Černý jestřáb sestřelen

Black Hawk Down

Black Hawk Down

Čierny jastrab zostrelený

Drama / Historický / Válečný

USA / Velká Británie, 2001, 144 min (SE: 152 min)

Jestliže jste četli knihu Marka Bowdena, tak si jednoduše uděláte představu, jak vypadají boje a město. A Ridley Scott tohle vše vyobrazil tak, jak by si to většina fanoušků knihy přála. Uvidíte ty nejdrsnější a nejreálnější obrazy války. Kromě prvního sestřelení helikoptéry, které je dosti špatně zpracované. Obsazení je krásné, tolik známých tváří a jmen. Hlavně Tom Sizemore, který je vždy předurčen k roli v uniformě. Budete-li očekávat nějaké herecké výkony, jste vedle jak ta jedle. Pokud jste však knihu nečetli, budete pravděpodobně zmatený rozeznat od sebe charaktery při větších přestřelkách. Můžete je poznat dle jmen na helmách, avšak ne všichni jej na helmě opravdu mají. Pokud jste větším fanouškem filmu, můžete je od sebe rozeznat samozřejmě podle tváří. Film nám předvádí umění Amerických speciálních jednotek, vztahy mezi jednotlivci a rivalitu mezi jednotkami. Černý jestřáb sestřelen je dobrý film, založený na skutečné události. Já sám se o speciální jednotky zajímám a po shlédnutí je ještě více respektuji. A vy nejspíš budete také. Na film se určitě podívejte.(15.5.2005)

Svým zpracováním, režií, hereckými výkony či speciálními efekty jistě nadprůměrný film. Na mě to film působí velmi syrově, všudypřítomným násilím bez většího smyslu stereotypně a nezáživně.(4.3.2008)

Jeden z mých nej. vůbec... ach, ten soundtrack...(5.6.2008)

Veliký filmový zážitek. Američané si dávají pozor aby byla ve filmu podrobně zachycena veškerá technika, výzbroj a výstroj ze skutečné války. To je vždy úžasná hostina pro filmového fanouška bitev. Tento film nám nabízí ohromně silný emoční zážitek, který se podle mě nedá k žádnému jinému válečnému filmu přirovnat. Minimum moralizování a klasické vztyčování americké vlajky se také koná svátečně. Dokonalé ztvárnění bezradnosti celé situace, kterou podporuje fakt, že se to všechno skutečně stalo. Perfektní herecké obsazení začínající od Erica Bany přes Joshe Hartnetta až po Toma Sizemora, který po Ryanovi opět dostal roli, která mu sedí nejlépe. Naprosto famózní hudba Hanse Zimmera dodává vypjatým situacím tu poslední možnou dávku válečného koření, které v nás rozpoutá nekončící směs zvláštních pocitů a myšlenkových pochodů. Po souboji s nožem v Ryanovi se mi podruhé v životě udělalo špatně ze smrti filmových postav. Šlo o dva odstřelovače, kteří se dobrovolně spustili dolů, zachránit havarované pilota, aby o pár minut později byli rozstřílení davem. Ve filmu není zobrazeno například vláčení nahých mrtvých vojáků městem. Toto si ani Ridley Scott nemohl dovolit a je to dobře, protože kdyby se zde objevilo vše, mnozí by to nedokázali rozdýchat. 100% můj TOP 10(16.12.2007)

Na Black Hawk Down je krásně vidět, že by se film měl v ideálním případě hodnotit v kontextu doby, kdy vznikl. Z dnešního pohledu totiž působí jeden z nejznámějších počinů Ridleyho Scotta poněkud staře. To, co před 15 lety mohlo být vnímáno jako klipovitý střih, dnes vypadá trochu nadneseně jako "zívačka pro důchodce".(5.12.2015)