Ve jménu otce

• Irsko

V mene otca

Drama / Životopisný / Thriller

Irsko / Velká Británie / USA, 1993, 133 min

Velmi silný příběh. Na to ani nejde nic říct.(9.9.2009)

Je spousta filmů o IRA a vůbec o celé situaci v Irsku. Jen málo z nich ale dokáže diváka skutečně vtáhnout do děje a přinutit jej k sympatizování s tou či onou znesvářenou stranou. Tenhle film je mezi "irskými" filmy jasně na špici. Není to jen zásluha hlavních postav, které jedinečným a nezapomenutelným způsobem ztvárnili Daniel Day-Lewis a Pete Postlethwaite. Je to hlavně a především zásluhou onoho strhujícího příběhu, který se skutečně stal. Člověk před takovýmto ztvárněním může jen užasle a s obdivem smeknout.(24.8.2002)

,,…DOKUD VINNÍ NEBUDOU PŘEDVEDENI PŘED SPRAVEDLNOST, BUDU POKRAČOVAT V BOJI. VE JMÉNU SVÉHO OTCE A PRAVDY.“ /// Tak takhle se v Anglii bojovalo s terorismem… Film o Angličanech, Irech, IRA, vězení, vztahu otce a syna a spravedlnosti. Jde o politiku, je tu soudní proces, nespravedlivost, ukážou ,,peklo“ z Belfastský ulice i praktiky britskejch policejních složek – ten film si může do kolonky DRAMA zapsat snad všechny atributy. Navrch výbornej D.D.Lewis a příběh, kterej napsal život. A teď bych doporučil Hlad. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Autobiografii ,,Proved Innocent“, kterou v roce 1991 napsal Gerry Conlon jsem nečetl. 2.) Páč, když se řekne ,,Guilfordská čtyřka“, tak – nestyď se, já taky hovno věděl. 3.) Jsem sběratel soundtracků. (Že Bono.) 4.) Thx za titule ,,fridatom“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ **(9.8.2013)

Nářez. Sice to není tak dobrá jako My Left Foot, ale pořád je to kvalitka. K tomu aby ode mně dostal film plnou palbu mi brání občasná chaotičnost příběhu.(18.11.2004)

Jim Sheridan napísal scenár na základe autobiografickej knihy Jerryho Conlona, ktorý bol odsúdený za niečo čo neurobil. D. Day-Lewis, ktorý spolupracoval so Sheridanom aj na snímkach Moja ľavá noha a Boxer, bol ideálnou voľbou a stvárnil svoju životnú úlohu. Stvárnenie jeho postavy od ľahkomyselného mladíka až po cieľavedomého muža, ktorý po smrti svojho otca nekomromisne bojuje za pravdu, prinieslo zaslúženú nomináciu na oscara. Samozrejme nejde nespomenúť výnikajúceho P. Postlethwaiteho v úlohe Jerryho otca, takisto jeho životná rola. Záverečná scéna v súdnej sieni za doprovodu piesne od Shinead O Connor "You make me the thief of your heart" je nezabudnuteľná. Dokonalé skĺbenie filmu, hudby a emocií. Jeden z mojich najobľúbenejších filmov.100%.(10.9.2009)