Chytrý, rychlý a díky Smithovi i charismatický hitchcokovský thriller typu "kočka a myš". 80% Zajímavé komentáře: Dudek, canakja, castor, plagjokla(21.4.2005)

Velmi dobrý akční film s neuvěřitelným tempem, velice zajímavým a napínavým dějem a výbornou trojkou herců v hlavních rolích. Will Smith má velmi sympatickou roli právníka, který se dostal ne vlastní vinou do potíží tady dokazuje, jak dobrý je herec, Gene Hackman si střihnul výbornou roli bývalého agenta a Jon Voight politika, který je tak přesvědčený o své pravdě, že jde klidně přes mrtvoly.(17.7.2005)

Když jsem film viděl poprvé, byl jsem z něj celkem na větvi. Přece jen zápletka byla hodně atraktivní, děj se odvíjel v solidním tempu a Jon Voight coby záporák číslo jedna byl opravdu na úrovni....Ale s odstupem času nějak nechápu proč mě Nepřítel Státu tak uchvátil, vždyť nic extra světoborného nepředvedl...Pro mě nejlepším filmem Tonyho Scotta zůstává Poslední Skaut, ale protože to, co vidíte na plátně, poměrně přesně vystihuje moji oblíbenou hlášku "Paranoia je jediný racionální přístup ke spiknutí světa", dávám nakonec 70%.(28.1.2003)

Nadstandartní thriller s dobrými hereckými výkony a patřičnou dávkou napětí. Jerry Bruckheimer je na tenhle žánr opravdový odborník a mistr nad mistry. Will Smith jen potvrdil oprávněnost svého zařazení mezi největší hvězdy Hollywoodu.(3.8.2002)

Konečně akční thriller, jehož tvůrci nepovažují diváka těchto filmů za blbce. Myslím, že je to jeden z nejpovedenějších filmů tohoto žánru v devadesátých letech. A jako třešnička na dortu skvělé obsazení. Můžeme si vůbec přát od Jerryho Bruckheimera něco víc ?(10.4.2004)

• - V scéne, keď sa Bob (Will Smith) skrýva v aute svojej opatrovateľky, ktorá ho vezie za synom, je pri pohľade zhora pri odbočovaní vidieť, že ulica je úplne prázdna. No v ďalšom zábere, keď auto vychádza zo zákruty, sú po oboch stranách chodníka zaparkované autá. (N0X.)

• - Pro roli Roberta Deana (Will Smith) byl zvažován také George Clooney. (Sony1994)

• - Roli Roberta Claytona Deana měl hrát Mel Gibson. (Kulmon)