Dva na koni, jeden na oslu

Muzikál / Historický / Drama / Dobrodružný

Československo, 1986, 127 min

Zábavná dobrodružná pohádka, řekl bych určitá odrůda realističtější fantasy. Co se mě týká, největším problémem tu jsou vložená hudební čísla. Nevadí mi, když se ve filmu zpívá a tančí, ale stejně jako Oldřich Nový ani já nechci sledovat přeplácané hudebně-taneční číslo, které děj nejenže neposouvá dál, ale ani jej nijak nevysvětluje. A to tady bylo až příliš často (viz třeba naprosto úděsná chvíle, kdy naši tři hrdinové přijíždějí poprvé do městečka s hospodou, nebo když hrají kostky). Jinak v základě nemám co vytknout. Když teče krev, vypadá jako krev. Když se roní slzy nebo se plive jed vzteku, je to jako ve skutečnosti. Exteriéry i kostýmy se moc povedly, i když mám určitý výhrady k uniformám, který nosí Čenskýho armáda. A postava blázna mi přišla až moc všudypřítomná. Ale velkým plusem je, že tu nikdo není čistě vypranej a nažehlenej, že lidé vypadají jako skuteční lidé a ne jen figuríny z modelingových mol a taky se chovají jako lidé. Ne černobílí, ale šediví. Závěrem, 2NK1NO (vypadá to jako označení nějakýho chřipkovýho viru, hm? :) je sice dobrý film, ale mohl být mnohem lepší. Kdyby autor přidal víc naturalismu, přidal krve, ubral psychedelických tanečních čísel a dodal tomu všemu nakonec i nějaký další rozměr, měli bysme tu drobnější český rozjezd k Maso a krev.(19.11.2007)

• Ivoshek

Podle poslednich asi 15 minut zajimavy pseudohistoricky film. Dobre obsazeni. Akorat hudba byla strasne divna... Melo to zvuk jak kdyz Korn se skupinou Uno predvadeli show v "Mozna prijde i kouzelnik". Bodove hodnoceni dodam, az casem zkouknu i prvnich asi 100 minut.(26.12.2011)

• WANDRWALL

Trapné, tedy umělé. Ale když se to někomu líbí, tak mu to tak vyhovuje.(8.8.2010)

Všichni kritizují, tak já budu chválit :) Líbil se mi děj, herci i celkové prohnilé středověké prostředí. Některé dialogy potěšily svou neučesaností. Například, když Honza Čenský nenávistně zasyčí "vy svině," tak jsem docela zaplesal. Jediné co mi občas vadilo byla muzikálová čísla, třeba to s kancem bylo zrovna dobrý, ale sem tam byl taneční projev herců dost rozpačitý. Bavila mne i postava zubatého blázna Psí Nohy, kterej furt tak blbě poskakuje a občas udělá nějakej trik. Ústřední trio Hanzlík - Brzobohatý - Skopal není vůbec špatné.(5.4.2008)

Hudební a taneční kreace bych osobně vynechal, ale jinak dobrá historická podívaná..(5.12.2011)

• - Natáčení probíhalo v lokalitách Tiské stěny, Lom Mořina, Budyn nad Ohří, Helfenburg a Lom Alkazar. (Cucina_Rc)

• - Jedná se o jediný film režiséra Jiřího Sequense, kde si zahrála jeho dcera Sylva. (M.B)