• Japonsko

Předloha:

Kacuhiro Ótomo (komiks)

Kacuhiro Ótomo

Katsuji Misawa

Je to vydarený animovaný akčný sci-fi film. Má dosť dobrý príbeh odohrávajúci sa niekoľko desiatok rokov po tretej svetovej vojne v Neo-Tokiu, ktoré síce bolo obnovené, ale zločin a zlá životná úroveň sú aj tak všadeprítomné. Konkurenčné motorkárske gangy tu vedú neustále krvavé boje, až je Tetsuo, jeden z ich členov ťažko zranený a skončí u jednej organizácie, ktorá na niektorých ľuďoch robí veľmi nebezpečné experimenty. Tu získa ničivé nadprirodzené schopnosti, lenže sa im to vymkne spod kontroly a hrozí skáza celého mesta. So spracovaním som spokojný, už úvodný záber jasne naznačí, že toto bude veľmi zaujímavé a netradičné dielo a to sa aj splní. Síce si nemyslím, že zobraziť takúto tématiku z pohľadu motorkárov bol práve najlepší nápad a navyše mi to príde kvalitatívne nevyrovnané, síce tu nie sú žiadne slabé miesta, lenže zatiaľ čo v niektorých častiach som bol skutočne nadšený, v iných mi to prišlo len také obyčajné, čo ma mrzí. Ale inak sa to skutočne vydarilo, celé sa to nesie v takej pochmúrnej, až depresívnej atmosfére, čo k tejto takmer až post-apokapyptickej dobe sedí skvelo, dobre je tu podaný aj celkový politický režim, k tomu množstvo zaujímavých myšlienok, pričom sa z toho časom stáva až filozofické dielo, pri ktorom je treba sa sústrediť, veľmi zaujímavý zážitok. Čo sa týka akcie, tak som veľmi spokojný, je krvavá a nekompromisná a či sa jedná o veľkolepé scény s množstvom bojovej techniky alebo aj rôzne menšie prestrelky alebo naháňačky, všetko sa nadmieru vydarilo. Hlavným záporom tohto filmu sú rozhodne postavy, síce chápem a aj čiastočne oceňujem, že pôsobia vzhľadom na tému uveriteľne a tak každý má v sebe aj dosť toho záporného, len jednoducho ani jedna ma výraznejšie nezaujala a bolo mi úplne jedno, ktorá prežije. Na vizuálnej stránke už síce vidno vek, ale aj tak to filmu neublížilo, animácia je kvalitná, nápaditá a miestami aj dosť pôsobivá. A nesklame ani hudobná vložka. Síce nedávam plné hodnotenie, hlavne tie postavy mi moc nesadli, ale aj viaceré časti filmu by som chcel spracované trochu inak, ale aj tak je Akira výnimočné, nezabudnuteľné a kultové dielo, ktoré stojí za pozretie a určite nie len jedno, pretože na prvý krát je dosť možné, že divákovi niečo podstatné unikne. 78%(28.4.2013)

Monstrózní podíváná!(19.1.2007)

Akira ma nevzal za srdce tak ako Miyazakiho úlety a rád by som vysvetlil prečo. Graficky nie je moc čo vytknúť, snáď len to, že jednotlivé postavy sa na seba tak podobajú, až sa mi krížili oči keď som sa snažil orientovať kto je kto. Pokiaľ ide o sci fi a filozofický rozmer je síce pekne načrtnutý ale bohužiaľ akosi nedotiahnuty, takisto mi chýba lepšie stvárnená motivácia postáv a hnutí. Akira na mňa paradoxne pôsobí dosť nejaponsky (ak si odmyslím násilie) ale je to kvalitné anime a chápem ak z neho má niekto orgáč. 8/10(17.8.2005)

• Jacinda

Na to jak žeru anime pro mě tohle byla slátanina největšího kalibru. Nepochopila jsem nic z toho, co vysvětlovali, takže jsem si na chvíli připadala jako Natsu. Konec přehnaný, nechutný a hlavně ho vůbec nechápu. Nechápu ani pointu celého filmu. U NGE aspoň člověk trochu pochopí náznaky a propojení ke křesťanství, popř. to tam aspon trochu vysvětlí. Kdo byli ty děti? Kdese vzali? Proč oni? Jak skončili? Proč byli tak hnusné? Proč Tetsuo? Co se s ním stalo? Co měla znamenat ta nechutná hmota: A to světlo? A ty data co sledoval ten věděc? Ne ani náhodou. Kromě hnusné animace jsem dokázala ocenit jen vcelku dobrý popis nespokojeného města realisticky ukazujícího demonstrace. Na kvalitě nepřidá ani otřesný anglický dabing. Pro mě extrémní zklamání a jak napsal M.a.t.t údajná genialita pro mě zůstává záhadou(28.10.2012)

Jeden z anime kultů a jeden ze zdrojů Matrixu. Originální a výborně animovaná podívaná, která nabízí komplikovaný příběh i propracované akční pasáže a nebojí se přitlačit na pilu v úrovni zobrazovaného násilí. Pro mě až moc překombinované a ke konci už moc přehnané a těžko pochopitelné.(15.3.2010)

• - V roce 2001 byla uvedena nová verze filmu s vylepšeným dabingem a hudbou. (Hromino)

• - V českém dabingu zazní výraz "Oukej" během filmu dohromady 13x . (Jack_6428)

• - Na českém znění se podílelo celkem 16 osob, z nichž bylo 10 dabérů. (Jack_6428)