Šestý smysl

The Sixth Sense

Šiesty zmysel

Drama / Thriller / Horor / Mysteriózní

USA, 1999, 107 min

Neotřelé, napínavé a ve své době skutečně jedinečné. Přesto je pro mě Smysl revoluční hlavně v tom ohledu, že nám dal Shye. Ten sice patří k mým nejmilovanějším tvůrcům, přesto je ale jeho první hit jen předzvěstí toho, jak oslňující příběhy bude jednou divákovi servírovat. To ale neznamená žádnou ostudu, jenom je to v porovnání s pozdějšími kousky téměř až jednohubka, která mě pobaví, možná u ní i několikrát užasnu - ale i přes Willisův dokonalý výkon nebudu mít neskonalou touhu si ji pustit znovu.(24.5.2006)

Pointu som uhádol po prvej scéne matka/Willis/syn takže tá "prekvapivosť" ma minula veľkým oblúkom. Potom už ostáva len solídny mysteriózny thriller s peknou kamerou, dobrým (nie vynikajúcim ako v 12 monkeys) Willisom a famóznym Osmentom, ktorý ale bohužiaľ odvtedy hrá to isté. Shyamalanove filmy majú pre mňa zostupnú tendenciu a naozaj čakám že Village bude des desov. Ak sa chcete duchov báť skoro na infarkt odporúčam Oko.(9.8.2004)

Asi bych dal Šestému smyslu i pět hvězdiček, kdybych v době, kdy jsem jej viděl poprvé netušil, jaká je pointa... Bohužel jsem se to dozvěděl z tak renomovaného časopisu jako je Cinema, kde klidně již pár měsíců po premiéře otiskli část z diskuze na webu Cinemy, a tam někdo zmínil právě ono vyvrcholení. Škoda. Nicméně i tak se jedná o velice kvalitní thriller s mnoha napínavými scénami a divák neznalý situace skutečně do poslední chvíle netuší, která bije. Samotné vyvrcholení je skutečně úžasné, nicméně nesmí být známo předem. :) Shyamalan se předvedl jako velice dobrý režisér, jenž si umí vybrat námět i herce a smíchat všechny ingredience do působivého celku.(30.12.2003)

A já si vždycky myslel, že ten bordel v kuchyni a pozotvírané šuplíky mají na svědomí děcka.. Duchařina z vyšších sfér, při které vám mráz na zádech odtančí lední revue, krevní oběh oznámí stávkovou pohotovost a osobní manikérka se poběží přihlásit na úřad práce. Scénář v podobě vybroušeného diamantu, přirozený talent Haley Joel Osment a zajímavý Willis v netradičně komorní roli vás na poprvé ohromí a až na druhé zhlédnutí si vychutnáte všechny ty drobné nuance proč. Shyamalan si Šestým smyslem nasadil tak vysoko laťku, že ji dalšími filmovými pokusy buď sráží (Znamení), podskočí (Vyvolený, Vesnice) a nebo úplně mine doskočiště a rozplácne se na tartan (Stalo se)..(1.9.2008)

Rozpočet $40miliónovTržby USA $293,506,292Tržby Celosvetovo $672,806,292║ __Bravúrne dielo!!!__ M. Night Shyamalan si až neskutočne poradil z daným "duchárskym" námetom. Možno miestami filmársky zjednodušuje dej ale za to neukáže nič čo by mohlo rozbehnutému deju podlomiť dobre budované základy. Spojenie Bruce Willis a Haley Joel Osment bolo chemicky brilantné, k tomu skvelá kamera(Tak Fujimoto), hudba(James Newton Howard), husto vybudované napätie, jeden z mála horrorov kde nechutnosti nepôsobia samoúčelne a zapadajú do rozbehnutého deja. __"Excelentný Horror!!!"__ /videl v kine: 100%/(18.5.2005)