• Japonsko

Předloha:

Kacuhiro Ótomo (komiks)

Kacuhiro Ótomo

Katsuji Misawa

Mám rád animované filmy kvůli tomu, že díky nim vznikají filmy, které by se jen tak nedali reálně natočit. Ale Japonci jsou v tom nejlepší. Moje fanzazie je pouhým zlomkem jejich představivosti, kterou s nadšením realizujou. Akira je první velkofilm v anime, který jsem viděl. Dříve to byly pouhé seriály, které dávali na německé televizi, ale přesto jsem je miloval. Proto jsem se rozhodl shlédnout i nějáký ten film. Protože málokdy ještě uvidím tak výborný animovaný film se skvělou atmosférou a podobně.(12.6.2004)

1. 3. 2010 - 60%(21.3.2010)

Moje milovaná Sněhurka se svými sedmi kámoši šprtajzlíky to teda rozhodně není. Kdo je kdo, co je co, proč se dějí věci takhle a ne jinak, měla jsem v souvislostech chvilkama solidní hokej, ale to, že jsem u této sci-fi vydržela a ani nedutala, o něčem svědčí.(22.10.2005)

Vynikající anime a zároveň vynikajíci sci-fi, přestože se pro Evropana může zdát příběh hůře stravitelný. Spolu s Ghost in Shell jasný důkaz, že nejlepší cyberpunkové filmy vznikají jen v japonsku.(20.3.2006)

Ani opičí ksichty některých postav (samotný Tetsuo má na stupnici ošklivosti jasnou desítku) a notný zmatek v postavách a ději (chvílemi jsem musel film stopnout a srovnat si v hlavě, co jsem právě viděl) mi nedokázaly pokazit silný filmový zážitek z naprosto úžasně animovaného a zrežírovaného filmu, ve kterém sice veškerá filozofie působí jako záminka pro rozehrání velkolepých akčních scén, ale i tak jsem ani na vteřinu nezapochyboval o jeho smysluplnosti a nepodezíral jej z laciné líbivosti.(25.7.2008)

• - Předloha má přes 2000 stran a film zadaptoval jen asi polovinu příběhu. (Harroc)

• - V českém dabingu zazní výraz "Oukej" během filmu dohromady 13x . (Jack_6428)

• - V roce 1990 si společnost Sony pohrávala s myšlenkou natočit hraný celovečerní film, ale opustila tuto myšlenku, protože předpokládaný rozpočet se vyšplhal až k 300 miliónům dolarů. (.Zmolda.)