Kalifornie

Scénografie:

Michael White

Kostýmy:

Kelle Kutsugeras

rozpočet : ? tržby americke : $2,395,231(9.12.2006)

V té době oslnil nejen diváky, ale hlavně producenty. Mohl se zachovat jako devět z deseti herců a koketovat s nějakou diváckou superjistotou. Těžko. Brad Pitt, nový idol ženských srdcí, sáhl léta páně 1993 po smažkoidní postavě v černočerně prokleštěné gangsterce Pravdivá romance i po roli masového vraha ve velmi atmosférické a ponuré Kalifornii. V obou případech za jeho razantní změnu image oba palce nahoru!! V případě Kalifornie pak zaujme i lehce retardovaná vrahova přítelkyně Juliette Lewis, která miluje kaktusy, své naivní představy a nechává se řezat, protože si to prý zaslouží. Připojí se k dvojici, která se vydává na místa hromadných vražd a která se snaží pochopit nekontrolovatelné šílenství vrahů, netušíc, že ti dva na zadním sedadle, kteří mají údajně namířeno stejným směrem a kteří jim mají přispět na cestovní výdaje, jsou těmi, kterými jsou „fascinovaní“. Pittova postava tu zabíjí v tichosti, s netečností zvířete, lhostejně. Mě osobně by přesto potěšilo, kdyby tehdy poměrně zajímavý Dominic Sena spolu se scénáristou provokovali ještě o krapet víc. I tak ale dobré..(13.11.2013)

:::::::::::::::::::: Skvělá road-movie, ale ruku na srdce. Kdyby tam nehrál Pitt, který byl naprosto výtečný, tak by to byla (pod)průměrná blbůstka. Scény typu - "jsem vdova"-"tak teď už jste vdova", "viděli jste tu hnusnou ženskou ?"-"ohol si nohy ty zrůdo", byly ale naprosto vynikající a bezchybné. Škoda, že tam takových scének-hlášek, nebylo více ! A závěrečná scéna s páskou mě naprosto dojala. ::::::::::::::::::::::(25.5.2009)

Kalifornie není nikterak originálním snímkem, ovšem potěší zejména svým hereckým obsazením - Brad Pitt si svoji postavu patřičně vychutnal - a atmosférou. Příběh příjemně graduje a směřuje k předvídatelnému konci. Mix krimi, thrilleru a road movie vyšel tvůrcům velmi dobře a s přivřenýma očima jim dám 4*.(15.7.2015)

Dominic Sena je sice sračker, ale tohle nebylo úplně špatný. Zachránil to asi hlavně Brad Pitt, kterej v roce 1993 sice ještě nebyl žádná velká hvězda, ale tady toho psychopata zahrál naprosto přesvědčivě. Juliette Lewis tu naivní kravku zahrála taky slušně, ale její postava mi lezla na nervy od první chvíle. Druhej pár tvořenej agentem Mulderem a Michelle Forbes zůstal trochu v jejich stínu. Nějak mi ani jeden z nich nebyl moc sympatickej a řikal jsem si, že by je měl Pitt radši odprásknout. Pak je tam pár dobrejch scén (třeba pěkná krvavá scéna na hajzlu) a chvílema celkem slušná atmosféra. Bohužel se celej film dost vleče a v závěru to sklouzává někam mezi Béčkovej brak. Stačí vidět jednou...(17.5.2014)

• - Film má aj svoju komiksovú adaptáciu, o ktorú sa postaral americký spisovateľ Chuck Dickson a umelec Duncan Fergedo a nesie rovnaký názov ako film. Adaptácia však nebola nikdy dokončená. (apocalyptik)