1492: Dobytí ráje

• slovenský

1492: Dobytie raja

Dobrodružný / Drama / Historický / Životopisný

Velká Británie / USA / Francie / Španělsko, 1992, 149 min

Film mě nenudil ani trochu (a to dlouhé filmy moc v lásce nemám), Dépardieu je úžasný, Vangelisova hudba slavnější než film sám a Ridley je prostě filmový malíř - měl by točit jen historické filmy, kde může svůj cit pro estetično plně využít. Jinak hodně nedoceněný film. Scény odplutí, přistání, zvedání zvonu či hurikánu jsou přesně tím, co na filmech miluju. Navíc mi vykreslení Columbovy postavy přišlo i dost komplexní.(17.7.2003)

Jeden z nejúžasnějších filmů na světe.Dokonalá režie,úchvatná výprava,neskutečné herecké výkony a vše podtržené Vangelisovou geniální hudbou.Ani jedna soška akademie,ani jeden Oscar,malé tržby...další důkaz toho,jak omezení a tupý jsou diváci na celym světě. 100%(22.11.2008)

Ta Vangelisova hudba, jak se mi před pár lety líbila, tak teď už leze na nervi. Film dobrej.(15.4.2004)

Snad každý záběr z tohoto spektáklu by mohl posloužit jako obraz do galerie. Ridley Scott prostě nezapře svůj cit pro kompozici. Pastva pro oči i uši, která na televizní obrazovce hodně ztrácí. Scott prohlásil, že by si nedovedl představit jako Columba nikoho jiného, než Depardieua. Nezbývá, než souhlasit. Ovšem američani měli jiný názor, neboť si v recenzích utahovali z Depardieuovi angličtiny a film tam propadl...Jinak nuda to není ani omylem, ovšem kdo chrochtá blahem nad klipovitou režií Michaela Baye, toho bude pomalejší tempo vyprávění asi nudit...(24.5.2002)

Povedal by som, že Ridley Scott vzdal Kolumbusovi najväčšiu poctu tým, že sa rozhodol ukázať ho ako normálneho chybujúceho muža a nie nudnú legendu našej/americkej histórie. Nie je to priamo životopis, ten by svojský Scott zrejme ani nedokázal nakrútiť. Vyzdvihnúť treba monštruóznu Vangelisovu hudbu, výpravu, šialeného zloducha Michaela Wincotta... je toho veľa, ale nie je to ľahko stráviteľný film (už len dĺžkou). A ešte dve veci: 1 - film sa stal vyloženým prepadákom; 2 - po VOTRELCOVI sa tu pod Scottovou taktovkou zasa (aj keď teraz skôr len symbolicky) mihla Sigourney Weaverová (v úlohe dôstojnej kráľovnej, ktorá Kolumbusovi "požehná").(18.12.2004)