Černý jestřáb sestřelen

Black Hawk Down

Black Hawk Down

Čierny jastrab zostrelený

Drama / Historický / Válečný

USA / Velká Británie, 2001, 145 min (SE: 152 min)

V době, kdy jsem měl na občance sotva zaschnutý inkoust a úspěšně složil přijímačky na střední, vyrazil jsem do kina na válečný film od Ridleyho Scotta, tvůrce, který mi pár týdnů předtím v televizi zprostředkoval nefalšovanou hrůzu při setkání se slizkým mimozemšťanem. A bylo to... impozantní! Tehdy jsem odložil knížky a zamiloval se do velkého plátna. Navíc jsem využil nástupu počítačů i konexí na lidi s vysokorychlostním internetem k tomu, abych začal hltat filmy. Ve velkém. A Černý jestřáb sestřelen byl jeden z nich. Viděl jsem ho tehdy doma snad 20x. A teď, asi po desetileté pauze, jsem se k němu vrátil a nic se nezměnilo. Vlastně se to celé umocnilo. Ta nosná myšlenka o nesmyslnosti války je opravdu chatrná, ale o to ani nešlo. V rámci žánru je totiž tento film unikum. Z hlediska tvůrčí zručnosti ve zprostředkování válečné bitvy dokázal Scott s celým štábem dosáhnout maxima. Idziakowa ruční kamera v ulicích, širokoúhlé kamerové celky na vznášející se helikoptéry, zvuková stopa posílající rachot samopalů skrz celý obývák, rytmický střih udávající tempo spolu s Zimmerovou burácející hudbou. Každý šroubek, každá matka je utažena naplno. Chápu tehdejší konkurenci, ale fakt, že z oscarového klání vytěžil snímek v technických kategoriích pouze dvě sošky, mi hlava nebere. Ale čert vem ceny, tady nemám sebemenších pochyb, že ve výše vypsaném bude film udivovat i za další dekádu. Tady už není co překonávat.(31.10.2014)

Úžasně natočená nuda. Chvíli je Black Hawk Down velmi intenzivní zobrazení válečného pekla, s přibývajícími minutami mě to neustálé střílení (spolu se střídavě hrdinskými či vystrašenými řečmi) začalo nudit, ke konci už jsem film sledoval jen jedním okem. Na mne to prostě bylo příliš popisné, dávám přednost vyprávěcím snímkům.(4.6.2010)

• obitus

Americani dve hodiny strili cernochy, Ridley Scott verbuje do armady, Obitus se nudi.(17.4.2005)

Realistický obraz války...a to je vše. Ani na ten zasraný americký patriotsmus zde není místo (ovšem jak pro koho) takže se není ani třeba podrobněji rozepisovat :-)(28.4.2004)

Tenhle film má obrovské štěstí, že o něm lze říci "...natočeno dle skutečných událostí...". . . . Režisérská osobnost jako je Ridley Scott na dané téma nemohl, než natočit (vedle dokonale zrežírované akce i co se týče příběhu) skvělý válečný film. Ale pět hvězdiček mu nedám. Pět hvězdiček dávám filmům, jako je "Četa" nebo "Hlava 22", "Apokalypsu" neopomíjeje... - - - P.S. Cituji: "...Při akci bylo zabito přes 1000 Somálců. Padlo též 19 amerických vojáků...". Toť jakési postscriptum tohoto příběhu, tlumočené na závěr filmu. Amerika jest veliká. Asi tak nějak... :-|(28.1.2007)

• - Spoiler: Ve scéně, kde umírá mladý voják s poraněnou stehenní tepnou a doktor se ho snaží oživit, je možné zahlédnout střídavě otevřené a zavřené oči oživovaného vojáka. (Armin82)

• - Scéna, při které jeden z amerických vojáků vypadne z nákladního auta, byla jednou z vyřazených scén. Ridleymu Scottovi se však tato scéna zdála natolik kuriózní a zajímavá, že chtěl, aby byla ve filmu ponechána. (becki_tu)

• - Operácia na zaistenie Aidida v hoteli Olympic, ktorá je hlavnou témou filmu, mala názov "Irena". (Odpocivadlo)