Vetřelec

Alien

Votrelec

Horor / Sci-Fi

Velká Británie / USA, 1979, 117 min (Director's cut: 116 min)

Ridley Scott

Dan O'Bannon

Derek Vanlint

Snímek, kterým se Ridley Scott zařadil po bok nejlepších režisérů. Neskutečně hustá atmosféra, která na vás bude dýchat doslova z každého záběru. Tohle dílko muselo ve své době být neuvěřitelným hitem a ze Sigourney Weaver udělalo hvězdu první velikosti. Pro mě jasných pět hvězdiček, protože je jen málo filmů s takhle geniální atmosfétou, která dokáže takhle pohltit....(20.12.2007)

Po sedmi letech jsem si film, kvůli kterému se o film jako takový začal zajímat, pustil znovu. Překvapilo mě, že za ta léta neztratil nic ze své působivosti. Snad jenom to, že ony legendární momenty si pamatuji až dostatečně živě na to, aby mě dokázaly nějak vyděsit, či napnout. Ale toť čistě subjektivní pocit, protože Scottova promyšlená režie, ve které dokonale ždíme všechny podstatné prvky – chladnou výpravu kosmické lodi, hru světel a stínů, Goldsmithovu hudbu, racionální posádku a v neposlední řadě legendárního nezvaného hosta, dokáže i po letech uchvacovat. Dnešní generaci (mých současníků), pro které se filmová hrůza vyrábí formou vřískajících teenagerů a remaků asijských bubáků, už tenhle vesmírný opus zřejmě nic neřekne, ale za ta léta už není podstatné co, ale jak! Bez kapky nostalgie, s plným vědomím ‚stárnutí‘, bez debat stále strhující pecka.(21.2.2009)

Když se všichni tak shodujete na tom, jaký je to bezvadný film, tak mi tedy vysvětlete, proč u něj pokaždé usnu. :-) Ne, vážně, nevím přesně čím to je, ale Vetřelec mě nechává úplně lhostejným. Celého jsem ho viděl snad až napočtvrté. S pomocí smrtící dávky kofeinu. 50%(13.6.2006)

Nevím, jak je to možný, ale za celý život jsem viděl akorát čtvrtýho Vetřelce. Proč, to opravdu nechápu, ale chtěl jsem to co nejrychleji napravit. Vždyť první tři díly režírovali režiséři, kteří doteď mají ve filmu v Americe hlavní slovo. Ridley Scott se ale s počátkem tohodle kultu popral fakt parádně. Nejenom, že jsem měl strach z temnoty, měl jsem taky strach ze samotnýho vetřelce, kterýho si Giger namodeloval opravdu moc hezky. On celkově má v hlavě docela zvláštní věci. Vymodelovat Vetřelce zrovna takhle by nedokázal každý, ale jemu to nedělá žádný problém. Taky díky tomu jsem z filmu byl tak vyjukanej. Vždyť já tam ty vetřelčí chapadla viděl snad v každý scéně. Sigourney si jde, kamera nahlíží na její ksicht a za zádama už vetřelec vykukuje, chapadlo se pohybuje a nejhorší je...že divák čeká a čeká a Sigourney nic neví. Já vlastně ani nevím, kde jsem se s touhle věcí ve filmu vůbec setkal. To je takovej napínák, že mít pásek u kalhot, tak okamžitě rupne a odstřelí na orbitě nějakej asteroid.(16.5.2011)

i za deset let to bude film, který nestárne... budou pořád stejní fanoušci a nový budou přirůstat... hnusný monstrum z vesmíru versus Sigourny Weaver, princezna bojovnice :) hororová klasika(31.3.2009)

• - Zpěvák Chris De Buryn v aukci za loutku Vetřelce zaplatil neuvěřitelných 30 tisíc liber. (Džejkop)

• - Duchovním otcem samotného monstra je Hans Ruedi Giger, švýcarský umělec, který spolupracoval na scenériích filmu a vetřelec se stal pevnou součástí jeho celoživotního díla. Giger za svou práci na filmu Vetřelec získal Oscara. Toto ocenění ale, po nařčení z pornografie v souvislosti se svým dílem Erotomechanics, symbolicky vrátil. Vyjádřil tím pohrdání nad nepochopením svého díla. (Danny F.)

• - Scenárista Dan O'Bannon zahrnul do filmu sexuální podtext kvůli vyvolání trachu. Podle jeho slov: "Sex lidi zneklidňuje", a proto skrz sexualitu zaútočil na diváky. Řeč je především o scéně, kde se Facehugger (vývojové stádium Vetřelce) přichytí na hlavu muže. Tento akt by měl připomínat homosexuální orální znásilnění. (Vikyy98)