Obvyklí podezřelí

Podozriví

Zvyčajní podozriví

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo, 1995, 106 min

Oscar 2 : Herec VR - Kevin Spacey, Scénář(20.2.2004)

dokonalost sama..:)(23.10.2003)

Kriminálka s výbornou zápletkou, pohodovým začátkem a napínavým mrazivým koncem, ... geniální scénář. Kdo je kdo ? Ponurně temná atmosféra, která na vás bude dýchat po celou dobu, zamotaný příběh i podezřelí. 90 %(16.2.2010)

Spoilery. Mistrovská ukázka sousloví "vylhat se z něčeho". Při druhém a každém dalším zhlédnutí vás Obvyklí podezřelí staví před základní naratologické otázky - kdo vypráví komu co a za jakým účelem. Dynamika mezi tím, kdo vyprávění předkládá a kdo jej přijímá je určující, protože si alespoň podvědomě nepřejeme, aby byl protagonista (který ze sebe ovšem dělá vedlejší postavu) odhalen a jeho vyprávění skončilo. Příběh přitom není dopředu dán, ale vzniká za pochodu s tím, jak je Kint nucen reagovat na informace zjištěné detektivy díky paralelně běžícímu vyšetřování. Film nám luštění záhady neusnadňuje konfrontací různých verzí téhož příběhu a zpětnou korekcí toho, co bylo zatajeno nebo řečeno nepravdivě. Musíme se spoléhat pouze na jednoho, značně nespolehlivého vypravěče, který ovšem příběh nejen vypráví, ale zároveň vytváří a hravě přitom směšuje fakta s fikcí, referenční narativ s nereferenčním. Co se tedy skutečně stalo a co je pouze vymyšlené alibi pro nás zůstává záhadou až konce. Samozřejmě je to celé za pomocí mnoha bezchybně načasovaných náhod (finále) vypočítané na efekt, ale právě filmu, který tematizuje moc vypravěčství nemám problém odpustit, že je vyprávěn bez ohledu na pravděpodobnost tak, aby nás přechcal. 85% Zajímavé komentáře: POMO, tron, StarsFan, Aristes, Richie666, silent cut, herrbierer, d.f.h(27.4.2005)

Může se stát z obyčejné detektívky neobyčejná? I když napíšete zapeklitý scénář a zakončíte to nepřekvapující ale dechberoucí pointou, neobyčejnost tkví v hercích. Charismatický Gabriel Byrne odvádí veliký kus práce, dobře mu sekunduje Stephen Baldwin i Del Toro, ale mou pozornost strhává excelentní Kevin Spacey. Většinu film prakticky jen prokecá, ale já hltala každé jeho slovo a každý jeho výraz v obličeji. Atmosféra by se dala krájet, a i když každý vnímavý člověk ví, jaký zvrat přijde, dojem to nekazí. Singerova hra s divákem se povedla, nemám co vytknout, nemám slov. Zbyly mi jen vykulené oči, vlhké kalhotky a pocit blaženosti.(15.11.2010)

• - Když Redfoot cvrnkne cigaretu po McManusovi, měl Peter Greene trefit Stephena Baldwina do hrudníku. Místo toho však zasáhl obličej, Baldwinova reakce tak byla autentická. Singerovi se scéna v této podobě líbila natolik, že ji ve filmu ponechal. (casyy)

• - První volbou režiséra Bryana Singera pro roli agenta Kujana byl Al Pacino. Ten však měl tou dobou jiné závazky a nabídku nemohl přijmout. Pacino později přiznal, že žádné odmínuté role nelitoval tolik jako této. (casyy)

• - Spoiler: Iniciály Kevina Spaceyho a jeho postavy Keysera Sozea KS jsou shodné. (BabetakCZE)