Ta chvíle, ten okamžik

Drama / Válečný

Československo, 1981, 100 min

Tísnivá atmosféra protektorátu, příběh o obyčejném lidském hrdinství silný jak sám život, mrazivě dokonalá hudba Karla Mareše, herecký koncert Františka Němce, Daniely Kolářové a Luďka Munzara. Dosti slov, tohle se opravdu musí vidět (a nenechte se odradit ani zcestným oficiálním textem dostributora). 90%.(1.11.2011)

Na filmu je nejcennější způsob jeho podání, i přesto, že komunistická agitace je zde znát, tak jde věru o slušné dílo. Za doby socialismu nebylo lehké ve filmu vyzdvihnout člověka nekomunistického smýšlení. Proto považuji film za jeden z těch lepších od Jiřího Sequense. A připočtu-li k tomu skvělé herecké výkony, v nichž nejvíce exceluje Luděk Munzar a František Němec, ale jednu malou výtku bych přeci jenom měl. Transport zraněného komunistického odbojáře ve sněhu v dějství působí hodně nevěrohodně.(7.4.2012)

FIlmy Jiřího Sequense mají společné především to, že dokáží diváka během pár minut bez obtíží přenést do doby, ve které se odehrávají. Nevím, jak to dělal, ale na atmosféru byl tento režisér skutečný machr. A když navíc dostal do rukou sice jednoduchý, ale dobře napsaných postav plný scénář, a když měl štěstí na herce, vznikalo leccos dobrého. Stejně tak tomu bylo i v případě pohříchu málo známého snímku Ta chvíle, ten okamžik. František Němec v titulní roli nemá chybu, Daniela Kolářová rovněž (navíc mám pocit, že jí to nikdy neslušelo víc než tady), Rudolf Jelínek hraje opět sympatického zemanovského Jirku Hradce, jen se jinak jmenuje... A pak je tam pochopitelně Luděk Munzar coby uhrančivý esesák, který dokazuje, že pro záporné postavy se snad narodil. To, že velkou roli v příběhu sehráli hrdinní komunističtí odbojáři, jsem překousl. Jediné, co mi ve filmu chybělo, byla hudba od Sequensova dvorního skladatele Zdeňka Lišky, který už byl ovšem v době jeho vzniku těžce nemocný.(1.10.2011)

Velmi dobré...(29.7.2013)

Výborný válečný psychologický film. Viděl jsem ho ještě jako dítě, ale na některé okamžiky z filmu se nedá zapomenout, rád se podívám na opakování.(13.8.2009)

Dobře zahrané a zrežírované drama o malé české povaze.(12.7.2013)

Silné drama "nastavuje zrcadlo" povahám lidí a lidskému jednání v období věčného strachu. František Němec táhne věrohodným výkonem film o primáři, který stojí před několika závažnými rozhodnutími, jež zásadním způsobem mohou ovlivnit jeho život. Jiří Sequens se do látky opřel bravurně, má napětí i realistickou akci. Vše doplňuje výborné obsazení vedlejších postav (Munzar, Kolářová, Jelínek...), padnoucí hudba a hlavně scénář, který nám nabídne několik skutečně tísnivých okamžiků. Jeden z nejlepších (a bohužel nejzapomenutějších) filmů 80.let.(8.1.2012)

Neskutečný emocionální nářez a společně s Atentátem asi nejlepší Sequensovo dílo. Velmi dobří František Němc a Luděk Munzar v hlavních rolích. Nebudu ale prozrazovat více, pač tenhle film patří k těm, které si nejvíc užijete, když o nich nic nevíte.(22.1.2008)

Moc pěkný film. Režisér opět vsadil na své "koně" z majora Zemana. Rudolf Jelínek hrál opět řidiče sanitky. Pěknou malou roli měl Vinklář. A skvělé herecké výkony v čele s Němcem a Munzarem.(24.9.2008)

