• japonský

Předloha:

Kacuhiro Ótomo (komiks)

Kacuhiro Ótomo

Katsuji Misawa

Komplexné... Nadupané scifíčko. O niečo takéto sa snažili pokračovania MATRIXU, ale nepodarilo sa im to. Veľkolepý akčňák, ktorý sa síce v podstate zaoberá psychológiou len jednej postavy, dokáže strhnúť zbesilosťou a rovnako ohúriť brutálnosťou. Animovaný METROPOLIS (Robotic Angel) je niečim podobným, ale Akira je jednoducho KULT...(2.4.2008)

• M.a.t.t.

Anime klasika, ktorá mi vyložene nesedí, hoci som sa jej snažil dať šancu viackrát. Pôsobivé prostredie rozpadajúceho sa Japonska u mňa každopádne nemôže vyvážiť vlečúce sa tempo a nezrozumiteľný, hoc v zásade jednoduchý príbeh, ktorý v druhej časti nahradí podivná prehliadka štylizovaného násila. Akira ma proste atmosfericky aj filozoficky minul a akokoľvek som sa snažil do postáv vžiť, nešlo to a uspokojený som nebol ani vizuálom. Tak bohužiaľ, údajná genialita pre mňa zatiaľ zostáva záhadou...(29.1.2007)

Kapánek zklamání. Čekal sem něco bůhvíjak geniálního a to se mi bohužel nedostalo. První půlka je velice zdlouhavá a skoro by se dalo říct, že až vo ničem. Zajímavým prvkem je fakt, že žádný z hlavních hrdinů není žádnej svatoušek a scény bitek mezi gangy sou podány dost realisticky. Počínaje Tetsuovým útěkem z nemocnice a masakrem v baru se ovšem film přeorientuje na velice těžko definovatelný žánr, je zde spousta vizuálních vychytávek, který japonci přece jen uměj a finální pasáž na stadionu se nakonec přece jen dá nazvat "geniální". Je to skutečnej vrchol, kterej film zachraňuje. První půlka na slabší 3*, druhá suveréně na 5... P.S. Na podruhé zvedám hodnocení na rovných 5 hvězd. Ten film je geniální. Jen si na to každý musí přijít sám a někomu to holt chvilku trvá. Jsem ale přesvědčemn, že scéna výbuchu Neo Tokia a břinkavé rolničky už si budu pamatovat do koncde života.(20.1.2006)

Vynikající anime a zároveň vynikajíci sci-fi, přestože se pro Evropana může zdát příběh hůře stravitelný. Spolu s Ghost in Shell jasný důkaz, že nejlepší cyberpunkové filmy vznikají jen v japonsku.(20.3.2006)

Ki o tsukete kudasai Saibapanku manifesuto!(26.10.2007)

• - Rozpočet filmu dělal téměř 10 milionů dolarů, což byla v té době nejvyšší suma, za jakou byl natočen japonský film. (HellFire)

• - Film nebyl do září 2013 uveden na žádné české televizní stanici. (Jack_6428)

• - Na českém znění se podílelo celkem 16 osob, z nichž bylo 10 dabérů. (Jack_6428)