Útěk z Alcatrazu

• slovenský

Útek z Alcatrazu

Drama / Thriller

USA, 1979, 112 min

Tenhle film mi utkvěl v paměti na hodně dlouho, protože je originální a navíc tam hraje Clint Eastwood takže co řešit? A ono když se tak zamyslíte filmy o Alcatrazu jsou skoro vždy super.(3.3.2005)

"Utíkej Clinte, utíkej, utíkej; košili modrou nesvlíkej, nesvlíkej." Mimický minimalista Východní dříví dokazuje, že k útěku z Alcatrazu Pár přátel stačí mít, k tomu příručku Kutila Tima a "seru na vás" výraz ve tváři. Po jeho lekci bachařskému sboru mám pocit, že opustit nepozorovaně Alcatraz bylo snazší než odejít na tajňačku z baráku za holkama.(21.6.2015)

Dalsi skvely film z väzenskeho prostredia o planovanom uteku z väzenia, z ktoreho este nikdy nikto neusiel. Napad na utek bol premysleny dokonale, podobne ako aj v Shawshanku, aj ked nebezpecni boli dozorcovia, ktori im stale dychali na chrbat a prave to napätie vyvolavalo dobry dojem z filmu. Skoda, ze som si nevsimol, ktory z nich tam bol Danny Glover... 28.09.2010 ________ Clint Eastwood - (Frank Morris) +++ Patrick McGoohan - (Warden) +++ Roberts Blossom - (Doc) +++ Jack Thibeau - (Clarence Anglin) +++ Fred Ward - (John Anglin) +++ Paul Benjamin - (Angličan) +++ Larry Hankin - (Charley Butts) +++ Produkcia: Don Siegel +++ Hudba: Jerry Fielding +++ Nemecka Cinema - 100%(28.9.2010)

Perfektný napinák! Naozaj, línia napätia je tu parádne naservírovaná, takisto v prvej polke psychologické štúdia postáv. Samotné plánovanie a realizácia úteku tiež, je až nepredstaviteľné, že niekto niečo také naozaj zrealizoval. Nebyť tentokrát až príliš sebaistého a bossáckeho kápa Eastwooda má odo mňa tento film plné hodnotenie. 85%.(9.9.2006)

Clinta jako herce jsem nikdy extra nemusel, ale tentokrát se do role vězně skvěle hodí. Sám se tomu až divím. Útěk z této věznice totiž není nudný film, jak jsem očekával a obsahuje pěknou řádku v budoucnu odkazovaných momentů (BS 33 a 1/3 hadr). Útěk z Alcatrazu v porovnání s dnešním např. Prison Breakem působí zastarale, ale má své kouzlo a atmosféru v klasickém oldschool stylu bez zbytečně levných momentů. Ty 4* jsou zasloužené, ale při druhém podívání bych asi zmírnil na 3*.(2.2.2005)

• - Jeden z mnoha mýtů o Alcatrazu je, že je nemožné přeplavat z ostrova na pevninu kvůli žralokům. Ve skutečnosti v zálivu nejsou žádní žraloci, kteří by pojídali lidské maso. Pouze žraloci krmící se na dně zálivu. Hlavními překážkami byla studená voda (kolem 10° C), silný proud a vzdálenost od pobřeží (skoro 2 km). Pokud je ale osoba trénovaná, má dobrou fyzickou kondici, je možné v takto studené vodě přežít a odolat silným proudům. (Lucas87)

• - O skutečném útěku se dnes ví, že Morrise a bratry Angliny vytáhl z vody pravděpodobně motorový člun. Jeden z dozorců bloku, ve kterém byli bratři Anglinové, dostal několik měsíců po útěku prázdnou pohlednici z Brazílie. (Kulmon)

• - Ve filmu bratři John (Fred Ward) a Clarence (Jack Thibeau) Anglinovi nastoupili trest v Alcatrazu společně, ve skutečnosti tomu však bylo jinak. John dorazil do této věznice 21. října 1960, zatímco Clarence až 10. ledna 1961. (Posheidon)