Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Ruský ultranacionalista Vladimir Radčenko se po vypuknutí občanské války v Rusku zmocnil vojenské základny ve Vladivostoku a vyhrožuje světu odpálením jaderných střel. Korvetní kapitán Ron Hunter je odvolán z oslavy narozenin své dcery, aby nahradil nemocného prvního důstojníka na ponorce Alabama. Ta pod velením kapitána Franka Ramseye vyplouvá, aby v případě nouze zničila protivníkovy rakety. Už třetí den cesty však dojde mezi oběma muži k prvnímu konfliktu. O tři dny později přijde zpráva, že se Radčenko zmocnil kódů potřebných k odpálení raket. Sonar zachytí přítomnost ruské ponorky a vzápětí přijde zpráva nařizující odpálení raket. Alabama se ukryje v hloubce a unikne útoku Rusů. Kvůli tomu však radisté nedokáží zachytit další zprávu určenou kapitánovi Alabamy. Ramsey je odhodlán splnit první rozkaz a pohádá se kvůli tomu s Hunterem, který trvá na tom, že útok provedou až poté, co obdrží celou zprávu. (TV Nova)

(více)

Recenze (286)

Morholt 

všechny recenze uživatele

Asi největší problém je, že je od začátku konfliktu jasné, jak jsou karty rozdané. Scott vlastně nedává šanci divákovi zapochybovat o tom, který z důstojníků má pravdu, což je škoda, protože předpokládaná nejistota měla být největší devízou filmu. Není to zrežírované špatně a pokud nepočítám poněkud úmornou první třetinu, bylo se pořád na co dívat, ale v konečném důsledku to nemělo ten správný efekt. 60% ()

nash. 

všechny recenze uživatele

Navzdory uzavřeným prostorům svižné, rozmáchlé a napínavé jako kšandy. Oba kohouti, kteří se utkají o kapitánský můstek ponorky jsou charismatičtí bouráci a i když je Hackman o fous lepší, Washington s ním drží krok i tempo. Solidní scénář s řadou vymazlených dialogů, vizuál i hudba šlapou, a přestože to nejspíš nebude film, ke kterému bych se někdy vracel, ty necelé dvě hodiny jsem si užil a napětím ani nedýchal. ()

Reklama

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Striktní plnění rozkazů vs. jejich odmítnutí ve stínu pochybností. Starý despota vs. mladý empatický důstojník. Hackman vs. Washington. Souboj o kapitánský můstek a svět, jaký dosud známe, může začít.. Ponorkové drámo, jenž si i přes svůj závěrečný myšlenkový odliv zaslouží pozornost minimálně ze dvou důvodů. Začala tady Scottova nebývale produktivní spolupráce s nástupcem Sidneyho Poitiera a šílenec z videopůjčovny Tarantino je podepsán pod některými dialogy. Nutno podotknout, že se přitom moc nerozšoupl, protože Gene nechal mrzáka v kajutě a Denzel nekřepčil v Králičí soutěži mazaného twistu. A pokud by se snad dámská část publika podmořským soubojem eg nudila, může se dívat na fešného Vigga a rozjímat, jaké by to bylo, kdyby jim doma svou miniaturní žehličkou na uniformu přežehloval bavlněné spodní prádlo.. ()

