Aljaška v plamenech

On Deadly Ground

Aljaška v plameňoch

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 1994, 98 min

Je to perfektný akčný film so Stevenom Seagalom, ktorý patrí medzi to najlepšie z jeho tvorby. Má skvelý príbeh o špecialistovi na nehody ropných vrtov, ktorý zistí, že jeho zamestnávateľ, vplyvný ropný magnát, ktorý sa práve chystá uviesť do chodu najväčšiu ropnú plošinu na Aljaške príliš riskuje a ide mu len o peniaze, čo by spôsobilo jej nehodu a s tým súvisiace rozsiahle problémy. Keď sa to zamestnávateľ dozvie, dá ho odstrániť, ale aj vďaka pomoci domorodých obyvateľov prežije a rozhodne sa využiť všetky svoje schopnosti na to, aby ho zastavil. Spracovanie je skutočne vynikajúce, je síce pravda, že sa tu v priebehu nájde niekoľko výrazných logických nezmyslov, ale to určite nepredstavuje žiadny problém. Táto tématika pôsobí v akčnom žánri dosť originálne a to platí aj o priebehu deja a tu som prakticky maximálne spokojný. Zaujímavá úvodná sekvencia a efektné zoznámenie s hlavným hrdinom navodia tú správnu náladu, ale stále sa je na čo pozerať, je tu množstvo skvelo podaných prvkov, či už ekologická tématika, spriatelenie s Eskimákmi, nejaká tá mytológia a z nej obzvlášť zaujímavá snová sekvencia, ktorú som v detstve nechápal, ale časom mi už sadla, k tomu samozrejme najlepšie možne zvládnuté obe strany, či už kladný hrdina s tajomnou minulosťou, ale aj záporná a nezabudnuteľný záverečný prejav, ani ma nenapadá, čo tu môžem vytknúť, všetko je perfektné. Akcie je tu pomerne dosť a je vynikajúca. V strednej časti sa film zameriava len na príbeh, takže sa nájde v úvode a hlavne v závere. Až na pár nevhodne zvolených strihov je skvelo natočená, veľkolepá a nápaditá, súboje majú prvotriednu choreografiu, takže ponúknu viacero skvelých chvatov, prestrelky sú drsné, rovnako aj plno nápaditých likvidácií a nechýba ani množstvo explózií a plno nezabudnuteľných momentov, ako pretočenie brokovnice, výroba tlmiča a iné. Všetka akcia je prvotriedna a napríklad záverečné vyhladenie ropného vrtu patrí medzi to najlepšie, čo som v akčnom žánri vôbec videl, ale najradšej mám akciu v miestnosti, kde sa nemôže strieľať. Herecké obsadenie je skvelé, Steven Seagal je tu asi najlepší zo všetkých svojich filmov, jeho pomocníčka Joan Chen a vynikajúca skupina záporákov, či už hlavný Michael Caine, jeho pravá ruka na špinavú prácu John C. McGinley, veliteľ žoldnierov R. Lee Ermey a podobne. Réžia a technická stránka sú špičkové, skvelý vizuál, veľký rozpočet tu vidieť a Seagal dokázal, že by bol pre tento žáner aj veľmi schopný režisér. A k tomu ešte nádherné prostredie a perfektná hudba, s lepšou som sa v akčnom žánri ešte nestretol. Aljaška v plameňoch je pre mňa jeden z absolútnych vrcholov žánru, ktorý môžem pozerať stále a nikdy ma neomrzí. A aj za tento veľký risk, keď Seagal prakticky obetoval svoju kariéru preto, aby sa mohol venovať aj ekologickej tématike si ho budem vždy vážiť. 94%(8.4.2007)

Jeden z lepších filmů Seagala. Akčně to je dobře postavené :) Ale jinak se Steven jako ekolog může jít zahrabat :)(20.5.2009)

• Faidra

Pro případ, že bych někdy uvažovala o bulimii, mi bude k vyvolání žádoucího efektu stačit fotka Stevena Seagala, ale bývaly doby, kdy se mi Aljaška nezdála úplně strašlivá. Dnes si už jen povzdechnu nad časy, kdy jsem byla mladá a blbá (tedy o něco málo pitomější než teď) a kdy Seagal nebyl hroudou sádla.(29.10.2007)

• Marigold

Seagal je vážně ztroskotanec, který se z nedostatku filmového umu pokouší mísit pitomý akční příběh s ekologickou agitkou. Že by nabádání ekologických organizací k větší razanci? Tak takhle ne, pane Seagal, takhle tu Aljašku opravdu někdo podpálí!!!(1.2.2004)

Soundtrack Basil Poledouris: 1. Main Titles [2:19] ,2. Aegis Flameout [1:44] ,3. Forrest Found [1:36] ,4. The Journey [7:57] ,5. Forrest Decides/Horse Chase [3:54] ,6. Jennings Goes Down [4:46] ,7. The Warning/End Credits [7:1(11.5.2011)