• Terva
  *

  CITÁT - Já ti poradím, jak si to čekání zkrátit..................(18.4.2013)

 • Jossie
  ****

  Příběh je sice prostinký , ale Plachta naprosto dokonalý.(25.2.2005)

 • Marthos
  *****

  V rozsáhlé tvorbě režiséra Vladimíra Slavínského výrazně převažují ryze nenáročné náměty, podmíněné na jedné straně jakousi ireálností idylického světa horních deseti tisíc, ale na straně druhé zároveň také hřejivým člověčenstvím lidí stojících často na okraji společnosti anebo těch, kteří vyznávají jiné než materiální hodnoty. Sám Slavínský se v té době několikrát vyslovil s přáním vytvořit umělecky hodnotný projekt, kde by mohl prosadit své nepopiratelné ambice a talent. V časech válečné okupace se mu tento sen částečně splnil, když zpracoval životní osudy významného českého kapelníka Františka Kmocha a adaptoval jedno z působivých romanet Jakuba Arbesa. Stejného úspěchu ale dosahovaly i jeho veseloherní filmy, jejichž úroveň se zvyšovala a uspokojovala jak široké vrstvy návštěvníků kin, tak odbornou kritiku, která si nemohla nepovšimnout uměleckého růstu Slavínského. Nebe a dudy jsou právě filmem takového typu. Klasický střet morálních a stavovských hodnot je zobrazen na příběhu uzurpátorského továrníka, náhodně se ocitajícího v idylickém světě poctivého dělníka z lomu, který oplývá až zázračnou srdečností a poctivým přístupem k práci a životu. Je zcela evidentní, že příběh stojí a padá s mimořádným hereckým kreditem hlavních představitelů, tedy Jindřicha Plachty a Jaroslava Marvana, výborně sehraných nejen v okamžicích nově vznikajícího přátelství, ale také ve chvílích neprozřetelného odloučení. Výjimečnou událostí se pro film stala ale teprve účast sourozenců Blahníkových, tehdy pětiletých nezbedných dvojčat, jejichž bezprostřední výkon podtrhuje osobitost celého příběhu. Popularita a mimořádný divácký úspěch tohoto filmu překlenuje už několik desetiletí a svědčí o mimořádném umění režiséra Slavínského, který věděl, čím diváky spolehlivě zaujme.(3.10.2008)

 • cheyene
  *****

  Možná, že naivní snímek, ale jeho síla je nezpochybnitelná a i po tolika letech má stále co nabídnout. Jindřich Plachta a Jaroslav Marvan předvádějí své herecké kvality a díky nim, skvěle napsanému scénáři a ideální stopáži se nenabízí ani špetka prostoru pro nudu.(26.10.2015)

 • xxmartinxx
  ***

  Docela toporný film. Rok 1941 není filmový pravěk, jak si zřejmě někteří myslí, když tenhle film omlouvají dobou. Mělo to na mnohem víc. Příběh mohl mít závažný podtext, aniž by přestal být milou komedií, ale vývoj postav i děje je jen jedna velká zkratka. Marvanův charakter a jeho skokové polepšení je oboje naprosto nepřesvědčivé.(7.4.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace