Černý jestřáb sestřelen

Black Hawk Down

Black Hawk Down

Čierny jastrab zostrelený

Drama / Historický / Válečný

USA / Velká Británie, 2001, 145 min (SE: 152 min)

Akce, která měla původné trvat půl hodiny a protivníci neměli klást žádný odpor, se zvrtla v boj o holý život, při kterém část elitní armádní jednotky USA musela bojovat proti několika násobné přesile. Ridley Scott natočil neuvěřitelně syrový a realistický snímek, který se může zařadit po bok nejlepších válečných snímků. Snímek hodně pozvedává výborně vybraná hudba a brilantní střih, který byl po zásluze odměněn Oscarem.(16.1.2008)

Ze startu musím říct, že kniha dokázala lépe vykreslit kontrast mezi očekáváním hladkého průběhu a katastrofálním výsledkem mise v Mogadishu. Zfilmovaný Černý jestřáb vlastně ani nijak nepoukazuje na ten klíčový element překvapení, na obrovské komplikace, popř. na opravdu kritické situace (snad vyjma té se stehenní tepnou), Černý jestřáb Ridleyho Scotta působí jako "normální" válečný film o úspěšné misi a o síle amerických elitních jednotek, což je trošku škoda. Natočen je však velmi dobře, kamera se hýbe tak akorát, střílí se odevšad a o exploze také není nouze. Hudba je v neakčních pasážích vynikající, ale naopak když hraje u přestřelek, tak je dle mě dosti nevhodná (ubírá na pocitu realističnosti). Celkově velmi slušný zážitek z moderní války... 7/10(16.8.2014)

Krásny film, nad ktorým však neviem prečo, neviem kvapnúť slzu.(3.10.2008)

Pulzující válečná vřava, na níž je nahlíženo syrovým okem, které si udržuje permanentní nadhled a nesnaží se nikoho soudit. Sled podmanivých obrázků a dechberoucích scén je doplněn o chytlavý etnický soundtrack Hanse Zimmera a nemá jediného slabého místa v obsazení. Více takových filmů, které člověku nedovolí pouze povrchně nahlédnout, ale i „prožít“(21.7.2006)

Válečný film pod vedením Michelangela filmového obrazu. Vizuální orgasmus. Ozvučením nejlepší válečný film, co jsem kdy viděla. Jenomže ani geniální forma nedokáže vždy plně zachránit obsah.(12.11.2005)