Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Zjistit, že banda zlotřilců chystá největší loupež všech dob, to není tak těžké. Ovšem proniknout do spletité zločinecké sítě, odhalit a usvědčit její jednotlivé aktéry, překazit akci v samém zárodku, na to jsou ve Scotland Yardu krátcí. Žádný div, že požádali o přátelskou výpomoc francouzskou Sureté, která má tu čest být domovskou organizací nejgeniálnějšího detektiva světa! A Jacques Clouseau nezaváhá ani na okamžik, neboť boj se zločinem je pro něj svatá věc. Před i za Kanálem. Zdá se však, že britská půda jeho genialitě zrovna dvakrát nesvědčí. Ba dokonce by se dalo říct, že přes všechnu svou snahu prohrává jednu bitvu za druhou. Ovšem co je do jednotlivých bitev, že! Důležité je vyhrát válku. A o tomto výsledku Clouseau nepochybuje ani na vteřinu.

V pořadí třetí "panteří" komedie (z roku 1968) je dílem jiného tvůrčího i hereckého týmu než předcházející dvě. Režie se (namísto B. Edwardse) ujal Bud Yorkin, který do role geniálního poplety Clouseaua obsadil Američana Alana Arkina (Čekej do tmy, Srdce je osamělý lovec, Hlava 22, Havana atd.). V roli jeho protihráče Weavera se představí jeden z nejobsazovanějších britských herců Frank Finlay, dobře známý našim divákům např. jako Porthos ze slavných Tří mušketýrů Richarda Lestera. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (34)

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Tohle není Clouseau. Tohle je britská blbost, která se snaží tvářit jako Clouseau, ale vůbec jí to nejde. Smál jsme se opravdu, ale na místech, kde to autoři nechtěli a tam kde bylo tolik trapní a tolik nezábavní sem plakal a proklínal autory. Ne díky, ale tuhle jednohubku bych raději spláchl do záchoda než znovu shlédl. ()

N.Strauber 

všechny recenze uživatele

Za tohle měl jít někdo sedět! Kdysi jsem se na to zkusil podívat a moc dlouho jsem to nevydržel. Je to ještě horší než remake se Stevem Martinem, které jsem aspoň dokoukal do konce a dvakrát jsem se zasmál - i když druhý díl už si taky nechám ujít. Tvůrci všech těhle debilit by si měli uvědomit, že je naprostý nesmysl něco takového točit bez člověka, díky kterému měly tyto filmy úspěch - myslím, že ho nemusím jmenovat. ()

Reklama

bloom 

všechny recenze uživatele

Ten film mohl být geniální, kdyby se nestalo to, co se stalo. Peter Sellers a Blake Edwards se při natáčení "nepanteřího" Večírku (vznikl ve stejném roce jako tento film) rozkmotřili až tak, že odmítali jakýkoli osobní kontakt. Večírek vytvořili bratři Waldmanové, kteří napsali všechny Pantery ze 70. let a jsou podepsáni i pod tímto filmem. Sellers i Edwards jej odmítli točit, ale Closeau už byl tehdy dobře zavedený divácký magnet a tak se studio MGM rozhodlo natočit film bez nich. A to je hlavní chyba tohoto filmu. (Vše se jim vrátilo při Návratu Růžového pantera, jednoho z nejpovedenějších dílů, který byl natočen pro UA - proto ten díl nevyšel v panterovském balíku na DVD, ale samostatně) Hned druhou chybou bylo obsazení Alana Arkina do hlavní role. Je to dobrý herec, který dokáže zahrát téměř všechno, komedii nevyjímaje (viz Rusové přicházejí nebo Blízcí příbuzní). Ale tady se mi zdá, že roli Closeaua zvládl ještě hůř než Steve Martin. Je to jako kdyby Mr. Beana nehrál v jednom díle Rowan Atkinson, ale třeba Alan Rickman. (Nechápu, proč film Sellers netočil, vždyť léta snil o Panterovi bez Edwardse.) Samotný scénář není špatný, ale chybí zde některé typické vedlejší postavy (Dreyfus, Cato, Francois), ale to se dá omluvit tím, že ani vteřina filmu se neodehrává ve Francii. Jsou tu také dobré gagy (Closeauovo přistání na letišti), základy některých gagů (člověk, co spadne do hrobu, falešný zapalovač) byly později využity v pozdějších filmech, ačkoli byli zpracovány úplně jinak. Je však poznat, že Waldmanovi viděli Fantomase (nasazovací masky, svérázné vynálezy, místo auto-letadla tu je auto-loď). Mohlo se to natočit jako film s jiným detektivem - nešikou, ne musel se jmenovat zrovna Closeau. To by zas nepřitáhlo tolik lidí do kina. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Když si studio MGM usmyslí, že chce natočit film, tak z toho neustoupí i když hlavní roli nevezme již jednou ozkoušený Peter Sellers. Bohůžel i takové jsou politiky velkých filmových studií. Pár vtípků se tam sice objeví, ale Alan Arkin prostě nemá na to, aby se mohl s pravým inspektorem Clouseau srovnávat a troufám si tvrdit, že i Steve Martin v roli inspektora je lepší než Alan Arkin. ()

Oskar 

všechny recenze uživatele

Obecně se soudí, že je to pirátský film, který do série nepatří, ale je to úplně jinak a nebudu se o tom rozepisovat, protože mě předčil kolega bloom. Ostatně - kdyby nebyl Inspektor Clouseau součástí série, kvůli právům by se tak ani nemohl jmenovat. Ale tvůrci prvního Růžového pantera (a tedy i postavy Clouseaua) Edwards a Richlin jsou uvedeni na náležitém místě v titulcích. Inspektor Clouseau tedy nebyl "pirátem", ale první ze tří slepých uliček série (dále Kletba a Syn Růžového pantera s dalšími "nástupci" Sellerse). Na druhou stranu, i jako Sellersův fanoušek z nejvěrnějších, musím uznat, že Alan Arkin není špatný a většina vtipů taky ne. Rozdíl je v tom, že ač byl Arkin klasický herec s divadelními kořeny, nedostal do Clouseaua tolik spodních tónů skrývané paniky a nízkého sebevědomí jako bytostně burleskní komik Sellers. Zvláštní paradox. 70% ()

Galerie (7)

Zajímavosti (8)

  • Alan Arkin nehral vo filme len originálneho policajného inšpektora Clouseaua, ale aj všetkých falošných inšpektorov zo zločineckej bandy (Sao Saoi)
  • Ako v jednom z mála filmov o Inšpektorovi Clouseauovi nezaznie typická znelka Ružového pantera od Henryho Manciniho. (Sao Saoi)
  • Kniha, ktorú číta Clouseau (Alan Arkin) vo vlaku, je "Zločin a trest" od Fiodora Michajloviča Dostojevského. (Sao Saoi)

Související novinky

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Přichází smutná zpráva pro celý filmový svět, ve věku devětaosmdesáti let totiž ve čtvrtek v kalifornském Carlsbadu zemřel oblíbený americký herec, režisér, scenárista a hudebník, držitel Oscara Alan… (více)

Reklama

Reklama