjma tohoto případu. Tenhle Ježíš by mě mohl i oslovit, takže tímto děkuji katolické církvi že se tak nestalo a nestane a já mám zachovaný svůj nadhled...(20.1.2009)

 • Rodin
  *****

  Výborný historicky historizující Scorsese, s naprosto geniální hudbou Petera Gabriela. To je neskutečná lahůdka. Má to u mě nějakou tu mušku, hlavně za příběh, ačkoli scénář, kamera, střih a režie jsou výborné, o výpravě není třeba ani hovořit. Trošku jsem byl nespokojen s těmi scénami v poušti a se samotným závěrem, nakonec kdokoli, kdo četl knihu Člověk, který se stal bohem, ví přesně, o čem mluvím. Ale 92% dám bez váhání. Newchápu, proč po tomto počinu cítil Gibson nutkání natočit Umučení Krista, které bylo ve světle tohoto zpracování jen neskutečně laciné.(31.3.2010)

 • woo-hoo-hoo
  ****

  Som pobúrený a rozrušený............................... !!!!!!! Nie, nie som. Len som chcel dramaticky a kontroverzne začať tento komentár. Nemyslím si, že by to bol Scorceseho najlepší film. Autor hovorí, že tento film nie je založený na evanjeliách, ale na fiktívnom preskúmaní večného duševného konfliktu. Ak chcete vedieť odpoveď na otázku "Kto to bol Ježiš?", potom ho určite NEPOZERAJTE. Ja by som povedal, že stavia suverénnu a božskú víziu Mesiáša na hlavu, tým pádom mi je aj jasné na čom je založený, ešte aj Ján Krstiteľ tam vyzerá jak starý podivín. Je to poriadne kontrovezný film, ale nechce sa mi na internete vymýšľat nekonečné dôvody, prečo cirkev toľko pobúril ani svojvoľne hodnotiť jeho "najväčšiu pravdivosť". Keď už nič iné, aspoň má potenciál ukázať, že Boh nie je plešatý dedko Zeus, čo žije na obláčiku a nažhaveného neomylného ateistu (gre. a+theos,, bez+božníka) odpinkne jednou uvolnenou rukou a posadí ho do prvej triedy v intelektuálnej škôlke, prípadne môže (nielen) jednoduchému veriacemu privodiť pocit hlbokého oklamania či depresie: film je ľstivý a môže byť všeličím, tebárz aj duševným konfliktom. Pre mňa to ale nakoniec celé bolo obohacujúce a poučné. Na záver komentáru by som už len pridal prvé štyri verše, ktorými sa začína evanjelium podľa Lukáša: "Už mnohí sa pokúsili zaradom vyrozprávať udalosti, ktoré sa u nás stali, ako nám ich odovzdali tí, čo ich od začiatku sami videli a boli služobníkmi slova. Preto som sa aj ja rozhodol, že ti to, vznešený Teofil, po dôkladnom preskúmaní všetkého od počiatku, verne rad-radom opíšem, aby si poznal spoľahlivosť učenia, do ktorého ťa zasvätili." Týmto som chcel smutne naznačiť, že keď čitateľ stále hladá dôvody prečo si to či ono rozprávkové či neskutočné autor textu Biblie vymyslel, naozaj ich aj nachádza, na tom nie je nič zložitého, ale v tom prípade nikdy nemá šancu dostatnoče pochopiť čo mu vlastne chce povedať a nikdy sa nedostane cez hranice konšpiračných uličiek a náboženských špekulácií a nevybuduje si zdravú vieru.(15.6.2010)

 • Rokle
  **

  Co to mělo být? Filmy od Martina Scorseseho miluju nebo z nich povětšinou odcházím velice potěšen, jenže tato více jak dvou a půl hodinová cesta Krista mezi ně patřit nebude. Děj není nikterak složitý, ale moc mi o postavě Ježíše neřekl. Navíc je ta forma zpracování poměrně nudná a nezáživná. Jak však koukám na hodnocení okolo, budu zřejmě osamocen :)(2.2.2011)

 • Lupes
  *****

  Tento film je pro mě nejlepším zpracováním biblických evangelií. Málo platné, žádný jiný film o Kristu (nemluvím nyní o filmech užívajících evangelijních motivů či Ježíše jako předobraz) si nedovolil jít za hranici pouhého převyprávění biblických faktů a vstoupit tak na půdu theologie. Po zhlédnutí Posledního pokušení člověk začíná tušit to, co se jako křesťan často léta snaží pochopit či přijmout. A to na dvě hodiny není málo. Vše navíc doplněno geniální hudbou Petera Gabriela. Paráda.(22.2.2011)

 • Biff
  ****

  Holt, Ježíš byl taky jenom člověk. Možná by si to někteří náboženští extremisté měli uvědomit. Film se nemusí nutně týkat jen křesťanství, myslím, že se dá vztáhnout na problém víry obecně, zejména pak jejího slepého sledování. Dafoe ztvárnil Ježíše dokonale, jeho zdeptaný výraz mě pak pronásledoval ještě dlouho. Překvapil mě i Harvey Keitel, kterého jsem viděl poprvé v jiné roli než jako drsňáka či filutu. A nesmí se zapomenout na perfektně slizkého Piláta Davida Bowieho.(9.7.2011)

 • iKosser
  *****

  Asi nejlepší duševní rozpor, který jsem doposud viděl.(27.4.2013)

 • Kultak
  *****

  Známý příběh trochu jinak, což může mnoho lidí pobouřit, přičemž se s "oficiální" verzí nevylučuje. Alternativní pohled na věc nabízí mnoho zajímavých a hlubokých zamyšlení.(4.5.2013)

 • vZeč
  *****

  Mocný příběh. Kdyby to v té Bibli bylo takhle, možná by věřících bylo o něco víc. Aspoň na mé rozporuplné názory na víru to mělo větší účinek než ta originální historka.(20.12.2013)

 • degster
  ****

  Bol Ježišov život po ukrižovaní len jeho predstavou alebo na konci skutočne zasiahol Boh? V tomto filme na nič nenájdete dôkazy. Je to len o vašej intuícii. Presne ako vo viere.(20.12.2013)

 • xDirtyFrankx
  *****

  Nečekal jsem, že se mi to bude líbit, ale líbilo. Hodně. Jenom katolíkům z toho asi praskaj žilky na ptácích.(1.4.2015)

 • petisek
  *****

  Hlboko citlivý príbeh o človeku menom Ježiš, ktorý sa po živote plnom pochybností rozhodol prijať úlohu Mesiáša... Geniálne dielo, geniálneho režiséra s geniálnym W. Dafoem v hlavnej úlohe s geniálnou hudbou P. Gabriela. Viac ktomu niet čo dodať.(21.7.2006)

 • Arccos
  *****

  Zcela jiný pohled na život Ježíše Krista, než nám překládá Nový zákon. Dafoe se svým provokativním šklebem, jako Ježíš, je jenom základem pro vybudování obrazu Spasitele, jak jej neznáme a jak jej katolíci ani znát nechtějí. A přesto nerozumím náboženským protestům, protože právě Pokušení ukazuje, čeho se Ježíš musel vzdát, aby se stal Kristem. Na mě to zapůsobilo, přestože jsem ateista. Film není parodie, ačkoliv občas si to někdo myslí. Právě naopak, dosahuje téměř novozákonní hloubky a sahá po námětech a otázkách, nad kterými zřejmě budete přemítat i později. Závěrečná ohromující scéna patří mezi nejlepší vyvrcholení v dějinách filmografie vůbec!(12.1.2007)

 • Barak
  **

  Hm, tak to vypadá, že si ty dvě hvězdičky budu muset zuby nehty ubránit ;) Scorseseho hlavní problém je délka jeho filmů, kterou si nedokáže pohlídat, takže je mu jedno, jestli se divák bude nudit nebo na něj nadávat a nebo mu to bude baštit. PPK je dlouhé opravdu neúnosně - zvlášť ve spojení s "nedějovostí" vytváří neskutečnou nudu. Co kdyby byl Ježíš obyčejný člověk? No, proč ne, ale podat to formou stopadesátiminutového filosofování bez pořádné "zápletky" je přecejen hodně o hubu. Nepochybuju o tom, že tohle dílko má hodně do sebe, ale kolem mě prošlo téměř bez povšimnutí. Když už tak kritizuju, tak můžu ještě poukázat na lacině vypadající výpravu. A když se někdy v budoucnu budu chtít podívat na něco a Ježíšovi, sáhnu radši po Umučení.... (herecké výkony hodně dobré)(8.4.2008)