classic 

všechny recenze uživatele

Schyľuje sa k VZBURE, nie na klasickej plachetnici BOUNTY, ale v americkej nukleárnej ponorke ALABAMA, v ktorej nebude núdze o poriadnu klaustrofóbiu, určite aj to, najskôr si treba našponovať nervy, pretože kapitán Ramsey, je strašne akosi iniciatívny, najradšej by vypálil na Rusov jadrové strely, čím by automaticky rozpútal 3. svetovú vojnu, pričom výkonný dôstojník Hunter, je toho názoru, že je potreba všetko vopred preskúmať a zvážiť, lebo následky by boli extrémne deštruktívne ! A keď si takto budú brnkať po nervoch, skôr, či neskôr sa situácia začne vyhrocovať, aby im nestačilo, že sa nachádzajú v uzavretom priestore pod hladinou mora, tak si skáču do vlasov, ako malí chlapci ! Špičkový, na tú dobu, polovica 90. rokov, THRILLER, režiséra Tonyho Scotta, pod záštitou absolútne renomovaných producentov Jerryho Bruckheimera a Dona Simpsona, ktorý sa predčasne predávkoval liekmi, a tak mohol ešte spolupracovať na ďalších veľkých kino - hitov. Hans Zimmer, ako hudobný skladateľ, už patrí k uznávaným profesionálom, obdržal nedávno Oscara za najlepšiu prácu na Leví kráľ, aj vďaka jeho pričineniu, je snímok stále pomerne dosť stráviteľný, lebo má aj chytľavú réžiu, produkciu a scenár, ešte doplním kameru varšavského kameramana Dariusza Wolskiho, ktorý de - facto v Hollywoode iba začínal. K celkovému filmovému dianiu sa taktiež hodí poznamenať, že počujem parádny zvuk + šikovný strih pre oko, i mám k dispozícii kvalifikovaných hercov : Genea Hackmana a Denzela Washingtona, ktorý sa stáva dvorným hercom režiséra Scotta, presnejšie Tonyho. Pôvodne som chcel ponechať štyri hviezdičky, ale smrdí to typickým americkým pátosom, scottovsko - bruckheimerovským, vlastne všetky Jerryho produkcie, v deväťdesiatych rokoch, pôsobia práve týmto dojmom, niekedy viac ( M. Bay ), niekedy zase menej ( Brest, občas i T. Scott ). Nakoniec nie som až tak filmovo ochudobnený, ako sa môže zdať. ()

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

V ranku ponorkových filmů se pravda nejedná o nic výjimečného, ale takový to spotřební řemeslo pro široký publikum Tony Scott uměl. Tady mohl profitovat z potencionálního střetu dvou silných charakterů, ale myslím si, že to napětí mezi Hackmanem a Washingtonem se dalo ještě víc vygradovat. Jeden je moc akční druhej zase moc opatrnej a zmatená posádka asi sama neví co si má myslet a tak vzpoura střídá vzpouru a do toho si budou muset dát ještě na férovku souboj s nepřátelskou ponorku. Jak říkám dalo se z toho vytěžit i víc, ale při příležitosti 94 narozenin Hackmana jsem si tenhle spektákl zopáknul a to původní přeci jenom asi trochu přísný hodnocení zaokrouhlím do toho pohodovýho nadprůměru. Takže tak časy se mění a i tenhle typ filmu si užiju víc než ty dnešní rádoby super blockbustery který celej svět oslavuje jenom já nechápu proč. Tohle je aspoň srozumitelná a neurážející typicky devadesátková záležitost.60% ()

Galerie (38)

Zajímavosti (33)

  • Jméno ponorky je „Alabama“. Jeden fotbalový tým na univerzitě v Alabamě se jmenoval „The Crimson Tide (Krvavý příliv)“. Tento tým vedl slavný trenér Paul „Bear“ Bryant. Ve filmu se takhle („Bear“) jmenuje kapitánův pes. (becki_tu)
  • Tarantino mal počas natáčania spor s Denzelom Washingtonom kvôli tomu, čo sa nazývalo "Tarantinov rasistický dialóg pridaný do scenára". O niekoľko rokov neskôr sa Washington Tarantinovi ospravedlnil a povedal, že „zakopal vojnovú sekeru“. (Arsenal83)
  • Film mal taký vplyv, že Robert S. Mueller, ktorý bol v rokoch 2001-2013 riaditeľom FBI, často na stretnutiach s najvyšším vedením FBI často citoval hlášku predstaviteľa Gene Hackmana, kapitána Ramseyho: „Sme tu, aby sme zachovali demokraciu, nie ju praktizovali.“ (Arsenal83)

Související novinky

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

20.08.2012

V neděli 19. srpna zhruba ve 12:30 režisér Tony Scott „bez zaváhání“ skočil z mostu Vincenta Thomase v San Pedru. Skok byl smrtelný. V Scottově kanceláři byl posléze nalezen dopis na rozloučenou,… (více)

Tony a Denzel hubí teroristy

Tony a Denzel hubí teroristy

25.09.2007

Krvavý příliv, Muž v ohni, Déja Vu. Už jste určitě pochopili, co se vám snažíme říct. Ano, Tony Scott a Denzel Washington jsou kámoši. A když spolu natočí film, nikdy to není průšvih. U Sony Pictures… (více)

Nový Scott opäť s Denzelom

Nový Scott opäť s Denzelom

26.04.2005

Denzel Washington si po Mužovi v ohni zahrá v ďalšom projekte Tonyho Scotta (na obr.), ktorým má byť romantický sci-fi thriller DEJA VU. Denzel stvárni agenta FBI so schopnosťou cestovať v čase do… (více)

Reklama

Reklama