Útěk z Alcatrazu

• slovenský

Útek z Alcatrazu

Drama / Thriller

USA, 1979, 112 min

Zločinci toužící po návratu do společnosti dříve, než jim určil soud. Dejme si minutku ticha za ty, co sedí právě v base, nespravedlivě odsouzení, a musí se s tím vyrovnávat. Tou minutkou přispějeme na dobou věc.(13.9.2010)

Zcela obyčejný útěk z vězení aneb skoro dokument, kdy kamera neopouští tajemného Eastwoodova hrdinu. A právě strhující autenticita je vedle Clintova mistrovského herectví největším kladem snímku. Všechny ostatní prisonbreakovské taškařice totiž po tomto klenotu z roku 1979 působí jako zbytečné, teatrálně předimenzované komedie.(1.6.2014)

Frank Morris a bratři Anglinové - Ptáčník z Alcatrazu, by měl z těchto tří opeřenců, co frnkli z klecí, dozajista radost.. Poctivě natočený útěk bez festivalu náhod a scénáristických salt ala Prison Break a v mnoha ohledech neodiskutovatelná inspirace pro vězeňská dramata Darabonta, jenž se však na rozdíl od Siegelova strohého realismu více zaměřil na epičnost a postavy (obojí má své kouzlo). Otevřený konec je lahůdka a jelikož hoši z "MythBusters" dokázali, že za daných podmínek lze na raftu z nafouklých kabátů zátoku překonat, není důvod nevěřit odkazu žluté chryzantémy..(22.7.2010)

Musím se trapně přidat k velikému množství uživatel, kterým Útěk z Alcatrazu připomíná Vykoupení z věznice Shawshank, především za to můžou charaktery postav, rozvrstvení života ve věznici a pak také samozřejmě knihovna a "domácí" zvířátko, o které pečuje vězeň, který zemře. Když se film ale dostane k tomu hlavnímu, tedy útěku, je jasné, že veškerá podobnost končí, tady je totiž utíkání tím hlavním co máme, režisér nám jej netají, nýbrž ukazuje nám jej celý, od jeho plánování, obstarávání materiálu až po jeho samotný průběh. S Vykoupení z věznice Shawshank rozhodně jeden z nejlepších vězeňských filmů - a to jsem očekával nějakou nudnou blbost...(3.1.2006)

Na tento film treba hlavne nazerať tak, že vznikol dávno pred Shawshankami, Prisonmi atď.. Rozhodne dobre riešený a napínavý film s výborne vybratým ústredným hercom..(27.11.2006)