 • Brmbolec
  *****

  Tento film konečne prináša aj niečo iné ako len chvalné ospevovanie Kristusových dobrých skutkov a jeho zobrazovania ako neomylného Boha chodiaceho po zemi. Ukazuje totiž jeho ľudskú stránku, ku ktorej patria všetky ľudská túžby či pokušenia. Tomuto príbehu som ochotný veriť, pretože Ježiš bol v prvom rade človek a až potom Boh. A k ľudskej prirodzenosti predsa len patria napr. taká zbabelosť, pochybnosti, hnev alebo túžba po láske či nie? Toto môže u Krista odmietať jedine prehnitá cirkev, ktorá žije v ilúzii už 2 tisíc rokov. Vedel by som si to predstaviť aj bez Ježišových zázrakov a zobrať si od neho len myšlienky týkajúce sa samotnej ľudskosti. To by, ale znamenalo likvidáciu samotnej cirkvi, ktorá má svoje základy tak hlboko postavené práve na týchto udalostiach. Pritom jeho učenie vôbec nebolo o tom aby sme ho oslavovali, ale aby sme žili dôstojne ako ľudia. Réžia je samozrejme fantastická, hudby okúzlujúca a herecké výkone taktiež skvelé. Willem Dafoe tu predvádza životný výkon a čudujem sa, že za to nedostal Oscara.(20.9.2009)

 • Kaucuk
  ****

  Ucouraný nicméně i přes to skvěle odvedený film. W.Defoe hraje skvěle ale mě osobně víc zaujala postava Jidáše (H.Keitel) "zrazený zrádce".(18.4.2010)

 • kubas369
  ****

  Tak trochu jiný příběh Ježíše Nazaretského než se piše v Novém Zákoně ale i přesto dost působivé i když místama hůře stravitelné. Film o lidské slabosti a víře v podání nejznámějšího muže historie. Jen mi nejde do hlavy co je na tomhle filmu tak hrozně kontroverzního, že kuli tomu bylo tolik problémů. Je to jen jiný pohled na život a smrt Ježíše, žádná urážka křesťanů jejich víry nebo samotného Ježíše se nekoná jak by se dalo čekat z ohlasů. Snad jim nakonec nejvíc vadí to, že je Jidáš kladná postava.(4.1.2011)

 • Apoxyomenos
  *****

  uchuuu, uzasne, film som si vychutnal plnymi duskami aj napriek dlhej stopazi, ktora mi vobec nevadila, mam rad ked sa niekto hra s historiou co keby to bolo takto... a este v tak majstrovskom prevedeni ako to predviedol Scorsese(17.1.2011)

 • radimartin
  *****

  [Literární předloha: Nikos Kazantzakis - Poslední pokušení](24.2.2011)

 • eqmatters
  ****

  Paradoxně, několikrát jsem se nahlas smál, což se mi nestává ani u komedií.(26.3.2011)

 • hero_bk
  *****

  Asi nejsilnější filmový zážitek za posledních několik let! Od filmu, který odsoudily všechny církve bych čekal něco naprosto rouhačského, překrucujícího realitu, pochybného a provokatérského. Místo toho jsem dostal ne nejvěrnější, ale rozhodně nejpůsobivější a možná i nejrealističtější zpracování Ježíšova života. Nemalý podíl na tom mají úžasné herecké výkony Willema Dafoa jako Ježíše, i Harveyho Keitela jako Jidáše. Ani přes délku bezmála tří hodin film nenudí a poskytuje neuvěřitelné množství myšlenek, které nutí k přemýšlení. Velká recenze: http://ronaldik.signaly.cz/1108/zakazany-film-posledni-pokuseni-krista(25.8.2011)

 • vozralec
  ****

  Nevšední pohled. Přesto občas nuda.(22.2.2012)

 • Jajar
  *****

  Téma duševně rozpolceného člověka nespokojeného se světem kolem sebe se ve Scorseseho filmografii objevilo několikrát (např. Taxikář), ale právě v Posledním pokušení Krista dostalo svůj klíčový rozměr. Ježíš je zde vykreslen jako muž plný strachu a pochybností, který se svého úkolu zhošťuje nedobrovolně a nerad. Teprve na konci, když umírá na kříži, pochopí, že rutinní každodennost života s rodinou a dětmi není jeho osudem a dobrovolně tak přijme úděl Mesiáše. Snímek krom ústřední myšlenky zaujme přístupem k novozákonnímu schématu, které nenaplňuje (postava Jidáše vykazuje známky nejsilnějšího z apoštolů, když zradí mistra na jeho požádání) a scény z něj zobrazuje navzdory biblické čistotě (kolem Jana Křtitele pobíhají zfanatizovaní šílenci). Bohužel skutečnost, že nejen díky zmíněnému církev snímek odsoudila, svědčí o její zkamenilosti a dogmatičnosti, kterou právě Ježíš tolik kritizoval. Tohle je nejhlubší, nejchytřejší a nejpodmětnější film, který Scorsese natočil a zároveň i nejlepší dílo, jenž převyprávělo Ježíšův život.(14.9.2012)

 • Asdas
  *****

  Ježííš ako rocková hviezda v strhujúcom provokatívnom filme .(25.10.2012)

 • Angalo
  ***

  Nebýt poslední půl hodiny, budu si toho filmu vážit, ale takhle...možná jsem to nepochopil, možná se na to ještě někdy podívám (spíš ne) a přehodnotím.(25.5.2013)

 • diodoros
  *****

  Filozofický, úvahový a najmä konverzačný film o trochu inom pohľade na osobnosť Krista. Po filmárskej, režisérskej, hudobnej a technickej stránke je film natočený perfektne a realisticky (aj keď v pár scénach je vidieť malý rozpočet), najsilnejšou scénou filmu je umučenie, ukrižovanie a neskôr samotný záver. Willem Dafoe bol najlepšou voľbou aká mohla padnúť, všetky scény zahral perfektne, či už ide o kázania, pokušenia, váhanie, strach, osamelosť, vyčerpanie... Výhodou je určite aj to, že je to snáď jediný film, kde postava Krista iba necituje vety z Biblie, ale má napísané vlastné repliky. Oproti predlohe je to pochopiteľne skrátené, vypadlo niekoľko postáv aj vedľajších dejových línií prípadne prvkov, ale ako celok je to veľmi dobrá adaptácia, ktorá sa drží hlavného knižného deja a zachováva aj hlavné filozofické myšlienky. Tá obrovská kontroverzia, s ktorou sa film dodnes spája je nepochopiteľná, vo filme nebolo nič extra urážlivé alebo rúhačské (pravda ak to tam človek sám nechce vidieť), reakcie cirkví, spoločenstiev a fanatikov sú neopodstatnené, film nenarúša nič, čo by odporovalo pôvodnému Kristovmu učeniu, naopak prináša ho nezmenené, jedine v inom podaní, ktoré je však o to zaujímavejšie, že prináša iný uhol pohľadu (maximálne vyzýva k rozmýšľaniu nad opodstatnenosťou cirkví a ich interpretáciou učenia, od ktorého odvolávajú svoju existenciu, čo je zrejme fakt, ktorý im na filme vadí najviac). Skutočne výborný úvahový film so skvelým posolstvom, ktorý len tak ľahko nevyfučí z hlavy, ale ak vás tematika zaujíma, primeje vás nad týmto novým pohľadom premýšľať.(12.9.2013)

 • Marg
  *****

  Tenhle film udělal pro církev mnohem víc než všechny náboženské filmy dohromady. Je snad zločin představit Ježíše Krista jako chybujícího a pochybující, ale člověka? Naopak. Nechápu, proč ty zákazy. Willem Dafoe zde exceluje!(13.2.2003)

 • Flix
  *****

  Last temptation nelze jinak než zařadit mezi ty největší díla kinematografie. Dovedu si představit, jak těžké muselo být pro Scorseseho realizaci filmu prosadit, ale stálo to za to. Poslední pokušení Krista klade tolik otázek a nutí k zamyšlení jako žádný jiný film, který jsem viděl. Ta působnost na city a rozum bez nějakého kýče nebo sentimetality je ohromující. Přitom se film nijak nerouhá a nikdo nemá právo jej proto zatracovat! Pokud je člověk alespoň trochu vnímavý, toto dílo mu vyrazí dech!(21.4.2004)

 • Antonius
  *****

  Netradicni pohled na novozakonni tema. Me se nejvic libil terorista Jidas v podani Harveyho Keitela. Na rozdil od Gibsonovych krvavych a nudnych pasiji je tento film poutavy a vede k zamysleni.(9.2.2005)

 • SirGawain
  *****

  Jeden z těch filmů, u kterých se sice ne nijak extra bavíte, ale po jeho dokouknuti si reknete, ze jste vice nez radi, ze jste ho videli. Ne-li dokonce radsi nez jakykoli film predtim(8.11.2005)

