Černý jestřáb sestřelen

Black Hawk Down

Black Hawk Down

Čierny jastrab zostrelený

Drama / Historický / Válečný

USA / Velká Británie, 2001, 144 min (SE: 152 min)

Až se vrátím domů a lidé se mě budou ptát: "Hej Hoote, proč si to dělal, chlape? Proč? Jsi nějaký válečný maniak?" Víš, co jim na to řeknu? Neřeknu zatracené slovo. Proč? Oni by to nepochopili. Oni by nepochopili, proč jsme to dělali. Nepochopili by, že je to o tvém příteli vedle tebe. O tom a o ničem jiném. // Film jako takový natočený dobře. A je to americký film, navíc o amerických vojácích, tak já nevím, s tou agitkou se tak trochu asi i počítá, ne?(17.3.2008)

Akce stíhá akci, kulky sviští kolem hlavy jedna za druhou, atmosféra houstne... No, je to velmi dobrý akční, resp. válečný film, ale nic víc. Ovšem ani nic míň.(15.10.2003)

rozpočet $92 million otvárací víkend $28,611,736 celosvetový zisk $172,989,651.Jeden z mojich najoblubenejších filmov je to hotové akčné inferno,absolútne ma to omráčilo a zarazilo do sedačky. Rydley scott je absolútny boh čo sa tyká vyzuálnej stranky.Už len musím dodať absolútne naaaaaaaaaaaaaadhernu hudbu Hansa Zimmera to je vážne niečo neskutočné.A aby som nezabudol, Josh Harnet sa stal po tomto filme mojim miláčikom(24.3.2006)

Jeden z nejsyrovějších a zároveň nejlepších pohledů na válečný konflikt.(20.5.2002)

V době, kdy jsem měl na občance sotva zaschnutý inkoust a úspěšně složil přijímačky na střední, vyrazil jsem do kina na válečný film od Ridleyho Scotta, tvůrce, který mi pár týdnů předtím v televizi zprostředkoval nefalšovanou hrůzu při setkání se slizkým mimozemšťanem. A bylo to... impozantní! Tehdy jsem odložil knížky a zamiloval se do velkého plátna. Navíc jsem využil nástupu počítačů i konexí na lidi s vysokorychlostním internetem k tomu, abych začal hltat filmy. Ve velkém. A Černý jestřáb sestřelen byl jeden z nich. Viděl jsem ho tehdy doma snad 20x. A teď, asi po desetileté pauze, jsem se k němu vrátil a nic se nezměnilo. Vlastně se to celé umocnilo. Ta nosná myšlenka o nesmyslnosti války je opravdu chatrná, ale o to ani nešlo. V rámci žánru je totiž tento film unikum. Z hlediska tvůrčí zručnosti ve zprostředkování válečné bitvy dokázal Scott s celým štábem dosáhnout maxima. Idziakowa ruční kamera v ulicích, širokoúhlé kamerové celky na vznášející se helikoptéry, zvuková stopa posílající rachot samopalů skrz celý obývák, rytmický střih udávající tempo spolu s Zimmerovou burácející hudbou. Každý šroubek, každá matka je utažena naplno. Chápu tehdejší konkurenci, ale fakt, že z oscarového klání vytěžil snímek v technických kategoriích pouze dvě sošky, mi hlava nebere. Ale čert vem ceny, tady nemám sebemenších pochyb, že ve výše vypsaném bude film udivovat i za další dekádu. Tady už není co překonávat.(31.10.2014)