• Německo

• Francie

Spy game, jeu d'espions

Akční / Krimi / Thriller

USA / Německo / Japonsko / Francie, 2001, 126 min

Tony Scott umí, o to se přít nebudeme. Ale tímhle "jinak" pojatým akčňákem o špionážních službách a záchranné misi těžko mohl zaujmout. Dvouhodinový popis fungování zákulisí tajných služeb by jako román sklidil slušný úspěch a klidně bych si ho přečetl i víckrát, ale jako film je to moc a působí to celé trochu rozporuplně...na jedné straně vám ukáže jak snadno akce selhávají, na druhé straně jediný šedý vlk oblbuje všechny tak dlouho jak potřebuje..navíc v jednom záběru hopsá na TV obrazovce v Baywatch Pamela Anderson, a ta se poprvé objevila až v roce 1992:) Robert Redford působí notně sešle, ale zase mu jeho veterána uvěříte bez problémů (narozdíl od Pitta, ten se na tajného agenta moc nehodí). Nathan Muir je stejný týpek ze staré školy jako hrdinové Forsythových románů - chrání si svoje lidi, používá staré triky, které už dneska nikoho nenapadnou, a proto fungují - a navíc je to další z řady chlapů, co si v krizi středního věku koupili Porsche (zdravíme Tylera:)). Jeho postava a chování v průběhu filmu, které vám párkrát zamotá hlavu, jsou na celé Spy Game to nejzajímavější, nepočítám-li velmi příjemné vystoupení starého matadora Davida Hemmingse a hudbu. S tou se statečně popasoval Harry Gregson-Williams, jeho dílko film výborně dokresluje, neustále jako byste slyšeli nezadržitelně odtikávající čas, prostě kvalitní práce. Ale nějaký mráz, nějakou duši nečekejte. 70%(31.1.2005)

60%(27.5.2007)

Vzhledem k průměrné délce záběrů 2,5 vteřin nečekaně kompaktní podívaná, která umí vizuálně potěšit i prachobyčejným rozhovorem dvou lidí na střeše nějaké budovy. Tony Scott často, rád a nikoliv bezmyšlenkovitě střídá barevné filtry, pohrává si s hloubkou obrazu a sem tam jen tak mimoděk přihodí nějaký interní vtípek (pomeranče – Kmotr). Jeho mnohovrstevnatá hra s obrazem mě až do závěrečných titulků neomrzela také díky perfektně sedícímu hudebnímu doprovodu Harryho Gregson-Williamse a ústřednímu hereckému duu. Herci, kteří si umí podmanit diváky během pár minut ve filmu režiséra, který vás dostane do kolen hned úvodní rozehřívací akcičkou – já fakticky marně přemýšlím, co chtít víc a co naopak ubrat a vytknout… OK, pořád před sebou máme „jenom“ špionážní thriller, ale jestli v tomto subžánru existují nějaké mety, Tony Scott je (sebe)jistě zdolal. Přiznávám, že pro jeho filmy mám slabost a rád je nadhodnocuji. Mým pěti hvězdičkám proto nemusíte přikládat žádnou váhu. Ale můžete. 90% Zajímavé komentáře: Gemini, Pohrobek, zputnik, Hal_Moore(9.1.2009)