 • DAF1
  ***

  Po téměř příšerném símku Gangy v New Yorku a uťáplém Letci další mišmaš v podání filmového giganta Scorseseho, který jsem viděl. Doufám, že na něho změním názor po shlédnutí gangsterek Casino a Mafiáni. Tohlecto totiž skoro nedosahuje ani tří hvězdiček.(3.2.2006)

 • norbu
  *****

  Bude to znít trochu zvláštně, ale tento film mne přivedl ke křesťanství. (i přes protesty vatikánu).Takže díky :-)(30.1.2007)

 • Weissik
  ****

  Film OK, postavy výborně jiné než jsou známy ve všeobecném povědomí a závěrečná odbočka od hlavní linky je super(15.5.2008)

 • Plague.
  **

  Pánbíčkáře film buď rozhorčí nebo se na něj s chutí podívají, ve své době určitě dokázal vyvolat rozruch svým pohledem na příběh Krista, ale mne dnes pouze hrozně nudil. Kdyby se hlavní postava jmenovala Petr Novák, tak se vsadím, že by filmu nikdo 4 nebo více hvězd nedal.(19.7.2009)

 • Biopler
  *****

  Masterpiece!!! Scorsese si trúfa na Ježiša Nazaretského a skvie sa. Svojimi typickými zbraňami sa snaží obnažiť Krista. Posúdenie svojho snaženia necháva na divákovi. Kontroverzné, ale neurážajúce.(21.8.2009)

 • ratpile
  *****

  Pro mě mimořádně těžký, přemýšlivý film. Nadčasové řemeslo s myšlenkovým přesahem a hloubkou, filmové umění. Geniální mistrova režie, dokonalý Gabrielův soundtrack a skutečně lidský Dafoe v roli Ježíše Krista. Mistrovské nestárnoucí dílo, které rozhodně nikdy nechci vidět znovu.(2.12.2009)

 • Verunka84
  ***

  Vynikající Dafoe, zajímavě zpracované a dokonale (na svou dobu) řemeslně natočené, přesto mě to nechytilo za srdce, nějak zvlášť neoslovilo a přece jen to místy bylo fakt dlouhé. Kromě vynikajícho Dafoea nelze pominout i skvělého Harveyho Kietela jako Jidáše.(8.1.2010)

 • Blalle
  ***

  Knihu jsem nečetl, takže se držím jen toho, co popisuje film. Kdysi dávno, když jsem film viděl poprvé, mi jako nejvýstižnější charakteristika připadla věta z prologu filmu: "Tento film nebyl natočen podle evangelií, nýbrž podle smyšleného příběhu o věčném vnitřním zápasu." Mělo by tedy jít o zápas duše a těla. Ale ani podle tohoto klíče není film zrovna koherentní. Jedná se o svět, ve kterém žijeme? Je popisovaný Ježíšův příběh reálný (s imaginární odbočkou posledního pokušení)? Jak si potom vysvětlit Ježíšovu identitu? Byl to Syn Boží v katolickém slova smyslu, který je zmítán nejistotou o své identitě? Pokud ne, jaký význam mělo jeho utrpení a jaká byla jeho identita? Pokud ano, proč se Bůh vtělil do takového schizofrenika? Navíc je potíž s mnoha výroky panteistického a deterministického typu. Pokud Jidáš neměl na výběr, stejně jako všichni ostatní, tak na co si to tady všichni hrajeme? Kdyby byl film pouze jeho závěrečná část, tedy ono poslední pokušení, nedalo by se mu asi nic důležitého vytknout - je celkem nasnadě, že Ježíš takové pokušení mohl mít. Ale první část tvořící jeho menší pokušení života je prostě nedomyšlená. Jako by se všechen význam Ježíšova života masochisticky upínal jenom k oběti. To ještě podtrhovalo vizuální pojetí, které mi trochu připomnělo Monty Pythonův Svatý Grál: "To musel být nějaký král..." "Proč myslíš?" "Jako jedinej nebyl zasranej od hlavy až k patě..." Jinak kladně hodnotím, že film vzbuzuje otázky ohledně víry a reality.(25.4.2010)

 • jafuska
  *

  tohle bylo podivný nedostala jsem se ani do první půlky filmu, vůbec jsem nechápala proč se toto muselo točit, vždyt to bylo špatný už od začátku, možná pro věřící lidi jim tohle něco dá, ale pro mě ztráta času, nevadilo mi, že je to tak strarý člověk si zvykne, ale aspon aby to mělo nějaký děj, tohle hraničí až s odpadem, ale nechci být tak krutá(22.5.2010)

 • Numerobis
  *****

  Tak jsem včera děkoval (Bohu), že jsem byl tak líný a od dob, kdy se mi na tento film sbíhaly sliny, jsem chvilku počkal. Bylo by sice dobré čekat ještě chvilku (hrozné, takhle se sám sobě vysmívat za mladost), ale už jsem to přežil. Hej lidi, jak tomuhle můžete dávat tak nízká hodnocení. Tenhle film mě uvrhl do stavu pološíleného diváka. Ačkoli byl filosofičtější, neměl jsem potřebu u něj usínat. (...) Donedávna jsem měl docela problém s Ježíškem, už jen proto, že círvkev si dala do znaku jeho zubožené tělo na kříži - jako memento jeho oběti dobré, ale pokud se na Džízis kouká, asi mu to dvakrát dobře nedělá.A to otravné: Ježíš tě miluje - když už o tom zpívají i T.V.U. je asi něco špatně... A právě jako lék na tenhle problém byl film skvělý - ukazuje Ježíše jako do značné míry normálního člověka (on pochybuje, jako člověk!!!) , což vyvrcholí právě tím posledním pokušením. Pokaždé, když teď někde uslyším jeho jméno, vybaví se mi - co kdyby? Co kdyby byl tento film blíže pravdě, než evangelia. Co kdyby i to poslední pokušení bylo? Jo a omlouvám se uživateli Isherwood - knížku jsem nečetl a vpravdě, mě ten film i docela stačí. Budu "pálit plnou taxu".(6.10.2010)

 • Godhaj
  *****

  I přesto, že jsem se během promítání několikrát přistihl, že se trochu nudím, dávám jasných 5 hvězdiček. Poslední pokušení Krista je nádherné a hlavně ,,jiné" zpracování příběhu Ježíše Krista dle knižní předlohy, kterou jsem bohužel nečetl. Zpracování filmu je velmi realistické a nevyhýbá se ani naturalistickým výjevům. Co je ale na filmu nejúchvatnější, je scénář. Tak krásně přemýšlivé dialogy se jen tak nevidí. Myslím, že tento film musí nutně uspokojit ty, kteří se rádi ptají a přemýšlí nad věcmi.(20.2.2011)

 • kkarx
  **

  Veřící nejsem a tohle se mi moc nelíbilo. Na alternativní (či kontroverzní) příběh jsem se dost těšil a byl jsem ochotný přijmout prakticky cokoliv zajímavého. Kdyby byl Ježíš vyobrazen jako normální (po)chybující člověk věřící v to co dělá, tak bych byl asi úplně spokojený. Jenže tady je Ježíš jenom člověk s psychickou poruchou s halucinacemi a skupinka kterou s sebou táhne na tom není o moc lépe. Občas vypadne něco z Bible a nějaká ta myšlenka, vše mezitím je ovšem prázdnota bez jakéhokoliv historického kontextu (historii mám rád). Ježíš v žádném případě nebyl hrozbou pro Řím, stejně jako pacifista není hrozbou pro válku. Ježíš je dnes všeobecně vnímán, ať už u věřících či ateistů, jako symbol spravedlnosti, dobra a přetrvávajících morálních hodnot (po právu dle Nového zákona, narozdíl od Boha popsaného ve větší části Bible - viz. též teorie dvou Bohů) a jako takový symbol by měl zůstat, protože naše společnost je (nebo by alespoň měla být) na podobných hodnotách založena. Moderní historie neví o Ježíšově životě prakticky nic. Autorům tedy nic nebrání udělat z Ježíše třeba římského vojáka a to už postrádá trochu smysl celé věci :-). Ale kdyby to bylo natočeno zábavně (což není) a Ježíš byl ztvárněn třeba jako největší slizoun starověku, tak bych dal s klidem i nejvyšší hodnocení.(23.3.2011)

 • karlee
  ****

  Naštěstí není až tak inovativní, jak jsem se bál. A tam kde se od "orginálu" liší nejvíce, tam se mi zdá nejslabší, Pro Krista, rejžo, tady mluvíme o Božím synkovi, ne o nějakém rozervanci z Horní Dolní! Nejslabším místem je asi první půlhodina, celkem odfláknutý se mi zdál i rozhovor s Pilátem, naopak pěkně zpracovaný je Judas Priest, líbila se třeba i scéna pokoušení na poušti, Vzhledem k tomu, že cíl byl splněn (mozkvé závity se promázly), asi to na čtyři hvězdy stačí, drahoušku.(17.12.2012)