Jeden z těch drsných snímků o krutosti války. Lékař co je pro veřejnost kolaborant, ale ve skutečnosti pomáhá odboji. Vše nabere až moc rychlý a krutý obrat, když jsou partyzáni napadení a on je nucen jít pomoci jednomu postřelenému, ale aby ho zachránil musí ho ve sněhu vláčet daleko pryč. Doma ho pak operuje, jenže jak už je zvykem lidi jsou svině a tak ho někdo udá. A gestapo je nelítostné, jako gestapák se tu skvěle předvedl L.Munzar stejně tak jako v roli nebojácného doktora F.Němec. Film je opravdu velice působivý a je vidět, že ta doba byla krutá. Velice přesvědčivý snímek z velmi smutným koncem. ps-nedejte na text distributora.(24.1.2010)

• d-fens

ocenenia : MFF Moskva 1981 - Špeciálna cena poroty(13.1.2012)

Opäť jeden skvelý film PÁNA REŽISÉRA Jiřího Sequensa. František Němec vo svojej životnej roli, ale aj ostatné herecké výkony sú tu skvelé. Podľa distribútora povrchný a nepresvedčivý snímok. Buď to nikdy nevidel alebo je totálne vymletý.(21.12.2008)

Jeden ze vzácných filmů zamýšlející se nad skutečným hrdinstvím typu statečných obětí Heydrichiád, kontrastující s pseudovlastenectvím lynče chtivých individuí hospodských povalečů, kteří rostli koncem války jako prašivky v lese. František Němec, asi ve své vůbec nejskvělejší roli, vytváří spolu s perfektním Luďkem Munzarem dokonalou dvojici soupeřů, v tomto nerovném boji.(2.1.2014)

Vyhraban ze zapomeni a prinesen na obrazovky.Psychologicky pribeh, ktery asi komunistum nevonel prevazne tim ,ze hlavni hrdina mel jine nezli rude myslenky na povalecne usporadani nasi zeme.A presto, nebo prave proto neodmitl pomoci kamaradovi , s kterym se rozesel kvuli politickemu presvedceni.Tim si vlastne sam vlezl do pasti, z ktere uz bohuzel neunikl.Frantisek Nemec jak ho mnozi z nas neznaji.Pan Vinklar opet zahral na urovni to co se od nej chtelo.Film nam mimo jine ukazuje vztahy mezi lidmi,ktera za protektoratu panovaly. Ve filmu se objevi v roli maleho Karlika Jiri Strnad,znamy predevsim roli Fandy ve filmu Indiani Z Vetrova.(7.9.2008)

Jiří Sequens vedel vo svojich filmoch navodiť atmosféru doby. Tento film sa fakt podaril, bolo to dramatické , k čomu prispel aj výborný scenár, hudba a hlavný predstavitelia filmu. Moc dobrý František Němec.....75%.(30.11.2010)

Tlak a situace za německé okupace nebyla lehká nejen pro osobu primáře, který si musí vybrat mezi kolaborací a odbojem, jeho volba mu pak v životě rozhodně klidu nepřidá, nemluvě o pomluvách jdoucí městem. Ta tíživost celé situace dodává filmu na síle, temná atmosféra je pak podtržena pochmurným prostředím.(28.7.2013)

Jeden z těch filmů, které se objeví v televizi opravdu jen výjimečně. Nicméně je to velmi kvalitní drama se vším všudy, neobsahující bolševickou propagandu a vedle Atentátu jistě nejlepší dílo, které pan Sequens zpracoval. Přiznám se, že v jednu chvíli jsem, značně zblblý americkými akčňáky, čekal, že chlap s pistolí zavřený v místnosti do které se dobývají dva gestápaci, si s takto směšným počtem protivníků hravě poradí nebo minimálně ve stylu Michaela Scofielda obratně vyklidí pole...nu občas je prostě dobré pustit si něco co člověka vrátí zpátky na zem.(11.8.2009)

Tak to je skutečně jeden z mála snímků, po němž zůstávám oněměn úžasem. Klobouk dolů, pane režisére Sequensi... A propos, ten oficiální text distributora musel psát zaručeně nějaký idiot!(27.9.2009)

Jiří Sequens st. je výborný režisér a tu to znova dokázal.(6.6.2010)

Na tenhle film jsem původně ani koukat nechtěl. Nicméně jsem tam zabrouzdal při přepínání kanálů a naštěstí pro mě vydržel. Není moc co říkat - drama, které chytne, není jako z jiného světa a má pořádný děj. Tohle mě opravdu bavilo.(4.6.2010)

<< předchozí 1 2