Černý jestřáb sestřelen

Black Hawk Down

Black Hawk Down

Čierny jastrab zostrelený

Drama / Historický / Válečný

USA / Velká Británie, 2001, 145 min (SE: 152 min)

Pulzující válečná vřava, na níž je nahlíženo syrovým okem, které si udržuje permanentní nadhled a nesnaží se nikoho soudit. Sled podmanivých obrázků a dechberoucích scén je doplněn o chytlavý etnický soundtrack Hanse Zimmera a nemá jediného slabého místa v obsazení. Více takových filmů, které člověku nedovolí pouze povrchně nahlédnout, ale i „prožít“(21.7.2006)

Soundtrack Hans Zimmer: 1. Hunger [6:35] ,2. Barra Barra - Rachid Taha [5:47] ,3. Vale of Plenty [2:27] ,4. Chant [2:33] ,5. Still [4:48] ,6. Mogadishu Blues [2:53] ,7. Synchrotone [8:55] ,8. Bakara [3:12] ,9. Of the Earth [2:19] ,10. Ashes to Ashes [4:43] ,11. Gortoz A Ran J'Attends - Denez Prigent/Lisa Gerrard [5:51] ,12. Tribal War [2:39] ,13. Leave No Man Behind [6:18] ,14. Minstrel Boy - Joe Strummer/The Mescaleros [5:42] ,15. Still Reprise [2:12],(9.6.2011)

Oscar 2 : Střih, Zvuk + 2 nominace: Režie, Kamera(5.3.2004)

Do ,,Saving Private Ryan" pro mne nebyla filmová válka válkou. Ryan teď dostal bráchu - Jestřába, který ho trumfuje kvalitou scénáře...... VÝBORNEJ OBRAZ I ZVUK! Barevný filtry kamery už v úvodu ukazují, že tohle bude jiná podívaná. A to nejlepší teprve přijde! Perfektní přenesení emocí z filmu na diváka - pane Scott, smekám! Boj ve městě - FAMÓZNÍ! Kamera ,,hraje" barvami, hudba dokonale splývá s dějem a přesně vystihuje vše, co vidím. Boj ,,několika" vojáků proti celému městu sebou nese mnoho myšlenek. Napadá mě: to si ti amíci musej pořád něco dokazovat? Tohle není Irák. Tohle je mnohem složitější. HŮ-A!(30.1.2007)

Na Black Hawk Down je krásně vidět, že by se film měl v ideálním případě hodnotit v kontextu doby, kdy vznikl. Z dnešního pohledu totiž působí jeden z nejznámějších počinů Ridleyho Scotta poněkud staře. To, co před 15 lety mohlo být vnímáno jako klipovitý střih, dnes vypadá trochu nadneseně jako "zívačka pro důchodce".(5.12.2015)

• - Když plukovník McKnight (Tom Sizemore) říká, že Somálci budou "napumpovaní" khatem, má na mysli tropickou rostlinu, jejichž listy se žvýkají a zvyšuje lidské odhodlání a snižuje pud sebezáchovy. Díky závislosti na této droze Aidid také udržoval bojovníky v milicích, protože se těžko shání. (Sealteam6)

• - Scéna, kedy dvaja ostreľovači z Delta Force požiadajú o zosadenie pri zostrelenej helikoptére sa udiala aj v skutočnosti. Ostreľovačom Randymu Shughartovi a Garymu Gordonovi udelil kongres najväčšie vojenské vyznamenanie - medailu cti (Medal of Honor). (Odpocivadlo)

• - Fotka ženy a dítěte, na kterou se jeden z vojáků podívá, je ve skutečnosti fotkou manželky a potomka herce Erica Bany. Oddělení rekvizit totiž zapomnělo udělat fotku jeho filmové manželky a dítěte, a tak požádali manželku Erica Bany, která s ním cestovala po celou dobu natáčení, zda by mohli ve filmu použít jejich skutečnou fotku. (becki_tu)