 • Autogram
  ***

  Dosť netradičné podanie Ježiša Krista, váhania a premýšľania je tam až príliš. Nezaujalo ma až natoľko ako Gibsonove Umučenie Krista.(25.1.2013)

 • lubospoti
  ****

  Film,který vás hodně donutí přemýšlet.Obraz Ježíše tu není podáván jako jednoznačně kladný a bez jakékoliv chyby.Po řemeslné stránce jde o velice dobře zvládnutou práci.Za výtku možná stojíí až příliš dlouhá stopáž.Z hereckých výkonů ční nad ostatní W.Dafoe a H. Keitel,což je asi i očekávané,jelikož mají ve filmu nejvíce prostoru.(26.1.2013)

 • Boudyy
  ****

  Film opravdu ukazuje ten druhý úhel pohedu tak nejvíc, jak je to jen možné. Ježíš je zde ukázán jako úplně jiná osoba, než jak je líčen v evangeliích. Chvílemi z něj dělal scénář málem Lenina. Film se také zabývá vývojem postav v evangeliích a boří mnohé stereotypy kolem nich. Závěrečný twist (myslím děj před návratem na kříž) mě už ale namíchnul, to už bylo pro mě jako katolíka víc, než jsem čekal. To však není chyba režiséra, který předvádí kvalitní filmařinu, ani kvalitně napsaného a promyšleného scénáře (včetně onoho twistu), ani herců, kteří hrajou skvěle (hlavně Dafoe a Kitel v roli Jidáše, ten mě zaujal více než Dafoe), avšak tím, že pro katolicky zaměřeného diváka nelze čekat absolutní nadhled. Tak to prostě bude, s tím se budou muset ostatní smířit.(26.1.2013)

 • MadMax3
  ****

  Jezis ako clovek. Clovek omylny, tropiaci chyby, pochybujuci o sebe, svojom poslani, o druhych okolo seba. Pribeh od osvietenia Bohom az po ukrizovanie a trosku viac. Prv to boli biblicke pribehy v ludskejsom podani, zaverecna polhodina dodala filmu TO podstatne, ktore si budem pamatat.(15.3.2013)

 • VictorMartel
  ****

  Je to existenciálně psychologický náhled, který mohl přivést na svět jen člověk Dzorbovy životní moudrosti. Vítězné prisma je přesto křesťanské, a tak mě nakonec těší spíše to, jak ďábelskou to přes svou poplatnost víře udělalo neplechu. Je to dokonce tak odvážné, že i já sám byl znechucen, když Ježíš uvěřil, že ve všech ženách „je jen jedna žena“ (Satana jsem jako každý pravý antichrist na rozdíl od Ježíše poznal okamžitě). Ale byl jsem zase přesvědčen, jakmile poučen zážitkem s Pavlem pronesl k Bartolomějovi: „Byl jsi ten nejlepší pastýř, protože jsi neměl žádné ovce.“ A protože tradice říká opak, můžeme tomu rozumět alespoň tak, jako když se o Nathanaelovi píše: „Hle, pravý Israelita, v němž není lsti.“ (Jan 1,47) Scénu s Pavlem snímek ale nevysvětluje, a tak jako by se dokonce i jemu závěrem dávalo zapravdu.(5.5.2013)

 • route60
  *****

  Co na tom vidí provokativního věříci, černoprdelníci potažmo Vatikán je pro mě záhadou já jako ateista si film dokonale vychutnal a jen mě utvrdil v mém přesvědčení.(30.11.2013)

 • AlexUnited
  **

  Keďže sa príliš nevyznám v oficiálnej verzii Biblie, ťažko som odhadoval ktoré pasáže by som mal považovať za tie najkontroverznejšie a najprovokatívnejšie. Keby som si vopred neprečítal, že kvôli tomuto snímku chceli kresťanskí fanatici podpaľovať kinosály, možno by som si myslel, že mám dočinenia s jedným z množstva spracovaní biblických príbehov, ktoré zvyknú bežať v telke na Štedrý deň, ibaže v tomto prípade podaným trošku netradičným (povedzme že inovatívnym) spôsobom. Nuž a on tento film patrí do rebríčka najškandalóznejších snímkov celej filmovej histórie. Z môjho pohľadu bol však hlavne zbytočne zdĺhavý, nudný, s nadbytočným množstvom filozofických úvah avšak niekoľko svetlých zaujímavých momentov sa tu určite nájde, preto ho rozhodne zatracovať nebudem.(20.12.2013)

 • blowup
  *****

  Viděno znovu v tv. Ještě vzpomínám na Pasoliniho Evangelium a jak se liší. Poselství, filozofie, víra, pokušení vzdát se, ďábel v poušti (toho si pamatuji i od Pasoliniho jako působivou scénu) a jako anděl. Bez pozlátka a přitom krásné obrazy. Vybídnutí k myšlení. Mám ráda Scorseseho a jeho filmy. Cesta od třeba tohoto filmu přes třeba Věk nevinnosti k třeba Gangům a Prokletému ostrovu - zajímavá linka. Knihu nemám přečtenou, možná není lepší než tenhle film.(20.12.2013)

 • lucasss
  *****

  Famozny film.(6.11.2007)

 • Skretule
  *****

  Duchovně i filosoficky natolik závažné a obsáhlé, že po první projekci jsem odhalil a pochopil jednu setinu všeho co tento film chce vyjádřit. Ale i tak 5* je myslím málo a ke všemu skvělý W. Dafoe v hl. roli.(15.1.2011)

 • RoB23
  *****

  #70 The Criterion Collection(23.5.2011)

 • MFJD
  *****

  Ide o osobitý postoj autora ukázať ako by to všetko skončilo keby Ježiš Kristus nezomrel na kríži, ale zomrel v koži obyčajného človeka. Dej v sebe nesie odkaz z nového zákona ale predovšetkým zobrazuje Krista ako normálneho človeka. Ukazáť Krista ako hriešnika a schiforenického Mesiáša je uražlivé, po dobu pokiaľ človek nezistí že hlavná myšlienka neni uprostred ale na konci deja. Urážky všetkého typu, od tesania krížov, sexuálnu zdržanlivosť, nechápanie samého seba, polygamiu a predovšetkým sebaklam. Na druhej strane sa stavia ľahšie zapojenie aj neveracieho diváka do deja, vidiac aký mohol byť Kristus aj keď len obrazne slaboch, ktorý má strach niesť svoju budúcnosť končiacu smrťou. To ako postupom nadobudne za pomoci Judáša sebavedomie je vrchol deja. Či chce Cirkev či nie, či podľa tohto obrazu, či písma najoddanejší apoštol ktorý ho najviac miloval bol práve on. Ten ktorý pri ňom stál, stal sa prvým mučeníkom aj keď si život zobral sám, tuná sa stavia ako jediný, ktorý vydržal až do konca a má právo ho súdiť, lebo on pre neho dokázal aj zomrieť a to že sa Ježiš skryl do života človeka s rodinou a s deťmi bolo preňho najväčšou urážkou. Hlavná myšlienka je boj dobra a zla, diabla a Krista, jeho odvahy a strachu. Jeho duša, srdce pri pokúšaní na púšti dáva úplne iný pohľad na jeho osobu. To že diabol na konci zneužil jeho strach a neistotu zo sebaobetovania cez vieryhodného strážneho anjela je dyh vyrážajúce. Keď som tento film videl po prvýkrát, pamätám si že som ostal ako obarený, verím v Boha aj Krista, čomu neverím je Cirkev a vtedy som pochopil že prečo Cirkev zakazuje toto dielo a robí čo robí. Práve pre svoju jednoduchosť a na konci aj pravdovravnosť. Nikde sa nepíše že mal Ježiš deti, majetok, nikdy nezakazoval manželský vzťah svojím stúpencom, to čo odkázal je že kráľovstvo nebeské je v každom ,,kto ho príme". To ako dnes vystupuje Cirkev je výsledom diabla, ako aj dnešná celosvetová situácia. V každom z Nás je diabol, ktorý kráča za nami a snaží sa Nás klamať po celý život a vyčkávať na našu smrť. Ale človek aj keď v poslednej chvíli oľutuje na smrteľnej posteli, sa schopí tak mu Pán Boh všetko odpustí a zavolá si ho k sebe. Tak ako to vykreslil tento film, potom sa nám bude ľahšie s úsmevom na tvári odcházať z tohto sveta. Kazantakis ľadku nastavil nebojácne vysoko, pre ľahšie pochopenie aj toho kto nechce chápať, že boj dobra a zla sa deje každodenne v každom bez výnimky.(23.11.2011)

