Ve jménu otce

• Irsko

V mene otca

Drama / Životopisný / Thriller

Irsko / Velká Británie / USA, 1993, 133 min

Ve jménu pravdy jdu proti proudu, byť tentokrát jen trochu. Ve jménu upřímnosti zmíním jak jsem se po celou dobu nezbavil pocitu, kterak silný námět o novodobém honu na čarodějnice zůstal hrubě nevyužit. Respektive, ve jménu zajímavosti, že je příliš zkratkovitý v závěru a ne během nemístně roztaženého začátku. Ostatně, ve jménu Oscarů, on i ten Daniel nám hraje pod své bezbřehé možnosti. Nechápejte mě špatně, v podání někoho jiného by šlo o výkon ve jménu životní role, ale u nadherce jeho formátu jde pouze o standard. Ve jménu "dosaďte-si-co-je-libo" vůbec slovíčko standard pasuje na celý snímek. A to nejen Ve jménu otce, IRA či nevinnosti.(16.4.2008)

God save the queen, The fascist regime.(25.1.2016)

Lahůdkově zrežírované soudně-vězeňsko-teroristicko-policejní drama, které by šlo za jiných okolností pranýřovat kvůli přepálenosti oné "řady nešťastných příhod" a z toho plynoucí nevěrohodnosti. Bohužel, se to takhle nějak doopravdy stalo a film je ještě o to silnější! Skutečné události byly málokdy převedeny na plátno v tak strhující a bezvýhradně FILMOVÉ podobě.(12.9.2009)

V druhé půli trochu zdlouhavé ale velice zajímavé, skvěle zahrané a natočené vězeňské drama o nespravedlnosti, kvůli které se dostanou do vězení naprosto nevinní lidé. Škoda, že film nemá po celou dobu stejné tempo jako jeho výborná první polovina ale všechna hluchá místa zachraňuje standardně skvělý Day-Lewis.(24.9.2009)

Film, vyrovnávajúci sa akémukoľvek velefilmu v popredných priečkach rebríčkov, nielen na ČSFD. Úžasný, veľkolepý a zároveň tak odpudzujúci a nechutný príbeh o dokazovaní neviny z väzenského prostredia. A až človeka zamrazí, že popredný súdny systém ako je v Británii mohol takéto niečo pripustiť! A aj to sa človek dozvie len prostredníctvom odvahy filmárov. Perfektný a bezchybný Day-Lewis by si oscarové role zaslúžil jednu za druhou a som prekvapený, že z neho nie je filmová star prvého rangu. Scéna s horiacimi novinami vo väznici ma dostala. 90%.(27.11.2006)

• - Daniel Day-Lewis mluvil s irským přízvukem po celou dobu natáčení, i když se zrovna netočilo. (liquido26)

• - Pete Postlethwaite, který Guiseppa, byl ve skutečnosti pouze o 11 let starší než Daniel Day-Lewis, představitel jeho syna. (Listeroman)

• - Slovo "fuck" ve filmu zazní 151krát což je 1,18krát za 1 minutu. (Dixxx)