poster

Dva na koni, jeden na oslu

Muzikál / Historický / Drama / Dobrodružný

Československo, 1986, 127 min

 • gudaulin
  ***

  Jeden z průměrných snímků Jiřího Sequense natočený podle stejnojmenné divadelní hry. Slušné herecké obsazení a odpovídající herecké výkony zejména mužské části hereckého souboru. Několik scén je opravdu dobrých, slušná je taneční choreografie a písničky, nicméně celek vyznívá rozpačitě a studeně. Je to prostě natočené bez osobního zaujetí. Celkový dojem: 50 %.(13.1.2007)

 • Big Bear
  ***

  Tohle mohlo být celkem slušné drama ze středověku. Doba vzniku, způsob natáčení, výběr lokací i herců nabízel jistý díl syrovosti, která filmu velmi svědčila. Příběh sám je o třech žoldácích, kteří se vrací z Aquitánie do Čech aby se připojili k vojsku, které potáhne na machometány... Jenže při překročení hranice Českého království se smůlou i vlastní nešikovností dostanou mezi dva znepřátelené rody. To jim způsobí nemalé potíže, obzvláště potom co vyslyší žádost jednoho ze šlechticů, za tučný obnos unést toho druhého a dovléci ho na tvrz. Trio hrdinů si zahál Hanzlík, Skopal a Brzobohatý, znepřátelené urozené pány Vinklář a Čenský. Jak říkám - mohlo - to být slušné středověké drama, žádný historický velkobiják, ale komorní záležitost. Jenže.. Kdosi film navrhl udělat jako muzikál. Nic proti tančícím zbrojnošům, dokonce nic proti zpívajícímu Skopalovi, který pěje píseň svému oslu atd.. Nad choreografií bych ještě mávl rukou, ale ta hudba!!!! Někdo ze štábu se dostal k tehdy oblíbeným syntetyzátorům a tak příběh ze 14 stol. doprovází ta nejbrutálnější elektronická hudba osmdesátých let... Kdyby se ten kdosi (asi Hádl) alespoň snažil, když už elektronicky tak tu hudbu nějak přizpůsobit tehdejším melodiím a rytmům... ne . Nesnažil. Hudba je ultrabrutální a do filmu nijak nezapadá. Připočteme li na tuto hudbu tančící sbor zbrojnošů v teplácích či co to bylo... pak musím jít s procenty hodně dolů. Ani písně snad vyjma té závěrečné nebyly nijak líbivé a k shánění nesehnatelného soundtracku nebudou nutit. Je to škoda. Mohla to být podobně dobrá věc jako V erbu lvice... Škoda. Dávám jen 3 náramky. * * *(11.3.2014)

 • monolog
  ***

  Zábavná dobrodružná pohádka, řekl bych určitá odrůda realističtější fantasy. Co se mě týká, největším problémem tu jsou vložená hudební čísla. Nevadí mi, když se ve filmu zpívá a tančí, ale stejně jako Oldřich Nový ani já nechci sledovat přeplácané hudebně-taneční číslo, které děj nejenže neposouvá dál, ale ani jej nijak nevysvětluje. A to tady bylo až příliš často (viz třeba naprosto úděsná chvíle, kdy naši tři hrdinové přijíždějí poprvé do městečka s hospodou, nebo když hrají kostky). Jinak v základě nemám co vytknout. Když teče krev, vypadá jako krev. Když se roní slzy nebo se plive jed vzteku, je to jako ve skutečnosti. Exteriéry i kostýmy se moc povedly, i když mám určitý výhrady k uniformám, který nosí Čenskýho armáda. A postava blázna mi přišla až moc všudypřítomná. Ale velkým plusem je, že tu nikdo není čistě vypranej a nažehlenej, že lidé vypadají jako skuteční lidé a ne jen figuríny z modelingových mol a taky se chovají jako lidé. Ne černobílí, ale šediví. Závěrem, 2NK1NO (vypadá to jako označení nějakýho chřipkovýho viru, hm? :) je sice dobrý film, ale mohl být mnohem lepší. Kdyby autor přidal víc naturalismu, přidal krve, ubral psychedelických tanečních čísel a dodal tomu všemu nakonec i nějaký další rozměr, měli bysme tu drobnější český rozjezd k Maso a krev.(19.11.2007)

 • Omnibus
  ****

  Některé filmy utáhne jediný herec a zbytek je kompars. Zato v tomhle radostném dílku je tolik živoucích osobitých i pitoreskních postav, že mne vážně mrzí, že to nebyl pilot k seriálu :-) Hoňsobě, Píšťalka, Psí noha ... a samozřejmě taky na seno se obětavě pokládající mladá Sequensová :-)(17.1.2013)

 • Crocuta
  ****

  Sám nevím proč, ale tenhle film mám velmi rád, i když je možné k němu mít sto a jednu oprávněnou výhradu. Líbili se mi dobří herci (zejména ústřední trojice a Josef Vinklář coby pan Mátoha), zaujala mne atmosféra - ale co dělá tento snímek kouzelnou záležitostí, to budou asi ta nadmíru osobitá jména některých postav - Psí noha, Kučeravý, Hoň sobě... :-).(24.10.2007)

 • - Jedná se o jediný film režiséra Jiřího Sequense, kde si zahrála jeho dcera Sylva. (M.B)

 • - Natáčení probíhalo v lokalitách Tiské stěny, Lom Mořina, Budyn nad Ohří, Helfenburg a Lom Alkazar. (Cucina_Rc)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace