• Německo

• Francie

Spy game, jeu d'espions

Akční / Krimi / Thriller

USA / Německo / Japonsko / Francie, 2001, 126 min

Agent Nathan Muir odchází do důchodu, ale poslední den práce, který chtěl spojit s vyklízením šuplíků, mu výrazně zamotá čínské zatčení jeho žáka Toma. Muir si rychle uvědomí, že agentura nikoho zachraňovat nebude a Tomovo zatčení je důsledkem Muirova podcenění jeho citu. Zkušený agent začíná pod tíhou odpovědnosti rozehrávat kolem sebe hru, v níž ze sebe před nadřízenými dělá zlehka nechápavého, ale jeho kontakty po světě již pod obchodní značkou CIA rozjíždějí soukromou akci na Tomovu záchranu.(10.12.2008)

Špionážne thrillery dostali nového vodcu, alebo aspoň zdatného spolubojovníka, ktorým je práve 'Spy Game', natočený mladším z bratov Scottovcov. Inteligentná špionážna zápletka s akčným podmazom rozpráva strhujúci príbeh dvoch agentov CIA (Redford, Pitt). Tá by samozrejme mala účinnosť len pre minutáž hodnú seriálu a tak sa scenár exkluzívne vynašiel spomienkovými akciami ako sa vlastne obaja agenti predierali svetom a konfliktnými akciami. Obidvom blonďákom to na pľaci klapalo a tak nezostaneme ukrátení ani o herecké výkony. 85%.(2.3.2008)

Průměrný špionážní snímek s hvězdným obsazením, u kterého se dá příjemně odpočinout. Žádné hlubší poselství lze ale od tohoto filmu čekat nelze. Pobavte se a zapomeňte.(8.1.2008)

Velmi příjemné překvapení – nečekal jsem od tohoto snímku téměř nic a dostal jsem tolik. Napětí, permanentní očekávání, jak to všechno dopadne, pohled do zákulisí CIA a do světa tajných a špiónů, komplot, nějakou tu "love sekvenci" etc. Hodně mi taky seděl způsob předložení příběhu – děj běžící hned ve dvou liniích (ve vzpomínkách a v reálu) zaručoval dvojnásobnou dávku napětí. Vše dobře zahráno a natočeno. Mile překvapily různé kamerové hříčky (najíždění a "odbíhání" kamery atd.) Shrnuto a podtrženo: SPY GAME má pro mě prostě šmrnc. Příjemná zábava, která však je schopná dát i trochu víc (bez toho, aby si na to VÍC hrála). A navíc: já to těm hercům fakt věřil. Rád si tuto SPY GAME za čas zopakuji.(2.3.2004)

„Základné pravidlo CIA - neriskuj kvôli agentovi kariéru ani život.“ SPY GAME je druhé (po melodráme A RIEKA TEČIE, kde sa však "priamo" nestretli, Redford "len" režíroval a bol rozprávačom) stretnutie Redforda a „jeho syna“, Brada Pitta. Nemám pre špionážne filmy žiadnu enormnú slabosť (a Redfordove staršia klasika o TROCH DŇOCH KONDORA ma bavila rozhodne viac, lebo v nej išlo o postavy a príbeh, nie helikoptéry), ale SPY GAME ma celkom bavila. Páčilo sa mi, že je skôr príbehom o láske (melancholická pesnička na vlakovej stanici) a o špionáž tu vlastne takmer vôbec nejde (!). Pekné zábery klipára Tonyho Scotta, pekná kamera, pekná výprava, fajn Pitt, fajn Redford, fajn McCormacková. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/162315/Spy-Game-60.html(4.11.2004)