 • B3njamin
  ****

  To teda byl masakr! Ze začátku jsem to moc nechápal, ale pak to dostalo velký spád. Defoe troufnu si říci ve své nejlepší roli. Dokázal, to zahrát bravůrně. Mini role D. Bowie taky překvapila a k tomu jeho hudba dodala štávu. Prostě ****(9.4.2012)

 • laurence
  ****

  Ježíš nám byl podobný ve všem kromě hříchu. Pochyby a nejistota v žádném případě hříchem nejsou. Takže na tomto filmu není pranic kontroverzního.(10.10.2012)

 • Olafsson
  *****

  Viděl jsem teď podruhé po několika letech a zvedám hodnocení ze 4 na 5 hvězd... Asi budu opakovat to co už tady řekli ostatní... Geniální, hluboké dílo, mistrovsky natočené, s excelentními hereckými výkony (Defoe, Keitel atd...). Ne vím co víc dodat.. Snad jen že kdby to viděla moje katolická babička tak jí asi trefí šlak... Film pro lidi co nemají rádi dogmata a radši nad věcmi přemýšlejí...(18.10.2012)

 • BOURQUE
  *****

  Veľmi zaujímavý a veľmi dobre režírovaný film o tom, že aj náš spasiteľ, Ježiš Kristus, bol človekom. Ako to vieme z knihy kníh, Satan sa ho niekoľkokrát pokúsil prilákať na temnú stranu. Kazantzakisova kniha a tým pádom aj film od Scorseseho však popisuje ešte jedno pokušenie Ježiša a to vo chvíli, keď zomiera na kríži. Zobrazenie alternatívnej situácie (keby Ježiš sa rozhodol tak, že nenaplní svoj osud), je veľmi zaujímavé a zobrazuje veľmi zaujímavú alternatívnu budúcnosť. Spomínanú knihu nemám, ale keby som mal možnosť, tak niektoré pasáže by som veľmi rád prečítal. Ja, ako veriaci a katolícky človek, verím v tom, že smrť nášho pána nebol zbytočný a že nás s tým zachránil od úplného zániku. Preto si to musíme vážiť a snažiť sa žiť dobrý život. Spôsob, akým pán Scorsese zobrazuje Ježiša (asi najlepší výkon od W. Dafoa za celú jeho kariéru), ako obyčajného človeka, je veľmi pôsobivé. Osobné hodnotenie: 96% (*****) (27.10.2012)

 • Arkanoid
  *****

  Dogmatický konzervativizmus duchovenstvo doriadil tak, že nedokáže akceptovať logickú teóriu o Ježišovi, čo nie je človek len fyzicky, ale aj psychicky a tým sa viac približuje ľuďom. Nikto by asi nedokázal byť presvedčivejší v roli pochybujúceho Krista než Willem Dafoe so svojimi ostrými rysmi. Úprimne veriaci Scorsese zvládol film technicky opäť na výbornú a ponúkol svetu nový - ľudskejší obraz mesiáša.(27.4.2013)

 • Tristesse
  *****

  Diamant mezi filmy s ježíšovskou tematikou, diamant mezi filmy vůbec. Jedno z mála děl, kdy filmové zpracování překonalo knižní předlohu.Skvělá režie, pěkné kameramanské momenty,strhující Willem Dafoe, sugestivní hudba Petera Gabriela.(10.5.2013)

 • kubilov
  ***

  Jen málo režisérů si kdy trouflo na vyobrazení života toho nejslavnějšího člověka, jaký kdy žil. Když jsem se poprvé dozvěděl, že Martin Scorsese natočil film o životě Ježíše Krista, nechtěl jsem tomu uvěřit, ale věřil jsem, že muž mnoha talentů, jakým Scorsese dozajista je, toto přetěžké téma zvládne. V hlavní roli Wiliamem Dafoe, který se na první dojem zdá jako absurdní volba, ovšem na druhý už to vypadá o hodně lépe, především díky tomu, jak bravurně a věrohodně dokázal zobrazit Ježíšovu schizofrenii a rozpolcení duše. A do vedlejší role obsadil režisér svého oblíbence Harveyho Keitela, který však dostal snad tu nejnevděčnější roli - Jidáše Iškariotského, pro něj je však dobře, že byl konečně Jidáš vyobrazen lépe, než jako ten nejhorší zrádce. Místy je děj sice trochu na hranici recese (scéna se srdcem), ale například způsob, jakým je vylíčen střet Boha se Satanem se mi velmi líbil. Přestože to není dílo bůhvíjak bezchybné, je určitě pro jistou sortu líbivé, ovšem pokud se na pár hodin zapomene na Bibli.(8.8.2013)

 • kramatos
  ***

  Zajímavý alternativní pohled na Ježíše, ale na 4* příliš ujetý. Výroba křížu Ježíš s.r.o.? Jidáš jako Terminator? Oh Really?(21.6.2014)

 • fordhont
  ****

  Velice zajímavé ztvárnění a jelikož nejsem dogmaticky zatemněn, tento jiný pohled se mi líbí. Až poslední třetina filmu mi přijde zajímavá a všemu dává jiný rozměr. Nepokoje vyvolávající uvedení tohoto snímku do kin a televizí jen dokazují zabředlost v jednoduchosti a dogmatičnosti, slepému následování a papouškování "následovníků" bez zjevného hlubšího přemýšlení. Film totiž jen podtrhuje důležitost této historické osobnosti jakožto postavy obětující se pro věc; gestem, jež hne s davy. "Jejich jedinou nadějí je vzkříšený Ježíš a o to tady jde. Vytvořil jsem pravdu z toho, co lidé potřebovali, čemu věřili. Musím-li tě ukřižovat, abych spasil svět, udělám to."(25.8.2014)

 • kacer4
  ****

  Jeden človek povedal, že toto je poriadny film o Ježišovi. Že Gibsonov sa môže schovať. Gibsonov vo mne nechal veľmi hlbokú stopu, tak som si myslel, že toto bude ešte lepšie. No nestalo sa. Samozrejme je toto úplne jedinečné a mali by si to pozrieť veriaci aj neveriaci. No nebol to taký filmový zážitok. Film si zapamätám kvôli ponatiu Ježiša (uznávam, že bolo oveľa realickejšie ako Gibsonov), kvôli Judášovi a hlavne kvôli záveru, ktorý bol jeden z najlepších.(20.3.2015)

 • Olivier
  ****

  Upozorňuji, že v mém hodnocení jsou spoilery, takže kdo film neviděl, raději nečtěte. První dvě hodiny jsem moc nedokázal pochopit, co se církvi na filmu nezdá. Že by kvůli Jidášovi ala Brandon Walsh vyhrožovali bombovými útoky v kinech mi přišlo dost uhozený. Ale ve chvíli, kdy Ježíš sleze z kříže a odejte za Máří Magdálenou a spol. plodit potomky, mi to došlo. Samozřejmě, že díky tomuto přístupu, je ten příběh podstatně lidštější a krásnější, než ortodoxně strnulé filmy na toto téma od Gibsona apod. Chybující, váhající Ježíš s lidskými potřebami je frajer, kterého si musíte zamilovat. Ježíš podle filmů, co má rád Vatikán, je prázdná figurína. Církev by měla být Scorsesemu vděčná. Zvlášť, když se příběh od bible vlastně neodchyluje, jen se na ni dívá z trochu jiného pohledu. Film je působivý hlavně díky vynikajícímu Dafoeovi , skvělý je taky H.Keitel jako Jidáš, a potěší rolička Davida Bowieho (pilát pontský). Rozhodně stojí za podívání, hlavně těm, kteří preferují vlastní názor a používání mozku před slepou stádní vírou.(24.1.2006)

 • Wroclav
  ****

  I kdyz je to film hodne dobry, cekal jsem jeste vic. Dila s krestanskou tematikou jako Jezis z Montrealu, nebo Mistr a Marketka (kniha) jsou mi o hodne blizsi.(23.5.2007)

 • Išak
  ****

  Jedinou výtku mám snad k jeho délce.Vůbec by mi nevadilo, kdyby byl o něco kratší.Někdy jsem se totiž trošku nudil.Jinak opravdu povedené a zajímavé.(22.5.2008)

