Výborná detektivní zápletka, která zaujme při prvním zhlédnutí, avšak kvality film netratí ani tehdy, když již víme, jak to vlastně bylo. Velice trefně vykreslené charaktery celého příběhu, nanejvýš realistické prostředí i způsob policejní práce v mém případě však přece jen ustoupí do pozadí smutnému, dojemnému a tak vpravdě lidskému osudu ubohého Ludvy Krále, mistrně zosobněného skoro shodnou postavou Vlastimila Brodského. Takový konec, to si nezasloužil! Oh, jak příznačné!(26.12.2004)

Aj v prípade Smrti čierneho kráľa platí, podobne ako pri zvyšných celovečerákoch obľúbenej seriálovej partie, že takýmto príbehom svedčí viac seriálová stopáž. Ale ak by som mal vybrať, myslím že zo štvorice celovečerákov, ten najobľúbenejší, bol by to práve tento. Pri množstve komentárov sa tu polemika ohľadom dĺžky, keď je divák zvyknutý na polovičnú, dosť opakuje. 70% VIDENÉ ZNOVA: Takže peniaze vládnu svetom, to pochopíme po 20tich minútach a je nám to pre istotu opakované pravidelne až do konca. Pointa je v celku priehľadná, ale logická a tú hlavnú myšlienku filmu, či lepšie povedané dlhometrážnej časti seriálu, skvele podtrhuje.(21.1.2013)

Mordparta rady Vacátka je i na prahu nastupující normalizace stále ve výborné formě. Jako vždy jde o herecký koncert pomalu odcházející generace těch nejlepších českých herců... Parta ze ,,čtyřky" je tentokrát ochuzena o pana Mrázka a dostává se před zapeklitý případ, kde podezřelých je až příliš mnoho a který je v brilantní metafoře ke konci filmu reprodukován coby partie šachových figur. Detektivka Jiřího Sequense se, jak je u něj zvykem, dotýká toho nejsmutnějšího v lidské povaze - hrabivosti a nekřesťanského mamonu po penězích, ve své stylizovanosti je ale až příliš realistická... ,,Koukejte, pane Brůžek, udělejte, co vám říkám a neptejte se po spravedlnosti..." Podobné filmy a seriály: Pěnička a Paraplíčko, Partie krásného dragouna, Vražda v hotelu Excelsior, Štědrý večer pana rady Vacátka, Hříšní lidé města pražského, Panoptikum města pražského, Hříšní lidé města brněnského(20.11.2006)

Výborné krimi! Tehdy jsme uměli, dnes nám to chybí. Samý skvělý herec a plno starobních hlášek a výrazů, které člověk v dnešní češtině marno hledá. PS: „Je to případ zapeklitej a čert nám ho byl dlužnej“! :-)(10.3.2015)

Stará dobrá mordparta se v tomto možná až zbytečně dlouhém filmu objeví až po půl hodině, pak rozjede velkou pátrací akci, ale dlouho bloudí kolem a kolem, až jedna osoba udělá chybu a konečně se vše rozjasní. Divák je zaveden na pravou stopu až na konci filmu, ale stojí to zato. Lepší průměr.(15.1.2014)

• - Približne v 35. minúte filmu, keď sa Král, študent, záhradkár a klarinetista vracajú v noci každý domov, je vidieť v diaľke za rodinným domom záhradkára vytŕčajúci veľký kus paneláka. (Gareth_Jones)

• - Režisér Sequens vzpomínal, jak se měl točit pohřeb. Jenže den před natáčením nebyl na hřbitově ani jeden hrob vykopaný a tak přes noc požádal kolegy ze štábu a za láhev rumu mu ten hrob vykopali. (cariada)

• - Jana Brejchová hrála ve filmu dceru Vlastimilu Brodskému, ačkoli byli ve skutečnosti manželé. (M.B)