• Flego
  ****

  Krásny, dojímavý príbeh v ktorom "kráľ komikov" dokazuje, že vie hrať aj vo vážnejších filmoch.(6.2.2007)

 • nascendi
  **

  Nezdieľam všeobecné nadšenie nad málo známym filmom s Vlastom Burianom. Väčšinu Burianových filmov som komentoval prakticky rovnako - Burianove výstupy skvelé, všetko ostatné skôr trápne. Z výnimiek si spomínam na Revízora a teraz videné Zlaté dno. Zatiaľ čo Revízor má klasickú predlohu a Burian sa v ňom uplatnil aj v inej polohe, než vo svojich komických skečoch, Zlaté dno má narýchlo spichnutý scenár s naivným vyznením a plytkým obsahom. Je pochopiteľné, že ani štandardný výkon Vlastu Buriana nemohol zachrániť tento film pred mojim nepriaznivým hodnotením.(16.10.2012)

 • Marthos
  *****

  Na přelomu let 1942/43 vznikal v barrandovských ateliérech poslední film Vlasty Buriana před jeho blížícím se nedobrovolným sesazením z funkce krále komiků. Stín protektorátního temna těžce doléhal nejen na obyvatele okupované země, ale také na ty, kteří byli nositeli humoru, v oněch těžkých dobách stále vyhledávaného a hledaného. Slavínského veselohra Buriana znenadání katapultovala do jiné, takřka intimní zóny, v níž se coby zdatný venkovský papírník a trojnásobný otec dokázal pohybovat s dojímající přesvědčivostí. Neodolatelná marketingová strategie v Burianově nedostižném podání, odehrávajíc se na půdě neprosperujícího papírnického závodu, je galakoncertem obchodnické zručnosti, jaké se nám dnes jen stěží dostává. Přehršel nápadů a drobných, zdánlivě nepodstatných připomínek, kterými titulní hrdina disponuje, vnáší do jinak nevýrazného filmu punc výjimečnosti a jisté nadčasovosti. To, co je dnes obecně shledáváno zastaralým či dokonce přežitým, se pojednou prostřednictvím jemných Burianových lekcí jeví stále mladým a funkčním. Výraznou partnerku zde Burian získal v okouzlující Zitě Kabátové, která se tehdy pohybovala na vrcholu svých hereckých možností, podobně jako v nepostradatelném Marvanovi, utvářejícího i na minimálním prostoru zdařilou drobnokresbu venkovského hokynáře. Vcelku nenápadně se tu mmj. uzavírá oslňující kariéra prvorepublikové hvězdy stříbrného plátna Věry Ferbasové, která podobně jako Burian již nikdy nedostane šanci vrátit se zpět na výslunní. Protektorátní filmy, jakkoli zatížené dobou, v níž vznikaly, zůstávají do dnešních dnů okouzlující vzpomínkou na zlaté časy české kinematografie, protkané útulnou atmosférou babiččina mládí.(30.12.2008)

 • liquido26
  ****

  Zlaté dno patří k tomu lepšímu, co Burian natočil. Zábavná komedie o papírníkovi Putičkovi sice nedosahuje kvalit komediálních kvalit třeba Přednosty stanice, ale i tak se jedná o zdařilý a velmi vtipný film.(17.7.2012)

 • golfista
  ****

  Spíš než komedie je to spíš taková moralita o tom, že řemeslo má zlaté dno a nakonec uživí celou rodinu. Ale i ve vážnější roli je Vlasta Burian výborný.(10.2.2003)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace