• togaf
  ****

  Že ale Adina uměla flirtovat! Oldřich Nový je prostě klasa, umí být elegantní a zároveň pronášet nemravné návrhy a vzápětí být okouzlující a vtipný. Jen ta moravská hospada s cimbálovkou mi tam nějak vadila.(21.7.2011)

 • Hedka
  ****

  Oddychovka. Príjemná a úsmevná.(27.10.2011)

 • Marthos
  *****

  Tvorba Vladimíra Slavínského se pokaždé vyznačovala pečlivě vypracovaným scénářem, poměrně kvalitním humorem a hvězdným hereckým obsazením. Během války doznala velkých změn řada jeho námětů, částečně také proto, že se Slavínský obklopoval novými lidmi, kteří do jeho filmů přinášeli zase jiné, celistvé herectví. Přítelkyně pana ministra nabízí de facto nadčasový příběh chudé úřednice, která si prostřednictvím klepů vylepšila svůj životní i pracovní standard a mezitím stihla dostatečně okouzlit svůj protějšek v podobě mladého šéfa prosperující firmy. Skutečnost, že scénář prý vznikl na základě neustávajících a samozřejmě nijak podložených fám o údajném intimním vztahu Adiny Mandlové a státního sekretáře K. H. Franka, ozřejmuje mnohé z nelehkého života filmových hvězd, které, jak se zdá, neměly na růžích ustláno. Filmu vysloveně prospělo obsazení populárního Oldřicha Nového, který si mohl s potěšením zopakovat svou klasickou roli zamilovaného starého mládence, zde dokonce v jakési vyšší pozici. Romantické sbližování ústřední dvojice zůstává trvalou a vkusnou hodnotou, překlenující již téměř sedmdesát let. Pasáže z moravského sklípku, v němž se zpívají a tančí lidové písně, plnily v době nacistické okupace svůj primární účel a koneckonců korespondují tak trochu se Slavínského specifickou zálibou v podobné motivy. Jakási zvláštní nostalgie, která ze snímku vyzařuje, dává divákovi tušit podvědomou ignoranci válečného dusna a podněcuje nenásilný návrat k prvorepublikové tradici. Protektorátní veseloherní tvorbu lze potom obecně přirovnat k přeludu, který na určitou dobu a po určitý čas, vymezený začátkem a koncem promítání, vyvolával pocit blažené spokojenosti a vyrovnanosti. Tehdy i dnes.(2.11.2008)

 • Kulmon
  ****

  Nadprůměrná komedie z doby neveselé. Povídalo se, že Mandlová má pletky s K. H. Frankem, který by to jistě nedopustil, protože sama Mandlová se chlubila, že o ní Frank prohlásil, že to je "kurva, která se vyspí s každým cikánem". A byla to pravda. Tento film byl odpovědí, na otázku, jak dobře se Adina s panem ministrem vlastně znala.(8.5.2009)

 • Oskar
  ***

  "Když u některé z žen zřím oči tmavohnědé..." Jedna z nejchytlavějších písní Oldřicha Nového v komedii, kde hraje druhé housle vedle Adiny Mandlové. Tady je vidět ten rozdíl mezi filmy Martina Friče, které se psaly Novému na míru a v úzké spolupráci s ním, a těmi ostatními, které jen těžily z jeho obsazení. Ale Mandlová je kouzelná, s jakým ironickým odstupem sleduje všechno to hemžení, způsobené fámou, že je přítelkyní ministra Marvana. Scénář jí nepředepisuje nic jiného než údiv a rozpaky nad vzniklou situací, ale Adina tam IMHO dostala mnohem víc. Škoda jen té velmi dlouhé a nudné pasáže v moravském sklípku, kde se asi 20 minut zpívají lidovky, hraje cimbálovka a tančíse v krojích. Byl to způsob, jak za protektorátu posílit v divácích národní sebevědomí, ale dnes už to působí jako pěst na oko. 50%(29.3.2006)

 • - Film byl natočen za 31 dní. (Teres)

 • - František Paul hrál otce Oldřicha Nového, který byl ve skutečnosti pouze o rok mladší. (MahYa)

 • - Námětem pro film se stala fáma o románku Adiny Mandlové s říšským ministrem pro Protektorát Čechy a Morava K. H. Frankem. Madlová si tak zahrála sama sebe. (Teres)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace