• slovenský

Akční / Drama / Romantický

USA, 1986, 106 min

• Cervenak

Nikdy ma to nebavilo. Dokonca aj Dni hromu mám radšej, a to už je čo povedať. :-)(22.4.2009)

Ve své době romantická pecka s dramatickou vsuvkou. Klasický, namachrovaný americký frajírek se jde předvádět jak to umí ve stíhačce i mimo ni, však ve svém jádru je to čestný muž a šlechtic. Hudba k filmu je nezapomenutelná a totéž platí i o Tomu Cruisovi, jehož herectví bylo vždycky dokonale přesné. V té době jsem ještě nebyla přesycena americkým patriotismem a filmovou předváděčkou jejich vojenské vybavenosti. Dokonce jsem nebyla ani nijak zvlášť alergická na ten tak typický konec všech amerických army filmů jako je závěrečný potlesk všech, včetně komparzu, uklízeček nebo pána z byfé ... Hodnotím podle toho, jak bych hodnotila v době, kdy jsem film viděla poprvé a poprvé jsem z něj byla poněkud ... ách, nadšená. Puberťačka, no :-)(14.10.2014)

• sud

Top Gun je bezesporu film 80. let se všemi klady a zápory. A v tomto případě ty zápory bohužel převažují. Odečtu-li pěknou ústřední píseň a pohlednou Kelly McGillis, zbyde mi armádní náborovka s tunou propagandy a nepříliš povedenými akčními scénami. Od doby vzniku už několikrát přešel Štědrý den, z Toma Cruise se stal skvělý herec, z Tonyho Scotta prestižní tvůrce kvalitních akčních filmů a celý film byl náležitě zparodován ve Žhavých výstřelech. Některé filmy nestárnou, Top Gun k nim IMHO nepatří. 40%.(11.8.2005)

Když se řekne High Concept, vybavím si Top Gun. Na tento film mam krásné vzpomínky z dětství a nyní se na něj bojím podívat, abych si ty vzpomínky nepokazil:) O létání jsem se zajímal skoro "odjakživa" a s kamarády jsme ten film brali děsně vážně a řešili takové hlouposti, jako jestli se ef čtrnáctka může dostat do ploché vývrtky a proč tam nejsou žádné MIGy ale ef pětky s rudejma hvězdama:D Top Gun se pro mě stal standardem kvalitního filmu z leteckého prostředí a žádný další se na jeho úroveň ani nepřiblížil. (Mám na mysli třeba tu pitominu Železný orel ze stejného roku).(20.11.2004)

NFR 2015, Oscar 1 : Píseň - "Take My Breath Away" + 3 nominace: Střih, Zvuk, Střih zvukových efektů(13.4.2004)