Píseň ohlašuje pomstu

Giovanni Fago

Alejandro Ulloa

Riz Ortolani

• RHK

Velmi slabý spaghetti western, bohužel, s minimem napětí, s televizním střihem i výpravou a s politickým podtextem o vzpouře chudých proti bohatým. Příběh prosťáčka, kterému vojáci zabili krávu a taky celou vesnici (hlavně jde o tu krávu), a on se stává banditou a spasitelem, který hlásá náboženství, spravedlnost a pomstu. Cestu mu však zkříží plavovlasý inženýr bohaté ropné společnosti, který se jako představitel kolísavé inteligence nakonec přikloní na stranu... (ale to už bych spoileroval). Olé, O Cangaçeiro - jen tahle ústřední melodie mi zůstane v paměti - mimochodem, tuhle brazilskou (?) píseň skvěle nazpívala - ne v tomhle filmu - i slavná folková zpěvačka Joan Baezová: http://www.youtube.com/watch?v=1BaNq9dSgGE., nebo také kdysi známá skupina Kučerovci ("Olé, O Cangaceiro / nocí jedem a tmou. Dusot koňských kopyt vrací / se k nám noční ozvěnou"). Ukázka z filmu: http://www.youtube.com/watch?v=leYirqjzy38&feature=related(25.2.2012)

Byť je to poněkud atypický western, jde o docela vydařený film. U nás běžel se slovenským zněním, mám pocit, že hlavní postavu daboval J. Kukura, nejsem si však zcela jist, je to už kolem 30 let, co jsem to viděl. No, a ta písnička s podmanivou melodií! Ale zase si nemohu vzpomenout, jestli byla se španělský textem, nebo s původním portugalským - Ole, la mulher rendeira, jak můžeme slyšet od Kučerovců.(21.9.2003)

..vřele doporučuji všem "westernovsky" zainteresovaným... jinak je to velmi trefný a svižný, z histrorie lehce čerpající, western s krásnou hudbou, tedy ústřední melodií, která se snad vryje každému. :-)(13.7.2008)

„Olééé“...to si nespievajú iba futbalový fanúšikovia, ale aj brazilskí banditos, ktorí ohlasujú pomstu. Ich vodca je v úvode vykreslený ako riadny čudák, čo filmu veľmi nepomohlo, no postupne s jeho silou rastie aj pôsobivosť filmu. Hudobný motív , ktorý tu mnohí užívatelia ospevujú, nie je vo filme používaný tak často, ako som si myslel. Netypický western z Brazílie má niečo do seba, ale v dobe jeho vzniku bola jeho pôsobivosť určite väčšia. Filmu by viac sedel trochu drsnejší look, ktorý sa viac prejavuje v druhej polovici filmu. Váhal som nad hodnotením, ale mám pre westerny slabosť, preto slabšie štyri. 70%.(3.2.2012)

• WANDRWALL

Ohlašovat pomstu písní je sice starodávný zvyk, ale ne vždy se vyplatí dělat halas, když je třeba si vyrovnat účty. Propletenec mezilidských vztahů nakonec vede někoho k činu, takže o akce a náladsky vyvolávající změny strategií není nouze.***(17.10.2010)(18.10.2010)

Po letech už to není ono. Kdysi legendu čas proměnil v naivňoučký, místy trapný a k smrti rozvláčný kousek.(20.9.2010)

Film vysílala česká televize 4. 6. 1980.(26.12.2009)

Kdosi mu říkal: "Bohatým nevěř".... věřil a málem na to doplatil.(18.10.2010)

Netradiční ale o to vydařenější Western odehrávající se v Brazílii. Milian měl štěstí na originální zástupce tohoto dnes již okrajového žánru který však dokázal nabídnout věci a myšlenky jako žádný jiný. Navíc Ortolani jako vždy originální a svěží. Moc pěkné.(1.11.2009)

