Drsný Harry

• Kanada

Dirty Harry

Akční / Krimi / Thriller / Drama

USA, 1971, 102 min

Ne každý akční film se může pyšnit přídomkem "realistický." No tak tady ho máme! Detektivní zápletka sice dostává místy na frak, ale to už je u amerických snímků, které mají také žánr "krimi", docela normální. Leč ne nepřehlédnutelné.(27.11.2006)

Tento film mě kdysi blíže přivedl k Eastwoodovi, takže mu nepochybně náleží pět hvězd a mé veliké uznání. Clint v černých brýlích jako namyšlený superpolicajt, přesně tak ho mám nejradši. Drsný Harry je kriminální old-school thriller ze začátku 70. let, který byl ve své době považován za velmi brutální a násilný, ale přesto se dočkal ještě čtyřech kvalitních pokračování. V neposlední řadě je důležité zmínit, že Harry učinil prvotřídní filmovou hvězdu z Clinta Eastwooda a ovlivnil spoustu akčních či kriminálních snímků natočených poté. A co víc, čerpá se z něho prakticky dodnes. Nehynoucí krimi klasika, velkoměstský western.(17.11.2009)

Kriminální klasika plná drsnýho suchýho humoru a sveřepé tvrdosti hlavního představitele zákona. Clint fakt snad měl jít místo herce dělat toho policajta, protože to by tu do pár let bylo úplně čisto a mír. Film je příjemný vyvážení akce a pátrání, záporák je dostatečně odpornej už od chvíle, kdy poprvý promluví a Harry, přestože nevypadá, je mnohem lidštější, než by kdo řekl. Možná je to povoláním a tím, že se se zločinci stýká denně, ale přímo jsem z něj cítil touhu po spravedlnosti a uvědomění si ceny života. A jedna scéna je prostě dokonalá, když Harry zabrání přepadení banky tlupou rabiátů. Vím, o čem přemýšlíš. Vypálil šest kulek, nebo jenom pět? Abych ti řekl pravdu, nejsem si tím sám jistej. Ale tohle je magnum 44, největší ruční pistole na světě a klidně ti rozstřelí tu tvou hlavu po celým širým okolí. Takže se musíš sám sebe zeptat, je dneska můj šťastnej den? Tak co, je tvůj šťastnej den, hajzle? Nezapomenutelný.(20.2.2006)

Takže se konalo mé první setkání s Drsným Harrym a setkání bylo velice příjemné. Nekompromisní polda s tváří C.Eastwooda sype suché hlášky jako na běžícím páse a jde si vždy za svým, i když jeho šéfům jde z jeho praktik hlava kolem. Poslední půlhodinka mohla být o trošku lepší, hned v nejbližší době se vrhnu na Magnum Force a Násilníka ať posoudím celou trilogii. * Že vím na co myslíš? Vystřelil 6 ran nebo jich bylo jen 5. Abych pravdu řek sám jsem je v tom fofru nepočítal. Jenže tohle je magnum 44 ten známej kanón co ti ustřelí hlavu jednou ranou, takže se musíš ptát jinak. Chci to risknout? Chceš to risknout?*(8.2.2009)

Clint Eastwood co na to říct víc? Film kde dává hajzlům na prdel tou největší zbraní na světě (snad kromě atomovky) je prostě super. Tohle je film kde si do morku kostí přejete aby Cilnt tomu hnusnýmu psychoušovi roztřílel ten jeho narušenej mozek na haldu sraček.(21.12.2004)

• - Andy Robinson, dříve divadelní herec - neměl žádné zkušenosti se zbraněmi a pokaždé, když měl vystřelit, tak zamrkal. Režisér Siegel tak musel natáčení scén uspořádat jinak, než měl původně v plánu a Robinsonovi najal trenéra, který z něho měl udělat skutečného ostřelovače. (ClintEastwood)

• - Film zůstává věrný faktům ze Zodiacova případu a ve Škorpionových (Andy Robinson) dopisech do Chroniclu můžeme vidět přesnou kopii Zodiacova rukopisu. (FilmFan24)

• - Clint Eastwood poté pro časopis Playboy prohlásil, že: „Harry není fašista. Je to jen frustrovaný policajt v zoufalé situaci jednoho konkrétního případu." (ClintEastwood)