Akční / Drama / Romantický

USA, 1986, 106 min

Takhle ve středu po obědě mě volala Petruška z Frankfurtu, že do Prahy přiletí kolem šesté večer a jestli můžu na večer vybrat dobrej film. Už jsem se chtěl pochlubit, že jsem vybral Čtyři vraždy stačí drahoušku, když v tom přišlo smrtící upřesnění " Něco hodně sladkého, z hezkýma klukama, ale aby si se mě u toho nenudil, Pavlíku. Jooo a Pajo ne aby si mě teď řekl, že to je přesně Rambo 3" . Jsem si říkal, že mě radši neposlala na afgánsko - pakistánské hranice vymlátit fousatý kluky z Al- Kajdy. Celej posedlej splnit další nesmyslnej ženskej rozmar jsem čuměl na tu mou filmotéku a říkal si pro sebe "ty vole, ty ženský na tom západě úplně divočej. Jako co mám vybrat, ty vole" No a najednou bum, přímo do ksichtu nápis TOP GUN. Bylo jasno. Film jsem viděl naposled asi před 15lety a živě jsem si vybavil vzpomínku jak jako -náctiletýho mě k sobě pozvala jedna spolužačka a pustila na pirátské VHS TOP GUN, jistě čekala jiný průběh návštěvy, ale říkejte to klukovi, který poprvé vidí americký stíhačky, pořádný frajery, krásnou herečku a slyší chytlavou hudbu. Od té doby se mnou nemluvila. Jelikož si Péťa vlastně o ten film řekla, neměl jsme obavy, že po skončení filmu se mnou přestane mluvit. Sotva zazněly úvodní tóny skladby Danger zone už jsem v tom zase lítal. Že je Top Gun agitkou ? No jasně a jak dobrá a povedená agitka to je. Zrovna před chvíli jsem běžel poslat přihlášku k americkým stiháčům, protože chci lítat vysokou rychlostí v oblacích, protože chci bejt taky tak správňáckej frajer jako Tom Cruis a protože si chci taky prožít lásku s krásnou instruktorkou. Jsou to moje klukovské sny a já se za ně nemám důvod před nikým stydět. Jo a jak jsem poznal, že jsem splnil další ženský rozmar ? Když Vám hraje k snídani Take my breath away, nemusím být ani přiliš chytrý, aby mě došlo, že tentokrát se se mnou další holka bavit nepřestane.(27.9.2007)

• TheMaker

::::::::::::::::::: Nemám rád Toma Cruise !!! ::::::::::::::::::::(10.1.2009)

Tony Scott nejenže oslavuje prostřednictvím průbojného mladíka americký způsob života, ale jeho hit roku 1985 je i ukázkovou „náborovou propagandou“ amerického letectva!! První instinkt producenta Dona Simpsona byl přesný. Western s kovboji moderní doby. Drsné přezdívky, testosteron na maximum, kamarádství, patriotismus. Přitom to trvalo dlouhé měsíce, než dostal projekt zelenou. Nevěřili mu, skoro ho definitivně odsunuli na vedlejší kolej. A pak by litovali. Kdo z nás totiž Maverickovi nedržel palce..?(13.9.2006)

• Marigold

Jsou krásní, mladí a mají ocelové ptáky. Opravdu trapná náborovka letectva Spojených států s odporným titulním songem. Ani z nostalgie nemohu dát více než jednu bílou hvězdu, ale více hrdinští letci stejně nepotřebují, že...(1.2.2004)

• Oskar

Vpodstatě všichni tu říkáte, jaká je to blbost, a hodnotíte čtyřmi hvězdičkami. To nechápu. Jinak má ale Gemini pravdu, po Žhavých výstřelech to má svůj (nepatrný) půvab.(8.5.2003)