V roce 1971 se muselo logicky někam unikat z šedého bezčasí reality, tedy nejvíce logickým byl únik ke staromilské atmosféře první republiky, byť by se mohla audiovizuálně prezentovat jen coby konverzační detektivka, tedy místo, kde se děly zločiny. Legendární mordparta pana policejního rady Vacátky řeší se svým obvyklým šarmem a kultivovaností případ vraždy, která má velmi zajímavé pozadí. Okruh podezřelých je neobvykle široký a zcela netypicky nezasahuje do okruhu pražské galerky. Tím, že se jedná o sféru těch nejvyšších společenských kruhů, možná Vražda v hotelu Excelsior ztratila něco ze své poetičnosti. Navíc poprvé trochu selhává hudební složka - titulní píseň je cyklena v tak časté rotaci, že ke konci už začíná být otravná. Dokonalá je naopak mizanscéna - prostředí hotelu je tak autentické, že dává zapomenout na fakt, že byl vybudován v barrandovských ateliérech. PS: Trochu mi vadí, že ve filmu byl obsazen i Josef Somr, který se již jednou na ,,čtyřku" dostal, a to konkrétně ve Smrti černého krále, kde hrál ale zcela jinou partii... Podobné filmy a seriály: Pěnička a Paraplíčko, Partie krásného dragouna, Smrt černého krále, Štědrý večer pana rady Vacátka, Hříšní lidé města pražského, Panoptikum města pražského, Hříšní lidé města brněnského(20.11.2006)

Myslím, že celovečerné filmy na motívy slávneho seriálu s rovnakou hereckou zostavou nebol až tak šťastný nápad. Predsa tých 50 minút, ktoré vždy tak svižne ubehli, boli stráviteľnejšie ako niečo, čo má podobnú štruktúru a trvá to o 40 minút dlhšie. Záverečné rozuzlenie je bohužiaľ trochu fádne, čo je dosť sklamanie, keď naňho čakáme tak dlho. Spoločenská smotánka je rovnaká zberba ako spodina, s ktorou sa väčšinou naša postaršia partička kriminalistov stretáva pri riešení zločinov.(13.8.2012)

♪Zavři očka zavři, přijde k tobě král, přijde k tobě pohádka, Sněhurka už spí…♫ Pokud vím, tak jsem žádnej film ani díl seriálu s Radou Vacátkem a jeho mordpartou neviděl. Začátek Vraždy v hotelu Excelsior jsem neplánovaně shlédnul v televizi během oběda a to co jsem viděl mě přesvědčilo, že stojí za to film dokoukat až do konce. Dialogy jsou inteligentně napsané, co herec to hvězda a děj je vkusně prokládaný úryvky z písně, která celá zazněla na začátku a skvěle pomáhá v tvorbě atmosféry dusna v hotelu, kde by se i z Mirka Dušína během pobytu stal grázl a násoska. ♪Zavři očka, zavři, a spal za chvíli.♫(25.4.2009)

Jaroslav Marvan byl jako rada Vacátko opět excelentní. Vždycky se na tuhle klasiku těším, když ji objevím v programu a nenechávám si ji ujít za žádnou cenu.(12.6.2011)

Velice příjemní překvapení. Bezpochyby nejlepší ze všech filmových příběhů pražské mordparty a jeden z mála podařených českých kriminálních snímků.(10.12.2009)