Drsný Harry

• Kanada

Dirty Harry

Akční / Krimi / Thriller / Drama

USA, 1971, 102 min

Clint Eastwood jako drsný a zásadový inspektor, který si z policejní práce v San Franciscu dělá tak trochu divoký západ. DIRTY HARRY na mě nezapůsobil. Jednak nemusím žánr krimi (detektivky), jednak mi to přijde přeci jen trochu zastaralé. Věřím, že v roce 71 bych byl snad až unešen, ale dneska, po čtyřiceti letech drsné a násilné filmové akce,... no čím mě má tato klasika zaujmout? Clint je sympaťák, záporák Štír je charismatický úlisný hovado, a to je tak všechno. HARRYho význam si uvědomuji, ale mám-li hodnotit samotný film a jak mě bavil, je to průměr.(4.8.2010)

Drsná cool postava ztvárněná pekelně charismatickým Clintem Eastwoodem; to je něco na co si vždy potrpím. Podobně jako asi pro vždy budu milovat tyhle osamělé bojovníky za lepší společnost, zvlášť, když je hraje někdo s tím nejzajímavějším hlasem na téhle planetě, kdo pod bundou schovává Magnum 44. Jen jediná věc mi na tom filmu vadila; totiž že se z něj vytratila jakási vizualita. Možná je to jen moje malá úchylka, možná, že podobný problém bude mít řada mladších diváků, v každém případě v době kamerových filtrů a extrémně vizuálně podmanivých filmů, je na Drsném Harrym zatraceně poznat, že vznikl před téměř 40 lety. A je to celkem škoda. "Znásilnění? Jak jsi to mohl vědět?" "Když nahý muž pronásleduje s řeznickým nožem ženu a má při tom erekci, asi nebude vybírat peníze na červený kříž."(22.12.2008)

• lesumir

Clint Eastwood je sice těžkej frajer a tvrďák, ale ten debilní a utopickej příběh mi naprosto pokazil náladu. A kdybych Škorpiona někdy potkal, tak bych ho zkopal, pořezal a utrhl hlavu nejen za to, co udělal ale i za to, jak se debilně tvářil!(10.3.2009)

Velmi zásadní stavební kámen mého názoru na barevné menšiny, pouliční partičky a šmejdy všeho druhu:-)))(20.7.2014)

V rámci početné filmografie Clinta Eastwooda je Drsný Harry považován za jeden ze zásadních filmů, které určovaly jeho kariéru a role tvrdého detektiva Harryho patří k jeho kultovním. Co naplat, při kritickém pohledu nejen na tenhle film, ale na celou sérii s titulním hrdinou, která následovala, se neubráním dojmu, že jde o docela průměrnou dobovou kriminálku, kde kdyby nefungoval charismatický chlapácký Eastwood, by po těchto filmech už nebyla poptávka. Celá zápletka je postavená nedůsledně a nedůvěryhodně tak, aby vynikla role a postoje hlavního hrdiny, který kritizuje systém, takže jak nadřízení, tak zejména političtí představitelé se chovají jako stádo tupců. Stejně tak psychologie padoucha je odbytá a jeho chování nelogické. Ve své době byl film a jeho hrdina předmětem rozsáhlé diskuze a kritiky jak filmových kritiků, tak i publicistů, kteří kritizovali jeho politické postoje jako silácké a ve stylu soudce Lynche, Harry byl dokonce pasován na fašistu, jednalo se holt o aktivistická 70. léta, která následovala těsně po bouřlivém osmašedesátém. S odstupem doby mi přijde Harry jako nevinný sympaťák, to už takoví policajti Belmondových kriminálek ze 70. a 80. let, kteří na potkání odstřelují gangstery na ulicích a mlátí je do choulostivých tělních partií, protože nejlépe ví, kde je vina, a k trestu nepotřebují rozsudek, byť to dělají s okouzlujícím šarmem a hláškami, mi přijdou mnohem problematičtější. Nemluvě o filmech José Padilhy, které mi přijdou jako promyšlený útok na liberální stát a liberální hodnoty uměleckými zbraněmi. Celkový dojem: 60 %.(4.4.2011)

• - Film byl uveden do kin v roce 1971 v San Francisku, kde v té době řádil sériový vrah jménem Zodiac (The Zodiac Killer). Dle mnohých informací film čerpal právě z těchto událostí, které byly v té době dost aktuální, což možná pomohlo komerčnímu úspěchu filmu. (Rodriguez)

• - Warnerům se podařilo film natočit za celkem rozumné 4 miliony dolarů. Jen v USA film vydělal slušných 36 milionů. (Rodriguez)

• - Na dvě scény, které měl režírovat Clint Eastwood, bylo vyhrazeno šest natáčecích dní. Eastwood řekl, že to zvládne za dva dny a nakonec mu stačil pouze den. Dosáhl toho tím, že změnil denní scény na noční, tím minimalizoval davy přihlížejících a problémy s dopravou. (ClintEastwood)