Oblíbenost filmu daleko přesahuje jeho kvality. Poměrně naivní příběh dostane každého jinak. Někdo se rozplývá nad hereckými výkony hlavních hrdinů, jiného dojmou dvojčata Bahníkova s harmonikou, jiný zamáčkne slzu dojetí nad vteřinovým záběrem jílovišťského Hubertusu, kam chodil s rodiči na nedělní merendu. Já to mám tři v jednom a nestydím se za to.(25.2.2015)

Já moc nežeru staré filmy, ale jednoduchý koncept "Nebe a dudy" na mě kupodivu zabírá - navzdory naivitě, přehrávání, protivné hudbě, předvídatelnosti a černobílosti. Sice mě přemáhá cynický úšklebek nad dobrým, chudým pracujícím člověkem vs. bohatým, zlým kapitalistou, který je napraven laskavým přístupem a poctivou prací, přesto mě tenhle film svým roztomilým způsobem baví. 75%(31.5.2010)

Dosti průměrná moralitka s velmi "marvanovským" Marvanem a velmi "plachtovským" Plachtou, která si vybojovala své místo v českých filmových dějinách především díky těžko zapomenutelné dvojici nezbedníků ztvárněné Jiřím a Lumírem Blahníkovými.(17.11.2008)

Docela toporný film. Rok 1941 není filmový pravěk, jak si zřejmě někteří myslí, když tenhle film omlouvají dobou. Mělo to na mnohem víc. Příběh mohl mít závažný podtext, aniž by přestal být milou komedií, ale vývoj postav i děje je jen jedna velká zkratka. Marvanův charakter a jeho skokové polepšení je oboje naprosto nepřesvědčivé.(7.4.2013)

Vkusně natočená lidová veselohra s opravdu lidským a působivým výkonem Jindřicha Plachty coby jako skalákem Fáberou. Velmi se mi líbili i mladičtí harmonikáři Jirka a Lumír Blahníkovi, jimi zpívaná písnička "Nám je to jedno" se tenkrát stala velmi populární. Průmyslový magnát Bartoš (Jaroslav Marvan), který nakonec svolil k svatbě svého synovce, a jediného dědice (Raoul Schránil) s chuďasovou dcerou Anči (Jana Romanová), neměl v jeho podání téměř žádnou chybu..Stále stejný mrzoutský a téměř s ničím nespokojený Jaroslav Marvan.. Tak jak ho máme rádi. Dnešní rádoby velkokapitalisté nejsou určitě o nic lepší než byl on..Na druhé straně ale úplně povahově odlišný Plachta, a to dává filmu právě teprve ten správný náboj! Jinak se ale film točí (jak už jsem napsal) okolo lomařského dělníka Tondy Fábery, kterého opravdu s velkou bravurou hraje Jindra Plachta. Scéna s míčem, nebo s počmáranými kozami, kdy pak Fábera má oboudvoum klukům dát pětadvacet na prdel neměla chybu..To se musí vidět.. Plachta byl opravdu zvláštní a vyjímečný herec, člověku by se chtělo říct že skoro nehraje! Ale opak je pravdou. Vypadá, jako by se ostýchal, jako by nevěděl, kam se se svými dlouhýma rukama, i jeho pohled se uhýbá očím, na něho upřeným. Vypadá, jako by nic neuměl, nic nechtěl podat a přece- inu, je to film, který dokáže dojmout a rozveselit a který člověka naplní takovou vírou v dobré lidské srdce, zkrátka: který okouzlí jako pohádka, točící se kolem něho. On dal tomuto filmu tu neodolatelnou atmosféru (kterou mi tak obdivujeme), jímavé lidskosti a on vytvořil tak úžasně slohovou postavu obyčejného člověka z lidu, lamače (ne toho dívčích srdcí) kamene, s jeho jímavou prostostí, nemotorností, s jeho naprostým nezájmem o herecké efekty. Řekl bych že snad úplně poprvé v českém filmu (když opomenu filmy Druhá směna a Pro kamaráda oba z roku 40') tu byl celkem věrně, poutavě a především neskonale dojímavě zachycen jistý zajímavý druh českého dělníka. No co bych dodal nakonec snad jen Plachtovým konečným monologem. Kdy na posteli těžce raněný a zafačovaný odpovídá Marvanovi na jeho otázku, která zní?.."Proč nebudeš tančit na veselce Anči s Oldřichem ?" Marvan se ho tedy ptá proč? A on mu odpovídá že nebude, a že on sám to musí vědět nejlíp, protože tančit vůbec nedovede !(24.12.2006)