Volodimir2

Už v polovici roku 1941 Roosevelt napísal Churchillovi: "Je možné, že nikdy nevyhlásim vojnu, ale jednoducho ju začnem. Keby som požiadal Kongres aby ju vyhlásil, spory o tom by sa naťahovali aj tri mesiace“. Začiatkom októbra, dva mesiace pred útokom na Pearl Harbor, informoval sovietsky dôstojník Richard Sorge, že základňa bude za 60 dní napadnutá. Aj tieto údaje Kremeľ podsunul Washingtonu. Tri týždne pred útokom šéf americkej spravodajskej služby o chystanom útoku informoval osobne prezidenta Roosevelta. Spravodajskej službe sa podarilo rozšifrovať japonský diplomatický kód a upozorňovali, že útok je pripravený. Velenie armády a námorníctva však toto varovanie bralo na ľahkú váhu. Ráno 7. decembra (06,45 hod.) torpédoborec USS Ward zničil japonskú miniponorku v tesnej blízkosti prístavu Pearl Harbor, správa veliteľa torpédoborca veliteľovi flotily admirálovi Kimmelovi prišla už neskoro. Aj radar v priestore základne zachytil lietadla blížiace sa k prístavu (50 minút pre útokom), aj táto informácia bola zle vyhodnotená. Veľmi veľa náhod a nezodpovedný prístup. 8. decembra Kongres vyhlásil vojnu Japonsku (11.12.1941 vyhlásili vojnu USA aj Nemecko, Taliansko a ďalšie krajiny Osi vrátane Slovenska). V dôsledku niekoľkých mobilizácii vstúpilo do ozbrojených síl USA viac ako 15 miliónov Američanov. Koncom roku 1943 ich bolo približne 65 miliónov. Ale došlo aj k internovaniu do koncentračných táborov takmer 120 tisíc Japoncov žijúcich v USA (v roku 1983 boli americkou vládou odškodnení). Trocha sa vrátim k filmu. Takmer 140 minút je tento mini seriál prierezom života v Pearl Harboru a po smrtiacom útoku každá postava čelila vlastnej tragédii, ktoré im dramatický zmenili ich životy. Potom v podstate ide o zaujímavú sága o skúškach a utrpeniach, vášňach a ambíciách, ktoré sa na Havaji uskutočnili počas neslávneho útoku na Pearl Harbor 7. decembra 1941. Takže ide o historickú fikciu a do nej je výborne zapracované obrovské množstvo záberov z filmu Tora! Tora! Tora! z roku 1970. Vo filme mi vadil prílišný vlastenecký pátos. V skutočnosti Amerika nemá svoju históriu, ani svoj jazyk a štátna príslušnosť americká neexistuje. Jediný spôsob, ako zjednotiť národ je vlastenectvo, spievať kedykoľvek hymnu, plakať pri vztyčovani zástavy a prejavovať hrdosť na všetky epizódy svojej histórie aj na tie hanebné. Americký prezident Roosevelt slepo dôveroval japonskému cisárovi Hirohitovi (rovnako, ako Stalin Hitlerovi) a funkcionári armády verili, že Japonci sa neuchýlia k takej podlosti, ako bombardovať ich bojové lode a len preto sa mohla zrodiť takáto hanba pre Spojené štáty (zomrelo 2388 a zranených bolo 1298 Američanov, 188 lietadiel bolo zničených a 159 poškodených, 10 lodi bolo potopených a 12 ich bolo poškodených). . ()

ceskyhonza

Laurent tu uvádí 4 díly, znám a mám to, jako 3 filmy (92+89+88 min.). Jde o tv projekt využívající ve své době velmi draze pořízený materiál z náletu na hawajské kotviště a letiště tichomořské flotily a letectva USA, vytvořený pro slavný snímek Tora, Tora, Tora, který dostal za zvláštní efekty i Osakara. Tyto velmi atraktivní záběry jsou doplněny vcelku nezáživnou omáčkou o milostném vzplanutí vdané důstonické manželky a dalšího důstojníka, na pozadí historických, dramatických událostí, které vedly USA ke vstupu do 2. sv. války. ()