 • dukeforever
  ****

  Toto originální pojetí příběhu Ježíše Nazaretského, které se vůbec neřídí podle evangelií, natož pak podle Bible. Martin Scorsese si to prostě natočil podle sebe a dost dobře se mu to povedlo. Může děkovat hlavně za kameru, kterou má geniální, za Dafoa, který se nechal kvůli filmu klidně i dvakrát ukřižovat, ale hlavně kvůli tomu, že film je skutečně epický. Obsahuje plno mýtických představ o stvoření náboženstvích kolem Ježíše Krista. Abych se ale přiznal, tak ze začátku jsem se trošičku ztrácal, než jsem se do příběhu skutečně dostal, po půl hodině už jsem se do samotného děje dostal a sledoval okolí. Okolí, které režisér dokázal neskutečně opsat od doby před dvouma tisíci lety. Nikdo neví, jak to tehdá ve světě vypadalo, ale jemu bych to klidně věřil. Všecko je to natočené tak autenticky, že jsem si fakt přišel, jako bych stál na kopci a sledoval ukřižovaného Ježíše. Na filmu se mi ale líbí hlavně to, že vypráví celý Ježíšův příběh. Od osvícení Bohem, přes získané davy až po samotné ukřižování a zmrtvíchvstání. Něco to do sebe určitě bude mít, jenom by to nemuselo být tak dlouhé. I když pak by to nebylo zase tolik epické. Je to natočené obyčejně, pro obyčejného diváka. Žádné efekty nebo cokoliv jiného. Akorát dokonalé hrátky se zvukem a obrazem. To jen dokazuje, jak je Martin Scorsese dokonalý režisér. Ale také si vzal na krk dost závažné téma. To by se ani jinak natočit snad nedalo. Možná dalo, tak jak to natočil Mel Gibson, ale ten to zase pojal z naprosto jiné strany. Když bych ale měl vybírat, určitě bych sáhnul po tomhle vyprávění. Je opravdovější i když se o v něm nemluví latinsky a nehraje se na nechutné přehánění, jenom aby z toho lidi byli v šoku a měli důvod kolabovat v kinech, jako se u Gibsonova filmu bez problémů stávalo,ikdyž ne zrovna mně.(15.6.2010)

 • SuperSheep
  ***

  Závěrečné kolečko kolem ukřižování bylo povedené. Bohužel celý předchozí film, pro mě chaotický a nepřesvědčivý, ve mně vyvolával nutkání pustit si Monty Pythonův Život Briana ;)(17.12.2010)

 • miza
  *****

  Pokut chceš přemýšlet o podstatě tohoto světa doporučuji vidět tento film.Nikdo s nás na této zemi neví jak to vlastně bylo a zda to vůbec bylo.Pro mě je toto drama tím co rozpoutá diskuzi o pravě a lži. Je to věčné téma. A Willem Dafoe je jako Ježíš jedinečný a nepřekonatelný.(20.1.2011)

 • e-pilot
  *****

  Páté Evangelium.(23.4.2011)

 • Fraktální
  ****

  Jestli já tedy můžů něco říct, tak především, že ten film je dlouhý... a to tak , že i kdyby byl o polovinu kratší, tak je pořád dlouhý. A ten hlavní chlápek tam, by potřeboval zobat nějaký to antidepresivum,pak by to byl junák k světu. Vše ostatní bylov pořádku...(31.8.2011)

 • PanNafka
  ****

  Ze začátku mi strašně vadilo, že zde Kristus vůbec není ztvárněn jako nějaká charismatická a zajímavá osobnost, ale pak mi došlo, že je to vlastně záměr. Film se zajímavou myšlenkou a celkem neortodoxním pohledem na 'všeobecně uznávanou pravdu'.(15.9.2011)

 • MrClansman1
  *****

  Scorsese, klobuk dole! Ortodoxný kresťania kritizujú tento film, pričom ani nechápu podstatu tohto snímku. A mali by sa ju snažiť aspoň pochopiť. Nie je to len o Ježišovi, ale i o podstate viery. Nemusi to byť hneď viera v boha, ale napríklad i viera v dobro. Jedine vtedy má viera zmysel, ak vychádza z našeho vlastného presvedčenia. Ja osobne niesom veriaci, no tento snímok ma veľmi oslovil. Verím, že má zmysel konať dobré skutky, že má zmysel správať sa k ostatným tak, ako si prajeme, aby sa ostatní správali k nám a podobne. A verím v to, pretože som presvedčený, že je to správne. Tento film ma utvrdil v tom, že pokiaľ naše zásady, správanie, či skutky vychadzajú z našej viery, tak jedine vtedy má viera opodstatnenie.(29.9.2011)

 • Segundo
  *****

  Tak trochu jiný film o Ježíši Nazaretském. Není ani bezduchou ilustrací evangelia jako Král králů či Umučení Krista ani geniální, ale přece jen pouhou parodií jako Život Briana. Nově je především nastíněn vztah Ježíše k Jidáši Iškariotskému. Ten je zde představen jako Ježíšův nejbližší přítel a první učedník, ten nejsilnější a – nejvěrnější. Ježíš od dětství slýchá hlasy, neví, zda je to Bůh nebo ďábel. Je zmatený, plný pochyb, touží po Bohu, ale přitom jej ovládá chtíč, pohodlnost a zbabělost. Neví, co chce, a celkově působí dojmem schizofrenika. Naproti tomu Jidáš je vyrovnaný, odvážný muž, jenž na první místo klade politické osvobození Palestiny od římské nadvlády a teprve na druhé to, co Ježíš nazývá Královstvím nebeským. Ježíš, jenž neustále mění své plány, vyzve Jidáše, aby jej vydal chrámové stráži. Ten tak učiní, ale dokáže i Ježíš splnit to, co si předsevzal? Je to film o hledání božského v člověku a lidského v Bohu, dílo zbožné a kacířské zároveň.(9.11.2011)

 • antin
  ***

  Nejpíš jsem rouhačem. Ne proti bohu, ale proti filmovému kánonu. Možná ke mně dorazil tenhle snímek moc pozdě, možná, že jsem viděl moc ztvárnění Ježíšova příběhu před Scorceseho verzí, ae nějak mě to neoslovilo. Nenašel jsem tu hloubku, o které se tu stále píše, ale mám odvahu to napsat. Prostě jsem se nudil. Hlavně mi nesedl Willem Dafoe. Krista jsem mu prostě nevěřil, neseděl mi na něj. Není to osobní averzí, Dafoea jsem viděl ztvárnit úžasné role, ale čekal jsem nějaké hlubší rozpolecení, že uvidím Mesiáši do hlavy alespoň v náznacích. Za řemeslo a hlavně za kameru, která se inspirovala ve starých holandských mistrech, tři hvězdy.(12.12.2011)

 • papuchalk
  ****

  Největší přínos tohoto filmu je ten, že mě donutil vzít do ruky předlohu a číst. Jak už to tak bývá, film je velice zjednodušen, a vlastně se dá nazvat pouhým ÚVODEM k předloze. Nikos Kazantzakis - Poslední pokušení. Velice dobře vystihuje tehdejší život, a poměry v izraeli, které jsou zásadní k pochopení života a smrti Ježíše Krista.(26.1.2013)

 • halberdier
  ****

  V dnešní době už tento film nepůsobí tak kontroverzně a pobouřit může snad už jen ortodoxní křesťany. Pokud někdy Ježíš opravdu žil, tak věřím, že právě nějak takto prožil svůj život. Sice to byl Boží syn, ale pořád to byl hlavně člověk se všemi jeho klady i zápory. A proto se není čemu divit, že svoji oběť ve prospěch lidstva nebral tak samozřejmě a raději by zůstal živý. Wiliam Dafoe je jako Ježíš skvělý.(26.1.2013)

 • robbez
  *****

  Jedna z nejsilnějších a nejupřímnějších filmových výpovědí o Ježíši. Šířit boží království láskou nebo sekerou? Žít vlastní život nebo ho obětovat?(3.2.2013)

 • JCS
  *****

  Wow ... nemám moc co říct k tomuto filmu, jsem unešen a neskutečným způsobem přemýšlím o spouště věcech ... Super! Pro mě za 1, co se týče tohoto hodnocení 5* klobouk dolů jak pro Scorseseho, tak pro Dafoea!!! Vinikající práce!(23.9.2013)

 • heavy
  ***

  Ten konec! Ten konec!! Pokud snad nevíte, co je to katarze, počkejte si na konec tohoto snímku - o životě chlapíka, který celý život tušil, že skončí na kříži, aby trpěl za hříchy světa nás všech a měl z toho strašlivý strach - a když začnou bít zvony (geniální Peter Gabriel) a naskočí titulky, zažijete ji. Takhle nějak si představuju extázi při nanebevstoupení. Nejsem nějak nábožensky zanícen, ale závěrečná scéna mnou zacloumala.The mission is accomplished. Životní role Willema Dafoe. Dokonáno jest!(25.12.2013)

