1492: Dobytí ráje

• slovenský

1492: Dobytie raja

Dobrodružný / Drama / Historický / Životopisný

Velká Británie / USA / Francie / Španělsko, 1992, 149 min

Nikdy bych nevěřil, že se film o životě Kryštofa Kolumba dá natočit jako takřka regulérní žánrový horror. Ridley Scott to ale dokázal, a neuvěřitelné se stalo skutkem. Za takto pojatý historický film by se nemusel stydět žádný z velmistrů hrůzy. Najdeme tu řádění inkvizitorů, popravy čarodějnic, rej kanibalů, uťaté končetiny a jako bonus zlého aristokratického démona (téměř-upíra). Jedno z nejneočekávanějších filmových překvapení, jaké jsem kdy zažil.(13.4.2005)

Rozpočet $47miliónovTržby USA $7,191,399Tržby Celosvetovo $20,300,000/55%/(19.5.2005)

Audio vizuální pastva, kolikrát jsem to viděl? Pětkrát, šestkrát? A stejně nemám dost. Zajímavé pojetí příběhu Kolumba, skvělý Depardieu. Příznivci umění Ridleyho Scotta jsi přijdou na své, umí někdo takhle natočit takové scény, tak pracovat s barvami?(5.1.2009)

Dlhé, miestami nudné. Ničím ma to skoro nezaujalo ale dalo sa to dopozerať.(23.8.2010)

Nádherný a velkolepý příběh. Brány nového světa, začátek konce indiánského národa. Drama lidských životů. Předzvěst budoucích bojů. Tempo vyprávění je pomalejší, ale to je právě ono...(1.8.2002)

• - Spoiler: Keď Pinzón (Tchéky Karyo) umiera, kňaz mu dáva rozhrešenie v španielčine, pričom oficiálny jazyk pre kostoly v tých rokoch bola latinčina. (Fejpof)

• - Film byl uveden k příležitosti k 500. výročí cesty Kryštofa Kolumba. (Terva)

• - Když Kolumbus (Gérard Depardieu) zapisuje či kreslí do svého deníku, je vidět, že listy jsou z běleného papíru, který se však v 15. století ještě nepoužíval. (topesto)