Hornblower - Žabáci a Langusty

(TV film)
  • Velká Británie Hornblower: The Frogs and the Lobsters (více)

Po prepustení zo španielskeho zajatia sa Horatio Hornblower dostáva do expedičného zboru, ktorý má prepraviť francúzskych royalistov do Francúzska, aby znovu nastolili kráľovský režim. Veliteľom expedičného vojska je markíz de Moncoutant, ktorý sa hneď po vylodení začne mstiť na civilnom obyvateľstve, ktoré sympatizuje s republikánmi. Dokonca chce dať zastreliť jedného malého chlapca, ktorý spieva marsejézu. Hornblowerovi sa takýto teror nepáči a stále viac si uvedomuje, že slúži tým, ktorí bojujú skôr za seba ako za ideály, ktoré proklamujú. (oficiální text distributora)

Drom

V tomto pokračování si neužijeme tolik moře a lodiček neb britské síly jsou rozhodnuty podpořit invazi žabožroutích royalistů do Francie za účelem svržení republiky a návratu šlechty. Hornblower tak poznává nejen úskalí pozemních bojů, krutosti revoluce a kontrarevoluce, ale také první lásku s mladičkou francouzskou venkovankou. Již od začátku pochybní žabožrouti bez odhodlání a disciplíny v čele s urozeným a krutým velitelem však jsou kontrastem k Horatiovu charakteru i spořádaným britským silám, jejichž pozemní jednotky jsou trochu hanlivě námořníky označovány za langusty. Zaujaly mne dobré kulisy i ucházející efekty, stejně jako masky dbající na detaily, jinak po filmové stránce těchto 100 minut nijak nevybočuje z kurzu ostatních pokračování. Hrdina je opět prototypem až trochu idealistického smýšlení o spravedlivém žití a jeho charakter je stále příkladně neoblomný, ač u něj pozorujeme hořkou srážku s realitou a další postupnou ztrátu iluzí. ()

1mArc0

Recenzia na vyžiadanie. Je zaujímavé, že režiséri, keď majú nakrúcať dlhšie filmy (česť výnimkách- Béla Tarr. inc.) sú vyšťavený ako citróny. Andrew dokázal vyprodukovať za dva roky viac ako 5 hodín filmu, a stále mal v sebe Andrew Grieve baterky. Malé predmety, hrá s detailmi, minimalistické veci, ktoré prepájajú zábery (ako inak lepšie využiť strih). Dôkladne premyslené zábery a scény. Pamätá si na majstra Aemona z GOT- Peter je tu! Jamie Bamber z prvej časti comeback. Možnosť obohatiť diváka aj minimálneho vkladu hudby. V momente zaznela hudba pri nábehu novej scény. V druhej časti som mal problém so slabšou scénografiou, tu si dala scénografia záležať. Menej je niekedy viac sa hovorí. Sountdrack postavený v nižších stupniciach, veľmi zaujímavo prepojená hra hercov a kamery (na tomto filmu musel Andrew Grieve zo seba dostať naozaj veľa). Neve Cunningham a Alec Curtis právom môžem napísať že prvá a posledná časť majú najlepšiu kameru. Žiadne zbyotčne pohyby, zábery, a „naťahovačky“. Dejová línia, ktorá sa bude s Vami hrať. Spokojnosť, a nech zdravie praje Andrew Grieve./95 %/ Na konci sérií krátka rekapitulácia. Hornblower: The Even Chance magický začiatok série, vynikajúci strih. Hornblower: The Examination for Lieutenant- vynikajúci výkon Ioana. Hornblower: The Duchess and the Devil- hutná réžia, dejové zvraty a scenár. Hornblower: The Frogs and the Lobsters- kamera, strih, scénografia a réžia. ()

Shakers

V predošlom diely to bola na pevnine miestami trochu nuda, ale neodpisoval som za to túto námornú sériu. A dobre som spravil. Žabožrúti a homáre sa opäť odohrávajú na pevnine, no tento krát je to akčná jazda skoro po celý čas. Nepriatelia sa blížia, napätie stúpa čoraz viac a to aj medzi Horatiom a markízom de Moncoutant-om. Medzi tým však nastane aj prvá romanca Horatia s (nádhernou) francúzskou vidiečankou. Štvrtý diel je pre mňa zatiaľ najlepší a najzaujímavejší na každom fronte. 90% - 5* ()

DaViD´82

Hornblower se opětovně na palubě příliš neohřeje a většinu epizody pobude na pevnině. Stále sice nechápu proč námořně dobrodružný seriál násilně cpát na pevnou půdu, ale budiž. Tentokrát to totiž nevyznívá tolik tuctově jako minule a tak největší problém je v Gruffuddově srdceryvném pláči. Z toho se samým smíchem chtělo plakat i mě. ()

Finskej

Vzhledem k tomu, že jde o jeden díl z celkem osmidílné série, ohodnotím vše naráz: velice solidní série ze starého námořnického prostředí, herecké výkony dobré (Ioan Gruffudd vážně hraje a tímhle si získal z nesympatií mé sympatie), skutečné lodi (minimálně někde určitě) mě uchvacují a prosté, uvěřitelné a nepřekombinované zápletky jednotlivých dílů jsou tak akorát. Zkrátka poctivá filmařina, příčetné scénáře, pěkné epizodky z doby britsko-francouzských střetů za revoluce. ()

• Natáčelo se v Portugalsku v lokalitách Peniche a Sesimbra. (Terva)
  • Gilotína použitá vo filme bola navrhnutá a postavená pod dohľadom miestneho portugalského kúzelníka.
    (misterz)