Antonín Dvořák (TV film)

Dokumentární / Hudební / Životopisný

Československo / Francie, 1990, 95 min

Jaromil Jireš

Fakt, že v naší kinematografii nemáme (snad kromě polozapomenutého Vláčilova Koncertu na konci léta) pořádný a známý životopisný film o skromném gigantovi Antonínu Dvořákovi, je ostuda. Dokonce i televizní polohraný dokument, který teď hodnotím, onehdy vznikl v koprodukci s Francií a já už se těším, až Američané natočí snímek Spillville o Dvořákově pobytu v zámoří (to není škodolibost, opravdu se těším - mimo jiné i proto, že Dvořáka si prý má zahrát Tom Hanks, což by byla výtečná volba). Co se týče tohohle filmu, nemám k němu žádné větší výhrady. Je bohužel vidět, že materiálu bylo více než kolik se do finální podoby dostalo, a tak místy působí až příliš uspěchaně, ale jinak můžu jen doporučit. Oceňuji hlavně způsob, jakým autoři dokumentu ukazují zrcadlení Dvořákova osobního života v jeho skladbách. Důraz kladou samozřejmě hlavně na nedostižnou Stabat Mater, která mu otevřela dveře do světa, ale nezapomínají ani na menší počiny jako Dumky a jiné. Závěrečná emotivní scéna s Rusalkou se opravdu podařila a působí moc krásně i díky smutně veselým očím Lubora Tokoše (ideální představitel našeho nejlepšího skladatele všech dob).(24.2.2013)

Velmi dobře udělaný polodokument, a taky zajímavý. 75%, 13.12.2014.(13.12.2014)

Jediné ucelené dílo o Antonínu Dvořákovi kde zazní i úryvky z většiny jeho skladeb.(10.6.2014)

Elegantně a velmi důstojně zpracovaný hraný dokument o našem nejslavnějším Antonínovi, jehož Ř v příjmení, se naučili vyslovovat i v Novém Yorku.(13.8.2013)

Dokument alespoň vzniknuvší hodnotím za 2/5, ale hudbu, té dávám 10/5, tedy celkem za 5*. Dvořák: "...jsem pouhým prostředníkem mezi bohem a lidmi..." pro mne není prostředníkem, pro mne je Bůh!!! P.S. pro fandy pana Tondy ještě natočen tento dokument: http://www.csfd.cz/film/234906-dvorak-v-americe/(17.12.2013)