Šestý smysl

The Sixth Sense

Šiesty zmysel

Drama / Thriller / Horor / Mysteriózní

USA, 1999, 107 min

Mé první, a nikoliv poslední, setkání se Shyamalanem. V té době byl králem atmosférického mysteriozního thrilleru. Brilantní vedení herců, úchvatné budování atmosféry, omračující pointa. Škoda, že jeho aura postupem času vybledla. Šestý smysl byl ale komplexní film. Tak bych si ho rád uchoval v paměti.(12.11.2011)

Opravdu se divím, že ta atmosféra z filmu nedostala Oscara. Musím se přiznat, že na poprvé mě film dostal hlavně svou pointou, ale na podruhé jsem si film užil daleko více, vlastně mě ta pointa přišla totálně nedůležitá, klidně mohla být jiná a nebo nemusela být žádná a já bych si to stejně užil. Velmi rychle jsem začal totiž pociťovat, osamocenost Bruce Willise a nepříjemný úděl malého Coleho. Úzkost v kombinaci se strachem obsadili celou mou mysl a po skončení filmu jsem šel do koupelny v nerozsvíceném bytě, skutečně velmi nejistým krokem.(19.6.2008)

Shyamalanův debut je svázán s pointou pevnou pupeční šňůrou, která mu dodává krev a živost. Jenže mně ten šokující zvrat prozradil jeden chlapec ještě před úvodními titulky. Nezatracuji Šestý smysl, ale není to můj Vyvolený.(29.10.2007)

Špičkový "duchařský" film v pořádně velkém provedení. Willis opravdu zaperlil, Osment (i když je mi krajně nesympatický) skutečně hraje na Oscara, škoda jen, že Shyamalan si svým prvním filmem nasadil tak vysokou laťku, že už ji nepřekonal. A mimochodem, James Newton Howard zase zaválel. Jeho soundtrack je jedním slovem úžasný. A teď ten problém - Šestý Smysl je výborný jen pokud ho vidíte poprvé. Potom už je to totiž jen lekačka bez stylu, kterým srší třeba Halloween. A stejné je to i s celým Shyamalanem - svým prvním filmem mě dokázal oblbnout, těmi dalšími, hrajícími si na kdovíjakskvělouapřevratnou záležitost už ne.(10.2.2003)

Film s atmosférou... jaká tu dlouho nebyla to, že Hitchcock byl král hororu, tak Shyamalan má nato být jeho nástupcem... Tenhle film (a hlavně konec) je tím čistým důkazem.Doufam, že se nebude zhoršovat a filmy budou jen lepší(to potom chci videt jeho 5 film ;-)). Bohužel tento film je asi tak na jedno dvě použití a pak naprosto ztrácí svůj účinek, ale přesto jde o záležitost, kterou musí každý vidět.(3.6.2004)