Znamení

Znamenia

Signs

Drama / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2002, 106 min

Výborné a netradiční drama o slabosti, strachu a víře... Řemeslně velmi zručně natočený psychologický scifithriller s hororovými prvky a náboženským nádechem. I když po skvěle budovaném napětí v úvodu filmu M.N.S. trošku podléhá >svým vlastním< klišé, Mel Gibson by mohl >trošku méně< hrát (očima a mimikou vůbec :-) a ty dětičky by nemusely být tak dokonalé, krásné, inteligentní a statečné - a nakonec i reálné záběry >emzáků< trošku shazují tu mysterióznost děje, pointa je nakonec tradičně shyamalanovsky vydařená. Ano, nakonec vše je osudově dáno, vše do sebe zapadá a je tak, jak je předurčeno a jak má mýt... Vlastně - jak osudově? Ne! Vše je otázkou víry, neboť vše je řízeno tak, jak předurčil Bůh! A vlastně nakonec ani tak nejde o to náboženství... - - - P.S. Bůh není! Není důvod... °-|(22.9.2006)

Když víra neznamená nutně Boha, když znamení nenutí přidat se ke spolku bláznů, když minulost má tajemství, které se dá rozluštit až v pravou chvíli - a když Mel Gibson zahraje životní roli. Tak tehdy přichází pocit, že jeden malý nenápadný Ind je s definitivní platností génius jak příběhu, tak režie a že mě nikdy nedokáže zklamat. A ten pocit už se mě nakonec drží pěkných pár let. Když dokáže během jediného záběru přejít z upřímného rodinného dramatu do téměř nevydýchatelné thrillerové situace tak, že mě první bere za srdce plnou silou a druhé mě napíná k prasknutí, dokazuje své umění žánrové nezařaditelnosti (které pak dovedl na nebeskou úroveň ve Vesnici). Nejen za něj se budu každé dva roky na nový snímek třást.(30.3.2006)

SIGNS bylo více napřed v reálnosti a tísnivého zpracování (napětí) z mého pohledu než Spielbergův War of the Worlds. Shyamalan je génius a jeho režie stoupá na vrcholek režisérů k mistrům napětí. A ta HUDBA!! Shyamalanův styl vyprávění naprosto zbožňuju, úchvatné nápady a myšlenkové pochody si více než vychutnávám. Filmový štáb odvedl opravdu skvělou práci i v kruhách v obilí, kde Shyamalan nechtěl efekty (jen umožnit tuhle práci sám se svým štábem). Po celý průběh jsme byli v kontaktu tísnivé atmosféry jako u Aliena.(26.12.2011)

• Marius

UPOZORNENIE ! Nasledujúci koment obsahuje vety, ktoré by niektorí uživatelia mohli vidieť ako SPOILER. Ja nie som toho názoru ale ďalej čítate na vlastné nebezpečenstvo. Tak a Shyamalana mám komplet za sebou. Chvalabohu. Tento film je jedna veľká nafúknutá nuda, ktorá absolútne nevie čo chce riešiť. Či problém so stratou viery reverenda Gibsona, jeho rodinné problémy alebo inváziu mimozemšťanov. Dramaticky brutálne nevyvážený scenár Znamení má tak do očí bijúce kiksy, že i napriek klasicky slušnej kamere to film u mňa nevytrhne z biedy. Prečo emzáci prestanú s pokusmi dobyť dom ? Aby snáď dali Melovi šancu rozprávať deťom ako sa narodili alebo Phoenixovi, aby povedal bratovi aký je vlastne frajer ? Malý Culkin svoju postavu hrá ako klon Osmenta, herecký potenciál Gibsona a hlavne Phoenixa je totálne nevyužitý. Cameo režiséra je IMHO dosť okatou onaniou, pretože keby tam nebolo stala by sa len jediná vec - nevyzradil by (do určitej miery) spinpoint - svoj trademark. Nie nie, Shyamalan ma neoblbne ani náhodou 3/10.(19.8.2005)

Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Pastor bez víry Mel Gibson a jeho osiřelá rodina na farmě obklíčené kukuřicí a mimozemskými vetřelci. Shyamalanův parádní sci-fi horůrek s minimem efektů a maximem účinku na diváky, zatímco jeho hrdinové se bezmocně chrání před účinky vetřelců kryty hlavy vyrobenými z hliníkové fólie. Trailer: http://www.csfd.cz/film/8363-znameni/videa/(23.10.2011)