Drsný Harry

Špinavý Harry

(neoficiální název)

Akční / Krimi / Thriller / Drama

USA, 1971, 102 min

Scénář: Harry Julian Fink, Rita M. Fink, Dean Riesner .. Harry hates everybody. Nedokonale vyvážená cynická tvář s chybující povahou policejního macha s tělem i duší Eastwooda, kterému role nakonec sedla na mnoho let dopředu. Zápletka zkraje reflektuje dobové problémy San Franciska (Zodiac), jenže rozvinutí detektivního případu je hodně slabé a nuzné, kdy se jede moc přímo, bez nějakých překvapení. Dnes film nemá prakticky čím strhnout.(20.8.2007)

V rámci početné filmografie Clinta Eastwooda je Drsný Harry považován za jeden ze zásadních filmů, které určovaly jeho kariéru a role tvrdého detektiva Harryho patří k jeho kultovním. Co naplat, při kritickém pohledu nejen na tenhle film, ale na celou sérii s titulním hrdinou, která následovala, se neubráním dojmu, že jde o docela průměrnou dobovou kriminálku, kde kdyby nefungoval charismatický chlapácký Eastwood, by po těchto filmech už nebyla poptávka. Celá zápletka je postavená nedůsledně a nedůvěryhodně tak, aby vynikla role a postoje hlavního hrdiny, který kritizuje systém, takže jak nadřízení, tak zejména političtí představitelé se chovají jako stádo tupců. Stejně tak psychologie padoucha je odbytá a jeho chování nelogické. Ve své době byl film a jeho hrdina předmětem rozsáhlé diskuze a kritiky jak filmových kritiků, tak i publicistů, kteří kritizovali jeho politické postoje jako silácké a ve stylu soudce Lynche, Harry byl dokonce pasován na fašistu, jednalo se holt o aktivistická 70. léta, která následovala těsně po bouřlivém osmašedesátém. S odstupem doby mi přijde Harry jako nevinný sympaťák, to už takoví policajti Belmondových kriminálek ze 70. a 80. let, kteří na potkání odstřelují gangstery na ulicích a mlátí je do choulostivých tělních partií, protože nejlépe ví, kde je vina, a k trestu nepotřebují rozsudek, byť to dělají s okouzlujícím šarmem a hláškami, mi přijdou mnohem problematičtější. Nemluvě o filmech José Padilhy, které mi přijdou jako promyšlený útok na liberální stát a liberální hodnoty uměleckými zbraněmi. Celkový dojem: 60 %.(4.4.2011)

Clint Eastwood co na to říct víc? Film kde dává hajzlům na prdel tou největší zbraní na světě (snad kromě atomovky) je prostě super. Tohle je film kde si do morku kostí přejete aby Cilnt tomu hnusnýmu psychoušovi roztřílel ten jeho narušenej mozek na haldu sraček.(21.12.2004)

„Ak holý chlap s postaveným vtákom naháňa ženskú, asi od nej nechce peniaze na Červený kríž.“ Buddy movie? Serial killer? Rozhodne najmä veľmi ostrá (a zábavná, Eastwood vládne plátnu) kriminálka z pôsobivých ulíc San Francisca. Napínavý scenár, výrazné vedľajšie figúrky, drsné dialógy. Ja to beriem, kovboj.(15.6.2008)

Celá série pěti "Callahanovských" filmů je prostě dokonalá, on, jako vzor statečného svérázného tvrdého poldy a jeho nepřátelé, jako obraz tehdejší a i dnešní kazící se společnosti.... "Pistolník moderní doby". To je Harry Callahan.(6.2.2007)