Obvyklí podezřelí

Podozriví

Zvyčajní podozriví

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo, 1995, 106 min

Tento film se ke mně dostal až v roce 2007 a průser je, že jsem si tady nejdřív přečet několik komentářů, takže jsem už dopředu věděl, jaká je pointa. Lidi, nepište ty spoilery do komentářů, kurva!!! Jinak je ten film po všech stránkách špička. Jenom ta předem vyzrazená pointa mi trochu zkazila zážitek, ale zase by bylo nespravedlivý, abych kvůli tomu filmu ubral na hodnocení, takže s 5-ti hvězdama vůbec neváhám.(2.11.2007)

Obvyklí podezřelí jsou za opravdu dlouhou a dlouhou dobu největší scenáristický um, co byl v amerických detektivních filmech k vidění. Od skvěle exponovaného příběhu přes všechny dějové peripetie až ke geniální pointě, která dává filmu docela nový rozměr a sama o sobě je nositelem významové složky snímku. Obvyklí podezřelí jsou filmem, na který se jen tak nedá zapomenout, který kdekdo cituje a parafrázuje (od Simpsonových až po všechny ty americké rádobyvtipné parodie) a který vytvořil milník v žánru detektivních filmů. Stejná kvalita jako Fincherovo Sedm, ale ne tak temné a mnohem mnohem více odkazující k předsokratovskému zlomku, že svět je děcko posunující kaménky, tedy že život je jen jedna velká HRA... Podobné filmy: Lhář, Nerovná partie, Hra, Interview(12.6.2007)

Musím sa priznať, pre kvalitné hodnotenie a okomentovanie som si film musel pozrieť dvakrát. Netušil som, že z jedného policajného výsluchu sa dá spraviť takýto trhák. Akosi mi uniká totálna genialita snímku, no aj tak to bol hlavne skvelý herecký trhák, ktorý stavia na úplných zvratoch v deji. Del Toro nedostal veľa priestoru, no bol báječný. Mysterióznosť bola vkusne umiestnená na správnych miestach. 85%.(2.10.2006)

Taková zajímavá šachová partie. Rozhodnete se věží sebrat soupeři střelce, ale ten je už blokovaný dámou. Zaútočíte na střelce tedy i koněm, přece jen nechcete o věž přijít. Protihráč ale nasadí na ochranu střelce další svou figurku a uprostřed pole se najednou vytvoří velká vzájemná blokáda. Všechno se stále víc a víc komplikuje, každý tah může rozhodnout o vítězi... Rozhodnete se zaútočit a najednou zjistíte, že jste v zadní části pole dostali šach mat. Celý ten boj kolem střelce byl jen důmyslným prostředkem na odvedení vaší pozornosti od hlavní pointy nepřítelova plánu. Podíváte se na celou hru znovu a najednou všechny tyhle drobnůstky vidíte. Vyjádřeno trochu metaforicky, ale přesně takový tenhle film je. Dodatek 7. srpna 2011: Čím častěji tento film vidím, tím více se mi líbí. Napoprvé se v ději ztrácite, napodruhé si užíváte onen "nový pohled" na celou zápletku, napotřetí začínáte znovu uvažovat, co se vlastně ve skutečnosti stalo. Podobně mnohovrstevný scénář je pro kriminálku něčím ojedinělým až geniálním a Keyser Soze pro mě, podobně jako pro miliony lidí na světě, ztělesňuje jednoho z nejlepších záporáků v dějinách filmu.(26.5.2007)

„Najväčším umením Satana bolo presvedčiť nás, že neexistuje.“ Výborná, vizuálne vymaznaná ostrá kriminálka skvelého hollywoodskeho gaya, Bryana Singera. Každý z hercov dostal dobre napísanú rolu, dokonca i tí, od ktorých dnes už nič nečakáte (Stephen Baldwin). Nevraviac potom o šikovných rolách, aké získali Chazz Palminteri, Gabriel Byrne a samozrejme bisexuál Kevin Spacey. ZVYČAJNÍ PODOZRIVÍ patria k snímkam so šokujúcou záverečnou pointou. Tú (ale nielen tú, "pozeranie po kancelárii" bolo napr. v UTOPENCOVI NA ÚTEKU s Lesliem Nielsenom) odvtedy mnohí parodovali (SPOILER Scary Movie SPOILER). Osobne si ale myslím, že i na druhý či tretí raz je to vďaka kvalitnej réžii, napínavému scenáru, ostrým krvavým scénam a zaujímavým hereckým výkonom, hodné 80%.(1.7.2006)

• - Americký filmový institut film zvolil desátým nejlepším filmem v žánrové kategorii mysteriozní. (Karlos80)

• - Obvyklí podezřelí je druhý film, ve kterém Peter Greene označuje někoho jiného jako "The Gimp". Poprvé tak učinil v Pulp Fiction. (Kulmon)

• - Spoiler: Keysera Sozeho ztvárnilo ve filmu celkem pět herců. Při úvodní scéně filmu v přístavišti, kdy si zapaluje cigaretu, ho představuje John Ottman, který jinak k filmu skládal hudbu a měl na starosti střih. Ve flashbacích při Kintově výslechu se jako Soze objeví Scott B. Morgan a Gabriel Byrne. Kevin Spacey hraje Sozeho na samém konci filmu, kde jako Soze vystoupil i režisér Bryan Singer. Při scéně, kdy Kint přestane po odchodu z policejní stanice kulhat, jsou v záběru Singerovy nohy. (casyy)