• Karamanlis

Na margo Piesni ohlasujúcej pomstu som v mladosti počul pár pozitívnych ohlasov a chytľavý ústredný popevok mi je tiež dôverne známy. Samotný film som však nezaťažený nostalgiou prvýkrát videl až v roku 2010 a bol som nemilo prekvapený... blbučký scenár, antipaticky pôsobiaci hlavný hrdina s pozoruhodným afrom na hlave, u ktorého sledujeme premenu z naivného a pravdepodobne aj zoofilného vidieckeho prosťáčika v náboženského fanatika a vzápätí v presne mieriaceho pištoľníka a krutého banditu, herecké výkony asi tak na úrovni Villaggiových fantozziovských komédií a bojové scény s úbohou choreografiou... O' Cangaçeiro je proste jeden z tých horších speghetti westernov a popularita, ktorú si táto snímka získala na našom území zrejme vyplynula z toho, že ju vysielali v TV za komančov, keď si našinec nemal veľmi z čoho vyberať a bol vďačný za každý západný film, ktorý k nám prenikol...(3.10.2010)

Tak tento neznámý kousek mě opravdu hodně překvapil! Parádně konzistentní a netradiční western, který nešetří dvěma zdánlivě neslučitelnými věcmi-brutalitou a humorem a přesto to všechno výtečně ladí. Dočkal jsem se taky několika mých oblíbených bizarností a skvělé hudby.(18.9.2010)

Můj oblíbený dětský film. Bohužel po 40 letech se to sleduje už dost těžko. Mnoho trapných vyumělkovaných a zcela nereálných scén a spousty zcela nelogických vybočení děje. Filmařsky je to slušně uděláno, něco jako Vinetou. Ústřední melodie je stejně jako v Mayovkách těžká hitovka.(10.10.2010)

Počátkem sedmdesátých let to byl trhák. Nyní spatřeno po dlouhých letech. Tedy, sice jsem se nenudil, film ubíhal pěkně, některé situace a hlášky jsem si překvapivě vzpomínal, ale to kouzlo, které z toho dělalo vyjímečný zážitek, už je pryč. Škoda.(14.5.2011)

Zajímavý snímek. Hodně kritický a nadčasový. Možno právě úproto je některými odsuzován jako politická agitka z éry komunizmu. Z mládí jsem si dlouho připomínal písen Olé o Cangaséros, která byla ve své době obrovským hitem. Píseň je velmi působivá, zejména když ji zpívá velký sbor. Dnes po létech se mi dostalo do ruky DVD s tímto filmem a rád jsem si doplnil svoji filmotéku o kvalitní snímek z pro nás dodnes exotického prostředí, byť se Brazílie jako pořadatel MS v kopané pasuje na civilizovanou zemi.(23.5.2012)

Přísámbůh, že si děj flmu již přesně nevybavuji.Viděl jsem to někdy v 70.letech.Ale co mi však zůstalo v paměti, je centrální melodie, anebo ta píseň.Byla to silná melodie.Kdyby na to někdo narazil, tak dejte,prosím, vědět.(11.12.2009)

• MR007

Mě to připomínalo pornoskeče ze Slunce seno a pár facek :-)(6.7.2009)

3* dnes už asi jen ze sentimentu - Cangaceiros(23.1.2012)

• Mikino00

Značně naivní a zdlouhavý western z Brazílie, připomínající podobné filmy z mexického prostředí. Konec je opravdu k smíchu.(12.1.2012)

Nevím nevím, jak bych hodnotil, nebýt nostalgie...(11.4.2011)

• drankeryth

Mne to cele prislo, ako nejaka parodia a hlavne niektore hlasky boli na zasmiatie:) A o hereckych vykonoch sa neda povedat, ze by boli nejako extra predvedene vo filme. Podpriemerny film, ktory sa da, ako tak pozriet, ale ze by som z neho bol uneseny, to urcite nie.(12.5.2013)

<< předchozí 1 2