Vetřelec

Alien

Alien

Votrelec

Horor / Sci-Fi

Velká Británie / USA, 1979, 117 min (Director's cut: 116 min)

Ridley Scott

Dan O'Bannon

Derek Vanlint

Ridley Scott je pan režisér a obdivuji, jak dokáže natočit spoustu různých žánrů. Tenhle sci-fi horor je mistrně zrežírovaný a kdyby ho dostal do ruky někdo jiný, nevím, jak by to mohlo dopadnout. Ale takhle si můžeme sednout a bát se toho, co vlastně skoro celý film není vidět.(10.11.2003)

K tomuto ani niet co dodat, absolutne nadcasova zalezitost, ktora aj po 30-tich rokoch prekona vsetkych vo svojom zanri. Famozne, ale nieco mi brani dat plny pocet. Mozno po vzhliadnuti vsetkych casti prehodnotim svoje rozhodnutie.(19.8.2009)

Po sedmi letech jsem si film, kvůli kterému se o film jako takový začal zajímat, pustil znovu. Překvapilo mě, že za ta léta neztratil nic ze své působivosti. Snad jenom to, že ony legendární momenty si pamatuji až dostatečně živě na to, aby mě dokázaly nějak vyděsit, či napnout. Ale toť čistě subjektivní pocit, protože Scottova promyšlená režie, ve které dokonale ždíme všechny podstatné prvky – chladnou výpravu kosmické lodi, hru světel a stínů, Goldsmithovu hudbu, racionální posádku a v neposlední řadě legendárního nezvaného hosta, dokáže i po letech uchvacovat. Dnešní generaci (mých současníků), pro které se filmová hrůza vyrábí formou vřískajících teenagerů a remaků asijských bubáků, už tenhle vesmírný opus zřejmě nic neřekne, ale za ta léta už není podstatné co, ale jak! Bez kapky nostalgie, s plným vědomím ‚stárnutí‘, bez debat stále strhující pecka.(21.2.2009)

Nejslavnější představitel alienovského žánru, jemuž tematicky příbuzní následovníci nesahají mnohdy ani po kolena. Má starší sestra mi vyprávěla, že během promítání u nás v kině (za totáče-jaký div!) se jedna divačka nestačila odklidiit ze sálu a během jedné vypjaté scény se pozvracela. Dneska už by Alien asi nikoho nešokoval, ale tehdy to bylo něco úplně nového, neviděného. Za to patří dík hlavně dvoum lidem: Ridley Scottovi, který byl ve formě a H.R.Gigerovi, bez jehož vizionářství by výsledek zřejmě nebyl tak uspokojivý.(2.3.2003)

Působivější filmové monstrum neexistuje... Horror movie of the year(15.8.2007)