Šestý smysl

The Sixth Sense

Šiesty zmysel

Drama / Thriller / Horor / Mysteriózní

USA, 1999, 107 min

Opravdu se divím, že ta atmosféra z filmu nedostala Oscara. Musím se přiznat, že na poprvé mě film dostal hlavně svou pointou, ale na podruhé jsem si film užil daleko více, vlastně mě ta pointa přišla totálně nedůležitá, klidně mohla být jiná a nebo nemusela být žádná a já bych si to stejně užil. Velmi rychle jsem začal totiž pociťovat, osamocenost Bruce Willise a nepříjemný úděl malého Coleho. Úzkost v kombinaci se strachem obsadili celou mou mysl a po skončení filmu jsem šel do koupelny v nerozsvíceném bytě, skutečně velmi nejistým krokem.(19.6.2008)

jak zhodnotit tenhle film, aniž bych se opakovala??Bruce Willis, psycholog, který se snaží pomoci mladému chlapci (Haley Joel Osment) který vidí mrtvé lidi... snaží se napravit chybu, kterou kdysi udělal a zároveň chlapec pomůže jemu... bravurní film s vynikajícím rozuzlením.. poprvé mi ten film vyrazil dech.. a když ho vidím stále častěji moje pocity z toho filmu se stále stupňují... sice už znám konec, to ale nebrání požitku.. ten tísnivý pocit, který se ve mě pořád vzbuzuje a otázky deroucí se na povrh jsou stále i po x-tém shlédnutí.. a neustále se mě zmocňuje otázka: "Chtěli by jste mít šestý smysl??"(31.3.2009)

První setkání s režisérem Indského původu dopadl opravdu bravůrně. Jenže při rozhodování jestli dát čtyři nebo pět hvězdiček dost důrazně rozhoduje fakt, že zrovna tenhle film jsem viděl tolikrát, kolikrát bych ho vidět už nemusel. Tak okoukaný film jako je Šestý smysl snad ani nemám a možná jsem na tom stejně jako rodiče Drew Barrymore ve filmu 50x a stále poprvé, ale jinak to nejde. Tenhle film mě dost dobře bavil. Ať už to jsou herecké výkony, výborná atmosféra nebo závěrečná pointa, kterou vždy od Shyamalana čekám nejlepší, jaká ve filmech může být. Zde se mu každopádně povedlo. To je jeho kouzlo překvapit. S tím čím se vytasí na konci, divák vlastně zjistí, jaký byl celý tento film. Díky samotnému konci dostává celý film na originálnosti a dokonalosti samotné. Šestý smysl je jeden z mála hororů, který byl nominován na Oscara. Kdybych měl soudit podle sebe, poslal bych tam každý film, který kdy Shyamalan natočil, protože i když točí podle určité šablony, pokaždé od něj čekám to nejlepší a také dostanu. Stejnak v Šestém smyslu a když to tak uvážím, za pět hvězdiček ten film rozhodně je a nerozhoduje okoukanost nebo ne, tady jde hlavně o film samotný. --- Vídám mrtvé lidi!(30.10.2007)

Dětský psycholog se snaží napravit bývalou chybu tím, že pomůže neblaze obdarovanému chlapci. Nenásilná mysteriózní duchařina - slušná, ale přijde mi nadhodnocená. Není ničím světoborná, ani stoprocentně zabavující, ani nějak výrazněji děsivá. Prostě jsem nenašel nic, čím by zasloužila (současnou) 80. příčku v místní TOP. Nicméně závěr překvapí a je docela chytrý, atmosféra je, a Willis s malým Osmentem jsou na tom herecky lépe než průměrně (jenže se oba do konce filmu okoukají). Vzhledem k věhlasu tedy žádná velká sláva. 7/10. [HD](17.12.2010)

Film s atmosférou... jaká tu dlouho nebyla to, že Hitchcock byl král hororu, tak Shyamalan má nato být jeho nástupcem... Tenhle film (a hlavně konec) je tím čistým důkazem.Doufam, že se nebude zhoršovat a filmy budou jen lepší(to potom chci videt jeho 5 film ;-)). Bohužel tento film je asi tak na jedno dvě použití a pak naprosto ztrácí svůj účinek, ale přesto jde o záležitost, kterou musí každý vidět.(3.6.2004)