Útěk z Alcatrazu

• slovenský

Útek z Alcatrazu

Drama / Thriller

USA, 1979, 112 min

Ano, i mně ten film připomněl Shawshank (myš, knihovna.) Mix "psychologie" a plánu na útěk byl přesně vyvážený, jak to má ve správném blockbusteru být. A navíc teď vím, kde si vzpomněl David Zucker na Freda Warda :-)(31.1.2005)

Profesor Einstein tvrdil, že čas se liší místo od místa. Pokud se tedy na čas nedá spolehnout, k čemu je? K čemu jsou hodináři? Stejným konceptem se řídí tento film. Poctivě vytěsní čas a vězení profiluje jako uzavřený prostor, kde čas není. Naopak v momentě, kdy se utíká a jde o každou sekundu, čas plyne stejně ve fiktivní realitě postav i ve skutečné realitě diváka. Tomu pomáhá i chytrá distribuce informací. Kupříkladu teprve v 16. minutě se dovídáme konkrétní informaci o Clintovi, o jeho mimořádné inteligenci. ____ Útěk z Alcatrazu není jen definicí 4-hvězdičkového filmu, pokládá i jednu znepokojivou otázku: Proč jsou vězňové líčení jako klaďasové a strážci společenského systému, bachaři, jako ti špatní? Je to vážně jen žánrová pomůcka?(14.6.2008)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $43,000,000Tržby Celosvetovo $47,700,000║ Pôsobivý väzenský film, aj keď sa tu nič zvláštne strhujúce nedeje, samozrejme okrem úteku, dejové linky nemajú takú charakterovú váhu ako veľkolepé väzenské filmy(Vykúpenie z väznice Shawshank, Zelená míľa pre ktoré film asi poslúžil ako odrazový mostík) ale aj tak filmu nechýba dávka napätia a pútavo aj keď poskromne vyrozprávaní dej o tom ako partia väzňov plánovala útek, kde vodcovsky zaujme ťahúň Clint Eastwood. /80%/(28.3.2009)

Frank Morris a bratři Anglinové - Ptáčník z Alcatrazu, by měl z těchto tří opeřenců, co frnkli z klecí, dozajista radost.. Poctivě natočený útěk bez festivalu náhod a scénáristických salt ala Prison Break a v mnoha ohledech neodiskutovatelná inspirace pro vězeňská dramata Darabonta, jenž se však na rozdíl od Siegelova strohého realismu více zaměřil na epičnost a postavy (obojí má své kouzlo). Otevřený konec je lahůdka a jelikož hoši z "MythBusters" dokázali, že za daných podmínek lze na raftu z nafouklých kabátů zátoku překonat, není důvod nevěřit odkazu žluté chryzantémy..(22.7.2010)

• Boogeyman

Hodně klišovitý film o útěku z vězení a je jedno, jak moc sám tyhle klišé určil! Eastwoodův hrdina je nepříjemnej jak rýma a neustálé jentaktak záchrany mi začly fest lézt krkem!(25.5.2008)