Poslední skaut

The Last Boy Scout

Posledný skaut

Mysteriózní / Akční / Krimi / Thriller / Komedie

USA, 1991, 105 min

Fakt nechapu proc jsou z tohoto filmu vsichni tak uneseni - pro me jen dalsi prumerny film Bruce Willise.(30.5.2002)

Posledný skaut na prvý pohľad vôbec nie je môj typ akčného filmu, buddy movie som nikdy výraznejšie neobľuboval, zápletka vôbec nie je v mojom štýle, skôr mám radšej niečo osobnejšie a tiež som radšej, keď má akcia prednosť pred humorom, preto som tento film hlavne v detstve bral len za priemer, ale časom sa to predsa len zmenilo, stal sa pre mňa klasikou a vo svojej kategórii absolútnou špičkou a právoplatným kultom. Zápletka ako celok, teda to zisťovanie dôvodu vraždy tanečnice a boj proti futbalovej mafii ma síce moc nezaujíma, ale to prevedenie už podľa mňa lepšie byť ani nemohlo. Bruce Willis je tu jednoducho vynikajúci, zábavnejší nikdy nebol a celkovo tá jeho povaha a prístup sú tu neskutočné, Damon Wayans na neho samozrejme nemá, ale aspoň ho skvelo podporuje a tak tu spolu vytvorili skvelé duo, pričom scenár je prispôsobený presne k tomu, aby si mohli robiť často srandu nielen zo seba, ale hlavne k nepríjemným situáciám, do ktorých sa dostali a že ich nie je málo. Tu jednoducho jedna nezabudnuteľná sekvencia strieda druhú. A na tom je postavená aj akcia, celkovo je výborne natočená, prestrelky sú slušne krvavé a naháňačky a explózie zase efektné, pričom dostatok nápadov jej uprieť nemôžem, ale samu o sebe by som ju označil skôr len za mierny nadpriemer tej doby. Ale práve vďaka tomu humoru, ktorý jej predchádza robí prakticky z každej akčnej maličkosti nezabudnuteľnú záležitosť. Scény ako postaranie sa o černocha, žiadosť o cigaretu, výbušnina v kufri auta, prestrelka v lese a mnohé iné sa nedajú nemilovať. Kladom sú aj zvyšné postavy, Willis tu má zábavnú dcéru a zauímavú manželku, bavil ma dôstojník polície so svojimi naštvanými rečami a slušné zloženie záporákov. Ich šéf mohol byť aj niekto lepší, ako Noble Willingham, ten mi neprišiel úplne vhodný, ale tí radoví to bez problémov vynahradujú. A režijne sa tu nedá nič vytknúť, vizuál je bezchybný a tempo dynamické, v deväťdesiatych rokoch mi Tony Scott vyhovoval viac, než v novom tisícročí. Takže kvôli pár spomenutým prvkom to plné hodnotenie dať nemôžem, ale aj tak je pre mňa Posledný skaut kultový film, ktorý v poslednom období pozriem aj párkrát za rok a vždy sa pri ňom zabavím viac, než pri ľubovoľnej komédii. 83%(25.4.2011)

Hláškami smrtelně výbušný film s výbornou ústřední dvojicí, která si s nikým nebere servítky. Bruce Willis je v nejlepších letech a jeho hlášky si říkají o kulku do hlavy, vedle něj vypadá Damon Wayans jako velký boxer, ale jeho rychlí jazyk taky není zrovna příjemný. Tahle dvojce je opravdu k nezastavení, protože od prvního okamžiku, kdy se ukáží ve filmu si ho ukradnou a divák je oba začne obdivovat/milovat/nenávidět. malá rolička Halle Berry zpětně jistě potěší. Takhle nabitý snímek se nevidí často a to nemluvím jen o postavách a hercích, které je bravurně ztělesňují, ale také o scénáři, který se ničeho neobojí, o čemž vás přesvědčí už v úvodu hráč amerického fotbalu co musí položit touchdawn. Celkově jde o jeden z nejlepších filmů Tonyho Scotta, ve kterých ještě točil filmy a ne své halucinační představy a fantazie. Kdo tvrdí, že nejkultovnější film je Pulp Fiction ten by potřeboval jednu přesně mířenou od Wayanse jeho oblíbeným fotbalovým míčem mezi nohy...(3.6.2004)

Skvělý akční snímek Tonyho Scotta s jednou kultovní hláškou vedle druhý. Duo Wayans - Willis skvěle šlape, Berry není moc minut na plátně a akce je hodně zajímavá. Jeden z nejlepších filmů devadesátých let.(6.4.2003)

Joe Hallenbeck je jedna z nejlepších postav v tomto žánru. Hlavním hrdinou filmu je stroj na hlášky scénárista Shane Black, u něhož ani tak nejde o dějové peripetie jako o slovní přestřelky, které se tu prakticky nepřetržitě vedou - a hláškují všichni, včetně Willisovy dcery. To ovšem nesmí naše milá TV NOVA zničit ten film novým dabingem, v němž většinu hlášek doslova zadusila - původní dabing byl úplně o něčem jiném.(25.7.2003)