Šestý smysl

Sixth Sense, The

Šiesty zmysel

Drama / Thriller / Horor / Mysteriózní

USA, 1999, 107 min

Soundtrack James Newton Howard: 1. Run To The Church ,2. De Profundis ,3. Mind Reading ,4. Photographs ,5. Suicide Ghost ,6. Malcolm's Story/Cole's Secret ,7. Hanging Ghosts ,8. Tape of Vincent ,9. Help the Ghosts/Kyra's Ghost ,10. Kyra's Tape ,11. Malcolm Is Dead ,(14.5.2011)

Víte co mě na tomhle filmu nejvíc rozesmálo? Že moje máma zjistila tu konečnou velkou pointu už někdy po třičtvrtě hodině. A to se o SF nebo podobný mysteriózní žánr nijak zvlášť nezajímá a o tomhle filmu věděla jen, že je. Tak to mě nejvíc rozesmálo, protože mě to napadlo až asi o čtvrt hodiny později. Jinak příběh je notně temnej a zajímavej, i když žádná extra hloubka v něm není. To si nenalhávejme. Vlastně je to až neuvěřitelně přímočarej příběh, přestože často zobrazenej spíš v náznacích, než v jasném projevu. Ale herecký výkony jsou opravdu dobrý, nejvíc mě asi zaujala ta holka, kterou vidí mladý Haley a pak Haley sám. Líbí se mi ten styl vyprávění příběhu. Pomalej a nikam neutíkající, čekající až si divák přestane dávat pozor a pak náhle udeří. Ale za nejlepší film nebo nejlepší thriller nebo nejlepší SF to vůbec nepovažuju. Spíš tak vyšší nižší střední třída.(20.2.2006)

Šestý smysl je ve své podstatě hrubě nedoceněný. Ano, diváci si ho váží a dávají mu vysoké známky, cení si atmosféry, herců, ale jde především o pointu! Tak trochu neprávem v jejím stínu se zapomíná na fakt, jak moc dobře prezentuje Shyamalan ve svém filmu šikanu dětských let (a strach pramenící z ní), že film je o hledání vlastní identity (ani jedna z postav neví, co si počít se životem), o tom, jaké je to být outsiderem a o předsudcích. Ano, 6 smysl JE geniální film. Ale nejenom pro úchvatnou pointu, která mně osobně vzala slova na několik hodin, ale pro vše, co jsem jmenoval....(31.8.2005)

rozpocet $40 million trzby celosvetovo $672,806,292(6.11.2006)

Po první projekci v kině bez předchozích informací a v původním znění opravdu silný a naprosto nezapomenutelný zážitek. Poněkud paradoxně od zbytku Shyamalanovy tvorby je to na dvě podívání. Pak již to není ono. Šestému smyslu chybí to co obsahuje třeba Vyvolený, který každou projekcí odhaluje nové a nové vrstvy. Herci v čele s Osmentem jsou naprosto přesvědčiví a pět básně na Nightovu režii ani nemá smysl. Ta je perfektní v každém ohledu. Stejně jako atmosféra. Ovšem prvotní projekce je nezapomenutelný zážitek; ne že ne; a tak hodnocení nemůže být jiné než maximální. Hodnocení OST : 4/5(20.11.2003)