Útěk z Alcatrazu

• slovenský

Útek z Alcatrazu

Drama / Thriller

USA, 1979, 112 min

Don Siegel mě začíná hodně zajímat. Jeho filmy jsou chlapsky úsporné a přímočaré, ale o to působivější. Platilo to u originální Invaze lupičů těl nebo Dirty Harryho a platí to i u Útěku z Alcatrazu. S Eastwoodem si zjevně rozuměli.(25.12.2008)

Tenhle film mám moc rád. Jeden z nejlepších vězeňských filmů.(19.3.2016)

Vězeňské drama aneb předchůdce Shawshanku v něm nezanechalo pouze mnoho podobností jako úlisného ředitele, sympatického hrdinu a pečlivě střežené vězení, ale velmi silně mu svou kvalitou i konkuruje. Výborná volba Eastwooda do hlavní role opět zapříčinila paradox, neboť jsem vězňům fandil při jejich útěku. Díky povedeně zvolenému typu chronologického posunu děje v podobě oddělení jednotlivých scén západem či východem slunce a poslední půlhodince, kde se atmosféra díky drobným chybám a všudypřítomných dozorců dala krájet tedy nemohu jinak, než s příjemným pocitem z dobrého snímku udělit pět hvězd. 90%(24.6.2012)

O útěku z Alcatrazu. Co víc na tom komentovat? Že mám rád filmy s plánem, s útěkem; a i když jsou takhle přímočaré a – jak píše Djkoma – působí na dnešní dobu lehce zastarale, mně to ke spokojenosti stačí. # [viděno: monitor, 5.1] # příběh 8 | hudba ? | humor 0 | akce 0 | napětí 4 | pustil bych si znovu 7(6.3.2013)

Zcela obyčejný útěk z vězení aneb skoro dokument, kdy kamera neopouští tajemného Eastwoodova hrdinu. A právě strhující autenticita je vedle Clintova mistrovského herectví největším kladem snímku. Všechny ostatní prisonbreakovské taškařice totiž po tomto klenotu z roku 1979 působí jako zbytečné, teatrálně předimenzované komedie.(1.6.2014)

• - Ve filmu bratři John (Fred Ward) a Clarence (Jack Thibeau) Anglinovi nastoupili trest v Alcatrazu společně, ve skutečnosti tomu však bylo jinak. John dorazil do této věznice 21. října 1960, zatímco Clarence až 10. ledna 1961. (Posheidon)

• - Metaforu o pokazených vajciach, ktorú použil riaditeľ väznice pri rozhovore s Frankom Morrisom (Clint Eastwood), použil aj riaditeľ väznice vo filme Veľký útek (1963). (frxXx)

• - Je to naposledy, co spolu pracovali režisér Don Siegel a herec Clint Eastwood. Z jejich předchozí spolupráce vzešly filmy: Cooganův trik (1968), Dva mezci pro slečnu Sáru (1970), Oklamaný (1971) a asi nejznámější titul Drsný Harry (1971). (CrypzzXD)