Aplikace dokurealistického, věcně procedurálního západního stylu na české prostředí. Bohužel bez přidané hodnoty. 60% Zajímavé komentáře: Karlos80, Krysa SPK(25.9.2007)

Spor o to, zda ATENTÁT měl být víc pojat dokumentárně nebo naopak hraně-umělecky, je tak trochu samoúčelný. Uvědomíme-li si, že film byl jako námět i jako scénář pojat a ještě v době natáčení vytvářen v době plné síly komunistické cenzury, vlády myšlenek o údajné reakčnosti, zradě a zbabělosti londýnské exilové vlády i Edvarda Beneše osobně a studujeme-li pozorně údaje o tvůrcích filmu (mj. o proslulé produkční skupině Bohumil Šmída-Ladislav Fikar), výsledný obraz, který takto vzniká, je působivější a značně odlišný od prvoplánových pocitů vzniklých ze zhlédnutí filmu. Nesporné gesto občanské odvahy v měřítcích této doby snad poprvé z blízka přiblížilo skutečnou tvář demokratického druhého odboje a tím spolukorigovalo stále převládající názor o rozhodném rezistentním druhooodbojovém příspěvku z východu a jeho podstatně méně závažném doplňku ze západu. Syrová, jakoby reportážní tvář snímku je pochopitelná i jako snaha nezkreslovat a vůle nepodléhat cenzuře tehdejší Hlavní správy tiskového dohledu víc, než bylo nezbytně nutné. Díky tomu i dnes tehdejší současnost filmu - tu dějovou i tu natáčecí a prvotně diváckou - můžeme plně prožívat a cítit jako také náš dnešek. A víc rozumět době, která je dnes již jen historickým faktem.(17.9.2007)

Velmi dobrý film o atentátu na Heydricha. Jiří Sequens se snažil co nejvíc přiblížit tehdy známým okolnostem a natočil téměř rekonstrukci celé akce. Výborná atmosféra a herecké výkony. Ještě dnes mi při závěrečné scéně "vzdejte se - nic se vam nestane" běhá mráz po zádech.(20.3.2003)

Patrně nejlepší film Jiřího Sequense a rozhodně nejlepší film o atentátu na Heydricha (srov. např. in Vávrovo Sokolovo).(25.6.2007)

Zhlédnuto jako doplněk k dokumentárnímu seriálu Heydrich - konečné řešení, v němž padla zmínka i filmu Jiřího Sequense. A jako diváku zahlcenému podrobnými informacemi o atentátu ze zmíněného seriálu, mi filmový příběh připadal příliš zjednodušený a jaksi neúplný.(4.6.2012)