Černý jestřáb sestřelen

Black Hawk Down

Black Hawk Down

Čierny jastrab zostrelený

Drama / Historický / Válečný

USA / Velká Británie, 2001, 144 min (SE: 152 min)

rozpočet $92 million otvárací víkend $28,611,736 celosvetový zisk $172,989,651.Jeden z mojich najoblubenejších filmov je to hotové akčné inferno,absolútne ma to omráčilo a zarazilo do sedačky. Rydley scott je absolútny boh čo sa tyká vyzuálnej stranky.Už len musím dodať absolútne naaaaaaaaaaaaaadhernu hudbu Hansa Zimmera to je vážne niečo neskutočné.A aby som nezabudol, Josh Harnet sa stal po tomto filme mojim miláčikom(24.3.2006)

Svým zpracováním, režií, hereckými výkony či speciálními efekty jistě nadprůměrný film. Na mě to film působí velmi syrově, všudypřítomným násilím bez většího smyslu stereotypně a nezáživně.(4.3.2008)

Veliký filmový zážitek. Američané si dávají pozor aby byla ve filmu podrobně zachycena veškerá technika, výzbroj a výstroj ze skutečné války. To je vždy úžasná hostina pro filmového fanouška bitev. Tento film nám nabízí ohromně silný emoční zážitek, který se podle mě nedá k žádnému jinému válečnému filmu přirovnat. Minimum moralizování a klasické vztyčování americké vlajky se také koná svátečně. Dokonalé ztvárnění bezradnosti celé situace, kterou podporuje fakt, že se to všechno skutečně stalo. Perfektní herecké obsazení začínající od Erica Bany přes Joshe Hartnetta až po Toma Sizemora, který po Ryanovi opět dostal roli, která mu sedí nejlépe. Naprosto famózní hudba Hanse Zimmera dodává vypjatým situacím tu poslední možnou dávku válečného koření, které v nás rozpoutá nekončící směs zvláštních pocitů a myšlenkových pochodů. Po souboji s nožem v Ryanovi se mi podruhé v životě udělalo špatně ze smrti filmových postav. Šlo o dva odstřelovače, kteří se dobrovolně spustili dolů, zachránit havarované pilota, aby o pár minut později byli rozstřílení davem. Ve filmu není zobrazeno například vláčení nahých mrtvých vojáků městem. Toto si ani Ridley Scott nemohl dovolit a je to dobře, protože kdyby se zde objevilo vše, mnozí by to nedokázali rozdýchat. 100% můj TOP 10(16.12.2007)

Devadesátiminutový přímý přenos z válečné vřavy uprostřed Mogadiša. 90% Zajímavé komentáře: Gemini, k212, fantoci, wipeout, mls(9.9.2005)

Další Ridleyho film a opět další filmová lahůdka. Tentokrát tu máme čest s válečným dramatem zachycující boje v Somálsku. Výborní herci, výborná kamera a ještě lepší zvuk. Filmový zážitek, který vám v hlavě zůstane pekělně dlouho.(11.1.2008)