Šestý smysl

The Sixth Sense

Šiesty zmysel

Drama / Thriller / Horor / Mysteriózní

USA, 1999, 107 min

9 / 10 Šiesty zmysel oplýva scenárom, ktorý by si mal slovo po slove, vetu po vete preštudovať každý, kto to s filmom myslí aspoň trochu vážne - výborný nápad dotiahnutý do úspešného konca ubrúsený až tak povediac na kosť od všetkých zbytočností a samozrejme, zručne pretavený do výsledného snímku. Osobne by som mu dal síce len štyri *, no to iba kvôli tomu, že som vopred poznal pointu - preto teraz zažmúrim jedno oko a dúfajúc, že robím dobre, dávam maximálne hodnotenie.(25.8.2005)

Revoluční film, skvělé herecké výkony, opravdu netradiční scénář a hromada napětí. Po prvním shlédnutí musíte film vidět velice brzy znovu, abyste si všimli, jak dokonale a do nejmenších detailů je příběh propracovaný a že se vším, co vám prozradí pointa, bylo počítáno a říkáte si jen "proč mi tohle sakra nedošlo".(3.3.2003)

Shyamalan si práci hodně ulehčil větou: "Vidíme jen to, co vidět chceme" (nebo něco v tom smyslu), čímž mnoho zdánlivých nelogičností ve skutečnosti nelogičnostmi není. O šokantnosti pointy bohužel příliš polemizovat nemohu, neboť jsem ji znal asi půl roku před zhlédnutím (a ani přes úpornou snahu se mi ji nepodařilo z mysli vystrnadit). Nicméně pár lekaček bylo skutečně dost mrazivých (až na kost). 85% Zajímavé komentáře: POMO, berg.12, StarsFan, Grafito ,MManual(15.6.2005)

Pointu som uhádol po prvej scéne matka/Willis/syn takže tá "prekvapivosť" ma minula veľkým oblúkom. Potom už ostáva len solídny mysteriózny thriller s peknou kamerou, dobrým (nie vynikajúcim ako v 12 monkeys) Willisom a famóznym Osmentom, ktorý ale bohužiaľ odvtedy hrá to isté. Shyamalanove filmy majú pre mňa zostupnú tendenciu a naozaj čakám že Village bude des desov. Ak sa chcete duchov báť skoro na infarkt odporúčam Oko.(9.8.2004)

I se znalostí pointy film zamrazí víc, než měsíční pobyt na severním pólu.(7.9.2005)