Šestý smysl

The Sixth Sense

Šiesty zmysel

Drama / Thriller / Horor / Mysteriózní

USA, 1999, 107 min

Oscar 6 nominací: Nejlepší film, Režie, Herec VR - Haley Joel Osment, Herečka VR - Toni Collette, Střih, Scénář ......... Tento film mě 100% utvrdil v přesvědčení, že pokud víte, že film je dobrý nic dalšího o něm není třeba zjišťovat. Podobně silný zážitek jsem měl z Matrixu o kterém jsem věděl pouze to ,že se jedná o vynikající sci-fi. A tak mohu vidět tento film podruhé a s naprosto "odlišným" dějem.(16.5.2003)

Víte co mě na tomhle filmu nejvíc rozesmálo? Že moje máma zjistila tu konečnou velkou pointu už někdy po třičtvrtě hodině. A to se o SF nebo podobný mysteriózní žánr nijak zvlášť nezajímá a o tomhle filmu věděla jen, že je. Tak to mě nejvíc rozesmálo, protože mě to napadlo až asi o čtvrt hodiny později. Jinak příběh je notně temnej a zajímavej, i když žádná extra hloubka v něm není. To si nenalhávejme. Vlastně je to až neuvěřitelně přímočarej příběh, přestože často zobrazenej spíš v náznacích, než v jasném projevu. Ale herecký výkony jsou opravdu dobrý, nejvíc mě asi zaujala ta holka, kterou vidí mladý Haley a pak Haley sám. Líbí se mi ten styl vyprávění příběhu. Pomalej a nikam neutíkající, čekající až si divák přestane dávat pozor a pak náhle udeří. Ale za nejlepší film nebo nejlepší thriller nebo nejlepší SF to vůbec nepovažuju. Spíš tak vyšší nižší střední třída.(20.2.2006)

Podle mě je Šestý smysl jedním z nejlepších filmů, které jsem kdy viděla. Měla jsem to štěstí vidět i ostatní Shyamalanovy filmy (Vyvolený a Znamení) a už teď je to jeden z mých nejoblíbenějších režisérů. A Haley Joel Osment je snad největší dětský herecký talent devadesátých let. I Bruce Willis je v téhle roli naprosto skvělý, takže se není ani proč divit, že ho Shyamalan obsadil i do Vyvoleného. A konečná pointa je fakt úžasná, celý film mě vůbec nenapadlo, jak to vlastně je. Ale nemůžu ji prozradit, to by ti, co tenhle film (ještě !!!) neviděli, přišli o velkej zážitek. Tomuhle filmu snad vůbec neni co vytknout, je prostě báječnej.(21.3.2004)

Ještě žádné rozuzlení filmu mě tak nedostalo ! Špičkový duchařský film s třešinkou nakonci - to miluju...... Po dlouhé době jsem si pustil tenhle film znovu. Tentokrát na DVD a s origináním zvukem. Musím říct, že se mi líbil snad ještě víc, než poprvé ! Právě znalost pointy mi umožnila sledovat propracovanost scénáře a především opravdu dokonalou režii. Fakticky skvělý film !(22.2.2004)

Shyamalanův debut je svázán s pointou pevnou pupeční šňůrou, která mu dodává krev a živost. Jenže mně ten šokující zvrat prozradil jeden chlapec ještě před úvodními titulky. Nezatracuji Šestý smysl, ale není to můj Vyvolený.(29.10.2007)