• slovenský

Muzikál / Drama

USA, 1977, 155 min

Scorsese, jak se patří, a zřejmě divácky nejnáročnější spolupráce magické dvojice Scoresese + De Niro. V první řadě krásná pocta muzikálům čtyřicátých a raných padesátých let s podmanivou a bezchybnou hudební stránkou. Na druhou stranu též napaditá variace na osvědčené téma. Celkové vyznění je velmi melancholické a snímek nese poselství, i když tu o to v první řadě nešlo.(25.9.2005)

,,WHY SO SERIOUS?" __ ... zaznie vo filme, ktorý som sa nerozhodol pozerať pre slávny Sinatrov song (Liza Minnelli ho však zaspievala rovnako dobre), ale pretože Scorsese. Ako som už pri žánrovo rovnakých filmoch spomenul, tento ,,americký druh operety" nevyhľadávam, zaujal ma však netradičný režisér a aj jeho dvorný Robert(ko), ktorí i keď o tento žáner myslím zakopli iba raz, poradili si s ním vcelku dobre. Musím tiež oceniť, že väčšina filmu nie je muzikálovov až na poslednú cca pol hodinu, no jednoduchý príbeh sa miestami zbytočne vlečie a naťahuje i keď viditeľne nudiť nezačne nikdy. Jazzová hudba bola výborná.(5.7.2009)

Nebyl to špatný film, Martyho i Roberta mám ráda (jejich tvůrčí spojení přineslo několik skutečných filmových klenotů), ale muzikál není tak úplně můj šálek kávy - i když i tady se najdou výjimky (Vlasy, Moulin Rouge). V tomto nablýskaném spektáklu s vynikající atmosférou mi ovšem chybělo zaměření se na postavy - ty tu prostě nebyly tím podstatným - hlavním hrdinou příběhu byl skutečně New York, respektive jazz. A pak mi trochu nesedla Liza Minnelli, mám pocit, že daleko lepší herecký výkon podala v "Kabaretu" s Michaelem Yorkem. Přesto určitě film, který si oněch 155 minut pozornosti zaslouží.(12.7.2008)

Scorseseho přípravka na ZUŘÍCÍHO BÝKA, které navzdory výborné druhé půlce chybí cosi k dokonalosti. Třeba intenzívnější jiskření mezi De Nirem a Minnelli. Není divu, když oba přišli z úplně rozdílných kinematických světů. Blýskavost starých hollywoodských muzikálů se tu kříží s dalším Scorseseho buranským cholerikem. Tohle je absolutní mičurin, ale i tak stojí za to.(27.2.2004)

(Výborný jazz + fantastická Liza Minnelli + tradiční neodolatelný buran v podání Roberta DeNira + atmosféra poválečného New Yorku) * (v režii Martina Scorseseho) = vynikající muzikál.(22.7.2008)