Scénář: David Marconi .. Nabušené, nadupané, vizuálně úžasné. Kamerové filtry, hi-end vychytávky všeho druhu, prostě špičková režie Tony Scott v produkci Jerry Bruckheimer. Klobouk dolů, pánové. 85%.(28.5.2005)

rozpocet $90 million celosvetovo $250,649,836(1.4.2006)

Imho film roku 1998. Množství akce, vzrušení a humoru. Užíval jsem si sledování jednotlivých postav, obzvláště Barryho Peppera a Setha Greena. Dobrý nápad, který vás nutí zamyslet se nad tím, zda-li vaše soukromí je opravdu soukromí! Doporučuji každému!(29.9.2005)

Nemáte právo vstoupit do mého domu...Nepřítel státu je snad vůbec nejmainstreamovějším a divácky nejvděčnějším Scottovým filmem, čemuž nakonec patrně vděčí za svou oblíbenost. Klasický příběh chlápka v zoufalé situaci je prostě pro široké obecentsvo stravitelnější, než zbylé Tonnyho snímky, hrající si až s experimentálním vyprávěním...A s vizualitou.... Obrazově stojí Nepřítel státu někde na úpatí SVK (Scottův Vizuální Kopec; jeho vrchol vymezují Spy Game a Muž v ohni), chybí mu ještě osobitost pro tohoto režiséra tak typická. Krom kamerových nájezdů na varovně pípající satelit na orbitu matičky Země mě nejvíc zaujal výtečně nasnímaný maskar v závěru. A ten jsem tedy, musím přiznat, již toužebně očekával, když se v polovině filmu něco zlomilo a původně strhující předzvěst filmových bourneovek se stále více rozbředávala a ztrácela na zajímavosti...70%(19.7.2008)

Nadstandartní thriller s dobrými hereckými výkony a patřičnou dávkou napětí. Jerry Bruckheimer je na tenhle žánr opravdový odborník a mistr nad mistry. Will Smith jen potvrdil oprávněnost svého zařazení mezi největší hvězdy Hollywoodu.(3.8.2002)