Ostré komando

Sci-Fi / Thriller / Drama

USA / Hong Kong / Velká Británie, 1982, 117 min

Kdyby v tom nehrál mladej Ford, nikdy by mě nikdo nepřesvědčil, že ten film má na krku 26 let. Nejlepší Ridleyho snímek.(12.1.2008)

Scifi kult pro opravdové fajnšmekry. Vzpomínám si, když jsem před lety byl na obnovené premiéře BR - Director´s Cut, seděli jsme v kině tři lidé. Vychutnat si tehdy obrazovou krásu BR na velkém plátně byl naprosto jiný zážitek, než oříznutý obraz na TV. Není to lehke pokoukání, není to popcornová zábava. Celý film se line v ambientní náladě, která se musí procítit. A pokud člověk vidí BR s perfektním zvukem, může si pořádně vychutnat mistrovský Vangelisův soundtrack a zachytit různé zvukové vychytávky v některých scénách, jako všelijaké šeptání čí ambientní zvuky, které dokreslují náladu filmu. Ridley Scott stvořil fascinující, temný futuristický svět a i kdyby poté už nenatočil nic jiného, tímhle dílem se zapsal mezi nesmrtelné tvůrce.(26.5.2002)

Originalita sálá z každého filmového políčka, svou stavbou (Blade likviduje) je však snímek velice jednoduchý. Ocenil jsem (jak jsem si uvědomil záhy) onu romantickou linii a závěrečnou "redemption" scénu na střeše. Jen ony filozofické myšlenky mi přišly jako holý nadbytek.(20.7.2006)

Klasika VHS, Ridley Scott se nezapře a už tenkrát nám to dokazoval.(3.8.2008)

Mám rád sci-fi ale ne, když obsahuje takovou tu duchaplnou atmosféru, kdy se táhne hrozně pomalu, a ze dvou hodin se děj odehraje tak v hodinách. Pravda je, že fakt, že se táhne děsně pomalu hrozně pomáhá atmosféře, protože ta je v tomto filmu unikátní a zakládá si na samotném příběhu, který se odehrává ve světě, který tento film snaží ztvárnit pokud možno co nejlépe a také se mu to daří. Pravda je, že proti filmu skutečně nic nemám, ale půlku filmu jsem proseděl a pročuměl do blba a to nemám rád, nejhorší je, že si ten film na tom všem zakládá a díky němu vzniká ta vtahující atmosféra, která mě bohůžel vtáhnout nedokázala. Jinak příběh samotný je výborný, co také čekat, když je to z pera spisovatele, kterému zfilmovali třeba i Minority report.(8.4.2009)