Obvyklí podezřelí

Zvyčajní podozriví

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo, 1995, 106 min

• flanker.27

Tedy musím říci, že po všech těch oslavných řečech jsem čekal něco mnohem lepšího. Pozitivem jsou jednoznačně herecké výkony a nekašírovanost násilných scén, ale příběh mi nějak úžasný nepřipadá, je to dost překombinované a docela odhadnutelné.(23.3.2006)

Keyser Soze je jeden z největších drsňáků na planetě, aneb Bryan Singer, jak ho ještě neznám. Líbilo se mi to...hodně.(27.9.2006)

Po všech směrech geniální. Kdo neviděl neuvěří. Kevin Spacey prostě umí a Bryan SInger vkročil do Hollywoodu nevídaným způsobem. Tleskám, klaním se a pouštím dvd.(28.1.2007)

Špička ve svém žánru. Mistrovské dílo, které bude obdivovat i budoucí generace. Posledních deset minut jsem nedýchal.(26.7.2012)

Spoilery. Mistrovská ukázka sousloví "vylhat se z něčeho". Při druhém a každém dalším zhlédnutí vás Obvyklí podezřelí staví před základní naratologické otázky - kdo vypráví komu co a za jakým účelem. Dynamika mezi tím, kdo vyprávění předkládá a kdo jej přijímá je určující, protože si alespoň podvědomě nepřejeme, aby byl protagonista (který ze sebe ovšem dělá vedlejší postavu) odhalen a jeho vyprávění skončilo. Příběh přitom není dopředu dán, ale vzniká za pochodu s tím, jak je Kint nucen reagovat na informace zjištěné detektivy díky paralelně běžícímu vyšetřování. Film nám luštění záhady neusnadňuje konfrontací různých verzí téhož příběhu a zpětnou korekcí toho, co bylo zatajeno nebo řečeno nepravdivě. Musíme se spoléhat pouze na jednoho, značně nespolehlivého vypravěče, který ovšem příběh nejen vypráví, ale zároveň vytváří a hravě přitom směšuje fakta s fikcí, referenční narativ s nereferenčním. Co se tedy skutečně stalo a co je pouze vymyšlené alibi pro nás zůstává záhadou až konce. Samozřejmě je to celé za pomocí mnoha bezchybně načasovaných náhod (finále) vypočítané na efekt, ale právě filmu, který tematizuje moc vypravěčství nemám problém odpustit, že je vyprávěn bez ohledu na pravděpodobnost tak, aby nás přechcal. 85% Zajímavé komentáře: POMO, tron, StarsFan, Aristes, Richie666, silent cut, herrbierer, d.f.h(27.4.2005)

• - Keyser Soze se měl původně jmenovat Keyser Sume. (Kulmon)

• - Inspirací pro spisovatele Christophera McQuarrieho pro postavu Keysera Sozeyho byl skutečný vrah John List, který vyvraždil svou rodinu a poté na 17 let zmizel. (Kulmon)

• - Obvyklí podezřelí je druhý film, ve kterém Peter Greene označuje někoho jiného jako "The Gimp". Poprvé tak učinil v Pulp Fiction. (Kulmon)