Vetřelec

Alien

Alien

Votrelec

Horor / Sci-Fi

Velká Británie / USA, 1979, 117 min (Director's cut: 116 min)

Ridley Scott

Dan O'Bannon

Derek Vanlint

První setkání filmových diváků s vetřelcem. Temná procházka nekonečně prázdným vesmírem s Ridley Scottem, který brnká na všechny divákovi smysli a vychutnává si jeho očekávání. I po neskutečných 30ceti letech tento film nestárne, protože sází na "nesmrtelnou" hororovou pravdu, že se divák bojí nejvíce toho, co nevidí. Možná si někdo vychutnává pohledy na kapající sliny, plavající vetřelce nebo jiné pochoutky, ale už v žádném díle není tak silná a nepříjemná atmosféra jako právě tady. Ani chvílemi levnější prostředí nezamrzí, protože prostě nedostanete šanci myslet a budete se bát. Jeden ze stěžejních sci-fi snímků filmové historie, naplno využívající mechanizmů hororů. Ridley Scott si zaslouží potlesk.(5.6.2004)

Klasika, která na mě dnes už působí spíš svým dokonalým vizuálním designem z dílny R. H. Geigera než strašidelným dojmem jako při prvním shlédnutí. Přesto nelze než obdivovat um R. Scotta v navozování atmosféry ohrožení a v práci se "zaběhanými" horrorovými postupy, které se v jeho provedení staly kvintesencí moderní sci-fi horrové filmařiny.(27.1.2004)

K tomuto ani niet co dodat, absolutne nadcasova zalezitost, ktora aj po 30-tich rokoch prekona vsetkych vo svojom zanri. Famozne, ale nieco mi brani dat plny pocet. Mozno po vzhliadnuti vsetkych casti prehodnotim svoje rozhodnutie.(19.8.2009)

i za deset let to bude film, který nestárne... budou pořád stejní fanoušci a nový budou přirůstat... hnusný monstrum z vesmíru versus Sigourny Weaver, princezna bojovnice :) hororová klasika(31.3.2009)

Ridley Scott je pan režisér a obdivuji, jak dokáže natočit spoustu různých žánrů. Tenhle sci-fi horor je mistrně zrežírovaný a kdyby ho dostal do ruky někdo jiný, nevím, jak by to mohlo dopadnout. Ale takhle si můžeme sednout a bát se toho, co vlastně skoro celý film není vidět.(10.11.2003)

• - Obraz H. R. Gigera "Necronomicon" sa stal základom pre design votrelca. (Shakers)

• - Interiéry USCSS Nostromo byly vyrobeny z trupů vyřazených letadel, ze starých přístrojů a součástek posbíraných po šrotištích. Nejednalo se o jednotlivé segmenty, ale celek. I štáb byl nucen procházet chodbami na místa natáčení. (Kriklan49)

• - Celkem bylo vytvořeno 130 vajec Vetřelce pro záběr na jeho pole s kuklami. (don corleone)