Ostré komando

Sci-Fi / Thriller / Drama

USA / Hong Kong / Velká Británie, 1982, 117 min

• Renton

Scénář: Hampton Fancher, David Webb Peoples .. Pomalé a prázdné. Přesně takhle na mne zapůsobil Blade Runner. Ano, mluvím o tomto emh! kultovním sci-fi filmu. Kromě dobré Vangelis hudby a rozmáchlé vize architektury, která slouží jako pozadí pro slušně budovanou temnou noir atmosféru nemám co pochválit. Příběh lovce replikantů je totiž pěkně fádní a rozhodně nemá na to utáhnout celý film natož s pomocí několika filozofických dialogů udělat kult. Až ustane slzet déšť, třeba prohlédnou i další..(27.4.2006)

Jedna z nejneutěšenějších vizí budoucnosti, a přitom se nekoná žádný zánik civilizace, žádná epidemie, nic takového. A lidé mimo hlavní zápletku si možná ve světě Blade Runnera žijí taky celkem spokojeně...tak proč ten depresivní pocit? Je to především naprosto dokonalou atmosférou odvrácené stránky svým způsobem asimovského světa, kterou Ridley Scott načrtnul způsobem tak nehorázně megalomanským, že ve své době zkrátka neměl obdoby. Ale těžko říct jak by Blade Runner uspěl bez Vangelisova úchvatného OST... Překvapivě nejvíc na mě zapůsobil Edward James Olmos. Nehoráznost, že? Ale je to tak... Absolutně jsem nevěděl, co mám od Blade Runnera čekat...nebylo to lehké pokoukání, ale byl to silný zážitek. Duch P. K. Dicka, Williama Gibsona a jim podobných je tu. Pro někoho navždy, pro někoho nikdy. Nic mezi tím. 90%(1.6.2005)

Kdyby v tom nehrál mladej Ford, nikdy by mě nikdo nepřesvědčil, že ten film má na krku 26 let. Nejlepší Ridleyho snímek.(12.1.2008)

(lol, komentář z r. 2006) Tak jsem se už také konečně dostala k tomuto vesměs všemi opěvovanému kultovnímu snímku. A nutno podotknout, že mě totálně omráčil hned v prvních vteřinách - obraz nehostinného města budoucnosti (vybuchující sloupy ohně - dokonalé) za doprovodu majestátní hudby Vangelise - tomu říkám začátek! Ovšem dál mi snímek přišel chvílemi takový nijaký - dokonce natolik, že jsem asi někdy v polovině na chvilku usnula (přestože jsem si s sebou do sálu vzala kafe!) - na vině jsou tomu dvě věci: 1) málo jsem se vyspala (moje vina), a 2) pro mě subjektivně je to Harrison Ford, protože tohohle chlápka zas tak moc nemusim (jeho vina). Je mi opravdu dost líto, že jsem to takhle zalomila, protože když jsem se pak opět vzbudila, už bylo všechno "jak má být" - skvělá tíživá atmosféra, zajímavé "xichty" (až na pana Forda, žeano) a hlavně zajímavý děj! Myslím, že jsem byla asi dost mimo hlavně díky naprosto dokonalému Rutgeru Hauerovi - ten chlap je tady...neskutečnej! Dokonce mě v závěru i rozplakal - mě, bezcitného hajzla, který na veřejnosti odmítá brečet! Ne, tohle opravdu není jen nějaké bezduché sci-fi s pár povedenými triky a úžasnou hudbou - prostoru k přemýšlení je tu dost a dost. Doufám, že se v nejbližší době dostanu k tomu, abych tento podivný a originální film viděla ještě jednou, protože za to rozhodně stojí... (bohužel kvůli mé spací etudě nemohu dát plný počet - snad prozatím...)(12.5.2006)

I po více než dvaceti letech stále mladá, svěží a novátorsky vyhlížející sci-fi, která neztratila nic ze své působivosti. Scottovo vizuální vidění, podpořené Vangelisovou hudbou, však plně přebíjí obsah, který je ve své podstatě až příliš jednoduchý a za filozofii bych jej rozhodně neoznačil, stejně tak jako nespatřuji moc oduševnělé romantiky ve vztahu Deckarda s Rachael – mnohem více na mě zapůsobil démonický Roy Batty jehož proslovy o zážitku ze žití ve strachu a slzách v dešti ve mně rezonovaly po zbytek filmu. Filmový kult pro fajnšmekry, pro mě nevšední zážitek po dvouleté odmlce, která propříště už tak dlouhá zřejmě nebude.(3.1.2007)

• - Fotku slavného obrazu Edwarda Hoppera Nighthawks (Noční jestřábi) nosil Scott po čas celého natáčení a všem jí ukazoval, aby jim dodal představu jakou náladu chce do filmu vnést. (DaViD´82)

• - ! SPOILER ! Během filmu má každý z replikantů alespoň jednou červený odlesk v očích. V těch verzích filmu, ve kterých zůstala zachována nezkrácená scéna Rachaeliny druhé návštěvy u Deckarda, lze zahlédnout při odchodu z koupelny velmi podobný, avšak ne zcela shodný, odlesk i u Deckarda. (DaViD´82)

• - Pro realizaci verze Final Cut byl vyhrazen jeden den zcela nového natáčení, který vešel ve známost jako "Greenscreen Shoot". Účelem bylo především opravit chybu z původní verze filmu, kdy herečku ztvárňující roli replikantky Zhory (Joanna Cassidy) nahradila při nebezpečné scéně (prorážení skleněných vytrýn) kaskadérka Lee Pulford. Za účasti Joanny Cassidy byly pořízeny zcela nové záběry, které s pomocí speciální a digitální technologie nahradili původní obličej kaskadérky Lee Pulford za obličej Joanny Cassidy. Sama herečka byla ve finále velmi překvapena, že ji kostým Zhory stále padl, a stejně tak uvedla v úžas i tamnější natáčecí štáb tím, kterak i po dvaceti pěti letech snadno a přesně napodobila své pohyby. (Jakkob)