Znamení

Znamenia

Signs

Drama / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2002, 106 min

Tady se nebudu moc rozepisovat, protože dlouhých komentářu je tu až až. Zručně a dobře natočený film od režiséra, jehož každý film byl zatím originální, ale všechny tak trochu stejným způsobem (tím nemyslím děj, ale celkové schéma filmu). Asi by to chtělo menší změnu, protože film ke konci silně pokulhává, zejména po scénáristické stránce. Jinak dobré herecké výkony i celá technická stránka filmu. Tři hvězdičky jsou o malinko lepší.(29.3.2004)

Od úvodních titulků je divák vtáhnut do děje a bez dechu sleduje až do strhujícího konce co se děje na plátně - jedna napínavá scéna střídá druhou a vše je činěno v podstatě dost úspornými prostředky. Velkou oporou v budování napětí je režisérovi skladatel Howard. Vadou na kráse je, že se film tváří, že chce říct něco víc - pokouší se o jakýsi filosofický přesah (na světě má vše svůj smysl), což mi bylo trochu proti mysli. Navíc tu mnohý divák najde i jisté logické chyby. Přijde na ně ovšem až dlouho po odchodu z kina, protože režisér vás nenechá na podobné věci vůbec myslet díky mistrovského zpracování. Zvláštní kapitolou je závěrečná scéna, která dává pravý smysl slovu "katarze" - pokud to nebudete moc rozebírat, zažijete díky Shyamalanovi a Howardovi něco neopakovatelného.(13.7.2003)

Shymalan umí. O tom se přít nemá vůbec cenu. Veškerý strach a napětí je budováno s precizností švýcarských hodinek. Ví přesně, kdy postrašit a zároven i kdy diváka uklidnit. Paralela s Hitchem není vůbec scestná. Téma, přestože není nijak originální, se dostává svým zpracováním jiné dimenze filmové tvorby. Mohl bych zde říct, že se jedná o perfektní horor, jen kdybych to přepnul 10 minut před koncem. Konec působí tak směně a trapně, že jsem se až zděsil jestli to točil stejny maestro, na kterého jsem se díval po celou dobu. Tak tedy nebýt toho "strašidelného" konce, bych tomuto filmu mohl vytknout opravdu málo (i to že jsem se u toho opravdu ale opravdu bál), ale takto to mohu hodnotit jen ztěží nadprůměrně. Shodil sis to sám Shyamalane a dobře to víš!(31.7.2006)

THIS IS SERIOUS!!!(28.11.2002)

Zraje nám hoch jako víno. Znamení mají humor a především skvěle budované napětí. Jde tu o invazi mimozemšťanů a přece to není efektová sci-fi. Zaobírá se, mimo jiné, i otázkami víry. Zdá se to jako slátanina? Tak toto je vše jen ne ta slátanina... Znamení možná (resp. určitě) nejsou bezchybná, ale vysoce nadprůměrná rozhodně ano.(20.11.2003)