Dva na koni, jeden na oslu

Muzikál / Historický / Drama / Dobrodružný

Československo, 1986, 127 min

Sám nevím proč, ale tenhle film mám velmi rád, i když je možné k němu mít sto a jednu oprávněnou výhradu. Líbili se mi dobří herci (zejména ústřední trojice a Josef Vinklář coby pan Mátoha), zaujala mne atmosféra - ale co dělá tento snímek kouzelnou záležitostí, to budou asi ta nadmíru osobitá jména některých postav - Psí noha, Kučeravý, Hoň sobě... :-).(24.10.2007)

• WANDRWALL

Trapné, tedy umělé. Ale když se to někomu líbí, tak mu to tak vyhovuje.(8.8.2010)

Všichni kritizují, tak já budu chválit :) Líbil se mi děj, herci i celkové prohnilé středověké prostředí. Některé dialogy potěšily svou neučesaností. Například, když Honza Čenský nenávistně zasyčí "vy svině," tak jsem docela zaplesal. Jediné co mi občas vadilo byla muzikálová čísla, třeba to s kancem bylo zrovna dobrý, ale sem tam byl taneční projev herců dost rozpačitý. Bavila mne i postava zubatého blázna Psí Nohy, kterej furt tak blbě poskakuje a občas udělá nějakej trik. Ústřední trio Hanzlík - Brzobohatý - Skopal není vůbec špatné.(5.4.2008)

Tohle mohlo být celkem slušné drama ze středověku. Doba vzniku, způsob natáčení, výběr lokací i herců nabízel jistý díl syrovosti, která filmu velmi svědčila. Příběh sám je o třech žoldácích, kteří se vrací z Aquitánie do Čech aby se připojili k vojsku, které potáhne na machometány... Jenže při překročení hranice Českého království se smůlou i vlastní nešikovností dostanou mezi dva znepřátelené rody. To jim způsobí nemalé potíže, obzvláště potom co vyslyší žádost jednoho ze šlechticů, za tučný obnos unést toho druhého a dovléci ho na tvrz. Trio hrdinů si zahál Hanzlík, Skopal a Brzobohatý, znepřátelené urozené pány Vinklář a Čenský. Jak říkám - mohlo - to být slušné středověké drama, žádný historický velkobiják, ale komorní záležitost. Jenže.. Kdosi film navrhl udělat jako muzikál. Nic proti tančícím zbrojnošům, dokonce nic proti zpívajícímu Skopalovi, který pěje píseň svému oslu atd.. Nad choreografií bych ještě mávl rukou, ale ta hudba!!!! Někdo ze štábu se dostal k tehdy oblíbeným syntetyzátorům a tak příběh ze 14 stol. doprovází ta nejbrutálnější elektronická hudba osmdesátých let... Kdyby se ten kdosi (asi Hádl) alespoň snažil, když už elektronicky tak tu hudbu nějak přizpůsobit tehdejším melodiím a rytmům... ne . Nesnažil. Hudba je ultrabrutální a do filmu nijak nezapadá. Připočteme li na tuto hudbu tančící sbor zbrojnošů v teplácích či co to bylo... pak musím jít s procenty hodně dolů. Ani písně snad vyjma té závěrečné nebyly nijak líbivé a k shánění nesehnatelného soundtracku nebudou nutit. Je to škoda. Mohla to být podobně dobrá věc jako V erbu lvice... Škoda. Dávám jen 3 náramky. * * *(11.3.2014)

• Rudovous

Nic proti panum Dankovi, Hanzlikovi, Vinklarovi, Skopalovi, Preucilovi, Rösnerovi a Brzobohatemu, ba naopak mam je rad. Ale uprime... je to bes, je to bes. Zlo se vratilo do Bradavic! Omilem jsem tento opus shledl a lituji, vlastne ne, vlastne jsem se bavil. Vyprava, zpracovani scenare, "REZIJE"!, "hudba", "choreografie" - UNO... ! Kdo mate radi sledovani "vtipnych" filmu - jdete do toho!(28.10.2007)