Černý jestřáb sestřelen

Black Hawk Down

Black Hawk Down

Čierny jastrab zostrelený

Drama / Historický / Válečný

USA / Velká Británie, 2001, 145 min (SE: 152 min)

Jestliže jste četli knihu Marka Bowdena, tak si jednoduše uděláte představu, jak vypadají boje a město. A Ridley Scott tohle vše vyobrazil tak, jak by si to většina fanoušků knihy přála. Uvidíte ty nejdrsnější a nejreálnější obrazy války. Kromě prvního sestřelení helikoptéry, které je dosti špatně zpracované. Obsazení je krásné, tolik známých tváří a jmen. Hlavně Tom Sizemore, který je vždy předurčen k roli v uniformě. Budete-li očekávat nějaké herecké výkony, jste vedle jak ta jedle. Pokud jste však knihu nečetli, budete pravděpodobně zmatený rozeznat od sebe charaktery při větších přestřelkách. Můžete je poznat dle jmen na helmách, avšak ne všichni jej na helmě opravdu mají. Pokud jste větším fanouškem filmu, můžete je od sebe rozeznat samozřejmě podle tváří. Film nám předvádí umění Amerických speciálních jednotek, vztahy mezi jednotlivci a rivalitu mezi jednotkami. Černý jestřáb sestřelen je dobrý film, založený na skutečné události. Já sám se o speciální jednotky zajímám a po shlédnutí je ještě více respektuji. A vy nejspíš budete také. Na film se určitě podívejte.(15.5.2005)

Do ,,Saving Private Ryan" pro mne nebyla filmová válka válkou. Ryan teď dostal bráchu - Jestřába, který ho trumfuje kvalitou scénáře...... VÝBORNEJ OBRAZ I ZVUK! Barevný filtry kamery už v úvodu ukazují, že tohle bude jiná podívaná. A to nejlepší teprve přijde! Perfektní přenesení emocí z filmu na diváka - pane Scott, smekám! Boj ve městě - FAMÓZNÍ! Kamera ,,hraje" barvami, hudba dokonale splývá s dějem a přesně vystihuje vše, co vidím. Boj ,,několika" vojáků proti celému městu sebou nese mnoho myšlenek. Napadá mě: to si ti amíci musej pořád něco dokazovat? Tohle není Irák. Tohle je mnohem složitější. HŮ-A!(30.1.2007)

Realistický obraz války...a to je vše. Ani na ten zasraný americký patriotsmus zde není místo (ovšem jak pro koho) takže se není ani třeba podrobněji rozepisovat :-)(28.4.2004)

Jeden z nejdebilnejsich valecnejch filmu co sem kdy videl. Dlouho jsem premejslel proc se mi ten film nelibi, protoze ono na nem nic tak spatnyho neni. Je tady narvana spousta vybornejch hercu, ktery hrajou dobre. Prestrelky jsou docela realisticky a kamera je jednim slovem nadherna. Hudba moc dobra neni a pohybuje se mezi prumernou a naprosto odpornou, ale znam i horsi. Jenze ja se u tohohle filmu nehorazne nudil. Nejdriv tu je takova seznamovaci hodinka, kdy je videt jak jsou vojaci na zakladne a nejaky informace proc bojujou a takovy blbosti. Pro nekoho mozna zajimave, ale ja u toho malem usnul. Pak pride prvni prestrelka a ja se probral, protoze jsou udelany fakt dobre. Jenze tady je druhej problem, protoze dve tretiny filmu jsou ty prestrelky. Osobne zastavam nazor, ze cim vic strileni, krve a akce ve filmu tim lip, jenze v tomhle filmu to je spis na skodu. Hodinu a pul sledovat jak vojaci nekam nabehnou, nekoho sejmou, pak dostanou na prdel, dou pro ne jiny vojaci, ty dostanou taky na prdel, tak zavolaj dalsi skupinku, ta jim pomuze a tak porad dokola me taky nehorazne nudilo. Verim, ze kdyby film trval hodinu a pul tak bych se bavil dobre, ale takle je to jen jedna velka nuda s nekolika zajimavejma zaberama. Tak po tusim tretim skouknuti, kdy jsem film konecne videl s paradnim obrazem a originalnim zvukem precejen tu jednu hvezdicku pridam, ale stejne mi film pride zbytecne dlouhej a stereotypni.(17.4.2005)

Jeden z mých nej. vůbec... ach, ten soundtrack...(5.6.2008)

• - Fotka ženy a dítěte, na kterou se jeden z vojáků podívá, je ve skutečnosti fotkou manželky a potomka herce Erica Bany. Oddělení rekvizit totiž zapomnělo udělat fotku jeho filmové manželky a dítěte, a tak požádali manželku Erica Bany, která s ním cestovala po celou dobu natáčení, zda by mohli ve filmu použít jejich skutečnou fotku. (becki_tu)

• - Operácia na zaistenie Aidida v hoteli Olympic, ktorá je hlavnou témou filmu, mala názov "Irena". (Odpocivadlo)

• - Některé záběry, které jsou na monitorech za generálem Garrisonem, jsou skutečnými satelitními snímky tehdejšího ozbrojeného konfliktu v Mogadishu. (becki_tu)