poster

Top Gun

 • USA

  Top Gun

 • slovenský

  Top Gun

Akční / Drama / Romantický

USA, 1986, 106 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Boss321
  *****

  Nejedná se o žádný herecký koncert, je to film o akci, lásce, ztrátě kamaráda a o tom být ten nejlepší. Jedna z největších klasik ve světové kinematografii. Tohle prostě musí vidět každý. Skvělý rozjezd kariéry Toma Cruise a zrození Tonyho Scotta.(28.9.2007)

 • Shadwell
  *****

  Jedinečnost Top Gunu spočívá mimo jiné v tom, že se skrze něj dá pochopit, proč Tony Scott tak často a rád používal teleobjektivy. Teleobjektivy tvoří jak známo podstatnou součást jeho režisérského rukopisu. Top Gun je toho dobrým příkladem, protože jsou tu použitý snad v 80% stopáže, ne-li víc. Důvod, proč tomu tak je, si můžeme ukázat na jednoduchém příkladu: představte si, že jste kameraman a někdo jako třeba Tony Scott po vás chce natočit letecké souboje. Jedno z klíčových rozhodnutí se týká toho, jak budete zabírat letadla. Buďto je můžete brát přes normální objektivy, aneb přes teleobjektivy. Normální objektivy, tzn. velký úhel záběru, způsobí, že letadlo se bude moct volně pohybovat od okraje záběru k okraji a bude působit dynamicky, zatímco okolní krajina statičtěji. Oproti tomu teleobjektivy, tzn. malý úhel záběru s extrémním přiblížením k předmětu, udělá z letadla statický prvek na pozadí dynamické a rozostřené krajiny. Toto druhé řešení má ovšem jednu dost nezanedbatelnou výhodu, protože piloti v kokpitu jsou obvykle snímání úplně stejně (kamera nalepená na pilota a dynamicky ubíhající krajina za ním), tudíž když se během soubojů přestřihává z letadla na pilota a vica versa, není v tom tak velký kontrast, jako kdyby se stříhalo z „velkého" pilota na „malé" letadlo brané normálními objektivy. Z hlediska střihu je řešení s teleobjektivy zkrátka lepší. Naopak když jede Tom Cruise na motorce, bere se to často spíš přes normální objektivy, protože žádné střihy na něho jako jezdce za řídítky neexistují, a cílem je naopak to, aby vynikla spíše okolní krajina, topící se čirou náhodu zrovna v tom nekýčovitějším kalifornském západu slunce. Top Gun tudíž chápu jak takovou esej na téma teleobjektivy, jejichž použití nemusí být navíc vůbec samoúčelný. Nejenže to je efektivní, protože teleobjektivy jakoby izolují předměty a odtrhávají je od okolí, což zde, kde letci během tréninku soupeří spíš sami se sebou než s nějakými dalšími piloty, má svůj pádný význam. Vedle toho je použití teleobjektivů i velmi efektní a dává to filmu zvláštní šmrnc. Nejznámějším příkladem této efektnosti je nejspíše scéna z Hitchcockova Psycha, ve které detektiv Arbogast padá ze schodů. Upřený pohled znehybnělé hlavy, snímaný na dynamicky se pohybujícím pozadí, v protikladu k tomu, co se děje ve „skutečnosti“, kde pozadí zůstává v klidu, zatímco hlava se pohybuje (podobně jako u pilotů v Top Gunu), konkuruje svou působivostí snad i slavné scéně ze sprchy.(24.2.2013)

 • castor
  ****

  Tony Scott nejenže oslavuje prostřednictvím průbojného mladíka americký způsob života, ale jeho hit roku 1985 je i ukázkovou „náborovou propagandou“ amerického letectva!! První instinkt producenta Dona Simpsona byl přesný. Western s kovboji moderní doby. Drsné přezdívky, testosteron na maximum, kamarádství, patriotismus. Přitom to trvalo dlouhé měsíce, než dostal projekt zelenou. Nevěřili mu, skoro ho definitivně odsunuli na vedlejší kolej. A pak by litovali. Kdo z nás totiž Maverickovi nedržel palce..?(13.9.2006)

 • Tetsuo
  *

  Tak tupé, namistrované a nechutně propagandistické, že už to ani není sranda. Ani neuvěřitelně homosexuální nádech filmu mě nedonutí hodnotit ho s nostalgickou slzou v oku jako odvanutě zábavnou vzpomínku na dětství a 80. léta.(25.2.2003)

 • Gilmour93
  **

  Tváře chlapců posety kapičkami potu, jako by byli dělníci v ocelárnách, záběry do šaten na vysportovaná těla zahalená v ručnících, písek na zpocených svalech při plážovém volejbalu, neustálé řeči o ocase… Quentin Tarantino přišel ve filmu Rory Kellyho Sleep With Me s teorií, že se hlavní hrdina Top Gunu nemůže rozhodnout, jestli je nebo není homosexuál. Iceman (Kilmer) a ostatní reprezentují homosexuály. Kelly McGillis představuje heterosexualitu. Říká mu: „ Ne, ne, jdi normální cestou. Hrej podle pravidel. Buď normální.“ Tuto teorii potvrzuje moment, kdy se Maverick nepokusí s Charlie vyspat hned první noc. Ona se diví: „Co se ksakru děje? O co jde?“ Potom ji vidíme oblečenou v mužském oděvu, protože ví, že to je jediný způsob, jak ho může dostat. Nejsilnější důkaz přichází v jedné z posledních scén, v níž Maverick a Iceman zvítězí v letecké bitvě a Iceman říká: „Když budeš chtít, můžeš lítat na ocase.“ Quentin své vývody prezentuje velmi přesvědčivě, nicméně pokud se díváte pozorně, zjistíte, že Iceman ve skutečnosti říká: „Když budeš chtít, můžeš být na křídle.“ Proč ale házet klacky pod nohy dobré historce, že jo..? Tento „výklad“ Quentin s úspěchem prezentoval na různých večírcích spolu s kamarádem Rogerem Avarym. Stojí však za pozornost, že i respektovaná kritička Pauline Kael označila Top Gun za homoerotickou blyštivou komerci, takže měl Tarantino možná nakonec pravdu... Pokud tuto tezi ponechám stranou, zbyde mi jen zhodnocení, které jsem spontánně vypustil z úst, když se mě dcera zeptala, o čem to je. O letadlech a blbečcích, co je pilotují. Take my brain away…(15.10.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace