Thelma a Louise

• slovenský

Thelma a Louise

Krimi / Drama / Road movie

USA, 1991, 130 min

Na tomhle filmu mi vadila snad akorát Geena Davis, protože je mi sympatická asi jako hovno na botě. A vidim, že nejsem sám. Potom mi teda připadala ještě dost stupidní ta epizodka s řidičem náklaďáku a cisternou, která expolduje po zásahu z obyčejný pistole. Jinak je to ale dost slušná podívaná s tak krásnejma scenériema, že jsem se úplně zasnil, jaký to asi je sednout do nějaký starý ameriky, zařadit D a projíždět se po prašný silnici, kde je vidět jenom v dálce se tetelící vzduch nad rozpálenym asfaltem. Navíc ten nádhernej Thunderbird, to bylo něco pro mě. A nesmim taky zapomenout na zajímavej a nečekanej konec. Určitě ten film stojí za vidění a nevšímejte si těch komentářů, že je to film pro feministky. To je nesmysl.(1.5.2006)

Ridley Scott se opět předvedl v jiné poloze. Tentokrát v subžánru road movie a opět nelze než konstatovat, že v rámci pravidel využil možnosti, které tento druh filmu nabízí na výbornou. Jeho zásluhou může divák proniknout úchvatné krajiny jihu spojených států, kdy zpočátku nehostinná poušť přechází v monumentální přírordní útvary, jež díky nasnímání působí téměř mysticky. Ovšem film by nebyl tak dobrý bez skvělého scénáře, díky kterému se, i přes jeho mírně feministické vyznění, lze snadno sžít s hrdinkami příběhu. Obě jsou plastické postavy a obě jsou, nebo s v průběhu filmu stanou, velice silnýmy a to na základě životního traumatu, kterým si musely projít v buranském maskulinním světě. Ten je zde vylíčen neúprosně, muži zde jsou buď ubozí a dětinští (manžel), násilničtí (Harlan), slizcí (řidič kamiónu), nebo prostě jen hajlzíci (JD). A v takovém prostředí se předpokládá, že jim ženy budou podřízeny, díky čemuž revoltu Thelmy a Louise snadno pochopit a fandit jim. Samozřejmě film také hodně stojí na hereckých výkonech, ať již hlavních postav, nebo i těch vedlejších, všechy díky svým představitelům ožívají a tak filmu nelze nic vytknout.(20.10.2011)

Velice podařená road movie o dvou ženách, které se při svém útěku ze svých životů dostávají na scestí. Všichni chlapi jsou tu gauneři, jedinou výjimkou je chápavý policista Harvey Keitel. Snímek poskytl skvělé příležitosti pro Davisovou a Sarandonovou a ty ji využily (obě nominovány na Oscara, tehdy ho ovšem po právu dostala Jodie za jehňátka). Základem filmu je ovšem skvělý scénář Callie Khouriové (Oscar, Zlatý glóbus), který prostě Ridly jen nezkazil. Další nominace na Oscara režie, střih a kamera. Navíc v TV šel film se skvělým dabingem - Davisovou mluvila Sabina Laurinová (Nominace na cenu Františka Filipovského) a Sarandonovou Tatjana Medvecká (ta tu cenu získala).(5.8.2003)

Je to zvláštní, ale tenhle film už mne zdaleka tak nebaví, jako při prvním shlédnutí. Příběh je zajímavý, holky jsou sympatické, konec netradičně neamerický, ovšem po nadupaném začátku to ztrácí dech. 60%.(1.4.2007)

Skvělá road-movie se skvělými hlavními představitelkami. Rozhodně tento film patří k mým top filmů a hodně ve mně zanechal, možná i proto, že jsem žena a obdivuji jiné silné ženy.(16.7.2011)