Kalifornie

Scénografie:

Michael White

Kostýmy:

Kelle Kutsugeras

Poměrně drsný film s tehdy ještě neznámým Bradem Pittem a Juliette Lewis. Nakonec se to celkem zvrtne...(20.12.2016)

Výborný thriller a sondáž do mysle patologického vraha. Máme možnosť sledovať jeho postupný psychologický vývoj, od kamarátstva s novými známymi (hlavne s Brianom) až po nemilosrdného zabijaka. Všetky charakterové úrovne zvládol Brad Pitt dokonale, podal možno jeden z jeho najlepších výkonov, ďalšia ukážka toho, aký to je skvelý herec, a vždy aj bol. Rovnako dobrá však bola aj Juliette Lewis, ktorej postavička hlúpej husičky sadla ako na mieru. Dokázala jej dať takú sladko-trpkú príchuť. Avšak narozdiel od ostatných užívateľov si nemyslím, že by snímok vládol nejak extra mrazivou atmosférou. Bola znepokojivá, nadpriemerná a pekne ku koncu gradovala, to áno, ale o nič výnimočne dusivé nešlo. V skratke, ide o nadpriemerný thriller s perfektným hereckým koncertom dua Pitt-Lewis a slušnou atmosférou. 75/100(14.10.2014)

Film se mi jako takový nelíbil. Docela mě děsil. ale naprosto dokonalé herecké umění Brada mě donutilo hodnotit tento film ne podle toho jak se mi líbil, ale podle toho jak byl natočen a obsazen. A to si rozhodně zasluhuje 4****(13.7.2010)

A půl. Brad Pitt zde opět dokázal, že na plátně umí být i někým jiným, než tím slavným, uhlazeným "slaďouškem." Ačkoliv ztvárnil sériového vraha, tak se mírně vymyká jeho zavedenému psychologickému profilu. On není jako např. Ted Bundy nebo Jeff Dahmer. Ti vypadali jako obyčejní, na pohled sympatičtí muži. "Lovili" určitou skupinu svých obětí, poté si z nich zanechali trofeje a jejich činy měly sexuální podtext. Postava Brada již na první pohled působí dost zanedbale, špinavě a vulgárně. A svých činů se dopouštěl zřejmě proto, že se mu "prostě chtělo." Jeho oběti byly náhodné a vraždil, když mu byla naskytnuta příležitost, nejspíš ho nehnaly jen těžko potlačitelné sexuální pudy a jeho vraždy nebyly plánované. Většina sériových vrahů toužila někoho vlastnit, mít nad ním nadvládu. On chtěl "jen" zabíjet." Ostatní herecké osazenstvo je také skvělé. V čele s Davidem Duchovnym, jeho krásnou přítelkyní Michelle Forbes a naivní Juliette Lewis. Film má spád, působivé scény a dobře vytvořené charaktery postav. Jen mi chyběla trocha více psychologie. Docela ráda bych se dozvěděla něco více o Earlym Grayceovi...(11.7.2010)

Dlouho sem si na tohle brousil zuby a konečně to přišlo. Potemnělej thriler o šílenosti a zvrhlosti jednoho brutálního magora v podání Brada Pitta s pětačtyřicítkou od svojeho, asi né moc dobrýho, fotra. Skvělá psychologická jízda.(15.1.2009)

• - Film má aj svoju komiksovú adaptáciu, o ktorú sa postaral americký spisovateľ Chuck Dickson a umelec Duncan Fergedo a nesie rovnaký názov ako film. Adaptácia však nebola nikdy dokončená. (apocalyptik)