Řemeslně asi nejlepší celovečerák na motivy "Hříšných lidí". Nevím proč, ale možná právě pro tu přílišnou dokonalost mi připadá trochu neslaný nemastný, a to přestože například výkon Miloše Kopeckého je skutečně skvělý. Možná za to také mohou trochu nevýrazné výkony pozůstalé "manželské trojice", možná to, že Jaroslav Marvan působí opravdu velmi unaveně.(12.9.2006)

V roce 1971 se muselo logicky někam unikat z šedého bezčasí reality, tedy nejvíce logickým byl únik ke staromilské atmosféře první republiky, byť by se mohla audiovizuálně prezentovat jen coby konverzační detektivka, tedy místo, kde se děly zločiny. Legendární mordparta pana policejního rady Vacátky řeší se svým obvyklým šarmem a kultivovaností případ vraždy, která má velmi zajímavé pozadí. Okruh podezřelých je neobvykle široký a zcela netypicky nezasahuje do okruhu pražské galerky. Tím, že se jedná o sféru těch nejvyšších společenských kruhů, možná Vražda v hotelu Excelsior ztratila něco ze své poetičnosti. Navíc poprvé trochu selhává hudební složka - titulní píseň je cyklena v tak časté rotaci, že ke konci už začíná být otravná. Dokonalá je naopak mizanscéna - prostředí hotelu je tak autentické, že dává zapomenout na fakt, že byl vybudován v barrandovských ateliérech. PS: Trochu mi vadí, že ve filmu byl obsazen i Josef Somr, který se již jednou na ,,čtyřku" dostal, a to konkrétně ve Smrti černého krále, kde hrál ale zcela jinou partii... Podobné filmy a seriály: Pěnička a Paraplíčko, Partie krásného dragouna, Smrt černého krále, Štědrý večer pana rady Vacátka, Hříšní lidé města pražského, Panoptikum města pražského, Hříšní lidé města brněnského(20.11.2006)

Samotného mě to překvapilo, ale tohle je dvakrát lepší, než leckteré díly ze slavného černobílého seriálu. Ani délka mi nevadí, motiv Filipovského postavy je dobře rozveden a film svým prostředím, galerií postaviček a skvělým Milošem Kopeckým ani na chvíli nenudí.(1.8.2003)

Výborný film, který považuji za nejlepší od pánů ze čtyřky. Skvělá plejáda českých herců, výborný příběh. Čtyři hvězdičky(28.9.2007)

Opet jse jen potvrdila skutecnost, ze pribehum rady Vacatka slusi forma TV serialu mnohem vice. Ale herecke vykony opet znamenite.(27.7.2002)

• - Ve filmu jako kompars vystupuje otec Lubomíra a Oldřicha Lipských. Při jedné rozdvojené scéně si stoupnul tak, aby byl vidět za Marvanem a pak za pár hodin se točilo to samé s dalším hercem co před tím nebyl k dispozici a pan Lipský se tam zase motal. Pan režisér si toho všimnul a musel zastavit scénu a vysvětlit mu, že když už tam stál před tím, že ted by to vypadalo, že přeskakuje s obrazu do obrazu. (cariada)

• - Titulní píseň "Zavři očka, zavři" za Josefa Langmilera, který ve filmu účinkuje, nazpíval Eduard Hrubeš. (tulen12345)

• - Celý interiér hotelu byl postaven ve studiu na Barrandově. (Witta)