 • teseth
  **

  Vcelku prázdný popis závěru života Ježíše Krista s pokusem o hlubší zamyšlení nad učením nebo vírou. V jistých částech se totiž film hrabe v mnoha zbytečných maličkostech a v dalších totálně pomíjí důležité věci, což z filmu dělá jen jakýsi výcuc několika důležitých událostí, které mají divákovi jasně stanovit dobro a zlo! Což mě ač ateistu docela rozčílilo, protože přeci jenom nějakou tu vědomost o této části Ježíše mám. A celý ten pokus o kontroverzi jako je ta část kdy uteče z kříže a schová se před světem a zplodí děti je bezduchá a trapná. Nic co by stálo za to vidět.(17.1.2014)

 • jakup57
  ****

  Človek čaká na posledné pokušenie Krista dve hodiny a dvadsať minút. Napriek tomu je to zaujímavý výklad, zaujímavo podané. 75%(18.1.2014)

 • nixin
  *****

  Marně zde hledám křesťana který toto dílo pošle k šípku. Pobavil mě komentář : "takhle si zázraky nepředstavuju". Kdo z vás kdy viděl zázrak aby mohl kritizovat ztvárnění ve filmu . Asi by pro některé bylo lepší kdyby se tam objevila kouzelná víla a mávnutím kouzelného proutku s hromadou světel a výbuchů změnila vodu ve víno. Jsem bývalý křesťan a o tento pohled na víru sdílim. Je zde mnoho podobenství z bible které mají silný morální ráz. Je tu i pár myšlenek které jsou i v původním vyložení bible, ne v té dnešní pohádkové knize...Pro mě je tento film velmi důležitá záležitost kůli které musim v nejbližší době navštívit knihkupectví a podívat se po knižní předloze. P.S. Dafoeho sem si nedokázal představit v takovéto roli, překvapil však na plné čáře !(26.1.2014)

 • maldoror16
  *****

  Výborná adaptace ještě mnohem, mnohem lepšího Kazantzakisova životního veledíla... všem doporučuji spíše přečíst, než skouknout;)(1.2.2014)

 • carnacv
  *****

  Tak nejprve asi můžeme poděkovat panu režiséru za to, že vybojoval možnost tento film natočit a naplnit svůj osud. Věřme pevně tomu, že o svém úmyslu snad tolik nepochyboval. Následně můžeme režisérovi děkovat za to, že nám přiblížil alter pohled na události dějin, neb si nejsem jit, zda by se prostřednictvím knižního titulu povedlo toto dílo tak hojně rozšířit. Konečně zbývá pochválit luxusní přednes a kvalitní herecké výkony. Delší stopáž nevadí. No a nakonec je vidět, že i Ježíš byl jen člověk a neměl to tu jednoduché. Ostatně, kdo má jednoduše odhalit a chápat boží úmysly že?(9.2.2014)

 • kapo73
  ****

  ..."pojednává o duševně rozpolceném člověku, hledajícím životní poslání," Áno, je to sci-fi film o Ježišovi, ktorý by bol taký, ako iní ľudia, ale ďakujem Bohu, že to tak nebolo a nie je. Tým samozrejme nechcem povedať, že dej bolo úplne mimo Biblie, ale podstata - áno. Ježiš vedel odkiaľ prišiel a prečo prišiel. Nemal to jednoduchšie, rozhodoval sa dennodenne podobne ako my, ale myslím si (podľa Biblie), že poznal odpovede na základné otázky života - odkiaľ je, prečo je tu a kam ide. "A neprišiel som sám od seba, ale pravdivý je ten, ktorý ma poslal a vy ho nepoznáte. Ja ho poznám, lebo som od neho a on ma poslal.“ (Jn 7) Film núti človeka rozmýšľať a to je veľmi dobré.(4.4.2014)

 • babka
  *****

  Film byl uveden ve Filmovém klubu Alfa Sokolov v sezoně 1998/99.(19.8.2014)

 • subic
  ****

  Slušná adaptace biblického příběhu, na který jsme šli dokonce se školou do kina, ale jeho přílišná délka je spíš na škodu. 70%(20.8.2014)

 • KeskarM
  ****

  Martin Scorsese a jeho snaha představit Ježíše Nazaretského jako další rozporuplnou postavu ve své kinematografii... Mesiáš a obyčejný člověk. Síla víry a vlastní lidská touha jít po správné cestě osudu, v jehož každé zákrutě může číhat ďáblovo pokušení. Snímek, který bude ještě dlouho doznívat a to nejen díky hudbě Petera Gabriela. Oceňuji s jakou citlivostí Dafoe postavu ztvárnil (porovnávám s Pasoliniho Evangeliem 1964), paralelní vyprávění možného, dnes bych asi užila termín puzzle film či komplexní vyprávění...(26.7.2015)

 • JohnnyV
  *****

  Výborná hudba Petera Gabriela(9.3.2006)

 • jarhead
  *****

  Tak se točí film s náboženskou tematikou,Mele. Měl ses lépe dívat, pro příště...(23.5.2006)

 • hiver

  O mnoho lepší než Umučení Krista. Velmi provokativní, velmi dobré.(3.6.2007)

 • vincbenet
  *****

  Trošku jinej Scorsese, ale špičkovej. Neobvyklý pohled na postavu Ježíše. Velice zajímavé. Dafoe je ohromně pozoruhodný aktér.(24.10.2008)

 • iamblichos
  *****

  Dakujem panom Kazantzakisovi a Scorsesemu. Jedna zo vzacnosti, kedy sa film takmer vyrovna literarnej predlohe. Ludske pojatie Jezisa a jeho udelu mi ho priblizilo viac, nez vsetky Umucenia Krista.(28.12.2008)

 • Inner
  *****

  Krásný, překrásný film po kterém jsem měl neméně překrásný pocit. Scorsese je opravdu mág a umí natočit film o čemkoliv (i když za použití jeho trademarků). Hudba ještě umocňuje celkový dojem z filmu, který je pro mě svojí obsažností, lidskostí a hloubkou opravdu jedinečný zážitek. Zhruba půl hodiny před koncem filmu tempo neskutečně poleví a já si říkal co to tu zase budu psát jak to má slabší chvíle. Ale ukáže se nakonec, že to mělo svůj smysl a můj dojem nepolevil, naopak posílil. No a v neposlední řadě bych měl asi zmínit že Dafoe hraje jako o život a Kietlův Jidáš je neméně skvěle zahrán. Prostě, když se zadaří tak se zadaří. A tady se zadařilo maximálně. 100%(25.11.2009)

 • wetrix
  *****

  První zhruba hodinu mi trvalo než jsem se do filmu dostal - do myšlení lidí v té době, prostředí apod, ale pak mi film připravil neskutečný zážitek s perfektním hereckým výkonem Willema Defoa, skvělé kulisy a strhující gradující tempo až do konce. Veškeré prostředí a chování lidí bylo skvěle zahráno až jsem měl pocit že to není hrané . Nechápu jak to mohli celé tak dokonale připravit.(26.11.2009)

 • vojtazz
  ****

  V průbehu trochu nudí, ale idea Kazantzakisova díla je fenomenální.(19.10.2010)

 • madline24
  ****

  Ďábelský zážitek, aneb Scorsese v nejlepší formě. Tenhle film mě dlouho minul, ačkoliv předlohu Nikose Kazantzakise jsem četla už hodně dávno (a byla z ní hodně nadšena). Výborná režie a dokonalý Dafoe, jeho postava kombinující perverznost, náboženskou extázi, rozpolcenost a lásku (ať k Bohu nebo k bližnímu) je nezapomenutelná.(29.1.2011)

 • creTin
  ***

  Pompézní plivnutí do ksichtu křesťanům, ale taky povedené pojednání o lidské slabosti. Dafoe si zmateného božího syna střihl excelentně, ale těžko se vyloženě kladně hodnotí, když překrásná bota někomu příšerně rozšlape ksicht.(3.4.2011)

 • pavont
  ****

  Tento Jezis sa mi pozdaval pomerne dost. Necudo ze Scorsese si postval krestanskych mravokarcov po celom svete a hoci sa pustil na tenky lad, vykorculoval ako vitaz. Naviac Dafoe podava jeden zo svojich zivotnych vykonov.(8.10.2011)

 • EarlHickey
  ***

  Užasně šílený nazev(5.1.2012)

 • Lumpicek1979
  *

  Nemám rád tyhle film, byl jsem jenom zvědav kvůli vysokému hodnocení, ale v polovině jsem to vypnul, nedalo se na to dívat, prostě něco hrozného, jenom musím uznat že W. Dafoe tam vypadal výborně a H. Keitel zase otřesně.(26.2.2012)

 • Accacia
  **

  Pochopitelně to není příběh o Ježíši (koneckonců i na počátku filmu je to uvedeno). Obraz prostého člověka, hledajícího Boha, oblečený do osoby Krista. Hinduisticko hippie mix, který měl patrně něco sdělit, ale nesdělil nic moc.(30.6.2012)

