Poslední skaut

The Last Boy Scout

Posledný skaut

Mysteriózní / Akční / Krimi / Thriller / Komedie

USA, 1991, 105 min

Řečeno slovníkem ústřední dvojice, „k posrání dobrej film.“ Podle scénáře Shanea Blacka natočil Tony Scott humorem i násilím drsný neo-noir, v němž je všudypřítomná temnota brána za standard, proti kterému nemá smysl bojovat a lze se nad ním leda hořce usmívat. Cynický detektiv, hrdina s prošlou záruční lhůtou, své chlapáctví rozřeďuje chlastem. Jeho kocovina je permanentní, sebevědomí nulové. Stejně nekompromisní jako k vlastnímu já je i ke všem ostatním a rovnocenného parťáka dokáže vidět jedině v jiném muži, nikoliv v ženských, které jsou ve filmu vesměs na odstřel. Chlapskou perspektivu a na ni vázaný přístup typu "žádné sraní" v sobě nádherně spojuje jedno z nejupříměnšjcích vyznání lásky v závěru filmu. Jinými slovy, ženský maj tajemství, ale koho to žere. Black se Scottem jasně dávají najevo, nakolik jim je ukradená nějaká romantika. Podstatné je, že lidi umírají, auta vybuchují a Willis hláškuje. V rámci mačistického univerza, jež příběh rámuje, je tedy všechno, jak má být. 90% Zajímavé komentáře: Renton, Divočák, milicjant, dokktor(30.4.2005)

Je sice pravda, že Willis chrlí jednu hlášku za druhou a že některé scény jsou nezapomenutelné ("Ještě jednou na mně šáhneš a zabiju tě."), ale jinak jde o docela průměrný akční snímek. Na nejvyšší hodnocení to prostě není.(13.4.2003)

Akční klasika počátku 90. let s neuvěřitelně hláškujícím Willisem. "Šáhneš na mě a zabiju tě".(5.6.2010)

Hláškami smrtelně výbušný film s výbornou ústřední dvojicí, která si s nikým nebere servítky. Bruce Willis je v nejlepších letech a jeho hlášky si říkají o kulku do hlavy, vedle něj vypadá Damon Wayans jako velký boxer, ale jeho rychlí jazyk taky není zrovna příjemný. Tahle dvojce je opravdu k nezastavení, protože od prvního okamžiku, kdy se ukáží ve filmu si ho ukradnou a divák je oba začne obdivovat/milovat/nenávidět. malá rolička Halle Berry zpětně jistě potěší. Takhle nabitý snímek se nevidí často a to nemluvím jen o postavách a hercích, které je bravurně ztělesňují, ale také o scénáři, který se ničeho neobojí, o čemž vás přesvědčí už v úvodu hráč amerického fotbalu co musí položit touchdawn. Celkově jde o jeden z nejlepších filmů Tonyho Scotta, ve kterých ještě točil filmy a ne své halucinační představy a fantazie. Kdo tvrdí, že nejkultovnější film je Pulp Fiction ten by potřeboval jednu přesně mířenou od Wayanse jeho oblíbeným fotbalovým míčem mezi nohy...(3.6.2004)

Co je Arnie v Komandu či Terminátorovi, to je Bruce Willis v Posledním skautovi. Totálně hláškující, tvrdě nekompromisní, svéhlavě zábavný a taktéž kultovní. Tony Scott je profesionál a ať dostanou jeho, převážně akční filmy, jakýkoliv nádech, dokáže je vždy natočit svým "Scottovským" stylem, který vyniká vždy energickým drivem, kvalitním obsazením, propracovaným scénářem a charaktery. A zároveň se na stejné vlně míchá s jistou hollywoodskou samoúčelností a komercí. Ve finálním výsledku jde pak vždy o precizně vybroušené dílo s minimálními nedostatky. "Jo, zakopl jsi, podjely ti nohy, uklouzl jsi a narazil ptákem na mou ženu?", "Znáš ten vynález, žiletka?" - "Jo, nebezpečnej, vzpomenu si na vás a podřežu si žíly", "Asi mi upadla cigareta, dáš mi další?" :)(11.6.2011)