Píseň ohlašuje pomstu

Španělsko / Itálie, 1970, 98 min

Giovanni Fago

Alejandro Ulloa

Riz Ortolani

Po letech už to není ono. Kdysi legendu čas proměnil v naivňoučký, místy trapný a k smrti rozvláčný kousek.(20.9.2010)

..vřele doporučuji všem "westernovsky" zainteresovaným... jinak je to velmi trefný a svižný, z histrorie lehce čerpající, western s krásnou hudbou, tedy ústřední melodií, která se snad vryje každému. :-)(13.7.2008)

• RHK

Velmi slabý spaghetti western, bohužel, s minimem napětí, s televizním střihem i výpravou a s politickým podtextem o vzpouře chudých proti bohatým. Příběh prosťáčka, kterému vojáci zabili krávu a taky celou vesnici (hlavně jde o tu krávu), a on se stává banditou a spasitelem, který hlásá náboženství, spravedlnost a pomstu. Cestu mu však zkříží plavovlasý inženýr bohaté ropné společnosti, který se jako představitel kolísavé inteligence nakonec přikloní na stranu... (ale to už bych spoileroval). Olé, O Cangaçeiro - jen tahle ústřední melodie mi zůstane v paměti - mimochodem, tuhle brazilskou (?) píseň skvěle nazpívala - ne v tomhle filmu - i slavná folková zpěvačka Joan Baezová: http://www.youtube.com/watch?v=1BaNq9dSgGE., nebo také kdysi známá skupina Kučerovci ("Olé, O Cangaceiro / nocí jedem a tmou. Dusot koňských kopyt vrací / se k nám noční ozvěnou"). Ukázka z filmu: http://www.youtube.com/watch?v=leYirqjzy38&feature=related(25.2.2012)

• - Ve filmu mnohokrát zazní podmanivá píseň O Cangaceiro, u nás později proslavená skupinou Kučerovci. (novyto)