Šestý smysl

Sixth Sense, The

Šiesty zmysel

Drama / Thriller / Horor / Mysteriózní

USA, 1999, 107 min

Na filmu jsem byla v kině... nikdy na to nezapomenu... snad jediný opravdu strašidelný film, na kterém jsem byla se svojí mámou a ona se do toho snímku zamilovala...(1.6.2008)

Soundtrack James Newton Howard: 1. Run To The Church ,2. De Profundis ,3. Mind Reading ,4. Photographs ,5. Suicide Ghost ,6. Malcolm's Story/Cole's Secret ,7. Hanging Ghosts ,8. Tape of Vincent ,9. Help the Ghosts/Kyra's Ghost ,10. Kyra's Tape ,11. Malcolm Is Dead ,(14.5.2011)

Celou dobu se Šestý smysl tváří jako ničím vyjímečný film, ale pak v posledních sekundách přijde geniální závěr, který dosavadní děj staví na hlavu. Napodruhé je to pak ještě lepší. Jestli jste to ještě někdo neviděl a kdosi vám chce prozradit konec, vemte na něho klacek a žeňte ho od sebe mílovými kroky.(13.4.2003)

• - Liam Aiken odmítl roli hlavního hrdiny Colea Seara. (HappySmile)

• - Spoiler: Režisér se při natáčení inspiroval epizodou ze série Bojíte se tmy (1991) nazvanou Příběh snící dívky (3. řada, 10. díl), kde jsou hlavní postavy ostatními lidmi ignorovány a až do konce si neuvědomí, že jsou vlastně mrtví. Chlapec nakonec zjistí, že ho může vidět jen jeho sestra, která mu následně ukáže jeho vlastní úmrtní list. (HappySmile)

• - Pojmenování filmu "Šestý smysl" po neobvyklé vnitřní schopnosti vidět mrtvé nemá opodstatnění. Aristotelés sice tvrdil, že má člověk pouze pět smyslů, ve skutečnosti má však člověk smyslů 9 až 20. Patří mezi ně rovnováhy těla, bolesti, vnímání polohy končetin, vnímání času a zrychlení, apod. (phoenixer)