Černý jestřáb sestřelen

Black Hawk Down

Black Hawk Down

Čierny jastrab zostrelený

Drama / Historický / Válečný

USA / Velká Británie, 2001, 145 min (SE: 152 min)

Skvělá nepřetržitá adrenalinová akce. Skoro jako bych tam byl.(24.3.2003)

Až se vrátím domů a lidé se mě budou ptát: "Hej Hoote, proč si to dělal, chlape? Proč? Jsi nějaký válečný maniak?" Víš, co jim na to řeknu? Neřeknu zatracené slovo. Proč? Oni by to nepochopili. Oni by nepochopili, proč jsme to dělali. Nepochopili by, že je to o tvém příteli vedle tebe. O tom a o ničem jiném. // Film jako takový natočený dobře. A je to americký film, navíc o amerických vojácích, tak já nevím, s tou agitkou se tak trochu asi i počítá, ne?(17.3.2008)

Oscar 2 : Střih, Zvuk + 2 nominace: Režie, Kamera(5.3.2004)

Devadesátiminutový přímý přenos z válečné vřavy uprostřed Mogadiša. 90% Zajímavé komentáře: Gemini, k212, fantoci, wipeout, mls(9.9.2005)

Úžasně natočená nuda. Chvíli je Black Hawk Down velmi intenzivní zobrazení válečného pekla, s přibývajícími minutami mě to neustálé střílení (spolu se střídavě hrdinskými či vystrašenými řečmi) začalo nudit, ke konci už jsem film sledoval jen jedním okem. Na mne to prostě bylo příliš popisné, dávám přednost vyprávěcím snímkům.(4.6.2010)

• - Počas toho, ako v 48. minúte prebieha streľba, si môžeme všimnúť, že Hoot (Eric Bana) má nasadené rukavice, ktoré v nasledujúcich záberoch miznú a opäť sa objavia. (marciano)

• - Film byl parodován v seriálu Simpsonovi. (Nach)

• - Ministerstvo obrany poskytlo producentům celou četu Army Rangers, kteří natáčeli například scény, kde vojáci rychle slaňují z helikoptéry. (becki_tu)