Černý jestřáb sestřelen

Black Hawk Down

Black Hawk Down

Čierny jastrab zostrelený

Drama / Historický / Válečný

USA / Velká Británie, 2001, 145 min (SE: 152 min)

Po dobrou polovinu svého trvání je to jeden z nejrealističtěji akčních a do děje vtahujících válečných filmů (možná i filmů obecně), jedna velká přestřelka v zaprášených ulicích somálského hlavního města. Moje jediná výtka je taková, že postav a dění je tolik, až je občas těžké se v tom vyznat. Ale šlo to vůbec natočit líp? "Y'know what I think? Don't really matter what I think. Once that first bullet goes past your head, politics and all that shit just goes right out the window."(26.8.2011)

Akce, která měla původné trvat půl hodiny a protivníci neměli klást žádný odpor, se zvrtla v boj o holý život, při kterém část elitní armádní jednotky USA musela bojovat proti několika násobné přesile. Ridley Scott natočil neuvěřitelně syrový a realistický snímek, který se může zařadit po bok nejlepších válečných snímků. Snímek hodně pozvedává výborně vybraná hudba a brilantní střih, který byl po zásluze odměněn Oscarem.(16.1.2008)

Skutečná válka.... Skutečný svět .... VÁLKA ŽIVĚ!(5.6.2004)

Pulzující válečná vřava, na níž je nahlíženo syrovým okem, které si udržuje permanentní nadhled a nesnaží se nikoho soudit. Sled podmanivých obrázků a dechberoucích scén je doplněn o chytlavý etnický soundtrack Hanse Zimmera a nemá jediného slabého místa v obsazení. Více takových filmů, které člověku nedovolí pouze povrchně nahlédnout, ale i „prožít“(21.7.2006)

Úžasně natočená nuda. Chvíli je Black Hawk Down velmi intenzivní zobrazení válečného pekla, s přibývajícími minutami mě to neustálé střílení (spolu se střídavě hrdinskými či vystrašenými řečmi) začalo nudit, ke konci už jsem film sledoval jen jedním okem. Na mne to prostě bylo příliš popisné, dávám přednost vyprávěcím snímkům.(4.6.2010)

• - Z natáčení si herci odvezli domů osm psů. (HellFire)

• - Somálské vojáky ztvárnili členové marocké armády. (HellFire)

• - Film byl parodován v seriálu Simpsonovi. (Nach)