1492: Dobytí ráje

• slovenský

1492: Dobytie raja

Dobrodružný / Drama / Historický / Životopisný

Velká Británie / USA / Francie / Španělsko, 1992, 149 min

Mám rád filmy Ridleyho Scotta ale tenhle mě fakt nebavil. Jediná kvalitní scéna byla plavba lodí za zvuků hudby od Vangelise. Ale co se týká výpravy a už zmíněné hudby tak ta je vážně fantastická.(12.2.2007)

Tenhle film mě skoro ničím nezaujal. Na Ridleyho Scotta se mi to zdá hodně slabé. Navíc jsem se docela nudila. Z herců je dobrá Weaverová a Assante, Depardieu se nijak nepředvedl a Wincott - škoda mluvit.(4.4.2003)

Poslední film Ridleyho Scotta, ve kterém se pokusil o něco víc než jen předvádění hezky barevných obrázků (alespoň na pár let). Jako by od té doby ztratil touhu předávat dechberoucí vize. Filmu vévodí výkon Gerarda Depardie, ale má i skvělé vedlejší postavy - královna Sigourney Weaver s účesem po vzoru Cher, Tchéky Karyo jako kapitán Pinon, který tu působí docela legračně dokud diváka nezmrazí hláškou: "Du vychcat to zlato" ... V neposlední řadě ještě Michael Wincott, jehož "černá" kreace sice opakuje podobné výkony z Vrány nebo Robina Hooda, ale je dostatečně démonická. Scéna, kdy přijede na koni do vesnice má až mystickou atmosféru.... K tomu slavná Vangelisova hudba, monumentální, autenticky roztřesené záběry, a vůbec příběh člověka, který byl svědkem zrodu a pádu vlastního díla, načež na něj všichni zapomněli a sláva připadla někomu jinému.Pro mě rozhodně velmi dobrý film. PS: není architektura použitá ve filmu anachronismus? 1492 je ještě gotika, pozdní,ale přece. V Itálii už sice vznikaly první renesanční stavby, ale to, co si Columbus ve filmu přiveze do Ameriky (od Leonarda da Vinci:-) bylo spíš spíš baroko, což je na konci 15. století nesmysl...(14.4.2004)

Vítězství formy nad obsahem, "obrazů" nad dějem. Tenhle film se v některých aspektech podobá Tenké červené linii. Zdobí ho nádherná hudba a poutavé záběry, ale snaží se příliš "filosofovat" a příiš se zabývá pocity a myšlenkami postav (na úkor "akce").(7.8.2002)

Je to tak, snaha po obrovském poselství se nesmí přehánět. Stačilo mi vidět Dobytí Ráje jednou, a nějak už netoužím ho vidět znovu. Tím nechci říct, že by se mi film nelíbil, to ne. Ale něco se muselo stát špatně, když se na film určitých nezadatelných kvalit nechcete znova podívat dřív než za takových deset let, čistě pro připomenutí. Jinak samozřejmě povinně zmiňuji Vangelisův (možná) vrchol kariéry.(1.6.2005)