Uneseni (TV seriál)

Drama / Sci-Fi

USA, 2002, 10x84 min

Leslie Bohem

Laura Karpman

Dakota Fanning, Matt Frewer, Emily Bergl, Heather Donahue, Joel Gretsch, Adam Kaufman, John Hawkes, Ryan Hurst, Camille Sullivan, Eric Close, James McDaniel, Andy Powers, Steve Burton, Catherine Dent, Julie Ann Emery, Jason Gray-Stanford, Desmond Harrington, Brian Markinson, Tina Holmes, Roger R. Cross, Anton Yelchin, Ken Pogue, Michael Moriarty, Justin Chatwin, Ryan Merriman, Ian Tracey, Gabrielle Rose, Julie Benz, Andrew Jackson, Tobias Mehler, Timothy Webber, Jay Brazeau, Elle Fanning, R. Nelson Brown, Fulvio Cecere, Janet Wright, Erin Karpluk, Sam Easton, Emily Holmes, Aaron Douglas, Kevin Durand, Gwynyth Walsh, Antonio Cupo, Max Martini, Jonathon Young, Mark Hildreth, Nolan Gerard Funk, Alessandro Juliani, Ryan Robbins, Ty Olsson, James Kirk, Jeffrey Ballard, Chad Donella, David Paetkau, Elissa Sursara, Willie Garson, Ben Cotton, Brittney Irvin, Terry Chen, Kevin G. Schmidt, Serge Houde, Fred Koehler, Philip Granger, Aaron Pearl, Kimani Ray Smith, Sarah-Jane Redmond, Steven Grayhm, Matthew Currie Holmes, Jesse Hutch, Karen Austin, Devin Douglas Drewitz, Peter Benson, Rob LaBelle, Jerry Wasserman, Peter Bryant, James Hutson, John B. Lowe, Patrick Gallagher, Tom Heaton, Alf Humphreys, Don Thompson, Stephen E. Miller, Dean Wray, Brent Stait, Steve Makaj, Colleen Winton, Rondel Reynoldson, Michael Soltis, Glynis Davies, Paralee Cook, Richard Stroh, Lachlan Murdoch, Malcolm Stewart, Andrew Johnston, Terry David Mulligan, Fred Henderson, Matthew Walker

Eric Goldfarb

Scénografie:

Chris Gorak

Moje oblíbená tématika, výborný rozjezd. Jak jsem byl malý, tak v části odehrávající se na Aljašce jsem se dokonce bál, ale postupem času to ztrácí na tajemnu a napětí, závěrečné vysvětlení mě taky až tak moc neuspokojilo, prostě poslední třetina seriálu je založená spíš na úžasném představení malé Dakoty. 75%(29.3.2010)

Tak tohle téma mám moc rád. Už když německý ufolog Michael Hesemann ve své knize podotknul, že sám S.Spielberg se chopil projektu zfilmování všech doposud známých faktů, mé srdce zaplesalo. Unesená letka za II.světové války, Roswell, tajné laboratoře,únosy lidí. Touha ZHLÉDNOUT vše, o čem jsem doposud jen četl byla veliká a celý projekt předčil mé očekávání. Spousta lidí NÁS může považovat za blázny, přesto když si odmyslí podtext, můžou sledovat řemeslně odvedený scifi seriál. Všechny ,,fakta“ zabaleny do osudů tří rodin, se skvělou D.Fanning , která tomu všemu dává takový lidštější rozměr. A všichni, kteří nevěří a nehledají odpovědi na otázky typu – proč jsou tady?, by se stejně měli podívat za ucho, jestli tam náhodou nemají značku. Náhoda je totiž blbec.....(27.11.2006)

O seriálu jsem věděl jen to, že je o mimozemšťanech a má v něm prsty Spielberg. Tudíž jsem očekával hodně. O to větší bylo moje zklamání, když jsem zjistil, že mimozemšťani jsou zde jen vedlejší produkt a celkově se jedná o velice nudný seriál, který postrádá atmosféru a napětí.(17.3.2009)

Steven Spielberg sa touto mini sériou vracia k svojim Blízkym stretnutiam. Tentokrát je však séria len slabším odvarom (opačne ako pri Ryanovi a Band of Brothers). Po zhliadnutí všetkých 10 dielov som sa rozhodoval medzi 3 až 3 1/2 *. Prikloním sa k nižšiemu hodnoteniu (posledný diel je naozaj veľmi trápny). K plusom mini série radím casting - niektoré postavy sú obsadené dokonale bradpittovský kapitán Joela Gretscha, cronenbergovský doktor či talentovaná Dakota Fanning (prirodzene roztomilá, ale mínusom boli jej nudné monológové komentáre). Niektoré časti sú nadpriemerné (skôr 1/2 série) - vrcholom bola vynikajúca lesná časť ala Akty-x s fantastickou atmosférou. V závere však dochádza dych a najmä po nástupe Dakoty Fanning sa séria topí v nezáživnom klišé. A ešte jeden zápor - kto preboha navrhoval tie ufá (tie farby sú horšie ako v ID). Celkovo je ale séria slušnou sci-fi, ktorá podľa mňa môže výraznejšie osloviť len sci-fi priaznivcov, ale ako pohodová odpočinovka (u mňa na nedelné večery) padla dobre.(16.3.2005)

• Matty

První díl dobrý, druhý díl dobrý, třetí díl ucházející, čtvrtý díl a všechny další byly jenom slabým odvarem téhož - stále stejně nudní herci, stále stejně průhledné charaktery, stále stejně nestravitelná dávka patosu a hollywoodské vykonstruovanosti. Po Bratrstvu neohrožených bych od Spielberga čekal něco serióznějšího.(14.7.2006)

• - Seriál získal cenu Emmy 2002 v kategorii nejlepší minisérie. (Terva)

• - Příběhy o únosech a zpozorování UFO se zakládají na opravdových příbězích lidí, kteří věří na mimozemšťany. (HappySmile)

• - Ve třetím díle zkoumá Owen Crawford fotografii neznámého manželského páru, který byl unesen mimozemšťany. Tento obrázek je skutečná fotka Betty a Barneyho Hillových, kteří se na začátku 70. let proslavili, když se při hypnoterapii údajně odhalilo, že byli uneseni vetřelci. (HappySmile)