Akční / Drama / Romantický

USA, 1986, 106 min

• flanker.27

Juhuhů, to byl hit české pirátské videodistribuce 80. let a na počátku 90. let i kin. Kdo neviděl, byl totál lůzr. Očití svědkové popisují hrůzné scény hromadných dívčích orgasmů při pohledu na zpocené tělo ocelového Toma Cruise lesknoucí se v zapadajícím Slunci. Tony Scott dokazuje, že sebevětší chudost leteckých scén se dá zachraňovat brutrálním střihem. Někde tady se rodí v hlavě tehdejšího cucáka jménem Michael Bay nápad, jak pořádně popadnout film za koule a sestříhat něco, co jsme neviděli, oblítávat co jsme neobletěli. A že nemáme migy? Nevadí, dáme tam F-5 a budeme jim děsně vážně říkat MiG-28. Že takový letadlo neexistuje? Ale pane, on divák se chce vznášet na řídké vlně milostné zápletky sexy poradkyně a nevycváleného pilota, co znásilňuje čtrnáctku, teda F-14, a rozum by to celé mohl jen pokazit. Každopádně největší sra(n/j)da filmového nebe, parodovat netřeba.(13.12.2005)

Klasické béčko, které se řadí mezi klasiku. A to oprávněnou. Svým způsobem je to kult.(6.10.2007)

No ale kde je scéna se smažením vajíček???(7.2.2011)

rozpocet ? trzby celosvetovo $353,816,701(4.11.2006)

• TheMaker

::::::::::::::::::: Nemám rád Toma Cruise !!! ::::::::::::::::::::(10.1.2009)

• - V první verzi, ve kterém byl snímek uveden na VHS, obsahoval také reklamu na dietní Pepsi. (Dr Lizal)

• - Známá scéna s pianem a jukeboxem se natáčela v restauraci v San Diegu, která se jmenuje Kansas City BBQ. V restauraci můžete dnes nalézt několik suvenýrů spojených s filmem, například stále funkční jukebox nebo helmu Mavericka. (don corleone)

• - Ve filmu se měla objevit píseň "Reckless" od Judas Priest z jejich alba Turbo. Skupina jej však nakonec odmítla zapůjčit, protože se bála, že film bude propadák. (SeanBean)