Papírový měsíc

Třicátá léta. Právě osiřelá devítiletá Addie (Tatum O'Nealová) se přidá k matčinu dávnému příteli, podvodníčkovi Mozesu Prayovi (Ryan O'Neal). Ten se živí podomním prodejem biblí, které svým zákazníkům rafinovaně vnucuje. Mozes má Addii jen odvézt k její tetě ve vzdáleném městě, avšak po cestě zjistí, že svérázná dívenka má kromobyčejný talent zapůsobit na jeho zákazníky. Ostatně není vyloučeno, že Mozes je Addiiným otcem. A tak se po cestě z obou stane sehraná podvodnická dvojka, která se kromě podomního prodeje živí i různými jinými podvůdky, například fintami při rozměňování peněz. Jednoho dne si však oba vezmou větší sousto, než jaké umí spolknout: pokusí se podvést nelegálního prodejce alkoholu...
Vynikající černobílá retrokomedie režiséra Petera Bogdanoviche, natočená podle románu Joea Davida Browna, vynesla Oscara pro dětskou herečku Tatum O'Nealovou, která se stala nejmladší držitelkou tohoto ocenění v soutěžní kategorii (tj. nepočítaje Zvláštní cenu pro šestiletou Shirley Templeovou v roce 1935). Kromě toho měl film tři oscarové nominace: pro herečku ve vedlejší roli (Madeline Kahnová), nejlepší scénář podle předlohy a zvuk. (Česká televize)

Han22

Na tohle jsem se docela těšil, protože se mi odjakživa líbil ten krásný filmový plakát a zajímavý název. A navíc Bogdanovich mě ze začátku své kariéry rozsekal tím jak zvládl perfektní komedii i perfektní retro drama. Papírový měsíc je tak něco mezi. Stylové černobílé retro z 30. let plné tehdejších písniček mixnuté relativně svižnou komedií. Drobný podvodníček s biblemi dostává na krk malou dcerku své zesnulé přítelkyně, jejíž táta by mohl i nemusel být a veze ji k příbuzným. A protože dívenka rozhodně není hloupá, začnou si přivydělávat podvody. Zkrátka road movie jaké mám rád, občas geniálně vtipná (dvacetidolarovka, zbavování se otravné Trixie) a ke konci nečekaně napínavá (pašeráci alkoholu). Obsadit do hlavních rolí otce a dceru O´Nealovy byl výborný nápad, ta chemie je neskutečná a malá Tatum dokonalé čertovo kvítko :) Na 5* mě tam chybělo mě to trošku toho kýče, nějaká ta přepálená scéna, která ukáže že jim na sobě opravdu záleží, ale silné 4* si to rozhodně zaslouží. ()

Chajimwitz

Jsem na tom podobně,jako jeden můj nejmenovaný TOP uživatel,který ve svém profilu píše,že nemá rád filmy s fakanama v hlavních rolí.Tento film je jednou z mála čestných vyjímek,desetiletá Tatum zahrála super,akorát to žváro z tlamy bych ji okamžitě vyrazil.Kurva fix,kde byl cenzor,vždyť je vidět,jak ten spratek ten sajrajt šlukuje.Jinak jsem se těšil na Randyho Quaida,ten i přesto,že tam měl jen jeden delší štěk,tak mě opět nezklamal. ()

Matty

Velká hospodářské krize není problémem, který by trápil elegantního podfukáře a příležitostného prodejce Biblí de luxe důvěřivým vdovám a devítiletého frackoidní sirotka, který si svým zatvrzelým výrazem dokáže prosadit vlastní zájmy. Ze začátku nemůže jeden vystát druhého. Ze začátku je spojuje jenom neoficiální finanční závazek. Ze začátku nemají nejmenší zájem najít společnou řeč. Začátky holt bývají těžké. Což ovšem neplatí o začátcích Petera Bogdanoviche, který na přelomu 60. a 70. let uzemnil filmové kritiky sérií precizních zásahů přesně do středu terče. (Jeho poslední počiny takovou přesností bohužel nevynikají.) Můžeme-li věřit pamětníkům, Papírový měsíc dokonale vystihuje atmosféru třicátých let ve Spojených státech a jde o jeden z nejvíce retro retrofilmů. Ale netřeba znát příliš mnoho historických souvislostí, abyste si tuto univerzální „sbližovací“ road movie vychutnali. Trochu ve stylu Bonnie a Clydea, akorát bez krve, sexu a olova, brázdí Moses a Addie americkou krajinou, přivydělávají si sebevědomými fintami (nikdy ne na úkor těch, kteří peníze potřebují akutněji) a jsou odhodláni čelit krizi a blbé náladě. Krom toho mohou v těch nejkrušnějších chvílích snít o svém (i když jen papírovém) měsíci. Naladění filmu přesně odpovídá dobová černobílá kamera László Kovácse. Může to být ona, může to být Bogdanovichova svižná režie, co činí Měsíc nesmrtelným, ale bez jakýchkoliv pochyb to je Tatum O’Neal. Vedle svého skutečného otce se zjevně cítí jistá v kramflecích, přesněji v lacláčích. Nejen jimi připomíná jiné vzpurné, byť mimořádně roztomilé dítko filmového plátna - legendárního Jackieho Coogana z Chaplinova Kida. Podobnost jí nekončí. 90% ()

Rozjimatel

"I want my two hundred dollars!" ... "But I don't have it!" "Then get it!"     Road-movie komédia nakrútená čiernobielou kamerou v podmanivom retro štýle. Ústredná putujúca dvojica, podvodník Moses Pray (Ryan O'Neal) a práve osirelé dievčatko Addie Loggins (Tatum O'Neal), je zväzok len ťažko predstaviteľný, ale chémia medzi nimi funguje parádne. Predovšetkým 9-ročná Tatum podáva úžasný výkon (jeden z najlepších detských hereckých výkonov, aké som kedy videl, zaslúžený Oscar), niekedy jej proste stačí nahodiť len jemný výraz tváre a nemôžem sa ubrániť smiechu. Veľmi pohodová záležitosť, ku ktorej sa budem rád vracať.     "Imogene, what do you suppose Miss Trixie'd do if somebody offered her $25 to put out." "Ooo Wee! You crazy? For that much money, that woman'd drop her pants down in the middle of the road!" ()

Othello

Klasický příběh nepravděpodobného páru, jehož nejvyšší přidaná hodnota je bezútěsné vykreslení prázdného a vyčerpaného venkova středu Spojených států během velké krize. Například krátká pasáž, kdy investor čeká na rohu budovy na Mozese, který leží zmlácený opodál, připomíná svojí vylidněností (navzdory tomu, že se odehrává na hlavní třídě) a tichostí (Mozes tam přiláká Addie sotva slyšitelným sýpáním) scénu noční můry z Bergmanových Lesních jahod či epizody z Juráčkových novovlných filmů. Přitom jde jen o ilustrace doby. ()

• Tatum O'Neal byla (a stále je) nejmladší osobou, která dostala klasického Oscara, bylo jí 10 let. (Matty)
  • Cigarety, které ve filmu kouří Tatum O'Neal, neobsahovaly žádný nikotin, byly vyrobeny z hlávkového salátu. (Matty)

Zemřel herec Ryan O'Neal

Zemřel herec Ryan O'Neal