Šestý smysl

The Sixth Sense

Šiesty zmysel

Drama / Thriller / Horor / Mysteriózní

USA, 1999, 107 min

Po první projekci v den premiéry, bez předchozích informací vskutku silný i naprosto nezapomenutelný zážitek. Paradoxně od zbytku Shyamalanovy tvorby je to však pouze na dvě podívání. Pak to již není ono. Šestému smyslu chybí to, co obsahuje třeba Vyvolený, který každou další projekcí odhaluje nové a nové vrstvy. Herci v čele s Osmentem jsou naprosto přesvědčiví a pět básně na Nightovu režii ani nemá smysl. Ta je perfektní v každém ohledu. Stejně jako atmosféra. Každopádně prvotní projekce je nezapomenutelný zážitek, ne že ne (dnes již ne, když "to" každý zná i když to neviděl); a tak hodnocení nemůže být jiné než maximální.(20.11.2003)

Pointu som uhádol po prvej scéne matka/Willis/syn takže tá "prekvapivosť" ma minula veľkým oblúkom. Potom už ostáva len solídny mysteriózny thriller s peknou kamerou, dobrým (nie vynikajúcim ako v 12 monkeys) Willisom a famóznym Osmentom, ktorý ale bohužiaľ odvtedy hrá to isté. Shyamalanove filmy majú pre mňa zostupnú tendenciu a naozaj čakám že Village bude des desov. Ak sa chcete duchov báť skoro na infarkt odporúčam Oko.(9.8.2004)

jak zhodnotit tenhle film, aniž bych se opakovala??Bruce Willis, psycholog, který se snaží pomoci mladému chlapci (Haley Joel Osment) který vidí mrtvé lidi... snaží se napravit chybu, kterou kdysi udělal a zároveň chlapec pomůže jemu... bravurní film s vynikajícím rozuzlením.. poprvé mi ten film vyrazil dech.. a když ho vidím stále častěji moje pocity z toho filmu se stále stupňují... sice už znám konec, to ale nebrání požitku.. ten tísnivý pocit, který se ve mě pořád vzbuzuje a otázky deroucí se na povrh jsou stále i po x-tém shlédnutí.. a neustále se mě zmocňuje otázka: "Chtěli by jste mít šestý smysl??"(31.3.2009)

Nejlepší duchařina všech dob. Bruce Willis konečně v roli, ve které nejsou jeho přednosti zbraně od krve a napnuté tílko. Příběh vás zaujme od první minuty, pokračuje tajuplně a napíná až k vyústění, které ve filmu nemá obdoby. Na chvíli se zastaví čas, člověk s vykulenýma očima a otevřenou pusou zírá, po chvíli si uvědomí, co se vlastně stalo a jaký konec je nevyhnutelný. Po skončení filmu jsem přemýšlel o tom, jak je vůbec možné, že jsem si toho nevšiml. Prostě jsem nemohl, ten film je dokonalý.(26.8.2009)

Mé první, a nikoliv poslední, setkání se Shyamalanem. V té době byl králem atmosférického mysteriozního thrilleru. Brilantní vedení herců, úchvatné budování atmosféry, omračující pointa. Škoda, že jeho aura postupem času vybledla. Šestý smysl byl ale komplexní film. Tak bych si ho rád uchoval v paměti.(12.11.2011)

• - Latinská fráze, kterou říká Cole v kostele, když se poprvé setká s Malcolmem, zní: "De profundis clamo ad te domine," což v překladu znamená: "Volám tě z hlubin, ó Bože." Tato citace tvoří první slova 130. žalmu z Knihy žalmů. (HappySmile)

• - Když se Dr. Malcolm Crowe (Bruce Willis) kouká doma na video ze svatby, jde v pozadí slyšet písnička "Come See About Me", která mj. zazněla ve filmu Policajt v Beverly Hills 3. (MATADOR)

• - Podle režiséra M. Nighta Shyamalana shodil Donnie Wahlberg kvůli roli Vincenta Greye 20 kg. (Karlos80)