1492: Dobytí ráje

• slovenský

1492: Dobytie raja

Dobrodružný / Drama / Historický / Životopisný

Velká Británie / USA / Francie / Španělsko, 1992, 149 min

Audio vizuální pastva, kolikrát jsem to viděl? Pětkrát, šestkrát? A stejně nemám dost. Zajímavé pojetí příběhu Kolumba, skvělý Depardieu. Příznivci umění Ridleyho Scotta jsi přijdou na své, umí někdo takhle natočit takové scény, tak pracovat s barvami?(5.1.2009)

Nádherný a velkolepý příběh. Brány nového světa, začátek konce indiánského národa. Drama lidských životů. Předzvěst budoucích bojů. Tempo vyprávění je pomalejší, ale to je právě ono...(1.8.2002)

Povedal by som, že Ridley Scott vzdal Kolumbusovi najväčšiu poctu tým, že sa rozhodol ukázať ho ako normálneho chybujúceho muža a nie nudnú legendu našej/americkej histórie. Nie je to priamo životopis, ten by svojský Scott zrejme ani nedokázal nakrútiť. Vyzdvihnúť treba monštruóznu Vangelisovu hudbu, výpravu, šialeného zloducha Michaela Wincotta... je toho veľa, ale nie je to ľahko stráviteľný film (už len dĺžkou). A ešte dve veci: 1 - film sa stal vyloženým prepadákom; 2 - po VOTRELCOVI sa tu pod Scottovou taktovkou zasa (aj keď teraz skôr len symbolicky) mihla Sigourney Weaverová (v úlohe dôstojnej kráľovnej, ktorá Kolumbusovi "požehná").(18.12.2004)

Super. Příběh, scenérie, herci... prostě super.(4.5.2012)

Historická epika, ktorú NAPLNO docení asi len málokto. Ridley sa z každej jednej minúty stopáže snaží vyšťaviť absolútne maximum a pritom všetkom nemáte pocit, že by vás chcel opantať nejakými srdcervúcimi scénami. __ Zdĺhavé filmy mi v žiadnom prípade neprekážajú, pokiaľ je čo vychutnávať/na čo sa pozerať. A zaručujem vám, že zde môžete precítiť naozaj každý detail, každú jednu omrvinku, ktorú vám režisér predhodí pod nos. Pripočítajte si ešte skvostne zahraného Columbusa ala Depardieu, neuveriteľne zákerného Moxicu ala M. Wincott, hlavnú skladbu filmu, ktorá vám bude ešte niekoľko hodín po premietaní znieť v ušiach, a dostanete nadmieru nedocenený, veľkolepý príbeh dobytia raja - 1492.(5.9.2010)

• - Ve stejném roce byl v kinech uveden také další film zpracovávající stejnou tématiku, a to Kryštof Kolumbus (1992). (topesto)

• - Původní název zněl jednoduše Columbus. (HellFire)

• - Film byl uveden k příležitosti k 500. výročí cesty Kryštofa Kolumba. (Terva)