 • silencewater
  ****

  Ocenuji zajimavou myslenku sledovat Jezise jako cloveka a ne jen jako syna Boziho. Zpracovani je precizni, herecky velmi dobre, ale je to tezky film ktery se vzhledem k choulostive povaze tezko hodnoti. rozhodne to neni komercni a taky ne pro sirokou verejnost, pro me zbytecne zdlouhave a chvilemi i nudne. Mnohem silnejsi pocit jsem mela pri Benhurovi.(25.1.2013)

 • zmirix
  *****

  Čekal jsem kontroverzní nářez ale paradoxně jsem dostal pohlazení po duši. Film ukazuje postavu Ježíše jako člověka a tím víc mi byla jeho postava bližší. Podle mě nejlepší film o Ježíšovi 100%(26.1.2013)

 • lineker
  *****

  K filmu jsem přistupoval bez jakýchkoliv náboženských předsudků (jedinou bibli kterou jsem četl byla ta od Antona Szandora LaVeye, a to ještě z mladistvé nerozvážnosti). A proto jsem film sledoval jako příběh nerozvážného člověka v podání skvělého Willema Dafoea doprovázený neméně skvělou hudbou Petera Gabrilea. Případné hlubší analýzy snímku nemohu podat jelikož jak jsem už zmínil chybí mně zpětná vazba na předlohu jak křesťanskou tak pozdější knižní od Nikose Kazantzakise. Samozřejmě i tak člověk film vnímá jako něco vyjímečného co zřejmě právem budí emoce ať na jedné či druhé straně "barikády".(29.1.2013)

 • PSyk
  *****

  POZOR mírný spoiler! Závidím těm, kteří před shlédnutím nečetli Kazantzakisův román, nebo si "neopatřili" reference o závěrečném zvratu. Do okamžiku "O" plyne film o pochybujícím Mesiášovi (s mírnými výhradami) podle ustálených pravidel, jak je nalinkovala evangelia - pravda Ježíš je tentokrát mnohem více člověk než bůh (dokonce se živí jako dodavatel křížů!) a k "božství" se musí takřka ukecávat, buď sám nebo s Jidášovou pomocí. Avšak zázraky je třeba konat, když to pomáhá jak lidem, tak i vlastnímu PR. Pochopit, že mým otcem je Bůh není zakázané... Film určitě nenudí, tedy pokud si zvykneme na určitou rozvláčnost - kterou naštěstí povyšuje Gabrielova hudba do nadpozemských sfér. První znejistění a záblesk tvůrčí geniality (režiséra, scénáristy, spisovatele a především Willema a Harveye) přichází s masovou scénou v chrámu, kdy "se revoluce jaksi nekoná". Co to má znamenat? Ježíš a sekera? Pozor... Sekera nikoliv k tesařině, ale k boji! Pak vykolejení z evangelií neustává - poslední večeře, jistě: známá slova, ale u stolu sedí nějaké ženy! Pilát si nemyje ruce - pouze mluví o politice a o zodpovědnosti politika, který právě prohrál. Cesta na Golgotu jako obraz holandského mistra - proč ne, že? Golgota vypadá jako obvykle, Ježíš je přibit a vysazen pod drápy nejútrpnější smrti - nahý !? Ale jistě - tenkrát se opravdu křižovalo v nahém stavu - bederní roušku přinesla až gotika. Film trvá 2 hodiny a my čekáme na poslední vydechnutí a "dokonáno jest" a titulky - byl to opravdu dobrý film, ale proč se proti němu tak brojilo?? Jenže Kazantzakis a Scorsese nás domů nepustí. Následuje finále, ve kterém se samotná podstata křesťanství a vlastně jakéhokoliv náboženství hroutí pod něčím naprosto přirozeným: prostou touhou žít. Jenže, co je přirozenější - touha po obyčejném, jakžtakž spokojeném životě, nebo touha po víře? Má pravdu Ježíš, nebo Pavel, nebo Jidáš? Diváku vyber si! Není to snadné. Je to úkol na celý život. Po tomto filmu už nemohu být takovým ateistou jako dříve.(24.3.2013)

 • sweet.papaya
  odpad!

  Řekla bych, že Nikos byl hodně mimo, když psal tu knihu. Máří Magdaléna jako dětská láska Ježíše Krista? Jidáš jako největší kámoš, který Krista tak moc miloval, že ho zradil? A to jako fakt? Jsem křesťanka a věřím tomu, co je napsáno v Bibli. Tenhle příběh je slint. Ježíšova božská stránka osobnosti nikdy nemůže ustoupit té lidské.(25.3.2013)

 • fratros
  *****

  Asi nejlépe podaný a dosti uvěřitelný (tedy až na ty zázraky) snímek o Ježíšovi jaký jsem kdy viděl.(28.3.2013)

 • camomilla
  ****

  Velmi odvazne a syrove pojaty zivot Krista. Skoro jakoby byl natocen okem ateisty a to je mozna prave ta jeho sila.(11.5.2013)

 • Pickard
  *****

  Nejrealističtější film o životě Ježíše Krista jaký byl dosud natočen ! A to jsem silně věřící.(5.7.2013)

 • JARDAHONDA
  ****

  Odhalte, duševní rozpolcení doprovázející Ježíše Krista na jeho cestě životem. Snímek zachycuje situace, kdy čelí stejným pokušením jako každý člověk. Pochybuje o sobě samém a vzpírá se úkolu - svému poslednímu pokušení na kříži. Film je natočený podle románu Nikose Kazantzakise.(20.9.2013)

 • starr64
  *****

  Naprosto fenomenální zpracování tohoto tématu. Je zcela jasné a průkazné, že Satan není ten zlý, nýbrž naopak. I pro Ježíše chtěl normální život. Proč se nechávat ukřižovat z jakého důvodu? Proto aby se lidi rvali a zabíjeli pro jeho jméno? Byla to hloupost od Boha jenom k vůli své zábavě jako když hrajete hru na počítači - přesně tak to bylo celou dobu. Také proto do jisté doby platilo - chceš-li pobavit Boha seznam ho se svými plány. Přijde čas, kdy lidé pochopí co Bůh způsobil na Zemi - jenom špatné věci. Lidi jsou klamáni církvemi celých 2000 let. Nyní je čas probuzení. Film doporučuji každému je tam hodně pravdy na rozdíl od jiných zpracování.(20.12.2013)

 • dave91
  **

  Námět dobrý,dost dobrý.Zpracování poslabší.Celé je to příliš ponuré.Tak nějak jsem tomu nevěřil.Snad se tam ti lidi i trochu bavili.Srovnávám to s jinými materiály,jež vyzněly lépe.Tam to o dost víc žilo,i když taky umíralo.(20.12.2013)

 • Benjo
  *****

  Jeden z nejsilnějších filmových zážitků. Nechápu církevní protesty proti tomuto filmu. Téma a výpověď předlohy ani filmu neodporuje křesťanství, naopak je to mnohem účinnější a opravdovější zvěst než například Gibsonovo "UImučení"(1.2.2014)

 • trx2010
  ****

  Ježíš je frajer. Takže hlavně choďte do kostela, házejte do kasičky a žádný přiblbý otázky ať nám firma zkvétá.(7.2.2014)

 • tuctovychlap
  *****

  i ako veriaci dávam filmu plný počet hviezd..a ak by som bol heretik, agnostik, ateista..? pravdepodobne by som neodobral ani jednu päťcípu..(10.2.2014)

 • pekkanik
  ****

  Začiatok veľmi dobrý, stred neuveriteľne nudný, záver úžasný. Kto z takzvaných veriacich proti tomuto protestoval, ukázal akurát vlastnú obmedzenosť.(2.5.2014)

 • Scaevola
  **

  Přiznám se, že mne Ježíšovo poselství v jakékoli formě neoslovilo natolik, abych tento snímek - nebo to, co snad vykládá jinak, než by bylo někomu vhodné - vnímal jako extrémně kontroversní. A co poté zbyde? Jen pouštní prach a nekonečná stopáž prokládaná notoricky známými scénami naplněnými nudou. Hodnocení v mých očích zvedá výprava a především kostýmy a jedna jediná scéna malomocných vylézajících z děr Ježíšovi vstříc. Nic víc.(7.7.2014)

 • WikingVik
  *

  K Poslednímu pokušení Krista mě dovedlo doporučení a následně i vysoké hodnocení na ČSFD. Čekal jsem kontraverzní film, ale nedočkal jsem se a tak jsem to po cca hodině vzdal. Kontraverzní snímek to možná byl, ale v roce 1988. Z dnešního pohledu je to zdlouhavé dílo plné mudrování o bohu. Celkově řečeno - jeden dobrý půlhodinový dokument toho diváku, který má rád historii, přinese více. Z úcty k tématu dávám alespoň 20%.(25.4.2015)