Vetřelec

Alien

Alien

Votrelec

Horor / Sci-Fi

Velká Británie / USA, 1979, 117 min (Director's cut: 116 min)

Ridley Scott

Dan O'Bannon

Derek Vanlint

NFR 2002, Oscar 1 : Vizuální efekty + 1 nominace: Výprava(20.2.2004)

Nekompromisní, ke konci depresivní sci-fi horor, založený hlavně na atmosféře (v mém případě ale ne děsivé). Akce je tak akorát k jejímu udržení. Velké plus je samotné výtvarné ztvárnění, za kterým všichni víme kdo stojí... Ve výsledku na svojí dobu velmi moderně působící snímek.(12.7.2006)

Filmy, u kterých jsem byl zaražený do gauče a ani nedýchal, bych možná spočítal na prstech jedné ruky. Vetřelec do této skupiny rozhodně patří. Scottovi se podařilo vytvořit neuvěřitelně hutnou atmosféru plnou děsivých momentů. Bohužel je to místy až příliš utahané. Při projekci nedoporučuji konzumaci jídla, pravděpodobně to z vás stejně poletí ven.(7.11.2010)

Snímek, kterým se Ridley Scott zařadil po bok nejlepších režisérů. Neskutečně hustá atmosféra, která na vás bude dýchat doslova z každého záběru. Tohle dílko muselo ve své době být neuvěřitelným hitem a ze Sigourney Weaver udělalo hvězdu první velikosti. Pro mě jasných pět hvězdiček, protože je jen málo filmů s takhle geniální atmosfétou, která dokáže takhle pohltit....(20.12.2007)

rozpocet $11 million trzby celosvetovo $104,931,801(5.11.2006)

• - Modrá světla, která jsou k vidění v sále s vejci v mimozemském vraku, byla vypůjčena od hudební skupiny The Who, která je používala pro svou laserovou koncertní show. (-bad-mad-wolf-)

• - Obraz H. R. Gigera "Necronomicon" sa stal základom pre design votrelca. (Shakers)

• - Během scény probuzení z hyperspánku musely Veronica Cartwright hrající Lambertovou a Sigourney Weaver jako Ripleyová mít přilepené bílé lepící pásky přes své bradavky, aby neměl film problém s uvedením v některých zemích. (don corleone)