poster

Útěk z Alcatrazu

 • USA

  Escape from Alcatraz

 • slovenský

  Útek z Alcatrazu

Drama / Thriller

USA, 1979, 112 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • MM_Ramone
  ****

  Clint Eastwood bude pre mňa vždy ten najväčší hollywoodsky pištoľník. Veľký westernový hrdina. Drsný, mlčanlivý chlapík za ktorého hovoria jeho zbrane. No tento herec vedel využiť svoj prirodzený talent a mužnú charizmu aj vo filmoch, ktoré nemajú s divokým západom nič spoločné. Jedným z nich je väzenská akčná dráma "Útek z Alcatrazu". Eastwood stvárnil väzňa Franka Morrisa, ktorý sa ocitne v najprísnejšom americkom nápravo-výchovnom ústave. V kriminále z ktorého ešte nikto neušiel. On sa však o to pokúsi. Podarí sa mu to? To nebudem prezrádzať. Napíšem len, že je to kvalitný, chlapácky film odohrávajúci sa výlučne v prostredí obávaného Alcatrazu. ****(23.3.2014)

 • sportovec
  *****

  Když se dívám na tenhle film, napadá mě opakovaně, že jde o zdařilý remake HRABĚTE MONTE CRISTA. Je to samozřejmě jen pocit, ale ten pocit je neobyčejně silný. Přesně zachycená vězeňská atmosféra genia loci tohoto ponurého místa a tradičně skvělý Eastwood, patřící do tvořivější části amerického herectva, jen dotvářejí hluboký dojem, který ve mně ÚTĚK vyvolává. Že k tomu patří perfektní zvládnutí a propojení všech složek výroby-tvorby filmu, je zřejmé. Co se pro mě zatím nezdá být zcela jisté, je otázka nadčasovosti díla. Pro mne osobně o kladné odpovědi nemůže být pochyb, některé reakce v komentářích ovšem naznačují i další možnosti.(1.3.2008)

 • Tosim
  ****

  Ano, i mně ten film připomněl Shawshank (myš, knihovna.) Mix "psychologie" a plánu na útěk byl přesně vyvážený, jak to má ve správném blockbusteru být. A navíc teď vím, kde si vzpomněl David Zucker na Freda Warda :-)(31.1.2005)

 • Gemini
  ****

  Trochu neuvěřitelná, ale na čtyři hvězdy dost dobře natočená a zahraná story o útěku z věznice, ze které prokazatelně uprchl jenom David Copperfield:), s hudbou Jerryho Fieldinga (který opatřil hudebním doprovodem původní Kirkovo Star Trek, a což je mnohem zajímavější, i původní seriál Mission Impossible) a trochou toho vězeňského bluesíku.(20.1.2004)

 • Lima
  ****

  Dnes už ´vězeňská´ klasika, která za minulého režimu plnila naše kina. I díky mnoha podobnostem (zvířecí mazlíček na cele, sexuální loudil, despotický ředitel věznice, způsob útěku…) není pochyb o tom, čím se Stephen King inspiroval při psaní svého ´Shawshanku´ i ´Zelené míle´ (a následně pak Frank Darabont se svými filmovými adaptacemi). S postupně pokračující přípravou na útěk skvěle budované napětí si člověka získá, Clint Eastwood je borec numero uno a na co s Donem Sieglem šáhli, to proměnili ve zlato. Tady občas vyčítaný otevřený konec je jediný správný. Celý příběh je totiž inspirován skutečným, do té doby jediným zdařilým útěkem z Alcatrazu, ovšem o osudech jeho protagonistů, tj, jestli se při přeplouvání na pevninu utopili, či nikoliv, není dodnes nic známo.(16.2.2008)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace