Úspěšný dobrodružný seriál ČT, který vznikl na podkladě dvou románů spisovatele Jiřího Stránského "Zdivočelá země" a "Aukce" byl sestříhán do dvouhodinového filmu. Příběh je zasazen do Krušných hor i krušných časů dramatického osídlování českého pohraničí po druhé světové válce. Sem se vrací z Anglie bojový letec Antonín Maděra, aby v rodné vsi zapomněl na útrapy i hrůzy války a mohl tu "žít, pracovat a mít rád své bližní", jak sám říká. Jenže ten Svatý Štěpán, jenž musela jeho rodina v roce 1939 opustit, už není tím samým místem jako dřív. Ale to, co ho zde opravdu čeká, nemohl odhadnout ani ve svých nejbujnějších představách. (oficiální text distributora)

Tosim

Ano, je to pravda, ono přece jen seriál do jednoho celovečerního filmu nenarveš :-) Ovšem pokud se jedná o to, aby byl neinformovaný divák v obraze, povedlo se... ()

novoten

Totálně zmršené přestříhání skvělého seriálu do filmové podoby. Radši několik rozvláčnějších epizod než tohle patvarové "previously on". ()

LiVentura

Neuvěřitelně ztupělá herecká mašinérie a scénář.... tento seriál pokládám za největší odpad čes.kinema...!! ()

mzss1

Na podobné úrovni jako samostatný seriál. Ten mě bavil ale přeci jenom o trošiku víc, Přesto stravitelná záležitost. 60% = *** ()

HoneyBunny

V našich podmínkách ojedinělý film - můžete být trochu hrdí na to, že jste Češi. Stejnojmený seriál, jehož sestřihem snímek vznikl je ovšem o hvězdičku lepší. ()

WANDRWALL

To není příběh z historie českých luhů a hájů a z české historie, to je pohádka jak se to lidem líbí...Ostatně Hynek Bočan se tím netají, že každý seriál je pohádka. ()

klerik

Strata atmosféry, chýba vývoj postáv a citové prepojenie. Potešil, ale pocitu, že je to LEN zostrih, som sa nezbavil... ()

Mulosz

Druhou hvezdicku pridavam pouze z duvodu meho srdecniho vztahu k serialu. Jinak si myslim, ze divak sledujici v dobe vzniku pouze film bez znalosti serialu musi byt timto nalepenim jednotlivych scen na sebe a spojenim pomoci zaberu z navstevy Madery v lagru prinejmensim zmaten. Chybi ty klicove nuance, ktere jsou pro Maderuv osud nezbytne, postupny systematicky natlak komunistu apod. Takto jde o sled predevsim humornych scen a v poslednich minutach si pro Maderu prijedou cernym autem - neuveritelny skok, kde chybi alespon mala rekapitulace, proc to vse najednou tak dramaticky vygradovalo. Rovnez divak neni ani naznakem informovan o vyznamu nekterych postav (Hartl, Labus, Holub), ktere se ve filmovem sestrihu mnohdy beze slova zjevi a nasledne se uz pak neukazou. Pritom jejich misto je v serialu zcela patricne a tyto postavy maji svuj jasny dramaturgicky a scenaristicky zamer. A slo by pokracovat dale... Pravdepodobne slo o propagacni zamer seznamit divaky s dilem v podobe filmu, nebot ne vsichni maji odhodlani pustit se do sledovani celeho serialu (coz je skoda, jde bez diskuze o nejlepsi porevolucni serial, plati pro vsechny tri serie). Ovsem ponekud lepe tento krok zvladli o pet let pozdeji tvurci polskeho serialu Sfora (r. Wojciech Wojcik), viz muj komentar k tomuto dilu. ()

Vojcl

Převedení do celovečerního filmu se tentokrát moc nezdařilo.. Snímek působí spíše jako sestřih nejzajímavějších momentů ze seriálu, ale i tak nemůžu jít pod 3. ()

topi

Tenhle film je naprosto zbytečný. Kdybych nebyl znalý seriálu, tak z tohoto příběhu nepochopím nic. Je to jen jakýsi průřez scénami, jejichž návaznosti v retrospektivách postrádají smysl a celistvost děje tříští na různé epizodky, na které vzpomíná Maděrova žena, když odchází z vězení, kde si odpykává trest její muž. Seriál je epické vyprávění a poskládat z něj film, který netrvá ani dvě hodiny je prostě blbost. ()

Damiel

60 % - Takový "movie digest" seriálu, který byl lepší a propracovanější. Já bych zůstal u seriálu, točit film už mi přišlo zbytečné. ()

Katarine

Hodně zbytečný film. Kdo chce vědět a poznat, měl by raději kouknout na seriál. Trapně sestříhané scény ze seriálu totiž občas nedávají smysl, nové postavy se berou odkudsi, divákovi naprosto uniká jejich význam v příběhu. Seriál považuji za jeden z nejkvalitnějších u nás především díky reálným zkušenostem, jenž sám Jiří Stránský zažil, ale takhle ho nasekat do filmu? Rozhodně NE! ()