Šestý smysl

The Sixth Sense

Šiesty zmysel

Drama / Thriller / Horor / Mysteriózní

USA, 1999, 107 min

Po první projekci v den premiéry, bez předchozích informací vskutku silný i naprosto nezapomenutelný zážitek. Paradoxně od zbytku Shyamalanovy tvorby je to však pouze na dvě podívání. Pak to již není ono. Šestému smyslu chybí to, co obsahuje třeba Vyvolený, který každou další projekcí odhaluje nové a nové vrstvy. Herci v čele s Osmentem jsou naprosto přesvědčiví a pět básně na Nightovu režii ani nemá smysl. Ta je perfektní v každém ohledu. Stejně jako atmosféra. Každopádně prvotní projekce je nezapomenutelný zážitek, ne že ne (dnes již ne, když "to" každý zná i když to neviděl); a tak hodnocení nemůže být jiné než maximální.(20.11.2003)

Shyamalan si práci hodně ulehčil větou: "Vidíme jen to, co vidět chceme" (nebo něco v tom smyslu), čímž mnoho zdánlivých nelogičností ve skutečnosti nelogičnostmi není. O šokantnosti pointy bohužel příliš polemizovat nemohu, neboť jsem ji znal asi půl roku před zhlédnutím (a ani přes úpornou snahu se mi ji nepodařilo z mysli vystrnadit). Nicméně pár lekaček bylo skutečně dost mrazivých (až na kost). 85% Zajímavé komentáře: POMO, berg.12, StarsFan, Grafito ,MManual(15.6.2005)

Soundtrack James Newton Howard: 1. Run To The Church ,2. De Profundis ,3. Mind Reading ,4. Photographs ,5. Suicide Ghost ,6. Malcolm's Story/Cole's Secret ,7. Hanging Ghosts ,8. Tape of Vincent ,9. Help the Ghosts/Kyra's Ghost ,10. Kyra's Tape ,11. Malcolm Is Dead ,(14.5.2011)

Brilantně natočený mrazivý thriller M. Night Shyamalanem, který až po druhém shlédnutí ukazuje jak skvěle to je natočený, spousta těch náznaků, který se nezdaj být vůbec důležitý a při prvním shlédnutí nic moc neřikaj vyplujou na povrch a až potom je to teprve všechno naprosto jasný a dokazuje to, jak výbornej režisér je Shyamalan a jak brilantně je to zahraný. Bruce Willis a Haley Joel Osment hráli fakt skvěle, ty mrazivý scény v jejich podání vypadly opravdu hodně mrazivě a celkově jejich výkon byl víc než nadprůměrnej, u Willise to ani tak velký překvapení neni, ten už měl víc podobných super hereckch výkonů, ale Osment na svuj věk předved maximum a zařadil se mezi nejlepší dětský herce. Jediný co to moje několikátý shlédnutí nepodpořilo je konec, u kterého si už bohužel napamatuju, jestli mě opravdu tak strašně překvapil jako ostatní nebo ne, teď už jsem ho čekal, takže to ve mě nic moc nezanechalo, ale je opravdu tak výtečně natočenej, že jsem to asi nečekal(5.7.2005)

Oscar 6 nominací: Nejlepší film, Režie, Herec VR - Haley Joel Osment, Herečka VR - Toni Collette, Střih, Scénář ......... Tento film mě 100% utvrdil v přesvědčení, že pokud víte, že film je dobrý nic dalšího o něm není třeba zjišťovat. Podobně silný zážitek jsem měl z Matrixu o kterém jsem věděl pouze to ,že se jedná o vynikající sci-fi. A tak mohu vidět tento film podruhé a s naprosto "odlišným" dějem.(16.5.2003)

• - Podle režiséra M. Nighta Shyamalana shodil Donnie Wahlberg kvůli roli Vincenta Greye 20 kg. (Karlos80)

• - V roce 2007 zvolil Americký filmový institut Šestý smysl jako 89. nejlepší film všech dob. Tento film byl jedním z mála snímků, kterým se nově podařilo zapsat se na seznam (z filmů, které byly vydané mezi lety 1997 a 2005). (HappySmile)

• - Latinská fráze, kterou říká Cole v kostele, když se poprvé setká s Malcolmem, zní: "De profundis clamo ad te domine," což v překladu znamená: "Volám tě z hlubin, ó Bože." Tato citace tvoří první slova 130. žalmu z Knihy žalmů. (HappySmile)