Šestý smysl

The Sixth Sense

Šiesty zmysel

Drama / Thriller / Horor / Mysteriózní

USA, 1999, 107 min

Malý, komorný thriller, točiaci sa okolo štyroch utrápených ľudí. Delikátne strašidelný, duchovno romantický, vražedne smutný. Aj pri opakovaných zhliadnutiach v ňom nenájdete scénku, ktorá by nefungovala pre obe tváre schizofrenicky dvojtváreho rozprávania, súviasiaceho s všetko meniacou pointou. Všetko je prefektne alibisticky poistené, a je až neuveriteľné, ako presne pri tomto stave dokáže fungovať primárna tvár snímky, vnímaná "panenským" divákom. ŠIESTY ZMYSEL je najuzatvorenejší a najmenší zo Shyamalanovych filmov - možno práve preto ho mnohí jeho fanúšikovia, vrátane mňa, hodnotia ako o kúsok slabší než VYVOLENÝ a ZNAMENIA. Ale chyťme sa za srdce: Nie je to rovnaká emocionálna bomba, stojaca na rovnako perfekcionistickom scenári i forme? Azda len hudba Jamesa Newtona Howarda tu ešte nedosahuje osobitosti a charakterovej zviazanosti s filmom a vo filme tak niet natoľko cítiť Shyamalanov rukopis.(19.5.2005)

Soundtrack James Newton Howard: 1. Run To The Church ,2. De Profundis ,3. Mind Reading ,4. Photographs ,5. Suicide Ghost ,6. Malcolm's Story/Cole's Secret ,7. Hanging Ghosts ,8. Tape of Vincent ,9. Help the Ghosts/Kyra's Ghost ,10. Kyra's Tape ,11. Malcolm Is Dead ,(14.5.2011)

(1001) Na Shyamalanovi mi přijde nejzábavnější to, že vlastně jenom kopíruje "staré mistry". Ať už jsou to úvodní titulky, hudba nebo práce s motivem a obecně přístup k vyprávění. A zajímavé na tom je, jak mu to čím dál tím míň prochází u diváků. Nicméně ke Smyslu, tady je zábavné to otočení, že Bruce si myslí, že pomáhá lidem myslet, zatímco ve skutečnosti jeho učí lidé cítit. Při opakované projekci jsem nejvíc ocenila postavu Toni Collette. Dále mě rovněž dojala epizoda s holčičkou, která přišla zachránit svoji mladší sestru. Nicméně chování ostatních postav a neustálé nadávání do freaků je dost chtěné, takhle se z mé zkušenosti lidé ke zlobivým dětem nechovají.(21.12.2014)

Opravdu se divím, že ta atmosféra z filmu nedostala Oscara. Musím se přiznat, že na poprvé mě film dostal hlavně svou pointou, ale na podruhé jsem si film užil daleko více, vlastně mě ta pointa přišla totálně nedůležitá, klidně mohla být jiná a nebo nemusela být žádná a já bych si to stejně užil. Velmi rychle jsem začal totiž pociťovat, osamocenost Bruce Willise a nepříjemný úděl malého Coleho. Úzkost v kombinaci se strachem obsadili celou mou mysl a po skončení filmu jsem šel do koupelny v nerozsvíceném bytě, skutečně velmi nejistým krokem.(19.6.2008)

Dětský psycholog se snaží napravit bývalou chybu tím, že pomůže neblaze obdarovanému chlapci. Nenásilná mysteriózní duchařina - slušná, ale přijde mi nadhodnocená. Není ničím světoborná, ani stoprocentně zabavující, ani nějak výrazněji děsivá. Prostě jsem nenašel nic, čím by zasloužila (současnou) 80. příčku v místní TOP. Nicméně závěr překvapí a je docela chytrý, atmosféra je, a Willis s malým Osmentem jsou na tom herecky lépe než průměrně (jenže se oba do konce filmu okoukají). Vzhledem k věhlasu tedy žádná velká sláva. 7/10. [HD](17.12.2010)

• - Je pouhým čtvrtým hororem, který byl nominován na Oskara jako "Nejlepší film". (don corleone)

• - Spoiler: Bruce Willis, který je ve skutečnosti levák, se kvůli filmu naučil psát i pravou rukou, protože ve scéně, kde si Dr. Malcom Crowe kroužkuje nějaké poznámky v sešitě, by si diváci mohli všimnout, že už nemá na ruce snubní prstýnek. (Karlos80)

• - Keď Cole (Haley Joel Osment) prvý raz povie Malcolmovi (Bruce Willis), že vidí duchov, v pozadí jeho hlasu je počuť tiché kriky a vzlyky mnohých rôznych ľudí. Howard a Shyamalan tak chceli zdôrazniť utrpenie duší, ktoré sa nedokážu odtrhnúť od Zeme a navštevujú Colea. (HelenOfTroy)