Černý jestřáb sestřelen

Black Hawk Down

Black Hawk Down

Čierny jastrab zostrelený

Drama / Historický / Válečný

USA / Velká Británie, 2001, 144 min (SE: 152 min)

Hrdinný boj somálských bojovníků proti americkým agresorům se mi hodně líbil. Zejména proto, že ti nejspeciálněji vycvičení emeričtí supervojáci byli evidentně nedostatečně vytrénováni v taktickém braní nohou na ramena a já tento snímek beru jako odvetu tradičním filmům, ve kterých se první stovka protivníků raději zasebevraždí v okamžiku, kdy se k ní začne blížit příslušník US Army, druhá stovka zemře při jeho smrtícím pohledu a zbývající tisícovka je pokosena jeho automatickou zbraní s nekonečným počtem nábojů. Tento příběh zkrátka zavání realitou a já jsem si v ulicích Mogadiša užil poměrně dost adrenalinové zábavy.(4.8.2014)

Předně má tenhle film naprosto skvělou atmosférou - díky hudbě (skvělý Hans Zimmer), výtvarnému zpracování, stylu režie a stylem syrového zobrazení válečného konfliktu. Je pravda, že to je asi všechno (o nějakých bravurních hereckých výkonech tady nemůže být ani řeč - ono ani není co hrát), ale na dobrý film to stačí.(29.3.2004)

Realistický obraz války...a to je vše. Ani na ten zasraný americký patriotsmus zde není místo (ovšem jak pro koho) takže se není ani třeba podrobněji rozepisovat :-)(28.4.2004)

Další Ridleyho film a opět další filmová lahůdka. Tentokrát tu máme čest s válečným dramatem zachycující boje v Somálsku. Výborní herci, výborná kamera a ještě lepší zvuk. Filmový zážitek, který vám v hlavě zůstane pekělně dlouho.(11.1.2008)

Oscar 2 : Střih, Zvuk + 2 nominace: Režie, Kamera(5.3.2004)