Drsný Harry

• Kanada

Dirty Harry

Akční / Krimi / Thriller / Drama

USA, 1971, 102 min

Snímek, který ve své době vyvolal obrovskou vlnu nevole mnoha politiků a zastánců trestního práva. Na celém filmu je nejzajímavější a nejpoutavější právě postava Harryho, kterého fantasticky ztvárnil Clint Eastwood a dostal se tak do první herecké ligy a to mějme na paměti, že měl za sebou legendání dolarovou triologii! Příběh celkem nic nového nepřináší, ale právě Harryho drsné postupy, kterými dává přednost pistoli před soudem, přinesl do akční žánru zcela nový typ postavy - drsného policistu, který se zločinci nevyjednává! Drsný Harry je právem považován za klasiku 70. let a vůbec filmové historie. Bohužel jsem se k němu dostal přes mnoho akčních snímků, které jedou v podobných kolejích a tudíž nejsem schopen ohodnotit plným počtem, ale rozhodně kult svého žánru, který každému vřele doporučuji......(18.11.2008)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších akčních filmů - 100 Greatest Action Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Hodně nadprůměrná krimi s Clintem Eastwoodem (a jeho pistolí Magnum) v roli nekompromisního policajta. Nic víc, nic míň.Trailer: http://www.csfd.cz/film/8378-drsny-harry/videa/(8.4.2009)

Drsná cool postava ztvárněná pekelně charismatickým Clintem Eastwoodem; to je něco na co si vždy potrpím. Podobně jako asi pro vždy budu milovat tyhle osamělé bojovníky za lepší společnost, zvlášť, když je hraje někdo s tím nejzajímavějším hlasem na téhle planetě, kdo pod bundou schovává Magnum 44. Jen jediná věc mi na tom filmu vadila; totiž že se z něj vytratila jakási vizualita. Možná je to jen moje malá úchylka, možná, že podobný problém bude mít řada mladších diváků, v každém případě v době kamerových filtrů a extrémně vizuálně podmanivých filmů, je na Drsném Harrym zatraceně poznat, že vznikl před téměř 40 lety. A je to celkem škoda. "Znásilnění? Jak jsi to mohl vědět?" "Když nahý muž pronásleduje s řeznickým nožem ženu a má při tom erekci, asi nebude vybírat peníze na červený kříž."(22.12.2008)

Stará poctivá ,,dirty" kriminálka, v které se více střílí a jedná na vlastní pěst, než vyjednává a čeká na speciální zásahové jednotky. Politicky nekorektní ,,drsný" Harry v podání Clinta Eastwooda nekompromisně bojuje proti zločinu metodami, které se nedají nazvat vybíravé...a proti kterým se musel nutně ohradit nejeden divák. Je zajímavé dnes reflektovat, jak se nástupem 70. let změnil euroatlantický (podobně laděnými krimi filmy se ve stejné době proslavila především francouzská kinematografie) pohled a postoj k řešení tíživé sociální situace západních megapolí, kde byla vysoká kriminalita běžným jevem. Dnes by byl takovýto postoj přinejmenším kontroverzní (a o to více mediálně vděčný). Snímek režiséra Dona Siegela, který prakticky kodifikoval a odstartoval daný žánr, je ponejvíce stylový - příznačné podhledy a průhledy na muže pochodujícího po střechách v urbanistické zástavbě Ameriky 70. let, syrově autentický styl, dobová filmová hudba a westernem ovlivněné vzorce chování, to jsou poznávací znamení tohoto akčně laděného filmu... Podobné filmy: Magnum Force, Přepadení 13. okrsku(20.3.2009)

"Ta hromada masa dole na chodníku, to se moc těžko identifikuje, dokonce i když máte řidičák, tak vás nikdo nepozná." Harryho rozhovor se sebevrahem je naprosto vynikající, se starostou mu to taky jde a respekt k nadřízeným patří rozhodně mezi jeho silné stránky. Harry se svou největší ruční pistolí na světě zkrátka dělá ve správný čas, na správném místě díry do správných cílů, takže živnosti sklenářů, autoopravářů a psychologů v San Franciscu jen kvetou a mě to baví. Od chvíle, kdy poprvé nastoupil Harry do práce, prostě spím tak nějak líp.(26.10.2016)